מכאבי ראש ועד יובש בעיניים: הנזק שגורמים המסכים לילדים

7.5 שעות ביום מעבירים ילדים ובני נוער מול מסכים קטנים וגדולים - ובעקבות זאת סובלים ממצבים של יובש בעיניים, כאבי ראש ושלל בעיות בעיניים. מהן הבעיות השכיחות ביותר ואיך ניתן לטפל בהן? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


כולנו משתמשים במחשבים ובאמצעים אלקטרוניים ניידים ודיגיטליים. כולנו גם יודעים ששימוש ממושך בהם עלול להזיק. קל וחומר כשמדובר בילדים ובני נוער, שהרגלי הצפייה שלהם עדיין מתגבשים. במחקר של ארגון האופטומטריסטים האמריקאי שבדק מעל אלפיים ילדים ובני נוער אמריקאים מגיל שמונה עד 18 שנים נמצא כי כל ילד משקיע בממוצע כשבע וחצי שעות ביום במדיה הבידורית, על סוגיה ומסכיה השונים. 


המסך של משחקי הווידאו ושל הסמארטפונים הוא קטן יחסית, ולכן גם הטקסט המופיע עליו נכתב באותיות קטנות. המשמעות היא שכדי לראות מה כתוב על המסך - אנחנו צריכים להחזיק אותו קרוב לעיניים שלנו, הרבה יותר קרוב מספרים מודפסים למשל. כאשר מרחק הצפייה קטן ונמשך זמן רב - נוצרות דרישות ויזואליות מוגברות הגורמות לסימפטומים שונים בעיניים. הפרעות עיניים תפקודיות אלה מוגדרות כ"תסמונת ראיית מחשב" או "תסמונת מאמץ עיניים דיגיטלי" - שילוב בעיות ראייה ועיניים הקשורות לשימוש מוגבר במחשבים ובטלפונים החכמים. 


הסימפטומים הללו כוללים: מאמץ עיניים, כאבי ראש, אי נוחות עינית, יובש בעיניים, ראייה כפולה, ראייה מטושטשת מקרוב או בעת מעבר לראייה לרחוק לאחר שימוש ממושך במכשירים אלקטרוניים. נמצא במחקר שחומרת סימפטומים אלה גדלה משמעותית בקרב נבדקים שבילו יותר מארבע שעות ביום בעת עבודה מול מסופי וידאו או מול יחידות תצוגה ויזואלית.על אילו בעיות עיניים הילדים ובני הנוער עלולים להתלונן?

אלה הן ההפרעות התפקודיות, הקשורות למאמץ עיניים דיגיטלי, הנפוצות ביותר:יובש בעיניים: יובש בעיניים הוא התלונה השכיחה ביותר אצל משתמשי מחשב וטלפון חכם והיא מלווה בצריבת עיניים לאחר שימוש ממושך. הגורמים לכך: תנאים סביבתיים, הקטנת קצב מצמוץ העיניים, מצמוץ עיניים חלקי, הגדלת חשיפת הקרנית, מחלות עיניים שונות, תרופות והרכבת עדשות מגע. 


יובש בעיניים

ילדים ומסכים. גורמים לשלל נזקים לעיניים


עייפות עיניים וראייה (אסטנופיה): זוהי התלונה השכיחה ביותר הנובעת מאנומליות - התשבורת האופטית, הסתגלות העדשה ותנועות העיניים. לתסמינים של האסטנופיה יש משמעות גם מבחינת איכות העבודה, מכיוון שהמטופל מרגיש צורך תכוף בהפסקות בעבודה בשל עייפות העיניים שהוא חש. בנוסף תיתכן פגיעת שריר - שלד של הגוף בשל הישיבה המעוותת. הפרעות עיניים לא מתוקנות: הכוונה למי שזקוק למשקפיים בשל ליקוי תשבורתי לא מתוקן ולא מרכיב אותם בעת ביצוע משימה מול המחשב או בעזרת הטלפון החכם. כדי לראות היטב בצורה אחידה ותקינה - חשוב שהדמות על פני הרשתית תמוקד כיאות, כלומר שהמסך יהיה מעט מתחת לגובה העיניים, כחמש-עשר מעלות. בנוסף, יש לתקן קוצר ראייה / רוחק ראייה למניעת גירוי עיניים לשינוי הסתגלות העדשה והקטנת טשטוש הראייה. גם ליקויים של אסטיגמציה קלה ביותר (שבאופן שגרתי אין צורך לתקנה) - יש לתקן בעת שימוש בטכנולוגיות מחשב או טלפון חכם ולהרכיב משקפיים מתאימים.מרחק עבודה עם טלפון חכם וגודל הטקסט: האמצעים הניידים כוללים מסכים קטנים המחייבים מרחקי עבודה קצרים ביותר ומשתנים (40 -26 ס"מ) כאשר הטקסט שבהם קטן מאוד, במיוחד בעת פעילות קריאה וכתיבה. מצב זה מגדיל את הצורך של העין להסתגל לעדשה ולתנועות העיניים המשולבות, במיוחד כשמדובר בפעילות המבוצעת במשך פרק זמן ארוך.תגובות של תנועת העין: כאשר אנו מתבוננים מקרוב תנועות העיניים שלנו מתאימות את עצמן להתבוננות זו. עדשת העין משתלבת עם תנועות העין המתואמות, ואם יש בעיה בהתאמה זו - לא תהיה ראייה ברורה ואחידה של העצם שאליו מתייחסים.אקומודציה - יכולת הסתגלות העדשה: לאחר שימוש ממושך במחשב ובאמצעים דיגיטליים אחרים, עדשת העין צריכה להסתגל מחדש למרחקים גדולים יותר. קושי בהסתגלות זו נובע גם מהבדלי המרחקים שלנו מהמסכים השונים, וגורם טשטוש ראייה, עייפות העיניים וירידה ניכרת ביכולת הסתגלות העדשה.תנועות עיניים משולבות ומתואמות: במחקרים שבדקו טווחים של תנועות עיניים לפני שימוש ממושך במחשב או בסמארטפון ואחריו, נמצאו ירידות ניכרות ביכולות של כינוס וריחוק העיניים. נמצא גם כי עייפות ראייה מקרוב קשורה לנטייה לפזילה החוצה (לכיוון האוזניים), ככל שהמטרה הייתה קרובה יותר לנבדק.האבחון והטיפול: מתי לקחת את הילד לרופא עיניים מומחה?

