לעת צרה: הכל על טיפול החירום ב-HIV

בכל שנה מדווחים כ-2.6 מליון מקרי נשאות או תחלואה באיידס. במצבים בהם מתרחשת חשיפה בסיכון גבוה קיים טיפול חירום אשר מפחית את סיכויי ההידבקות באופן ניכר. כיצד הוא עובד ומדוע הוא אינו נחשב כפתרון למגיפה? כתבה רביעית בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסות


וירוס הHIV מועבר מאדם לאדם באמצעות מגע מיני, או אינטראקציה עם דם נגוע ותוצריו. גם חשיפה חד פעמית לו עלולה לגרום להדבקה במקרים שונים, כמו קיום יחסי מין לא מוגנים, אונס, חשיפה חד פעמית למזרק משומש או למחט לא מחוטאת וכן מגע עם דמו של נשא. 


קיים טיפול חירום הניתן במקרי חשיפה בסיכון גבוה. ניתן ליטול אותו בטווח זמן של עד 48 שעות לאחר מגע מיני לא מוגן (לגבי חשיפה מדקירת מחט או חתך, המתרחשים על פי רוב לעובדים במערכת הבריאות, חלון הזמן הוא שעתיים בלבד!). הטיפול, המכונה
(PEP (Post Exposure Prophylaxis, יכול לסייע במניעת הדבקה בווירוס ה HIV. מה הרכבו ומדוע לא ניתן להתייחס אליו כמו אל גלולת היום שאחרי? מומחית מסבירה.

למרות המודעות הרבה למחלת האיידס והדרכים למניעתה, אחוז נשאי HIV ממשיך לעלות והמחלה ממשיכה להתפשט. הדרכים להימנע מאיידס הן קיום יחסי מין מוגנים, באמצעות שימוש בקונדום, וכן נקיטת משנה זהירות במגע עם דם. כך, למזריקים סמים, מומלץ להשתמש במזרקים חד פעמיים. לאנשי רפואה, מומלץ להצטייד בכפפות ולהשתמש בתכשירים רפואיים חד פעמיים או בכאלה שעברו עיקור. כמו כן, עליהם להקפיד על הוראות היגיינה נוקשות בדיקת מנות דם באופן מעמיק, דבר הנעשה כשיגרה בבנק הדם מזה שנים.


במידה ואדם חושד כי הוא נחשף לנגיף הHIV, הוא יוכל להפחית את סיכויי ההידבקות. בחשיפה חד פעמית לנגיף, הסיכוי נמוך יחסית , וניתן אך לצמצמו באמצעות קבלת טיפול מונע לאחר החשיפה לנגיף. מהו טיפול המנע?

טיפול המנע, אשר מכונה גם PEP, מיועד למניעת הדבקה ב-HIV במקרים של חשיפה בסיכון גבוה. למעשה מדובר בתרופה אשר מפחיתה באופן משמעותי את סיכויי ההדבקה בנגיף. היא ניתנת במשך חודש ימים ומבוססת על הטיפול התרופתי המשולב, אותו קוקטייל תרופות, הניתן לנשאי הנגיף ולחולי איידס, לשם שליטה במחלתם. 


קוקטייל התרופות מורכב מתרופה ממשפחת ה- Protease Inhibitors (או PI ), בעלת יעילות רבה ומכילה את החסם הגנטי הגבוה ביותר. בנוסף, הטיפול משלב גם תרופות תומכות (backbone). במהלכו נדרשת נטילת מספר טבליות, לפי קביעת הרופא את הכמות המתאימה, והוא מוגבל לחודש ימים. חשוב לציין, כי את הטיפול המונע ייעשה מיד לאחר החשיפה הלא מוגנת לנגיף ה- HIV ולא יאוחר מ- 48 שעות לאחר המועד. טיפול שיילקח מעבר לטווח זה הוא אינו יעיל ולכן לא יינתן כלל. מדוע אינו נחשב "כפתרון קסם"?

למרות יעילותו של ה–PEP הוא אינו מזור מושלם. למעשה, הטיפול אינו המעניק הגנה מלאה וכמו כן, מידת ההצלחה לא נבחנה בקרב הנחשפים למגע מיני לא מוגן או למחט נגועה, והיא הוכחה רק בקרב עובדי בריאות אשר נחשפו לדם נגוע בנגיף ה-HIV. בכל הנוגע לאחרונים נמצא כי סיכויי ההידבקות פחתו בכ- 81% , כאשר הטיפול הוחל בסמוך לחשיפה. מאידך חשוב לזכור כי בכל הנוגע ל- PEP הוא אינו שווה ערך לגלולת "היום שאחרי" ובהחלט אינו מהווה תחליף לשימוש בקונדום.


ההחלטה על המלצה וקבלת טיפול PEP היא בסמכותו של רופא מרכז איידס בלבד, אשר שוקל את הנסיבות הייחודיות של החשיפה, לרבות רמת הסיכון בה (סיכון גבוה או לא), היענות צפויה לטיפול ומשך הזמן שעבר מאז החשיפה.


 אם הוחלט על מתן ה- PEP, על הרופא לשתף את המטופל בהחלטה וליידע אותו לגבי יעילות הטיפול ותופעות הלוואי הצפויות. לפני התחלת טיפול מונע חובה לבצע בדיקת דם לשלילת נשאות נגיף ה-HIV , שהרי אז אין צורך בטיפול מונע. עם תחילת הטיפול, יש חשיבות מרובה למעקב רפואי צמוד ולהיענות וההתמדה בנטילת הטיפול. 


כתבות נוספות בסדרה:

פשוט ובטוח יותר: כל המידע על דרכי הטיפול באיידס

כבר לא סופנית? כל המידע על מחלת האיידס

המחלה השקטה: מהן דרכי האבחון של ווירוס ה-HIV?


הכותבת היא מומחית בכירה לאימונולוגיה קלינית ומנהלת היחידה למחלות אוטואימוניות במרכז הרפואי רמב"ם. הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם: www.doctorschanneltube.org

פורומים ייעוץ תרופתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קורונה שלמה פוטר 28/03/2020 14:49
  • האם שימוש ב-אצטילציסטאין (ראולין למשל) יכול לעזור בהפחתת ליחה והאם מותר לשימוש ע"י חולי קורונה?

  • + הוסף תגובה
אנפמיל לרפלוקס: דניאל 26/03/2020 12:16
  • בן ה3 חודשים אובחן עם רפלוקס וקיבל מרשם לאנפמיל. הבנתי שאחד היתרונות שלא צריך לחכות שיסמיך בבקבוק אלא שהוא כבר מסמיך בקיבה. אוכל לקבל הסבר? האם זה יקל עליו יותר גם מבחינת הרפלוקס? תודה.

  • + הוסף תגובה
פרדניזון אחד 05/03/2020 09:30
  • אני רוצה לדעת מה רמת הסיכון בשתיית אלכוהול במהלך טיפול עם פרדניזון? מה הבעיה בזה? מה תופעות הלוואי? ועוד מידע אשמח מאוד

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!