אף סתום: כל הסיבות – הידועות והנסתרות לבעיה הנפוצה

אף סתום הוא בעיה נפוצה והגורמים לה ידועים. למרות זאת, קיימות סיבות נסתרות ומטעות לחסימה נשימתית מהאף, שאינן מוכרות הן לרופאים והן למטופלים. אי התייחסות לגורמים אלה עלולה להביא לאבחון שגוי, לטיפול שאינו ומספק ולעיתים אף לא מצליח כלל: לפניכם כל הגורמים – הידועים והנסתרים ואף סתום

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' משה פוטרמן
מנהל בדימוס מחלקת אף אוזן וכירורגיית ראש צוואר בסורוקה
הצג טלפון מספר מקשר
i


אף סתום הוא תופעה נפוצה, והגורמים לו ידועים ומוכרים הן למטופלים והן לרופאים. למרות זאת, קיימות סיבות נסתרות ומטעות לחסימה נשימתית מהאף, שאינן מוכרות או מופנמות דיין על ידי הרופאים המטפלים. בשל כך, פעמים רבות הטיפול בבעיה הנפוצה אינו מספק, ולעיתים אינו מצליח כלל. 


חסימה נשימתית מהאף, או אף סתום, גורמת לאי נוחות מרובה ,לעייפות, לקשי שינה ואף להפסקות נשימה בשינה. תופעה זו עלולה להביא גם להתפתחות מצבים נוספים, כמו דכאון וחולשה כללית .החסימה הנשימתית עלולה להיות מלווה בנזלת חריפה או כרונית, בכאבי ראש ופנים ובירידה בכושר הגופני.מהן הסיבות לחסימה נשימתית מהאף?

חסימה נשימתית מהאף נובעת לרוב מדלקות ויראליות של דרכי הנשימה העליונות. חסימה הנובעת מסיבה זו תהיה לרוב זמנית ותחלוף תוך ימים ספורים. נזלת כרונית או דלקת כרונית

חלק ממקרי החסימה נובעים מבעיה כרונית קבועה, המצריכה מתן של טיפול תרופתי או טיפול כירורגי: נזלת כרונית או דלקת כרונית של מערות הפנים, הן הסיבות השכיחות ביותר לחסימה נשימתית כרונית. במקרים אלה, רירית האף (הציפוי הפנימי של האף) נפוחה וגדושה, ובשל כך היא חוסמת את מעברי האוויר. 


טיפול בנזלת כרונית, או דלקת כרונית של מערות הפנים יתבצע באמצעות תרופות ותרסיסים המכילים סטרואידים. במידה וטיפולים אלה אינם מספקים, ניתן לבצע ניתוח להקטנת קונכיות בטכניקות שונות, או ניתוח סינוסים. 
קיימות סיבות שאינן מוכרות לחסימה נשימתית מהאף, המובילות לטיפול שאינו יעיל ובמקרים מסוימים גם להיעדר טיפולסטייה של מחיצת האף

סיבה שכיחה נוספת לחסימה נשימתית מהאף היא סטייה של מחיצת האף. מצב זה יכול להתלוות למצב הקודם ולגרום להפרעה בנשימה. 


במקרים מסוימים, יהיה צורך בניתוח ליישור המחיצה. חשוב לציין, כי בעיית מחיצת האף זוכה לעיתים לאבחון ולטיפול יתר כירורגי. במצבים אלה המטופל עלול שלא לחוש הטבה לאחר ביצוע הניתוח.מלבד הגורמים הברורים והשכיחים לחסימה נשימתית, קיימים ליקויים נסתרים ומטעים שאי הכרתם והתעלמות מהם עלולים לגרור טיפולים וניתוחים שגויים ובלתי מספקים: 


בעיה בשסתום האף

אחת הסיבות הנסתרות שלעיתים אינה מאובחנת, ממוקמת בקצה האף ומכונה "שסתום  האף" (NASAL VALVE).


השסתום הוא מבנה אנטומי המורכב משני חלקים :השסתום החיצוני, המהווה היצרות דינמית של הנחיריים: הדופן הצדדית של הנחיר שוקעת בזמן שאיפת האוויר, נוגעת במחיצת האף וחוסמת את כניסת האוויר. החלק השני, הפנימי של השסתום, מורכב מסחוס שממוקם במרחק של סנטימטר אחד פנימית לנחיריים. מבנה זה עשוי בזמן שאיפת האוויר, לבוא במגע עם מחיצת האף ולחסום את מעברי האוויר.


בדיקת אף ללא אבחון השסתום וטיפול בו במידת הצורך, עלולה לגרום לביצוע ניתוחי מחיצה, קונכיות או סינוסים שאינם מספקים. בנוסף, לפני ביצוע של ניתוח פלסטי באף, יש לתת את הדעת על בעיה זו. ניתוח אף מחליש את דופן הנחיר ועלול להביא לחסימה של מעברי האוויר. חסימה לילית

חסימה נשימתית מהאף בזמן השינה, נגרמת בשל התנפחות קונכיות האף במהלך השינה. חסימה נשימתית מהאף בזמן השינה עלולה לגרום לקשיי נשימה בשינה, לעייפות במהלך היום, להפסקות נשימה בשינה ולנחירות. 


מצב זה אינו מתרחש בזמן ערות, ועל כן בדיקת מעברי האף על ידי רופא מומחה לאף אוזן גרון ובדיקת רינומנומטריה (בדיקת מעבדה למעברי האוויר), יימצאו תקינות.


