זוהי המערכת שתזהה החמרה במחלת הריאות – בעזרת שיחת טלפון

כ-5% מהאוכלוסייה סובלת מ-COPD, מחלת הריאות השכיחה בעולם. המצב הכרוני כולל החמרה תקופתית שמתבטאת בעיקר בקוצר נשימה ושיעול. חולים רבים נוטים להתעכב בפניה לטיפול רפואי בשלב זה וכך מחמירים את מצבם. אפליקציה חדשנית שמנטרת את הקול בזמן שיחה, מזהה את הסימפטומים וכך עשויה למנוע את הסיכון להתאשפז

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/09/2017


מחלת ה- COPD היא מחלת ריאות כרונית השכיחה ביותר והיא מהווה את גורם התמותה השלישי בעולם. מעל 5% מאוכלוסיית העולם מאובחנים במחלה זו, כאשר ההערכות הן שכ-5-7% אחוזים נוספים חולים במחלה אך הם טרם אובחנו. עיקר עלות הטיפול במחלה נובע מאשפוזים, החולים זקוקים לטיפול כרוני או סובלים מהחמרה במחלה מספר פעמים בשנה. ההחמרה במחלה מאופיינת על פי רוב בקוצר נשימה, שיעול, הגבלה בביצוע מאמצים וחוסר יכולת לסיים משפטים ואף מילים בודדות. זיהוי וטיפול מוקדמים במחלה מקטינים משמעותית את הסיכון להתאשפז.


למרות זאת, הנתונים מראים שחולי COPD נוטים להתעכב בפניה לקבלת טיפול וכ-40% מהם פונים לקבלת טיפול כשבוע לאחר התחלת הסימפטומים, זאת למרות שכל יום עיכוב מגביר משמעותית את הסיכון להתאשפז.


הפתרון לכך הוא ניטור הסובלים מהמצב הכרוני בדרכים שונות: מחקרים רפואיים הראו שניטור חולי COPD, מפחית את מספר האשפוזים ומשך ימי האשפוז ואף מקצר את תקופת ההחלמה לאחר מכן וכתוצאה מכך מפחית משמעותית את העומס על המערכת הרפואית ועלויות הטיפול. כאמור, בזמן החמרה במחלה החולה משתעל, קולו משתנה, והוא מתקשה לסיים משפטים ואף מלים. 
בתמונה: ד"ר שאדי חסן, מייסד ומנכ"ל HEALTHMIZE  וליאת רותם - מלמד עורכת ראשית בפורטל הרפואה Infomedחברת HEALTHYMIZE פיתחה טכנולוגיה שיודעת לאבחן את השינוי בקול ואף לדרג את מצב חומרת המחלה. "באמצעות אפליקציית מובייל שרצה ברקע ומאזינה לשיחות טלפון רגילות, ועיבוד אותות של דיבור ונשימה במהלך השיחות הללו, ניתן לזהות החמרה במחלה בשלב מאוד מוקדם", מסביר ד"ר שאדי חסן, מייסד ומנכ"ל החברה, מומחה ברפואה פנימית ורופא בכיר בבית החולים כרמל בחיפה ומטפל בחולי COPD. "חשוב לציין שהעיבוד מבוצע בסמארטפון של החולה ורק תוצאות העיבוד מועלות לענן שם הן מנוטרות. בצורה זו נשמרת הפרטיות של החולה. בעת זיהוי החמרה ניתנת התראה לחולה, למשפחתו והן לצוות הרפואי המטפל. כך ניתן לתת טיפול מוקדם לחולה ולמנוע פניה לחדר מיון או אשפוז".


הפלטפורמה עונה על הצרכים של החולים והרופאים גם יחד, שכן מלבד הניטור הפלטפורמה מאפשרת גם ניהול יעיל של מחלת ה- COPD. כך למשל, המערכת מאפשרת ניטור ההיענות לטיפול התרופתי זאת באמצעות אפליקציית מובייל שמזכירה לחולה לקחת את התרופות ומשאפים חכמים שעוקבים אחרי מידת השימוש של החולה בהם. כך הרופא יודע אם החולה  לוקח את התרופות על פי המלצתו או לא. המערכת מאפשרת גם ניהול וניטור של תהליך השיקום הריאתי המהווה אחד הטיפול היעילים ב- COPD, שמשפר את תפקוד הריאה ומפחית את הסיכון להתאשפז. הפלטפורמה מאפשרת לחולה לבצע את השיקום בביתו ובכך לשפר את ההיענות שלו. במקביל היא מאפשרת לצוות השיקום לנטר ולנהל את התהליך מרחוק בצורה יעילה. יתרון נוסף של המערכת הוא שירותי טלמדסין 24 שעות ביממה ומתן מרשמים בצורה מקוונת, זאת על מנת למזער את הזמן מגילוי ההחמרה ועד מתן הטיפול. 


חברת HEALTHYMIZE זכתה במקום השלישי בתחרות 'היוזמה המובילה בבריאות לשנת 2017' שיזמו פורום Reboot ועיתון 'גלובס'. פעילות חממת הבריאות של פורום Reboot מתאפשרת תודות לתמיכה של גופים וארגונים רבים, ביניהם: החברה הישראלית לאיכות ברפואה, מכון גרטנר, ארנסט ויונג ישראל, האגודה לזכויות החולה בישראל, עיתון גלובס, אתר הבריאות infomed, חברת AbbVie, קבוצת Bwell , חברת הביטוח מגדל, בארי כץ ועוד.

פורום אף וסינוסים

ד"ר אלימלך דויטש

ד"ר אלימלך דויטש מומחה א.א.ג, מנהל מחלקת אף אוזן גרון
ד"ר אלימלך דויטש, מומחה אף אוזן גרון, מנהל מחלקת אף אוזן גרון משנת 1994. תחומי ההתמחות העיקריים של ד"ר אלימלך דויטש עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ניתוחי אף
 • Tal
 • 23/05/2019 20:48
 • הי עברתי ניתוח אף לפני שישה ימים הכאבים מאד חזקים בראש ולחץ בפנים לא קמתי מהמיטה שבוע לא נטלתי שום תרופה או זריקה מחר אמורה להוריד הגבס ועדיין כולי נפוחה מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים באף ובפנים מצד ימין
 • תמר
 • 20/05/2019 19:09
 • לפני כ 6 שנים החלו לי כאבים בחלק העליון של האף מצד ימין. הכאב היה בעיקר בלילה כאשר הייתי במצב שכיבה. לפני כשנה הכאבים התפשטו מעל האף מעל לגבה. לפעמים בעיקר כאשר הייתי מנוזלת הכאב היה חד יותר. שוב הכאבים היו בעיקר בלילה ובזמן הקימה בבוקר ונעלמו לאחר שקמתי. לפני כחצי שנה התחלתי להרגיש גם כאבים מעומעמים ונודדים בחלק הימני של הפנים ובצד ימין של הראש ואוזן ימין. באחד הימים הרגשתי כאב בחניכיים בצד ימין גם ובחניכיים העליונות וגם התחתונות. כיום אני מרגישה מידי פעם כאב חד באף מצד ימין ומעליו בעיקר בלילה וכאשר אני מתעוררת בבוקר. ומשך היום אני מרגישה כאבים נודדים מעומעמים בצד ימין של הפנים והראש ולעיתם גם קצת בצד שמאל. רופאת המשפחה חשבה בתחילה שזה סינוסיטיס וקיבלתי אנטיביוטיקה. כאשר לא עבר הפנתה אותי לרופא אף אוזן גרון. הבדיקה האנדוסקופית היתה תקינה. בדיקת CT נמצא: המבנה הגרמי של עצמות הפנים תקין אוסטאומה בתאי האתמואיד מימין בקוטר 4 ממ ללא שינוי מבדיקה קודמת מודגם איוורור תקין של מערות הפנים מחיצת האף סוטה ימינה קונכות האף משמאל היפרטרופיות מבנה הנאזופרינקס תקין ובסיכום: ללא עדות לסינוסים חריפה או כרונית. ברצוני להוסיף שאני סובלת מנזלת כרונית. וגם לפני כ 3 שנים איבדתי שמיעה באוזן ימין שהשתפרה לאחר קבלת סטרואידים. MRI שנעשה אז היה תקין. השאלה: האם יכול להיות שהאוסטאומה היא הגורם לכאבים (מכיוון שהכאב העיקרי מתחיל שם) או יתכן שהסיבה נובעת מסיבה עיצבית או סיבה אחרת

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דימום מהאף לילדה בת 7
 • מורן
 • 18/05/2019 20:20
מחלות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