משרד הבריאות: להפסיק את השימוש במדחום כספית

על רקע הסכנה בחשיפה לכספית, הנחשבת כחומר רעיל, מורה משרד הבריאות להפסיק את השימוש והמכירה של מדחום כספית החל מינואר 2015
כתבה פרסומית כתבת חסות


על רקע הסכנה בחשיפה לכספית, הנחשבת כחומר רעיל, מורה משרד הבריאות להפסיק את השימוש והמכירה של מדחום כספית החל מינואר 2015


משרד הבריאות מורה על הפסקת השימוש במכשירים רפואיים המכילים כספית ואוסר על רכישה ושימוש של מדחומי כספית במוסדות רפואיים וכן בבתי מרקחת.  


הוראה זו באה בהמשך להודעת ארגון הבריאות העולמי (WHO), שהמליץ לאחרונה לאסור שימוש בציוד רפואי המכיל כספית. הארגון העולמי הודיע כי מגוון מוסדות הבריאות העושים שימוש בציוד רפואי המכיל כספית מהווים מקור משמעותי של כספית, הזולגת לסביבה ובכך עלולים לפגוע בבריאות הציבור, בצוותים הרפואיים ובמטופלים.


ארגוני הבריאות האמריקנים הזהירו לפני מספר שנים מפני שימוש במדחום המכיל כספית, בשל הסכנה לבריאת הכרוכה בחשיפה לכספית, הנחשבת כחומר רעיל. חשיפה לכספית הרעילה יכולה להשפיע על מספר מערכות כגון מערכת העצבים המרכזית, כליות, עור וריאות. חשיפה ממושכת לכספיתיכולה לגרום לנזקים נוירולוגיים חמורים בילדים הכוללים: קשיי למידה, פיגור שכלי, עיוורון ועוויתיות.


כאשר מדחום כספית נשבר, כך מזהירות הרשויות האמריקניות, אדי הכספית המתאדה יכולים להיספג על-ידי הגוף, ולגרום להרעלה. נוסף לכך, שריפה של מדחומי כספית והשמדה לא מתאימה שלהם, יכולה לשחרר כספית לסביבה ולזהם אזורי מים בהם חיים דגים . אכילת דגים מזוהמים בכספית עלולים לגרום, בין היתר, נזק לעובר אצל נשים בהריון.


בימים אלה משרדי הבריאות והגנת הסביבה, מנסים למצוא פתרון מתאים לאיסוף מדי החום הישנים.
הצטרפו לאינדקס הרופאים!