מחקר מצא: עישון יומיומי של קנאביס "מצמק" את המוח

מחקר חדש הבוחן את השפעת מריחואנה על המוח מצביע על פגיעה בתאים האפורים בעקבות עישון הסם לעיתים קרובות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 29/05/2015

מחקר העוסק בהשפעות ארוכות טווח של מריחואנה על המוח מצביע כי השימוש בסם גורם לאובדן תאי מוח אפורים. בנוסף מגלה המחקר כי על מנת ל"פצות" את אובדן התאים נוצרת עלייה בכמות ה”חיווטים” במוח. המדענים סבורים כי ברמה מסוימת האובדן בנפח המוח מאוזן על ידי היווצרות כמות גדולה יותר של קישורים בין תאי עצב, אך הם מזהירים כי אלה המשתמשים בסם לאורך זמן גדול מידי יסבלו מנזק.


מחקר זה שסרק את מוחם של משתמשי קנאביס הוא אחד המחקרים הראשונים שבודק את ההשפעות הנוירולוגיות ארוכות הטווח של שימוש בסם זה בקרב אנשים חיים.


ד"ר סינה אסלן מאוניברסיטת טקסס בדאלאס, שהינה אחת ממובילי המחקר, אומרת כי המיוחד במחקר זה הוא שהוא משלב שלוש טכניקות שונות של סריקות MRI כדי להעריך מאפיינים שונים במוח. "תוצאות המחקר מגלות כי נוצרה עלייה בכמות החווטים במוח הן מבחינה מבנית והן מבחינה פונקציונאלית, כנראה כדי לפצות על האובדן בתאי מוח. אולם, בסופו של דבר, הקישורים נהרסים בעת שימוש במריחואנה לאורך זמן".


במחקר השתתפו 48 משתמשי קנאביס בגילאי 20 עד 36 שהושוו עם קבוצת אנשים שלא משתמשים בסם. המשתמשים השתמשו בסם בממוצע 3 פעמים ביום.


הדמיות MRI הראו כי יש קשר בין שימוש יומיומי בקנאביס והצטמקות של אזור קליפת המוח האורביטו-פרונטלית, הקשורה בתהליכים של עיבודים מנטליים וקבלת החלטות. בנוסף נמצא כי השימוש בסם משפיע על התגובה לתגמולים ולמצוקה ומקושר בצורה חזקה ליכולת לאמפטיה. ממצא זה מתחבר לעובדה שמדעני מוח מאמינים כי נזק לקליפה האורביטו-פרונטלית עשוי להיות בסיס לצורות שונות של פסיכופתיה.


המחקר הראה כי בתקופה ההתחלתית של השימוש בסם נוצרת כמות גדולה של חיווטים מבניים ותפקודיים במוח. אחרי שש עד שמונה שנים של שימוש בקנביס המבנים מצטמקים, אך עדיין כמות החיווטים בקרב משתמשים גדולה יותר מאשר בקרב אלה אשר לא משתמשים בסם.


זו עשויה להיות הסיבה לכך שנראה כי אין שום בעיה בשימוש בקנאביס לאורך זמן למרות ההצטמקות הנראית בקליפת המוח האורביטו-פרונטלית, אומרת אחת ממחברות המחקר ד"ר פרנצ'סקה פילבי מאוניברסיטת טקסס. היא מוסיפה ואומרת כי עד כה המחקרים על ההשפעה ארוכת הטווח של שימוש במריחואנה על המוח אינם בעלי תשובה חד-משמעית בגלל המגבלות הקיימות על שיטות המחקר. 


מצמק את המוח. עישון קנאביס

מצמק את המוח. עישון קנאביס


"בעוד המחקר אינו מראה באופן חד-משמעי כי השינויים הנוצרים במוח מתרחשים כתוצאה משימוש במריחואנה, השינויים עצמם מרמזים על קשר בין גיל התחלת השימוש ומשך השימוש בסם", היא אומרת.


