//

שאלה - ציסטה על עפעף של תינוקת

השאלה:
לביתי בת השנה וחודשיים יש ציסטה דרמואידית בעפעף עליון מגיל חודשיים אשר גדלה. אנחנו מעונינים להוציא לה את הציסטה. האם כדאי לקחת רופא פרטי מומחה? האם כדאי לחכות לגיל מאוחר יותר? הרופא אמר שאפשר כבר להוציאה, אבל שזה לא דחוף. אשמח לקבל את תשובתכם.


תשובה:


ישנם מספר סוגי ציסטות, ורק על ידי בדיקה גופנית אפשר להתייחס לסוג המסוים של הציסטה. השכיחה ביותר מבחינת המיקום והגיל של ביתך היא ציסטה הנקראת מיליאום (milium). גודלה כ- 2-1 מ"מ, היא שטחית, צבעה לבן-צהבהב והיא בדרך כלל ממוקמת בעפעפיים, בלחיים ובמצח. הציסטה יכולה להתפתח בכל גיל, אפילו בתינוקות. הציסטה מלאה בחומר הנקרא קרטין שהוא אחד ממרכיבי השכבות בעור.

הטיפול בציסטה מעין זו נעשה בפעולה כירורגית פשוטה של הוצאת הציסטה. היא לא נעלמת מעצמה, אך זו אינה פעולה דחופה ואפשר לעשותה בזמן המתאים לכם. אין סיבה ללכת לרופא פרטי. הרופאים בבתי החולים הציבוריים לא פחות טובים ורובם הם אלה שנמצאים גם בתחום הפרטי.

בשל החשיבות האסתטית של המיקום אני ממליץ לבחור ברופא שיש לו ניסיון בהוצאת ציסטות כאלה. הם יכולים להיות רופאי עור, כירורגים פלסטיים ורופאי עיניים המתמחים בכירורגיה אסתטית של ארובת העין.

ד"ר גיל טאובר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!