מכאבי ראש ועד יובש בעיניים: הנזק שגורמים המסכים לילדים

7.5 שעות ביום מעבירים ילדים ובני נוער מול מסכים קטנים וגדולים - ובעקבות זאת סובלים ממצבים של יובש בעיניים, כאבי ראש ושלל בעיות בעיניים. מהן הבעיות השכיחות ביותר ואיך ניתן לטפל בהן? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: פרופ' משה שניר


תאריך עדכון: 02/12/2015

כולנו משתמשים במחשבים ובאמצעים אלקטרוניים ניידים ודיגיטליים. כולנו גם יודעים ששימוש ממושך בהם עלול להזיק. קל וחומר כשמדובר בילדים ובני נוער, שהרגלי הצפייה שלהם עדיין מתגבשים. במחקר של ארגון האופטומטריסטים האמריקאי שבדק מעל אלפיים ילדים ובני נוער אמריקאים מגיל שמונה עד 18 שנים נמצא כי כל ילד משקיע בממוצע כשבע וחצי שעות ביום במדיה הבידורית, על סוגיה ומסכיה השונים. 


המסך של משחקי הווידאו ושל הסמארטפונים הוא קטן יחסית, ולכן גם הטקסט המופיע עליו נכתב באותיות קטנות. המשמעות היא שכדי לראות מה כתוב על המסך - אנחנו צריכים להחזיק אותו קרוב לעיניים שלנו, הרבה יותר קרוב מספרים מודפסים למשל. כאשר מרחק הצפייה קטן ונמשך זמן רב - נוצרות דרישות ויזואליות מוגברות הגורמות לסימפטומים שונים בעיניים. הפרעות עיניים תפקודיות אלה מוגדרות כ"תסמונת ראיית מחשב" או "תסמונת מאמץ עיניים דיגיטלי" - שילוב בעיות ראייה ועיניים הקשורות לשימוש מוגבר במחשבים ובטלפונים החכמים. 


הסימפטומים הללו כוללים: מאמץ עיניים, כאבי ראש, אי נוחות עינית, יובש בעיניים, ראייה כפולה, ראייה מטושטשת מקרוב או בעת מעבר לראייה לרחוק לאחר שימוש ממושך במכשירים אלקטרוניים. נמצא במחקר שחומרת סימפטומים אלה גדלה משמעותית בקרב נבדקים שבילו יותר מארבע שעות ביום בעת עבודה מול מסופי וידאו או מול יחידות תצוגה ויזואלית.על אילו בעיות עיניים הילדים ובני הנוער עלולים להתלונן?

אלה הן ההפרעות התפקודיות, הקשורות למאמץ עיניים דיגיטלי, הנפוצות ביותר:יובש בעיניים: יובש בעיניים הוא התלונה השכיחה ביותר אצל משתמשי מחשב וטלפון חכם והיא מלווה בצריבת עיניים לאחר שימוש ממושך. הגורמים לכך: תנאים סביבתיים, הקטנת קצב מצמוץ העיניים, מצמוץ עיניים חלקי, הגדלת חשיפת הקרנית, מחלות עיניים שונות, תרופות והרכבת עדשות מגע. 


