המדריך למטופל: הכל על השתלת שיניים

מהי השתלת שיניים, כיצד מתבצעת ואילו הכנות יש לבצע לפני ההשתלה? כל המידע החיוני על השתלת שיניים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018


השתלת שיניים היא פתרון יעיל למצבים של אובדן שיניים, או לצורך החלפה של שיניים הרוסות המיועדות לעקירה. שתל דנטלי הוא מעין בורג חלול שעשוי ממתכת עמידה (טיטניום). השתל נועד להחליף את שורש השן הפגועה, להוות בסיס לגשר במצבים בהם קיים חוסר של מספר שיניים או לשקם לסת שלמה מחוסרת שיניים. על גבי השתל נבנים המבנה והכתר המהווים תחליף לשן. בסוף התהליך המטופל זוכה לשיניים זהות במראן ובתפקודן לאלה הטבעיות. השתלת שיניים מתאפיינת בשיעור הצלחה גבוה מאוד המגיע ל-95%. אילו הכנות יש לבצע לפני השתלת שיניים?

הכנת האזור המיועד לשתל

עם עקירת השן, נוצר שקע בעצם הלסת אשר מתמלא לרוב באופן טבעי בעצם חדשה. למרות זאת, העצם החדשה מגיעה לקו גובה נמוך יותר מזה שהיה קיים לפני העקירה. כדי לבצע השתלה, יש צורך בכמות עצם מסוימת, ואם תתבצע ספיגה שלה לאחר העקירה, לא יהיה מספיק נפח עצם לצורך ביצוע ההשתלה. 


על כן, מומלץ לבצע שימור רכס טרם להשתלת השיניים. לאחר ביצוע העקירה ממלא הרופא המטפל את מכתשית השן בגרגירי עצם ממקור סינתטי, או ממקור חי ועל ידי כך מונע אובדן גובה או רוחב של רכס השן. לאחר החלמת האזור תתאפשר הכנסת שתל רחב וארוך מספיק. ניתן גם לבצע השתלת עצם בזמן הניתוח להחדרת השתל, אך פעולה זו מורכבת ועדינה יותר והיא מלווה בסיכוני זיהום.


ההכנות לתהליך הכירורגי

הרופא המטפל יבצע בדיקה מקיפה של המטופל, הכוללת בחינה של ההיסטוריה הרפואית שלו (לרבות קיום מחלות, כמו סוכרת או אוסטאופורוזיס) ושימוש בתרופות שונות (לדוגמה נוגדי קרישה). בנוסף, רופא השיניים יפנה את המטופל לבדיקות שונות, כמו צילום סי-טי, לצורך תכנון ההשתלה. על פי ממצאי בדיקת הסי-טי, יתוכנן השתל שיוחדר ללסת המטופל. בשלב זה ניתן יהיה גם להכין סד כירורגי. הסד הכירורגי הוא תבנית מדויקת הנבנית על סמך הצילום. דרך הסד, מחדירים את השתל למקומו. שימוש בסד כירורגי עשוי למנוע סיבוכים, כמו פגיעה בעצבים העוברים בלסת התחתונה, או חדירה למערת האף (לאזור הסינוס המסקילרי).

הסד הכירורגי הוא תבנית המתוכננת על סמך צילום הסי טי. הוא משמש לצורך החדרת השתל למקומו


כיצד מתבצעת השתלת השיניים?

השתלת שיניים מתבצעת בהרדמה מקומית. במהלך הפעולה, השתל מוחדר לעצם הלסת, בצורה בה הקצה שלו אינו בולט מעל לחניכיים. לאחר הכנסת השתל, סוגר הרופא המטפל את הפצע באמצעות תפרים. 


במידה ותוכנן סד כירורגי לפני ההשתלה, ניתן לבצע את הקידוח דרכו ללא הרמה של החניכיים, דבר המקל על המטופל ומונע נפיחות אזורית לאחר הטיפול. אם לא הוכן סד, מתבצעת הרמת מתלה (הפשלת החניכיים על ידי חיתוכם וחשיפה של עצם הלסת) וקידוח ישיר של השתל בעצם הלסת. 


לאחר ההשתלה, יש לחכות מספר חודשים עד להיווצרות תאי עצם שיקבעו את השתל החדש למקומו. במקרים בהם קיים נפח עצם מספיק, ניתן לבצע שיקום זמני באמצעות מבנה וכתר זמניים במעמד ההשתלה, פעולה זו מכונה השתלה והעמסה מידית.


בחלוף הזמן הנדרש, יתחיל הרופא המטפל בתהליך השיקום הקבוע על פי אסטרטגיית הטיפול שנקבעה מראש. במהלך השיקום מוחדר אל השתל מבנה שן, עליו מולבשים הכתר או הגשר. הכתרים והגשרים מיוצרים באופן ייחודי לכל מטופל, בהתאם למידותיו ובהתייחס לצילומי ההדמיה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר ניסים לוי הוא רופא שיניים למבוגרים וילדים, בעל נסיון של כ-30 שנים. ד"ר לוי מבצע מגוון טיפולים, בהם טיפולי שורש, עקירות כירורגיות, השתלות שיניים ושיקום על גבי שתלים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניסים לוי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפול שורש

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיידק בשורש מעל כתר URI 19/11/2019 09:30
 • האם ניתן לחזות שיעורי הצלחה על סמך צילום של השורש והשן שמעל לכתר, הנגועים בחיידק? במה זה תלוי? האם ניתן לטפל באמצעות החדרת אנטיביוטיקה למקום הזיהום החיידקי, במקום ניתוח? מה טווח הזמן בו חשוב לבצע טיפול במקרה כזה, כדי למנוע פגיעה משמעותית בעצם?

 • + הוסף תגובה
הצלחה ד"ר טל קורן 21/11/2019 19:09
 • במצב אופטימלי הצלחה לרפא שן עם זיהום כ 80 אחוז עי טיפול שורש חוזר בטיפול שורש כירורגי אפשר להגיע ל 90 אחוז ומעלה אנטיביוטיקה לא תעזור הזיהום בשן וצריך פיזית להגיע לשם, דרך השן או מצד השורש ככל שמחכים יש יותר איבוד עצם התהליך איטי או מהיר תלוי בגורם

 • + הוסף תגובה
טיפול שורש צחי 14/11/2019 22:48
 • שלום, לפני 8 חודשים היו לי כאבים בשן, והאבחנה היתה שזה תהליך פריפיקלי עם דלקת ונפיחות, התחילו טיפול שורש (בכללית סמייל, ע"י רופאה לא מומחה)- ושמו חומר/תרופה/סידן הידרו - הנפיחות ירדה, אכל יש כאב קל מאוד אם אני לוחץ על השן. אולם בצילום רואים שהחומר יוצא מקצה השורש לתוך העצם, והוא בצורה ישרה (מעין מוט) הרופאה אמרה שהוא התקשה ולא מפריע אם הוא ישאר שם. רציתי לשאול את חוות דעתך, האם העצם יכולה להתפתח סביב הסידן והוא יעלם, ואם לא האם הוא לא יכול להפריע והוא זה שגורם לכאב הקל, אולי הוא יגדיל את הסיכוי להשנות הדלקת. האם צריך מומחה לטיפולי שורש ? אני יכול לשלוח צילום אם צריך. תודה

 • + הוסף תגובה
סידן מעבר ד"ר טל קורן 17/11/2019 10:47
 • מימת הסידן ,החומר שמשתמשים יתפרק השאלה אם זה לא חומר של סתימת השורש - גוטה פרקה. כדאי ללכת למומחה להבדק

 • + הוסף תגובה
תודה צחי 18/11/2019 22:31
זה כן גוטה צחי 21/11/2019 11:39
 • עכשיו שלחו אותי למומחה לש סמייל שצריך להחליט לפי הצילום אם הוא לקבל אותי- מה יעשו ? אפשר להוציא את הגוטה ?

 • + הוסף תגובה
מעבר ד"ר טל קורן 21/11/2019 14:18
 • גם אם מעט גוטה עוברת היא בפני עצמה לא גורמת לבעיה אלא חיידקים שיכולים לעבור בחידוש לעיתים חלק מהגוטה נשאר מעבר לשורש .

 • + הוסף תגובה
1.אחוזי הצלחה בטיפול מיקרוסקופי בשורש מעל כתר EDIT 17/11/2019 12:49
 • שלום ד"ר קורן, 1.מה הם אחוזי ההצלחה בטיפול כנ"ל? 2. אחרי כמה זמן בד"כ מופיעה רגישות מעל לשן אם חל זיהום חיידקי, לאחר בניה או חידוש כתר? האם אחרי שנים/חודשים/חודש..? רב תודות מראש, אדית

 • + הוסף תגובה
טיפול שורש ד"ר טל קורן 17/11/2019 13:48
 • שלום רב, כאשר יש זיהום שיעור ההצלחה , במצב אופטימלי -שאין פגיעה במערך התעלות (סטייה, ניקוב, חסימה) בסביבות 80 אחוז לסבר את האוזן , כאשר לא מזוהם כ 90 אחוז 100 אחוז זה רק לעקור את השן . אין זמן של מתי מופיעה רגישות . זה יכול להיות חודשים זה יכול להיות שנים ויכול גם שתהיה בעיה ועדין אין רגישות לא בכל שן אחרי טיפול שורש יש בעיות , יש שיניים שבפה עשרות שנים והכל תקין בהצלחה

 • + הוסף תגובה
אחוזי הצלחה בטיפול מיקרוסקופי בשורש השן EDIT 18/11/2019 06:52
 • האם ניתן לחזות שיעורי הצלחה על סמך צילום של השורש והשן שמעל לכתר, הנגועים בחיידק? במה זה תלוי?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!