המדריך למטופל: הכל על השתלת שיניים

מהי השתלת שיניים, כיצד מתבצעת ואילו הכנות יש לבצע לפני ההשתלה? כל המידע החיוני על השתלת שיניים
כתבה פרסומית כתבת חסותהשתלת שיניים היא פתרון יעיל למצבים של אובדן שיניים, או לצורך החלפה של שיניים הרוסות המיועדות לעקירה. שתל דנטלי הוא מעין בורג חלול שעשוי ממתכת עמידה (טיטניום). השתל נועד להחליף את שורש השן הפגועה, להוות בסיס לגשר במצבים בהם קיים חוסר של מספר שיניים או לשקם לסת שלמה מחוסרת שיניים. על גבי השתל נבנים המבנה והכתר המהווים תחליף לשן. בסוף התהליך המטופל זוכה לשיניים זהות במראן ובתפקודן לאלה הטבעיות. השתלת שיניים מתאפיינת בשיעור הצלחה גבוה מאוד המגיע ל-95%. אילו הכנות יש לבצע לפני השתלת שיניים?

הכנת האזור המיועד לשתל

עם עקירת השן, נוצר שקע בעצם הלסת אשר מתמלא לרוב באופן טבעי בעצם חדשה. למרות זאת, העצם החדשה מגיעה לקו גובה נמוך יותר מזה שהיה קיים לפני העקירה. כדי לבצע השתלה, יש צורך בכמות עצם מסוימת, ואם תתבצע ספיגה שלה לאחר העקירה, לא יהיה מספיק נפח עצם לצורך ביצוע ההשתלה. 


על כן, מומלץ לבצע שימור רכס טרם להשתלת השיניים. לאחר ביצוע העקירה ממלא הרופא המטפל את מכתשית השן בגרגירי עצם ממקור סינתטי, או ממקור חי ועל ידי כך מונע אובדן גובה או רוחב של רכס השן. לאחר החלמת האזור תתאפשר הכנסת שתל רחב וארוך מספיק. ניתן גם לבצע השתלת עצם בזמן הניתוח להחדרת השתל, אך פעולה זו מורכבת ועדינה יותר והיא מלווה בסיכוני זיהום.


ההכנות לתהליך הכירורגי

הרופא המטפל יבצע בדיקה מקיפה של המטופל, הכוללת בחינה של ההיסטוריה הרפואית שלו (לרבות קיום מחלות, כמו סוכרת או אוסטאופורוזיס) ושימוש בתרופות שונות (לדוגמה נוגדי קרישה). בנוסף, רופא השיניים יפנה את המטופל לבדיקות שונות, כמו צילום סי-טי, לצורך תכנון ההשתלה. על פי ממצאי בדיקת הסי-טי, יתוכנן השתל שיוחדר ללסת המטופל. בשלב זה ניתן יהיה גם להכין סד כירורגי. הסד הכירורגי הוא תבנית מדויקת הנבנית על סמך הצילום. דרך הסד, מחדירים את השתל למקומו. שימוש בסד כירורגי עשוי למנוע סיבוכים, כמו פגיעה בעצבים העוברים בלסת התחתונה, או חדירה למערת האף (לאזור הסינוס המסקילרי).

הסד הכירורגי הוא תבנית המתוכננת על סמך צילום הסי טי. הוא משמש לצורך החדרת השתל למקומו


כיצד מתבצעת השתלת השיניים?

השתלת שיניים מתבצעת בהרדמה מקומית. במהלך הפעולה, השתל מוחדר לעצם הלסת, בצורה בה הקצה שלו אינו בולט מעל לחניכיים. לאחר הכנסת השתל, סוגר הרופא המטפל את הפצע באמצעות תפרים. 


במידה ותוכנן סד כירורגי לפני ההשתלה, ניתן לבצע את הקידוח דרכו ללא הרמה של החניכיים, דבר המקל על המטופל ומונע נפיחות אזורית לאחר הטיפול. אם לא הוכן סד, מתבצעת הרמת מתלה (הפשלת החניכיים על ידי חיתוכם וחשיפה של עצם הלסת) וקידוח ישיר של השתל בעצם הלסת. 


לאחר ההשתלה, יש לחכות מספר חודשים עד להיווצרות תאי עצם שיקבעו את השתל החדש למקומו. במקרים בהם קיים נפח עצם מספיק, ניתן לבצע שיקום זמני באמצעות מבנה וכתר זמניים במעמד ההשתלה, פעולה זו מכונה השתלה והעמסה מידית.


בחלוף הזמן הנדרש, יתחיל הרופא המטפל בתהליך השיקום הקבוע על פי אסטרטגיית הטיפול שנקבעה מראש. במהלך השיקום מוחדר אל השתל מבנה שן, עליו מולבשים הכתר או הגשר. הכתרים והגשרים מיוצרים באופן ייחודי לכל מטופל, בהתאם למידותיו ובהתייחס לצילומי ההדמיה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר ניסים לוי הוא רופא שיניים למבוגרים וילדים, בעל נסיון של כ-30 שנים. ד"ר לוי מבצע מגוון טיפולים, בהם טיפולי שורש, עקירות כירורגיות, השתלות שיניים ושיקום על גבי שתלים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניסים לוי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפול שורש

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תעלה נוספת לאחר טיפול שורש מסי המלך 19/02/2020 19:35
 • שלום רב, עשיתי טיפול שורש בשן טוחנת עליונה. (3 תעלות) לאחר שהרגישות לא חלפה הרופא אומר שיתכן ויש לי תעלה או שתיים נוספות והפנה אותי לצילום CBC לשן. בנוסף אמר שאם אכן יש עוד תעלות אז כנראה אצטרך מומחה לטיפולי שורש על ציוד הגדלה מתאים... האם הצילום הרלוונטי הוא הכרחי או שרופא מומחה לטיפולי שורש יכול לזהות את התעלות החבויות עם מכשור רגיל או צילום רנטגן רגיל? האם מדובר ברשלנות מצד הרופא או שפספוס שכזה הוא דבר שכיח. במידה ויש עוד תעלות האם יש צורך לפרק הכל ולעשות את כל טיפול השורש מחדש או שרק את התעלה הנוספת

 • + הוסף תגובה
חידוש טיפול שורש אבי 15/02/2020 18:54
 • היי עברתי בדיקה והרופא אמר לי שאני צריך חידוש טיפול שורש( בשן 47) איך הוא יודע את זה?( לא היו לי כאבים כלל) וגם הוא אמר שהוא ייכנס דרך הכתר מה עדיף להיכנס דרך הכתר או לפרק אותו ולעשות אחרי זה?( הוא רופא כללי זה בסדר?) ממתין לתשובה אבי

 • + הוסף תגובה
טיפול שורש חוזר ד"ר טל קורן 16/02/2020 01:36
 • יש מספרהאינדיקציות לטיפול שורש חוזר יש לציין שכאב לא מחוייב להיות יתכן זיהום ו דלקת בשן ומתחת לשן עששת חוסר התאמה כדאי לבחון את ההתאמה והאיטום של הכתר לעיתים כדאי להחליף את הכתר לפעמים עוברים דרכו בהתלחה

 • + הוסף תגובה
חידוש טיפול שורש אבי 16/02/2020 14:12
טיפול דרך הכתר ד"ר טל קורן 17/02/2020 00:16
 • זה תלוי במצב של השן והכתר.כלומר ספציפי למטופל וכמובן, היכולת של המטפל אני לא יכול לחוות דעה ספציפית על המקרה הזה

 • + הוסף תגובה
טיפול כואב יוסף 13/02/2020 19:50
 • היי עברתי התחלה של טיפול שורש ולא נרדמתי (לחלוטין לא) וכעת אני מנסה למצוא פתרונות לטיפול עצמו האם ידוע לך על זריקה שתועיל? (אמרו לי שישנה איזו זריקה שמשתמשים בה בכירורגיה ועקירות יש דבר כזה? ואם כן איך קוראים לזה?) מחכה לתשובה יוסף

 • + הוסף תגובה
חוסר הרדמה ד"ר טל קורן 16/02/2020 01:32
 • מספר סיבות לחוסר בהרדמה , דלקת בשן רמת החרדה וכניקות וחומרההרדמה בדכ בהמשך הטיפול, הדלקת אמורה לרדת וניתן לטפל בשן בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!