יובש בעיניים

ילדים ומסכים. גורמים לשלל נזקים לעיניים


עייפות עיניים וראייה (אסטנופיה): זוהי התלונה השכיחה ביותר הנובעת מאנומליות - התשבורת האופטית, הסתגלות העדשה ותנועות העיניים. לתסמינים של האסטנופיה יש משמעות גם מבחינת איכות העבודה, מכיוון שהמטופל מרגיש צורך תכוף בהפסקות בעבודה בשל עייפות העיניים שהוא חש. בנוסף תיתכן פגיעת שריר - שלד של הגוף בשל הישיבה המעוותת. הפרעות עיניים לא מתוקנות: הכוונה למי שזקוק למשקפיים בשל ליקוי תשבורתי לא מתוקן ולא מרכיב אותם בעת ביצוע משימה מול המחשב או בעזרת הטלפון החכם. כדי לראות היטב בצורה אחידה ותקינה - חשוב שהדמות על פני הרשתית תמוקד כיאות, כלומר שהמסך יהיה מעט מתחת לגובה העיניים, כחמש-עשר מעלות. בנוסף, יש לתקן קוצר ראייה / רוחק ראייה למניעת גירוי עיניים לשינוי הסתגלות העדשה והקטנת טשטוש הראייה. גם ליקויים של אסטיגמציה קלה ביותר (שבאופן שגרתי אין צורך לתקנה) - יש לתקן בעת שימוש בטכנולוגיות מחשב או טלפון חכם ולהרכיב משקפיים מתאימים.מרחק עבודה עם טלפון חכם וגודל הטקסט: האמצעים הניידים כוללים מסכים קטנים המחייבים מרחקי עבודה קצרים ביותר ומשתנים (40 -26 ס"מ) כאשר הטקסט שבהם קטן מאוד, במיוחד בעת פעילות קריאה וכתיבה. מצב זה מגדיל את הצורך של העין להסתגל לעדשה ולתנועות העיניים המשולבות, במיוחד כשמדובר בפעילות המבוצעת במשך פרק זמן ארוך.תגובות של תנועת העין: כאשר אנו מתבוננים מקרוב תנועות העיניים שלנו מתאימות את עצמן להתבוננות זו. עדשת העין משתלבת עם תנועות העין המתואמות, ואם יש בעיה בהתאמה זו - לא תהיה ראייה ברורה ואחידה של העצם שאליו מתייחסים.אקומודציה - יכולת הסתגלות העדשה: לאחר שימוש ממושך במחשב ובאמצעים דיגיטליים אחרים, עדשת העין צריכה להסתגל מחדש למרחקים גדולים יותר. קושי בהסתגלות זו נובע גם מהבדלי המרחקים שלנו מהמסכים השונים, וגורם טשטוש ראייה, עייפות העיניים וירידה ניכרת ביכולת הסתגלות העדשה.תנועות עיניים משולבות ומתואמות: במחקרים שבדקו טווחים של תנועות עיניים לפני שימוש ממושך במחשב או בסמארטפון ואחריו, נמצאו ירידות ניכרות ביכולות של כינוס וריחוק העיניים. נמצא גם כי עייפות ראייה מקרוב קשורה לנטייה לפזילה החוצה (לכיוון האוזניים), ככל שהמטרה הייתה קרובה יותר לנבדק.האבחון והטיפול: מתי לקחת את הילד לרופא עיניים מומחה?

שלב הטיפול מתחיל בביקור אצל רופא העיניים. לרוב, כשמדובר בבעיות אנומליות של תשבורת אופטית והסתגלות העדשה ובאנומליות של תנועות עיניים - יש צורך בבדיקת רופא/ת עיניים מומחה/ית לתנועות עיניים ואופטומטריסט.


במצב של יובש בעיניים - ניתן לקבל מרופא/ת העיניים תרופות לטיפול בעיניים בעת דלקת עפעפיים, מצבי אלרגיה ושימוש בלובריקנטים, סוג של דמעות מלאכותיות המשמשות להתגברות על יובש בעיניים, עם צמיגיות מוגברת.


בהפרעות עיניים הנובעות מסביבת עבודה לא תקינה הגורמת הפרעות ראייה - יש צורך בייעוץ ארגונומי עם גישה ארגו-אופטלמית. הכוונה להמלצות מתאימות לשימוש בתאורה בסביבת העבודה, מיקום התאורה, שימוש במסכי מחשב או סמארטפון מקטיני בוהק, מיקום אזור העבודה, מרחק עבודה מתאים והפסקות קבועות וקצרות בעת העבודה. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה שניר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אופטומטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
משקפיים בחלק הזמן אמא מתעקשת 03/12/2019 16:24
 • בני בן 11, עם פלוסים במשקפיים, מעדיף לשחק כדורסל בלעדי המשקפיים. האם יש בכך בעיה?

