זוהי המערכת שתזהה החמרה במחלת הריאות – בעזרת שיחת טלפון

כ-5% מהאוכלוסייה סובלת מ-COPD, מחלת הריאות השכיחה בעולם. המצב הכרוני כולל החמרה תקופתית שמתבטאת בעיקר בקוצר נשימה ושיעול. חולים רבים נוטים להתעכב בפניה לטיפול רפואי בשלב זה וכך מחמירים את מצבם. אפליקציה חדשנית שמנטרת את הקול בזמן שיחה, מזהה את הסימפטומים וכך עשויה למנוע את הסיכון להתאשפז
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/09/2017


מחלת ה- COPD היא מחלת ריאות כרונית השכיחה ביותר והיא מהווה את גורם התמותה השלישי בעולם. מעל 5% מאוכלוסיית העולם מאובחנים במחלה זו, כאשר ההערכות הן שכ-5-7% אחוזים נוספים חולים במחלה אך הם טרם אובחנו. עיקר עלות הטיפול במחלה נובע מאשפוזים, החולים זקוקים לטיפול כרוני או סובלים מהחמרה במחלה מספר פעמים בשנה. ההחמרה במחלה מאופיינת על פי רוב בקוצר נשימה, שיעול, הגבלה בביצוע מאמצים וחוסר יכולת לסיים משפטים ואף מילים בודדות. זיהוי וטיפול מוקדמים במחלה מקטינים משמעותית את הסיכון להתאשפז.


למרות זאת, הנתונים מראים שחולי COPD נוטים להתעכב בפניה לקבלת טיפול וכ-40% מהם פונים לקבלת טיפול כשבוע לאחר התחלת הסימפטומים, זאת למרות שכל יום עיכוב מגביר משמעותית את הסיכון להתאשפז.


הפתרון לכך הוא ניטור הסובלים מהמצב הכרוני בדרכים שונות: מחקרים רפואיים הראו שניטור חולי COPD, מפחית את מספר האשפוזים ומשך ימי האשפוז ואף מקצר את תקופת ההחלמה לאחר מכן וכתוצאה מכך מפחית משמעותית את העומס על המערכת הרפואית ועלויות הטיפול. כאמור, בזמן החמרה במחלה החולה משתעל, קולו משתנה, והוא מתקשה לסיים משפטים ואף מלים. 
בתמונה: ד"ר שאדי חסן, מייסד ומנכ"ל HEALTHMIZE  וליאת רותם - מלמד עורכת ראשית בפורטל הרפואה Infomedחברת HEALTHYMIZE פיתחה טכנולוגיה שיודעת לאבחן את השינוי בקול ואף לדרג את מצב חומרת המחלה. "באמצעות אפליקציית מובייל שרצה ברקע ומאזינה לשיחות טלפון רגילות, ועיבוד אותות של דיבור ונשימה במהלך השיחות הללו, ניתן לזהות החמרה במחלה בשלב מאוד מוקדם", מסביר ד"ר שאדי חסן, מייסד ומנכ"ל החברה, מומחה ברפואה פנימית ורופא בכיר בבית החולים כרמל בחיפה ומטפל בחולי COPD. "חשוב לציין שהעיבוד מבוצע בסמארטפון של החולה ורק תוצאות העיבוד מועלות לענן שם הן מנוטרות. בצורה זו נשמרת הפרטיות של החולה. בעת זיהוי החמרה ניתנת התראה לחולה, למשפחתו והן לצוות הרפואי המטפל. כך ניתן לתת טיפול מוקדם לחולה ולמנוע פניה לחדר מיון או אשפוז".


הפלטפורמה עונה על הצרכים של החולים והרופאים גם יחד, שכן מלבד הניטור הפלטפורמה מאפשרת גם ניהול יעיל של מחלת ה- COPD. כך למשל, המערכת מאפשרת ניטור ההיענות לטיפול התרופתי זאת באמצעות אפליקציית מובייל שמזכירה לחולה לקחת את התרופות ומשאפים חכמים שעוקבים אחרי מידת השימוש של החולה בהם. כך הרופא יודע אם החולה  לוקח את התרופות על פי המלצתו או לא. המערכת מאפשרת גם ניהול וניטור של תהליך השיקום הריאתי המהווה אחד הטיפול היעילים ב- COPD, שמשפר את תפקוד הריאה ומפחית את הסיכון להתאשפז. הפלטפורמה מאפשרת לחולה לבצע את השיקום בביתו ובכך לשפר את ההיענות שלו. במקביל היא מאפשרת לצוות השיקום לנטר ולנהל את התהליך מרחוק בצורה יעילה. יתרון נוסף של המערכת הוא שירותי טלמדסין 24 שעות ביממה ומתן מרשמים בצורה מקוונת, זאת על מנת למזער את הזמן מגילוי ההחמרה ועד מתן הטיפול. 


חברת HEALTHYMIZE זכתה במקום השלישי בתחרות 'היוזמה המובילה בבריאות לשנת 2017' שיזמו פורום Reboot ועיתון 'גלובס'. פעילות חממת הבריאות של פורום Reboot מתאפשרת תודות לתמיכה של גופים וארגונים רבים, ביניהם: החברה הישראלית לאיכות ברפואה, מכון גרטנר, ארנסט ויונג ישראל, האגודה לזכויות החולה בישראל, עיתון גלובס, אתר הבריאות infomed, חברת AbbVie, קבוצת Bwell , חברת הביטוח מגדל, בארי כץ ועוד.

פורומים אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריח מתקתק אחרי התעטשות איתי 27/03/2020 09:52
  • מזה כמה שנים אני מריח ריח מתקתק אחרי התעטשות (אינני יודע אם זהו ריח אמיתי כלומר אם גם אחרים מריחים אותו כי אני אף פעם לא מתעטש בקרבה ממשית לאדם מחוסר נעימות) איני זוכר מתי התופעה החלה בדיוק. אני מעשן כמה שנים עם הפסקות. יש לי השתלות שיניים. זה ממש לא מפריע לי רק מוזר לי ואני תוהה האם זה שיבוש נוירולוגי או אחר?

  • + הוסף תגובה
היצרות בדרכי אויר נילי 11/02/2020 13:53
  • היי בני בן ה 12 נשלח לצילום נזופרינקס עקב סינוסיטיס ודלקת אוזניים.בפענוח היה כתוב הצרות בנתיבי אויר.הרופא שראה אמר שמדובר בשקד שלישי ושצריך לנתח... מציינת שהילד ספורטאי ושמעולם לא סבל מנזלות/ נוזלים באוזניים וכו. אנחנו אחרי שבוע אנטיביוטיקה - יש שיפור משמעותי. האם יש פתרון מלבד ניתוח..? האם יכול להמשיך לשחות כרגיל...? אודה לתשובה

  • + הוסף תגובה
כאבים באף שאלה על כאבים באף 10/02/2020 14:22
  • היי, בשנה האחרונה האף שלי ממש רגיש,לפעמים כואב או צורב,מדמם אבל בזמן האחרון זה ממש התגבר. יש לי כאבים חזקים במחיצה בין שני החללים באף-זה מרגיש כמו מאין צריבה כזאתי שלא נפסקת ולוקח לה איזה שעה להפסיק,זה בדרכ קורה אחרי שאני עושה ספורט, שהמזג אוויר ממש קר או מקבלת מכה באף. אני לא ממש מבינה למה יש לי את הכאבים האלו,הם לא מלווים ממש בנזלת נפיחות או בעיה ממש בנשימה מהאף-הם פשוט מאד מפריעים וכואבים. מה זה יכול להיות?כאילו זה באמת רק תסמיני כאב (לפעמים גם כאבי ראש אבל בקושי לא)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!