בדיקת שינה לעומת זאת, עשויה להצביע על הפרעה נשימתית ואף על הפסקות נשימה בשינה. תסמונת האף הריק

סיבה מטעה נוספת מכונה תסמונת ה"אף הריק" (Empty Nose Syndrome ). בעיה זו נגרמת בעקבות ניתוחים שבהם בוצעה כריתה קיצונית מדי של קונכיות האף. כתוצאה מכך, נוצר יובש קיצוני בריריות האף, הגורם לתחושה סובייקטיבית קשה של חסימה של דרכי האוויר, למרות שבפועל מעברי האוויר פתוחים לחלוטין. ללא אבחון מדויק, חסימה סובייקטיבית של דרכי האוויר יכולה להוביל לביצוע של ניתוח נוסף, אשר אינו פותר את הבעיה ועלול אף להביא להחמרתה. 
"תסמונת האף הריק" נגרמת בשל ניתוחים בהם בוצעה כריתה קיצונית מדי של קונכיות האף 
טיפול ממושך בטיפות אף

טיפול ממושך בטיפות אף עלול לגרום לחסימת אף משנית. בחלק ניכר ממקרים אלה, הפסקת הטיפול בטיפות עשויה להחזיר את המצב לקדמותו, טרם לשימוש בהן. הפסקת הטיפול בטיפות כרוכה בקושי רב , אך התמדה בה למשך תקופה של חודש עד חודשיים עשויה לפתור את בעיית החסימה ללא ניתוח. קיימות גם סיבות מטעות נדירות, כגון גידולים, חסימות מולדות במוצא חלל האף. מקרים בהם בעיות אלה לא אובחנו, עלולים להוביל לטיפולים או ניתוחים שגויים. כיצד מאבחנים אף סתום?

האבחון מתבצע בראש וראשונה על ידי קבלת פרטים מדויקים מהמטופל בכל הנוגע לאורח חייו, לתרופות אותן הוא נוטל, לחומרים שונים בהם הוא משתמש, ולתנאי עבודתו. בנוסף, ידרשו פרטים בנוגע לאופי החסימה הנשימתית, למיקומה, למשך הזמן שהמטופל סובל ממנה, לטיפולים אותם עבר ומידת הצלחתם.


לאחר הבירור הקליני, מתבצעת בדיקה מדוקדקת באמצעות מכשיר אנדוסקופי בעל מצלמה מובנית בקצהו. מכשיר זה מוחדר לתוך חלל האף ומאפשר צפייה ישירה בו. לעיתים, יהיה צורך בבירור אלרגי .


טרם לקבלת החלטה בנוגע לביצוע ניתוח, תידרש גם בדיקת הדמיה של חלל האף ומערות הפנים.


הערכת כל המבנים בחלל האף ומערות הפנים, תוך התייחסות לגורמים הנסתרים שעשויים להביא לחסימת דרכי הנשימה באף, היא חיונית לצורך אבחון מקיף וטיפול יעיל בבעיה. 


הכתבה בשיתוף עם פרופ' משה פוטרמן מנהל בדימוס מחלקת אף אוזן וכירורגיית ראש צוואר בסורוקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה פוטרמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום סינוסיטיס, מחיצת אף

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • תסמינים ראשוניים לסינוסיטיס
 • נהוראי
 • 12/02/2019 21:51
 • אז לא מזמן התחלתי לפתח תסמינים של סינוסיטיס כמו: נזלת מוגלתית מעט, אף סתום, לחצים בראש באזור העיניים והאף, ירידת חוש הריח ברמה משמעותית שיעול, לחץ באוזניים וכאב חלש באזור השיניים העליונות. אך יש לי חום תקין (36.4) כדאי בכל זאת שאלך לרופא לבדיקה אנדוסקופית?, או שיש טיפולים שאוכל לעשות לעצמי בבית? חשוב לציין שחליתי בסינוסיטיס חריפה בעבר לפני כ-3 וחצי שנים.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבי שרירים חזקים
 • ליאת
 • 31/12/2018 07:54
 • היו לי כאבי גרון וחום ואחרי לקיחת אנטיביוטיקה במשך 5 ימים זה עבר אבל התחילו לי כאבי שרירים חזקים שמפריעים לי לישון וכול פעם שאני מקנחת את האף יוצא לי דם מאף בנוסף ישלי עצירות כבר 3 ימים.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • סינוסיטיס שלא מגיב לאנטיביוטיקה
 • אריאל
 • 31/10/2018 22:33
 • שלום רב, אני סובל מרניטיס כרוני במשך 7 שנים. כ"כ, 3-4 פעמים בשנה אני סובל מסינוסיטיס שבדר"כ עובר לאחר טיפול אנטיביוטי. לפני מעט יותר מחודש חליתי בסינוסיטיס. טופלתי במשך שבוע באוגמנטין ופלאג'יל, ומיידית לאחר מכן הטיפול הוחלף לטבניק במשך שבוע נוסף. הסינוסיטיס חלף למשך כשבוע אך חזר שוב. רופא הא.א.ג אליו פניתי רשם לי דלאצין,150 מ"ג 3 פעמים ביום למשך שבוע(אמנם לקחתי 10 ימים), וקלרינאז. הסינוסיטיס מלווה בנזלת מוגלתית, אך עם הקלרינאז היא מועטה. במהלך הטיפול הסינוסיטיס דעך, אך לאחר שבוע אירעה החמרה נוספת, וניתן היה לזהות חזרה של נזלת מוגלתית. מה עלי לעשות כדי לטפל במחלה זאת? אודה מאוד לעזרתכם

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אברהם אברג'ל ד"ר אברהם אברג'ל
מומחה בניתוחי ראש-צוואר וניתוחי אף וסינוסים. רופא... קרא עוד
ד"ר דוד אולנובסקי ד"ר דוד אולנובסקי
רופא אף אוזן גרון בכיר, מטפל גם בילדים קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