מיילדת פרטית או ציבורית ?

מיילדת פרטית או ציבורית ?
כתבה פרסומית כתבת חסותמיילדת היא אחות מוסמכת בבסיסה אשר במקביל עוסקת במקצוע היילוד בעלת רשיון בעל תוקף ומספר רישוי מטעם משרד הבריאות. הרשיון ניתן לעיסוק בשטח שיפוטה של ממשלת ישראל ולפי הוראות משרד הבריאות.

הדרישות העדכניות לקבלת הרשיון הנכסף הן: מיילדת מוסמכת בעלת תואר B.A. שעברה קורס על בסיסי למיילדת מוסמכת, עמדה בדרישות הקורס וקיבלה רשיון לעסוק במיילדות.

מיילדת ציבורית היא מיילדת שעובדת בבית החולים וכפופה לו ולמנהליו. המיילדת הציבורית רשאית ליילד בבית החולים בו עובדת. יחד עם זאת, היא יכולה ליילד גם באופן פרטי בכפוף לסיכום ואישור המוסד.

מיילדת פרטית היא מיילדת הכפופה לאותם קריטריונים של משרד הבריאות להם כפופה מיילדת ציבורית. ההבדל נעוץ בכך שמיילדת פרטית מבצעת לידה פרטית שהמוסד בו היא מבוצעת, אינו אחראי לה. היות ותמיד קיימת סכנת תביעה עתידית של היולדת את המיילדת, חייבת המיילדת להצטייד בביטוח אחריות מקצועי.
בעוד מיילדת ציבורית עובדת במסגרת שעות קבוע ואינה מלווה את היולדת מתחילת הלידה ועד סופה, מיילדת פרטית מצטרפת אל היולדת עם בקשת היולדת ומלווה אותה מאותו הרגע ועד הלידה.

יולדת המעוניינת להביא עימה לבית החולים מיילדת פרטית, חייבת לתאם את הבאתה עם בית החולים ולקבל הסכמתו לכך. לאחרונה, מיילדות פרטיות מצטרפות ליולדות כמלוות לידה. כך למשל ה"דולה", שמבינה את התהליך, מדריכה ומסייעת לאורך כל תהליך הלידה. בבתי חולים ציבוריים לעומת הפרטיים הדבר אינו נהוג.
זה זמן מה, מתקיימות גם לידות בית. במהלך ההכנה ללידה מסוג זה, מתקיימת התקשרות בין היולדת והמיילדת. במהלך ההתקשרות מתקיימת בין המיילדת ובני הזוג הכנה פרטנית ללידה. חשוב לדעת כי מאחר והלידה צפוייה להתקיים בסביבה שאינה בית חולים, בין היולדת והמיילדת נחתם הסכם בו מצויינת הסכמה מדעת לסעיפים שונים. נושא ההסכמה הוא מאוד חשוב על מנת למנוע בעיות עתידיות, למשל פינוי לבי"ח במקרה הצורך. בארץ קיימות מיילדות פרטיות המבצעות לידות בית, בביתן או בבית היולדת ומאוגדות באיגוד אשר דואג להן גם לביטוח.

עלות שכירת שירותיה של מיילדת מגיעים לכדי מאות דולרים כתלות במקום ובמיילדת עצמה. היום בבתי חולים רבים ניתנת ליולדת האפשרות לבחור עוד בתהליך ההכנה ללידה באם היא מעוניינת ללדת בעזרת מיילדת פרטית, דולה או במסגרת הציבורית השמרנית.

פורומים סקירת מערכות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שני כלי דם בחבל הטבור מיכל 22/11/2020 09:59
 • שלום, בבדיקה שעשינו נאמר לנו שיש שני כלי דם בחבל הטבור, עשינו סקירה מאוחרת מאוד יסודית, הרופא זרק שם משהו על שחלות, ואז אמר שיש שתי כליות בשני הצדדים אז יש גם שחלות.. הוא לא הצליח לראות את אברי הרבייה הפנימיים. האם אני יכולה להיות רגועה? זה הגיוני לא לראות בשלב הזה?

 • + הוסף תגובה
2 כלי דם פרופ' יגאל וולמן 22/11/2020 10:58
 • אין קשר לשחלות יש קשר לכליות כמו כן לא.ניתן להדגים שחלות בעובר

 • + הוסף תגובה
שאלה בנוגע ל BOD סקירת מוקדמת שי 19/11/2020 09:29
 • שלום, עשיתי סקירה מוקדמת בשבוע 15+4 אשמח לדעת אם התוצאות תקינות: BPD 3.33 Ofd ac 4.34 Ofd jeanty 4.17 Hc 12.48 Hc* 11.82 Ac 10.03 Fl 1.75 Cereb 1.42 Cm 2.53 Hem 16.44 Va 4.95 Vp 5 Bod jeanty 2.09 כאן כתוב שזה מתאים לשבוע 14 וזה מה שלא מסתדר כל השאר מתאימים לתאריך בהפרש של פלוס מינוס יומיים. אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
BOD פרופ' יגאל וולמן 22/11/2020 07:35
 • בשבועות המוקדמים פפחותמדוייק יש לחזור על הבדיקה לאחר 3 שבועות

 • + הוסף תגובה
סקירת מערכות מוקדמת דני 19/11/2020 12:11
 • שלום, עשיתי סקירת מערכות מוקדמת בשבוע 13+5 ולא נצפה עצם אף בצד שמאל ואילו בצד ימין נצפתה עצם קטנה. בנוסף קיים מוקד אקוגני בחדר שמאל. אני צריכה לחכות עכשיו למי שפיר אבל בלחץ ממש. האם הממצאים האלה מציעים בטוח על תסמונת דאון או שיש סיכוי שזה לא זה?

 • + הוסף תגובה
סמנים פרופ' יגאל וולמן 22/11/2020 07:35
 • כמובן שקיים סיכוי טוב שהכל תקין המשיכי בבירור ובהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!