שלב הטיפול מתחיל בביקור אצל רופא העיניים. לרוב, כשמדובר בבעיות אנומליות של תשבורת אופטית והסתגלות העדשה ובאנומליות של תנועות עיניים - יש צורך בבדיקת רופא/ת עיניים מומחה/ית לתנועות עיניים ואופטומטריסט.


במצב של יובש בעיניים - ניתן לקבל מרופא/ת העיניים תרופות לטיפול בעיניים בעת דלקת עפעפיים, מצבי אלרגיה ושימוש בלובריקנטים, סוג של דמעות מלאכותיות המשמשות להתגברות על יובש בעיניים, עם צמיגיות מוגברת.


בהפרעות עיניים הנובעות מסביבת עבודה לא תקינה הגורמת הפרעות ראייה - יש צורך בייעוץ ארגונומי עם גישה ארגו-אופטלמית. הכוונה להמלצות מתאימות לשימוש בתאורה בסביבת העבודה, מיקום התאורה, שימוש במסכי מחשב או סמארטפון מקטיני בוהק, מיקום אזור העבודה, מרחק עבודה מתאים והפסקות קבועות וקצרות בעת העבודה. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה שניר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אופטומטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקשת חוות דעת צליל 15/08/2020 22:57
  • לבן שלי בן 5 נמצא דרמויד בעין ימין מה שגרום לו לצילנדר גבוהה מאוד של 8.5 , לאחר בדיקת כמה רופאים הוחלט כי לא ניתן לנתח ,והפיתרון היליגי הוא עדשת מגע ,וסגירות ברטייה , הילד צמש מתקשה לשים אחרי יומיים של הרכבה עדשה טיפולית התפתחה דלקת בעין , מאס עברו כמה יצים עד דהחלימה אבל הילד צמש לא בשל לעדשת מגע הוא ממש סוהל ,ההורדת של העדשה והרכבה ממש קשים .. מה אתה מציע ?האם לדעתך יש לי פיתרון נוסף ? האם אתה יכול להםנות אותי למומחה שיכול לעזור לי ?

  • + הוסף תגובה
דרמויד דר' מיכאל כינורי 16/08/2020 06:44
  • צליל שלום, אכן בעיה....אני מבין שהילד בן 5 (שנים?) מה היה עד עכשיו? עם צילינדר של 8.5 ללא כל תיקון תהיה לו עין מאוד עצלה גם אם עכשיו ננסה לתקן את הבעיה. ייתכן שצריך לשקול שוב פתרון ניתוחי אך צריך לבדוק את הילד. אצלנו בתל השומר יש רופא שמתמחה במצבים מסוג זה.

  • + הוסף תגובה
רואה טוב רק במרכז המשקפיים קרן 03/08/2020 16:56
  • שלום. לבני, בן 14, יש מספר גבוה במשקפיים. כל שנה עולה לו כמעט במספר שלם. לאחרונה עלה לו המספר (בעין ימין 0625- צילינדר 050- AX 60 ובעין שמאל 0650- צילינדר 050- AX 95, VA 6, PD 61). עשינו לו אצל האופטמטריסט משקפיים חדשים, בהם הוא רואה טוב, אך עשו לו עדשות 1.61 - יחסית עבות. הזמנתי לו מחו"ל משקפיים נוספים באותו מרשם עם עדשות דקות יותר - 1.67. הוא טוען שבמשקפיים שהגיעו מחו"ל הוא רואה טוב רק ממרכז המשקפיים. מה יכולה להיות הבעיה? דרך אגב, רק אחרי יום שלם הוא שם לב לכך. בהתחלה הוא אמר שהמספר מדוייק והוא רואה טוב. תודה

  • + הוסף תגובה
משקפיים דר' מיכאל כינורי 07/08/2020 07:47
  • יכול להיות שההבדל נובע מזה שהעדשות הן ספריות ( spheric) ולא א-ספריות ( aspheric), ייתכן הבדל במרחק בין האישונים, ציפויים וכו׳. היתרונות בהזמנת משקפיים מחו״לבברורים אך החסרון העיקרי הוא שאין ״אבא ואמא״ אחראיים למשקפיים (זה נכון כמובן לכל מוצר, לאו דווקא משקפיים....).

  • + הוסף תגובה
קושי להסתכל על דברים חדים ומשופעים דני 28/07/2020 15:23
  • כשאני מתעייף קשה לי מאוד להסתכל על דברים חדים ודברים קרובים ביחס למשהו אחר (כמו מדף בולט) וכן הקריאה נעשית קשה. (במצבים אלו לעיתים יש כאבים בעיניים) האם זה מראה על בעיה כלשהי ? אשמח לתשובה . תודה!

  • + הוסף תגובה
קושי להסתכל דר' מיכאל כינורי 28/07/2020 22:53

הצטרפו לאינדקס הרופאים!