המחקר, שפורסם בירחון Proceedings of the National Academy of Sciences אומר כי נראה שהחומר האפור במוח רגיש יותר להשפעות THC (החומר הפעיל בקנאביס) מאשר החומר הלבן במוח. החומר האפור הוא המרכיב העיקרי של מערכת העצבים המרכזית והוא מורכב מתאי עצב, בעוד החומר הלבן מורכב מאקסונים שמשמשים כצינור להעברת מידע בתוך מערכת העצבים.


מדענים אומרים כי נדרש מחקר נוסף כדי לדעת אם השינויים שנוצרו במוח הפיכים בעקבות הפסקה בשימוש בסם והאם שינויים אלה מופיעים גם בקרב משתמשים מזדמנים.


פורומים, התמכרויות

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סובוטקס אלירן 14/10/2015 15:53
  • נטלתי סובוטקס ביחד עם כדורי שינה לתקופה קצרה. חלפו יותר מ-3 חודשים ועדיין יש לי התקפי ניתוק ובעיות בריכוז ובזכרון. עוד כמה זמן עלי להמתין בשביל שהבעיה תחלוף?

התמכרות לכדור שינה נוקטורנו האנה 14/10/2015 11:00
  • אני משתמשת בכדור נוקטורנו אל. אס במינון נמוך מזה למעלה משנה, לאחר החלפת מפרק ירך. ברצוני להפסיק לקחת כדור זה, אולם איני יודעת איך כדאי לעשות זאת. אני בת 76, גם לפני כן היה לי קצת קשה להירדם. אני חוששת להפסיק בבת אחת.

התמכרות לכדור שינה נוקטורנו ד"ר סרג'יו מרצ'בסקי 14/10/2015 14:35
  • תודה שפנית לפורום. הפרעות שינה באנשים בגילך הן דבר לא נדיר. אם הנוקטורנו מהווה פתרון, אולי אין צורך להפסיקו. על כל פנים אין יותר מדי אופציות להפסקת הנוקטורנו, פרט להפסקה הדרגתית, למשל אפשר לנסות להוריד רבע כדור פעם בשבוע, דהיינו לקחת שבוע שלושת רבעי כדור, שבוע חצי כדור, שבוע רבע כדור ולהפסיק. זה לא יפתור את בעיות השינה. אם הן ימשיכו להיות מטרד, תצטרכי לפנות לטיפול במעבדת שינה או אצל רופא פסיכיאטר. בתקופת הפסקת הנוקטורנו את יכולה לעזור לעצמך על ידי ביצוע תרגילי הרפייה ו/או מדיטציה באופן קבוע חצי שעה ליום לפני שינה. חשוב גם להקפיד על התנהגויות המכונות "הגיינה של שינה". על כך תוכלי לקבל מידה באתרים שונים באינטרנט בהצלחה

ד"ר סרג'יו תגיד יש משהו שלא ניתן להתמכר אליו? רוני 26/09/2015 20:06
  • קיים ביכלל דבר כזה? כאילו לכול דבר בעולם ניתן להתמכר , אז איך אתה מטפל בכול כך הרבה מכורים שכמעט ולא קיים דבר בעולם שאליו יכולה להיות קשורה התמכרותם. זה ניראה לי כמו יאוש לטפל באנשים כאלה. ..ולחשוב שעוד חס וחלילה יתמכרו אליך. אם יתמכר אליך בן אדם איך תיפטר מימנו? אל דאגה לרוני יש חברים מהעולם התחתון!!כאן אני ניכנסת לתמונה. יש לי חברים מהעולם התחתון אם יש לך איזו בעיה קטנה עם פציינט טורדן שהחליף את התמכרותו בהתמכרות לך...רק תגיד לי ישר אני מביאה אליו את חברי הגורילות,הרי האדם תוך 2 דקות הם גומלים אותו מהיתמכרותו הנוראית... חג שמח ד"ר סרג'יו, כמה חגים נוחתים עלינו במכה אחת אה...אני שונאת כבר את כול החגים הללו. כול טוב חמודי.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!