אף סתום: כל הסיבות – הידועות והנסתרות לבעיה הנפוצה

אף סתום הוא בעיה נפוצה והגורמים לה ידועים. למרות זאת, קיימות סיבות נסתרות ומטעות לחסימה נשימתית מהאף, שאינן מוכרות הן לרופאים והן למטופלים. אי התייחסות לגורמים אלה עלולה להביא לאבחון שגוי, לטיפול שאינו ומספק ולעיתים אף לא מצליח כלל: לפניכם כל הגורמים – הידועים והנסתרים ואף סתום
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019


אף סתום הוא תופעה נפוצה, והגורמים לו ידועים ומוכרים הן למטופלים והן לרופאים. למרות זאת, קיימות סיבות נסתרות ומטעות לחסימה נשימתית מהאף, שאינן מוכרות או מופנמות דיין על ידי הרופאים המטפלים. בשל כך, פעמים רבות הטיפול בבעיה הנפוצה אינו מספק, ולעיתים אינו מצליח כלל. 


חסימה נשימתית מהאף, או אף סתום, גורמת לאי נוחות מרובה ,לעייפות, לקשי שינה ואף להפסקות נשימה בשינה. תופעה זו עלולה להביא גם להתפתחות מצבים נוספים, כמו דכאון וחולשה כללית .החסימה הנשימתית עלולה להיות מלווה בנזלת חריפה או כרונית, בכאבי ראש ופנים ובירידה בכושר הגופני.מהן הסיבות לחסימה נשימתית מהאף?

חסימה נשימתית מהאף נובעת לרוב מדלקות ויראליות של דרכי הנשימה העליונות. חסימה הנובעת מסיבה זו תהיה לרוב זמנית ותחלוף תוך ימים ספורים. נזלת כרונית או דלקת כרונית

חלק ממקרי החסימה נובעים מבעיה כרונית קבועה, המצריכה מתן של טיפול תרופתי או טיפול כירורגי: נזלת כרונית או דלקת כרונית של מערות הפנים, הן הסיבות השכיחות ביותר לחסימה נשימתית כרונית. במקרים אלה, רירית האף (הציפוי הפנימי של האף) נפוחה וגדושה, ובשל כך היא חוסמת את מעברי האוויר. 


טיפול בנזלת כרונית, או דלקת כרונית של מערות הפנים יתבצע באמצעות תרופות ותרסיסים המכילים סטרואידים. במידה וטיפולים אלה אינם מספקים, ניתן לבצע ניתוח להקטנת קונכיות בטכניקות שונות, או ניתוח סינוסים. 
קיימות סיבות שאינן מוכרות לחסימה נשימתית מהאף, המובילות לטיפול שאינו יעיל ובמקרים מסוימים גם להיעדר טיפולסטייה של מחיצת האף

סיבה שכיחה נוספת לחסימה נשימתית מהאף היא סטייה של מחיצת האף. מצב זה יכול להתלוות למצב הקודם ולגרום להפרעה בנשימה. 


במקרים מסוימים, יהיה צורך בניתוח ליישור המחיצה. חשוב לציין, כי בעיית מחיצת האף זוכה לעיתים לאבחון ולטיפול יתר כירורגי. במצבים אלה המטופל עלול שלא לחוש הטבה לאחר ביצוע הניתוח.מלבד הגורמים הברורים והשכיחים לחסימה נשימתית, קיימים ליקויים נסתרים ומטעים שאי הכרתם והתעלמות מהם עלולים לגרור טיפולים וניתוחים שגויים ובלתי מספקים: 


בעיה בשסתום האף

אחת הסיבות הנסתרות שלעיתים אינה מאובחנת, ממוקמת בקצה האף ומכונה "שסתום  האף" (NASAL VALVE).


השסתום הוא מבנה אנטומי המורכב משני חלקים :השסתום החיצוני, המהווה היצרות דינמית של הנחיריים: הדופן הצדדית של הנחיר שוקעת בזמן שאיפת האוויר, נוגעת במחיצת האף וחוסמת את כניסת האוויר. החלק השני, הפנימי של השסתום, מורכב מסחוס שממוקם במרחק של סנטימטר אחד פנימית לנחיריים. מבנה זה עשוי בזמן שאיפת האוויר, לבוא במגע עם מחיצת האף ולחסום את מעברי האוויר.


בדיקת אף ללא אבחון השסתום וטיפול בו במידת הצורך, עלולה לגרום לביצוע ניתוחי מחיצה, קונכיות או סינוסים שאינם מספקים. בנוסף, לפני ביצוע של ניתוח פלסטי באף, יש לתת את הדעת על בעיה זו. ניתוח אף מחליש את דופן הנחיר ועלול להביא לחסימה של מעברי האוויר. חסימה לילית

חסימה נשימתית מהאף בזמן השינה, נגרמת בשל התנפחות קונכיות האף במהלך השינה. חסימה נשימתית מהאף בזמן השינה עלולה לגרום לקשיי נשימה בשינה, לעייפות במהלך היום, להפסקות נשימה בשינה ולנחירות. 


מצב זה אינו מתרחש בזמן ערות, ועל כן בדיקת מעברי האף על ידי רופא מומחה לאף אוזן גרון ובדיקת רינומנומטריה (בדיקת מעבדה למעברי האוויר), יימצאו תקינות.


בדיקת שינה לעומת זאת, עשויה להצביע על הפרעה נשימתית ואף על הפסקות נשימה בשינה. תסמונת האף הריק

סיבה מטעה נוספת מכונה תסמונת ה"אף הריק" (Empty Nose Syndrome ). בעיה זו נגרמת בעקבות ניתוחים שבהם בוצעה כריתה קיצונית מדי של קונכיות האף. כתוצאה מכך, נוצר יובש קיצוני בריריות האף, הגורם לתחושה סובייקטיבית קשה של חסימה של דרכי האוויר, למרות שבפועל מעברי האוויר פתוחים לחלוטין. ללא אבחון מדויק, חסימה סובייקטיבית של דרכי האוויר יכולה להוביל לביצוע של ניתוח נוסף, אשר אינו פותר את הבעיה ועלול אף להביא להחמרתה. 
"תסמונת האף הריק" נגרמת בשל ניתוחים בהם בוצעה כריתה קיצונית מדי של קונכיות האף 
טיפול ממושך בטיפות אף

טיפול ממושך בטיפות אף עלול לגרום לחסימת אף משנית. בחלק ניכר ממקרים אלה, הפסקת הטיפול בטיפות עשויה להחזיר את המצב לקדמותו, טרם לשימוש בהן. הפסקת הטיפול בטיפות כרוכה בקושי רב , אך התמדה בה למשך תקופה של חודש עד חודשיים עשויה לפתור את בעיית החסימה ללא ניתוח. קיימות גם סיבות מטעות נדירות, כגון גידולים, חסימות מולדות במוצא חלל האף. מקרים בהם בעיות אלה לא אובחנו, עלולים להוביל לטיפולים או ניתוחים שגויים. כיצד מאבחנים אף סתום?

האבחון מתבצע בראש וראשונה על ידי קבלת פרטים מדויקים מהמטופל בכל הנוגע לאורח חייו, לתרופות אותן הוא נוטל, לחומרים שונים בהם הוא משתמש, ולתנאי עבודתו. בנוסף, ידרשו פרטים בנוגע לאופי החסימה הנשימתית, למיקומה, למשך הזמן שהמטופל סובל ממנה, לטיפולים אותם עבר ומידת הצלחתם.


לאחר הבירור הקליני, מתבצעת בדיקה מדוקדקת באמצעות מכשיר אנדוסקופי בעל מצלמה מובנית בקצהו. מכשיר זה מוחדר לתוך חלל האף ומאפשר צפייה ישירה בו. לעיתים, יהיה צורך בבירור אלרגי .


טרם לקבלת החלטה בנוגע לביצוע ניתוח, תידרש גם בדיקת הדמיה של חלל האף ומערות הפנים.


הערכת כל המבנים בחלל האף ומערות הפנים, תוך התייחסות לגורמים הנסתרים שעשויים להביא לחסימת דרכי הנשימה באף, היא חיונית לצורך אבחון מקיף וטיפול יעיל בבעיה. 


הכתבה בשיתוף עם פרופ' משה פוטרמן מנהל בדימוס מחלקת אף אוזן וכירורגיית ראש צוואר בסורוקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה פוטרמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סינוסיטיס, מחיצת אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לאחר ניתוח רא 07/03/2020 21:51
  • שלום רב אני עשיתי בתאריך 12.2.20 ניתוח כריתת קונכיות תחתונות ויישור מחיצה יש לי עדיין קצת כאבים וגם דימום לפעמים שאני מקנח את האף יש לי דימום ולפעמים יוצא בלי דם האים זה ככה צריך להימשך והאים כן כמה זמן לאחר הניתוח לא יופיע הדימום ומה עליי לעשות תודה

  • + הוסף תגובה
חסימה של נחיר אחד בעת שינה מני 26/01/2020 11:47
  • שלום, תמיד היתי מודע לזה שאני ישן עם פה פתוח, אבל לאחרונה בעקבות שיחה עם מישהו שעבר ניתוח מחיצות באף, זה גרם לי לשים לב שכשאני שוכב לישון בשלב מסויים נחיר אחד נסתם לי ואני יכול לנשום רק מהנחיר השני. בנוסף שמתי לב שזה יכול להיות ב2 הנחירים בשווה. זאת אומרת שכל לילה יכול להסתם נחיר אחר. אני מטופל באופן קבוע בטיפות אף לאלרגיה מסוג סטורנאז ואם אני מפסיק שימוש בהם אחרי מספר ימים אני מתחיל להתעורר עם נזלת אלרגית. אשמח לדעת ממה זה יכול להיות ומה דרכי הטיפול האפשרויות. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
כאב לאחר ניתוח מחיצה א 10/08/2019 09:27
  • שלום, עברתי ניתוח סינוסים בצד ימין של הפנים ויישור מחיצה לפני מספר שבועות. בימים האחרונים כאשר אני מקנחת את האף יש מן "קליק" עדין בעין ימין (בחלק התחתון שקרוב לאף) האם זה משהו תקין? האם יש צורך לפנות לרופא המנתח בהקדם? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!