 • + הוסף תגובה
משקפיים בכדורסל דר' מיכאל כינורי 03/12/2019 22:41
קוצר ראיה -8 ירון 27/10/2019 15:40
 • לדר שלום.בני עשר אובחן קקצר רואי בגיל ארבע.היום מספר המשקפיים שהוא צריך להרכיב הוא מינוס 8.רוב הזמן הוא לא מוכן להרכיב אותן שאלותי האם אי ההרכבה יכולה לגרום להחמרת קוצר הראיה.מה יכולת הראיה שהוא מסוגל לראות וכיצד הוא יכול לתפקד ללא המשקפיים.בברכה ירון..

 • + הוסף תגובה
קוצר ראיה. דר' מיכאל כינורי 03/11/2019 22:48
 • שלום ירון. קצת מפתיע שילד עם קוצר ראיה כזה לא מוכן להרכיב את המשקפיים מכיון שבלעדיהן הראיה שלו מטושטשת מאוד. קוצר ראיה כזה אומר שהראיה שלו היא טובה רק בטווח של כ 10-15ס״מ מהעין ומעבר לכך הכל מטושטש. צריך לבדוק שאכן זה המרשם שלו ולא פוספס שום דבר. כמו כן ייתכן שההפרעה שלו נובעת ממבנה המשקפיים עצמן שלא נוחות לו. צריך לשאול אותו בדיוק מה מפריע לו. אי ההרכבה אינה תחמיר את קוצר הראיה אך קשה לי להאמין שהוא מסוגל לתפקד בצורה סבירה ללא המשקפיים במידה וזה אכן המרשם שלו. צריך גם לחשוב על על נסיון לעצירת העליה במספר - יש להתייעץ על כך עם הרופא המטפל.

 • + הוסף תגובה
קוצר ראיה -8 ירון 04/11/2019 14:46
קוצר ראיה דר' מיכאל כינורי 04/11/2019 23:14
 • הכוונה שלי היתה שאולי הוא מרכיב משקפיים לא מתאימות

 • + הוסף תגובה
רטייה - למניעת עין עצלה אפרת 05/10/2019 00:44
 • שלום רב ביתי בת שנתיים עם פלוסים במספר 8 . לפרקים אני רואה פזילה למספר שניות בעין ימין ואש העיןמתיישרת ( במיוחד שמתמקדת במשהו קרוב ) . כשהיינו במעקב אצל הרופא המומחה והפתי בפניו את הנ"ל טען שאינו רואה פזילה אך שהצגתי לו את המצב עם תמונות אמר שליתר ביטחון כדי לשים לשעתיים ביום רטייה על העין החזקה. כיוון שהקשיב לתחושותי על אף שלא ראה זאת הלכה למעשה שאלתי אותו לגבי הנזק שיכול או לא יכול להיות אם למעשה אנו טועים ואין צורך ברטייה. לטענתו גם אם אין לה פזילה זה לא יכול לעשות נזק כיוון שהסגירה היא רק לשעתיים ביום ואם אכן מתפתחת פזילה אז הרטייה עוזרת משמעותית למנוע התפתחות עין עצלה . ( יש לציין כי הילדה זורמת עם הרטייה באופן חלק ). שאלתי היא : האם אכן במידה וההמלצה לסגור את העין לשעתיים אינה נכונה, האם ייתכן כי יהיה נזק ? אשמח לשמוע את האני מאמין שלך בעניין סגייה זו . תודה

 • + הוסף תגובה
רטייה דר' מיכאל כינורי 05/10/2019 19:41
 • שלום רב, אני נוטה להסכים עם הרופא המטפל שלכם. עם זאת יש צורך במעקב צמוד ושינוי הטיפול במידת הצורך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!