דלג לתוכן

תחליף אסטרוגן (hormone replacement therapy)

3 דקות קריאה
טיפול בתחליף אסטרוגן שימש עד לשנת 2002 כטיפול הבחירה למניעה של תופעות גיל המעבר כמו גלי חום, כאבי ראש, עייפות ועוד. השימוש בתרופות המכילות אסטרוגן נחשב גם כמועיל למניעה של מחלות לב ואוסטיאופורוזיס.

הגישה לשימוש בהורמון חליפי השתנתה בחדות בשנת 2002 כאשר התפרסם מחקר רחב היקף המצביע על סכנות הטמונות בטיפול. ככל שעלו מספר הנזקים הבריאותיים, שנצפו במחקר, כך יותר רופאים המליצו על הפסקת השימוש בו. לעיתים נשים שקראו את המחקרים הפסיקו את הטיפול על דעת עצמם ללא התייעצות עם הרופא.

גם כיום לאחר שלא קיימת המלצה גורפת להשתמש בתחליף אסטרוגן בכל מקרה, לעיתים יש אינדיקציה לטיפול הורמונאלי המכיל אסטרוגן יחד עם פרוגסטין (פרוגסטרון סינטטי) למשך תקופה קצרה להקלת תופעות גיל המעבר בנרתיק הכוללות יובש, גרד צריבה וכאב בזמן קיום יחסי מין.

לשימוש בהורמונים חליפיים לזמן קצר קיימים גם יתרונות לטווח הארוך:

•    מחקרים הראו שנשים שקיבלו טיפול הורמונאלי חליפי בזמן גיל המעבר סובלות מפחות אוסטיאופורוזיס, והשברים שהוא גורם להם, בגיל הבלות לעומת נשים שלא קיבלו טיפול.

•    הטיפול בהורמון חליפי מוריד את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.

•    יש מידע שמצביע גם על ירידה בשכיחות מחלות לב אצל הנשים שטופלו בהורמונים בשלב מוקדם. אולם, מחקר רחב היקף שמתבצע כעת ואמור להסתיים בעוד שנים ספורות עשוי להשפיע על ממצאים אלו.

במידה והפסקת הווסת היא טבעית, בעקבות הגיל, ההמלצה,במידה וישנה כזו, היא להשתמש בגלולות המכילות אסטרוגן יחד עם פרוגסטין, כי אסטרוגן לבד מעלה סיכון של סרטן הרחם. כאשר, הפסקת הווסת היא בעקבות ניתוח כריתה של הרחם (Hysterectomy) ניתן להסתפק באסטרוגן בלבד.
 

סיבוכים אפשריים

במחקר הגדול ביותר שבוצע עד לזמן זה, הראו שבטיפול הורמונלי המכיל שילוב של אסטרוגן ופרוגסטין קיימת עליה במספר מצבים חמורים. התוצאות חושבו על פי עליית הסיכון ל-10,000 נשים בשנה אחת:

-    שבעה מקרים נוספים של מחלות לב יותר מקבוצת הנשים שנטלו אינבו (placebo).

-    שמונה מקרים נוספים של סרטן הרחם יותר מקבוצת הנשים שנטלו אינבו.

-    שמונה מקרים נוספים של שבץ מוחי יותר מקבוצת הנשים שנטלו אינבו.

-    שמונה עשר מקרים נוספים של הפרעות הנגרמות בעקבות קרישיות יתר יותר מקבוצת הנשים שנטלו אינבו.

-    עלייה בבדיקות ממוגרפיה חיוביות במיוחד תוצאות חיוביות שגויות (false positive).

בקרב נשים שטופלו באסטרוגן בלבד ללא פרוגסטין לא נצפתה עלייה בתחלואה של סרטן השד או מחלות לב אבל ראו:

-    שנים עשר מקרים נוספים של שבץ מוחי יותר מקבוצת הנשים שנטלו אינבו.

-    שמונה מקרים נוספים של קרישי דם ברגליים (DVT) יותר מקבוצת הנשים שנטלו אינבו.

-    עלייה בבדיקות הממוגרפיה עם ממצאים לא שגרתיים.

לעליה בשכיחות הממצאים בממוגרפיה יש משמעות מאחר והיא מחייבת את הנשים להיות במעקב צמוד ולעבור בדיקות תכופות יותר.
 

טיפולים ותרופות

למרות העלייה בגורמי הסיכון למחלות עליה דובר במדור "תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים" שימוש בטיפול הורמונאלי חליפי הוא עדיין הטיפול הטוב ביותר לתופעות גיל המעבר. הסיכון לחלות בעקבות הטיפול עבור אישה בודדת הינו יחסית נמוך. לכן במצבים הבאים התועלת שתצמח מטיפול הורמונאלי קצר טווח עשויה לעלות על הסיכון שהטיפול טומן בחובו:

•    הופעת גלי חום או תופעות אחרות של גיל המעבר ברמה בינונית עד חמורה.

•    אובדן עצם משמעותי ללא יכולת לקבל טיפול אחר לדלדול העצם או כאשר הטיפול החליפי אינו עוזר.

•    במידה והמחזור החודשי או התפקוד השחלתי נפסק לפני גיל ארבעים. הסיבה לכך היא שבנשים הללו יש סיכון מופחת לסרטן השד ועליה בסיכון לאוסטיאופורוזיס לעומת נשים שחוות את גיל המעבר בזמן התקין- 50.

לנשים שחלו בסרטן השד, שסובלות ממחלות לב, חוו קרישי דם בעבר או שאינן סובלות מתופעות לוואי של גיל המעבר מומלץ להימנע מטיפול הורמונאלי חליפי.
 

מניעה

גם בשימוש בטיפול הורמונאלי ניתן לעשות מספר צעדים שיפחיתו את הסיכון לתחלואה המוגברת בעקבות הטיפול.

הזמן הנכון- בנשים שמטופלות עד גיל 60 לא מופיעה עליה בשכיחות של מחלות לב, יתרה מזאת ישנם מחקרים שמצביעים אפילו על אפקט מגן של טיפול כזה על הלב, כאשר הוא נלקח עד גיל שישים.

מינימום תרופות- את הטיפול יש לקחת לזמן הקצר ביותר ובמינון הנמוך ביותר האפשריים שעדיין מונעים את תופעות  גיל המעבר. אחת לתקופה יש להעריך האם יש בכלל צורך בהמשך טיפול, וכן האם הצורך הזה עולה על הסכנות הכרוכות בטיפול.

דרך המתן היעילה ביותר
- את האסטרוגן ניתן לקחת בצורה סיסטמית בעזרת כדורים או מדבקה עורית אבל אפשר לתת אותו בצורה מקומית באזור הנרתיק על ידי ג'ל, קרם או התקן טבעתי לשחרור מושהה. במידה ותסמיני גיל המעבר ממוקמים בעיקר לנרתיק ניתן להסתפק בשימוש מקומי בלבד וכך להקטין את הסיכון לתופעות הלוואי.
 

טיפולים אלטרנטיביים

חשוב לזכור שהטיפול ההורמונלי אינו הדרך היחידה להתמודד עם תופעות גיל המעבר, גם שינוי אורח חיים הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית יכולים להקל בצורה משמעותית על תסמיני גיל המעבר.
 
רופאים בתחום
פרופ' ישי לוין
פרופ' ישי לוין יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר צבי קליין
ד"ר צבי קליין יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר טל לצר
ד"ר טל לצר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו