דלג לתוכן

דלקת ריאות

Pneumonia
המומחים של Infomed מסבירים:

דלקת ריאות היא תהליך דלקתי של המרכיבים השונים של הריאות. היא יכולה להיגרם על ידי חיידקים שונים, וגם מנגיפים ומפטריות. כבר ביוון העתיקה הכירו מחלה זו. היפוקרטס (Hippocrates) תיאר מחלה המלווה בכאבים בבית החזה ובקוצר נשימה, וכינה אותה בשם "פריפנימוניה" (Peripneumonia). בשנת 1880 גילה לואי פסטר (Louis Pasteur) את החיידק סטרפטוקוקוס פנימוניה (Streptococcus pneumoniae), שלימים התברר כי הוא אחד הגורמים העיקריים לדלקת ריאות.

דלקות הריאה מסווגות הן בהתאם למסגרת בה נמצא החולה בראשית מחלתו, והן על פי ממצאים שונים העולים בבדיקה גופנית או בצילום רנטגן:

• דלקת ריאות "בקהילה" (Community-acquired pneumonia) - דלקת ריאות הנרכשת בזמן שהחולה נמצא בקהילה, בתפקוד היומיומי הרגיל שלו. החיידקים המעורבים בדלקת הם חיידקים המצויים בקרב הקהילה, כגון סטרפטוקוקוס פנימוניה (Streptococcus pneumoniae) או המופילוס פנימוניה (Haemophilus pneumoniae). בדרך כלל חיידקים אלה רגישים לסוגי אנטיביוטיקה רבים אשר ניתנים בדרך פומית. הטיפול בדלקות אלה קל יחסית והוא ניתן לחולה בביתו.

• דלקת ריאות הנרכשת בבית חולים (Nosocomial or hospital-acquired pneumonia) - דלקת ריאות הנרכשת 3 ימים או יותר לאחר שהחולה אושפז בבית החולים מסיבה כלשהי. החיידקים המעורבים הם אלה המצויים בין כותלי בית החולים ונחשבים בדרך כלל לחיידקים עמידים בפני סוגי אנטיביוטיקה קלים. הטיפול נגדם הוא לרוב באמצעות אנטיביוטיקה שמזליפים דרך הווריד.

• דלקת ריאות טיפוסית (Typical pneumonia) - דלקת ריאות שבה הממצאים בבדיקת האזנה ובבדיקות המעבדה אופייניים לדלקת ריאות. דלקת ריאות זו יכולה להיות גם "בקהילה" וגם "של בית חולים".

• דלקת ריאות שאינה טיפוסית (Atypical pneumonia) - דלקת ריאות שבה הממצאים בבדיקת האזנה ובדיקות המעבדה אינם אופייניים לדלקת ריאות רגילה (לדוגמה חסרים ממצאים בבדיקת האזנה מעל הריאות). דלקת ריאות זו נגרמת בדרך כלל מחיידקים מסוימים כגון לגיונלה (Legionella), מיקופלסמה (Mycoplasma) או כלמידיה (Chlamydia). 

• דלקת ריאות נגיפית – שיעור החולים בדלקת ריאות כתוצאה מזיהום וויראלי הולך ועולה עם השנים, ובעיקר נמצאים בסיכון להידבקות אנשים הסובלים מדיכוי של מערכת החיסון. זיהום ויראלי של הריאות יכולה להופיע כדלקת ריאות בקהילה, עם תסמינים קלים ועד תסמינים חמורים המצריכים אשפוז. התפקיד של וירוסים בדלקת ריאות של בית חולים, וכזו המקושרת במכונת הנשמה, עדיין נמצא תחת מחקר. ישנם יותר מ-20 וירוסים הקשורים בדלקת ריאות בקהילה, אך הממצאים אינם ספציפיים לסוג אחד של וירוס הגורם למחלה. הטיפול היחיד בדלקת ריאות ויראלית כיום הוא הטיפול בווירוס השפעת, והטיפול בדלקת ריאות נגרמת מכל וירוס אחר מאוד מוגבל .

בארצות המערב, מתוך 100,000 תושבים כ-150 תושבים בכל שנה לוקים בדלקת ריאות. כ-20% מהם מתאשפזים בבית חולים.

רוב החולים בדלקת ריאות, המקבלים טיפול נכון, מבריאים תוך שבועיים. עדיין, גם בעידן הרפואה המודרנית, שיעור התמותה מדלקות ריאות הוא: 1% מדלקת ריאות בקהילה ועד 25% תמותה מדלקת ריאות הנרכשת בבית חולים. 

המומחים שלנו לריאות וילדים

אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' משה פוטרמן מנהל בדימוס מחלקת אף אוזן וכירורגיית ראש צוואר בסורוקה
קראו עליי עוד
ריאות
ד"ר יהודה שוורץ מנהל מכון ריאות, בית חולים איכילוב
קראו עליי עוד
פנימית
ד"ר שמואל פרינץ מומחה ברפואה פנימית ובריאות הציבור. מייסד המיזם של ההתאחדות לאבחון מחלות נדירות וקשות לזיהוי.
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לריאות וילדים>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא דלקת ריאות

חיסון הרגעה לקורונה: התשובות ל-10 השאלות הכי מדאיגות
חיסון הרגעה לקורונה: התשובות ל-10 השאלות הכי מדאיגות
ד"ר יסמין מאור, מערכת אינפומד מאת: ד"ר יסמין מאור, מערכת אינפומד 09/02/2020

מה זה בכלל וירוס קורונה ומה מקורו, לאילו תסמינים חשוב לשים לב ומי נמצא בסיכון, איך ניתן לאבחן והאם הבהלה העולמית מו... לכתבה המלאה

הנתונים נחשפים: אלה הם הסיבוכים הנפוצים ביותר של קוביד 19
הנתונים נחשפים: אלה הם הסיבוכים הנפוצים ביותר של קוביד 19
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 31/12/2020

בשנה האחרונה אינספור מחקרים בחנו מהם הסיבוכים השכיחים והחמורים ביותר הקשורים בתחלואה ב- COVID-19. מחקר חדש ניתח את ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו