דלג לתוכן

נפחת הריאות, אמפיזמה (Emphysema)

3 דקות קריאה
נפחת הריאות (Emphysema) היא מצב שבו יש ניפוח-יתר של חללי האוויר בריאות, המוכרים כנאדיות (Alveoli). הנאדיות הן המקום שבו החמצן מהאוויר מתחלף עם פחמן דו-חמצני מהדם. דפנות הנאדיות דקות מאוד ושבירות. כשנגרם נזק לנאדיות הוא בלתי הפיך ונוצר "חור" ברקמת הריאה.

ניפוח-היתר נובע מהרס הדפנות של הנאדיות והוא מביא לירידה בתפקוד הריאות ולקוצר נשימה. בנפחת, הריאות מאבדות אלסטיות ואינן מסוגלות להתפשט ולהתכווץ באופן מלא. משום כך הנאדיות אינן מתרוקנות בשלמות ולכן אינן יכולות להתמלא באוויר טרי לאיוורור הולם. ניפוח-היתר משבש את המכניקה של הנשימה. חולה בנפחת הריאות יכול לשאוף אך הנשיפה קשה עליו ואינה יעילה.

לחומרת הנפחת שונות רבה. יש חולים שלא יגיעו למצב של מוגבלות וימשיכו בחייהם עם מידה קלה יחסית של אי-נוחות, לעומתם חולים אחרים לוקים במחלה ברמת חומרה עד לאיבוד היכולת לנשום ואי-ספיקה נשימתית.

הנפחת שייכת לקבוצת מחלות הריאה מחסימה, הכרוניות (COPD). יש מספר גורמי סיכון סביבתיים הממלאים תפקיד בגרימת מחלות אלה, אך עישון סיגריות ניצב הרחק מעל כל האחרים. זו הסיבה הראשונה במעלה לעידוד מעשנים לחדול מעישון. חשוב להסביר ולהזהיר (במיוחד לצעירים) מפני סכנות העישון ולהציע שינוי בהתנהגות כדי להשיג מטרות אלה.

מחלות ריאה מחסימה, כרוניות (בעיקר נפחת ודלקת כרונית של הסימפונות), נעשו שכיחות מאוד במחצית השנייה של המאה שעברה והן מהוות גורם תחלואה ותמותה בשיעור גבוה. מאחר שכאמור לעישון סיגריות יש תפקיד חשוב בגרימת מחלת ריאות כרונית (COPD) ובהחמרתה, הרי המחלה ניתנת למניעה.

עשן הטבק ומזהמי אוויר אחרים גורמים לשחרור חומרים כימיים בתוך הנאדיות, שמזיקים לדפנותיהן. במיעוט המקרים (5%-3%) הנפחת היא על רקע חסר תורשתי של חלבון מגן, מעכב פרוטאזה (תסס מפרק חלבון), הנקרא Alpha-1 Antitrypsin - AAT. באנשים בריאים AAT מגן על הריאות מתסס טבעי (הקרוי אלסטזה של הניטרופיל) שעוזר להילחם בחיידקים ולנקות רקמת ריאה מתה. אם אין איזון לפעולות התסס על ידי AAT הוא יכול בסופו של דבר להזיק לרקמת הריאה.


סיבוכי הנפחת כוללים זיהומים נישנים בדרכי הנשימה, יתר-לחץ-דם בריאה, כשל נשימתי חדיד/כרוני, כשל לב-ריאה כרוני (הגדלה של הצד הימני של הלב עם סימני מעמס ואי-ספיקה בלב), ריבוי כדוריות אדומות (המוגלובין גבוה) והגברת צמיגות הדם, בועות גדולות מאוד, כדי שליש עד מחצית מנפח בית החזה, אוורת בית החזה כתוצאה מקרע של בועה, מוות.

סימפטומים

קוצר הנשימה במנוחה או במאמץ מתפתח בצורה איטית. בדרך כלל מדובר בחולים שעישנו למעלה מחפיסה ליום במשך יותר מ-25 שנה, לפני שהתסמינים היו חמורים דיים כדי להביאם אל הרופא. סימני אזהרה להתפתחות הנפחת כוללים שיעול, תחושה של חוסר אוויר, כיח מוגבר והצטננויות תכופות בעונת החורף. סימנים מוקדמים למחלה כוללים קוצר נשימה, שיעול כרוני, כיחלון כביטוי לחוסר חמצן, קוצר נשימה וצפצופים במאמץ קל.
תסמינים אחרים שיכולים להופיע הם סחרחורת, חרדה בשכיבה, דחק, אין-אונות, ליאות, הפרעה בריכוז, ישנוניות-יתר ביום, קושי להירדם או להמשיך בשינה, ירידה בלתי רצונית במשקל.

אבחון ובדיקות

האבחון מבוסס על תולדות המחלה, על ממצאים בבדיקה גופנית (נשיפה בשפתיים קפוצות, הסתייעות בשרירי עזר לנשימה, דלדול שרירים במיוחד בחגורת הכתפיים, חזה חביתי, קולות לב וריאות מרוחקים, צפצופים), על בדיקת תפקודי ריאות (הפרעה קבועה מחסימה עם סימנים לניפוח-יתר), וכן על בדיקת גזים בדם העורקי ועל צילום בית החזה (סימנים רדיולוגיים וניפוח-יתר והרס רקמת הריאה).

סיבוכים אפשריים

סיבוכי הנפחת כוללים זיהומים נישנים בדרכי הנשימה, יתר-לחץ-דם בריאה, כשל נשימתי חד או כרוני, כשל לב-ריאה כרוני (הגדלה של הצד הימני של הלב עם סימני מעמס ואי-ספיקה בלב), ריבוי כדוריות אדומות (המוגלובין גבוה) והגברת צמיגות הדם, בועות גדולות מאוד, כדי שליש עד מחצית מנפח בית החזה, אוורת בית החזה כתוצאה מקרע של בועה, מוות.

טיפולים ותרופות

הנזק בנפחת אינו הפיך ולמחלת הריאות הכרונית (COPD) אין ריפוי. הדרך היעילה ביותר למניעת המחלה היא הפסקת העישון על מנת לבלום את הרס הריאה. הטיפול מכוון להקלת התסמינים ולהאטת התקדמות המחלה, כמו גם למנוע התלקחויות, לצמצם את הצורך באשפוזים נישנים ולשפר את איכות החיים.

מגוון הטיפולים כולל תרופות מרחיבות סימפונות, אנטיביוטיקה וסטרואידים בעת התלקחויות, חיסון שנתי נגד שפעת, חיסון כנגד דלקת ריאות (הנגרמת על ידי מספר זנים של Streptococcus pneumoniae. אין חיסון כנגד מכלול המחוללים של דלקת ריאות), תוספת חמצן ככל שיידרש, פיזיותרפיה להוצאת כיח (כאשר בנוסף לנפחת יש גם ברונכיטיס כרונית), מכייחים, שיקום נשימתי, התעמלות יומיומית לחיזוק שרירי הנשימה ולשיפור המצב הגופני הכללי לצד שיפור הסיבולת במאמץ, תזונה נכונה, תמיכה נשימתית - הנשמה בלתי פולשנית בלחץ חיובי, ניתוח להפחתת נפח הריאה (ניתוח לכריתת החלקים הפגועים בצורה הקשה ביותר מן הריאה, על מנת לאפשר לריאה הנותרת ולשרירי הנשימה לפעול טוב יותר. לפי שעה קיים ניסיון מוגבל בפעולה זו), השתלת ריאה, טיפול חלופי באמצעות AAT, רק כאשר המחלה עברה בתורשה.

כאשר מתפתחים סיבוכים הטיפול הוא בהתאם.
רופאים בתחום
ד"ר שבתאי ורסנו
ד"ר שבתאי ורסנו ריאות
ד"ר אמיר און
ד"ר אמיר און פנימית
ד"ר שמואל פרינץ
ד"ר שמואל פרינץ פנימית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא נפחת הריאות, אמפיזמה

קנאביס (מאריחואנה, חשיש) - לטוב ולרע
קנאביס (מאריחואנה, חשיש) - לטוב ולרע
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 05/02/2001

השימוש בקנאביס (מאריחואנה, חשיש) נחשב בדרך-כלל לבלתי מזיק, ורבים טוענים כי למעשה מדובר בסם קל ובטוח. במאמר המתפרסם ... לכתבה המלאה

ניתוח טורקוסקופי לכריתת חלקים פגועים של הריאות
ניתוח טורקוסקופי לכריתת חלקים פגועים של הריאות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/06/2006

ניתוח טורקוסקופי לכריתת חלקים פגועים של הריאות לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו