לא רק בעיה אסתטית: הכל על היפרדות שרירי הבטן

מהי היפרדות שרירי הבטן, האם הריון הוא הסיבה העיקרית להתפתחותה, מדוע חשוב לטפל בזמן ואיזה ניתוח יכול לסייע בפתרון הבעיה ללא טראומה משמעותית או צלקות נרחבות? כל המידע בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: פרופ' משה דודאי
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 29/04/2019


זה קורה לנשים בזמן ההריון או לאחר הלידה, לאנשים בגיל המבוגר הסובלים מהשמנת יתר ואף למי שנושא משאות כבדים או ללא סיבה ברורה : היפרדות שרירי הבטן היא מצב בו קיים ליקוי בחיבור בין שריר הבטן בקו האמצע, כתוצאה מחולשה ומתיחת יתר של רקמת החיבור אשר עוברת במרכז הבטן. למרות שהיפרדות שרירי הבטן נחשבת בעיקר לבעיה נשית, גם גברים רבים סובלים ממצב זה. 


הפרדות שרירי הבטן גורמת אמנם למראה לא אסתטי של בטן נפולה וגדולה, אך היא גם טומנת בחובה בעיות רפואיות ממשיות. עד לפני מספר שנים הרפואה הקלסית והכירורגיה לא התיחסו למצב זה כבעיה רפואית, אלא כבעיה אסתטית בלבד. המינוח הרפואי שהיה שגור- Diastasis Rectaii, המבטא היחלשות והתרופפות של שרירי הבטן ולא מצב פתולוגי, זאת בניגוד למינוח העכשווי -  Rectus Muscles Separation , המבטא מצב פתולוגי ברור. 
היפרדות שרירי הבן שכיחה בקרב נשים לאחר לידה. למעשה, לא מדובר רק בבעיה אסתטית, אלא במצב רפואי של ממשכיצד נגרמת הפרדות של שרירי הבטן?

שרירי הבטן הם השרירים הגדולים ביותר של הגוף. שרירים אלה מחברים בין החלק העליון של הגוף (הכולל את החזה, הכתפיים, הידיים והראש), לחלק התחתון (הכולל את האגן והרגליים). רובם המוחלט של שרירי הגוף מחוברים בשני הקצוות לעצמות וכך מתאפשרת פעילותם. אולם, בכל הנוגע לשרירי הבטן, הצד הימני מתחבר לצד השמאלי בקו האמצע של הגוף. החיבור בין שני הצדדים בקו האמצע נעשה על ידי תפר טבעי שנקרא לינאה אלבה (Linea Alba). במצבים בהם התפר הטבעי מתחיל להתרופף מסיבות שונות, נגרמת פגיעה בחוזק התמיכה וההחזקה של מבנה שרירי הבטן כולו. למעשה, לא מדובר באירוע חד פעמי: התרופפות התפר היא תהליך דינאמי אשר הולך ומתפתח ובשל כך היפרדות שרירי הבטן בקו האמצע גדלה ומתרחבת עם חלוף הזמן. מרגע שההתרופפות הלינאה אלבה החלה היא הולכת ומתעצמת בקצב מהיר. אילו בעיות פיזיולוגיות עלולות להתפתח כתוצאה מהיפרדות שרירי הבטן?

חוסר החיבור של השרירים הגדולים של הבטן אחד לשני מוביל להפרעה בתפקוד מבנה הבטן ולהתפתחות בעיות שונות: חוסר היציבות מוביל תחילה לכאבי גב ובהמשך הוא עלול לגרום לנזקים לעמוד השדרה, עד להתפתחות עקמת. בנוסף, התרופפות השרירים בקדמת הבטן מובילה לכאבי בטן ובמצבים קיצוניים היא עלולה אף לפגוע בפעולת שרירי הנשימה. התרופפות התפר הטבעי של הלינאה אלבה מובילה גם להתפתחות בקעים, כמו בקע טבורי ואפיגסטרי. ככל שההיפרדות מתעצמת, כך גם מחמירות ההפרעות בתפקוד שרירי הבטן והגב אשר עלולות, במצבים קיצוניים, להוביל להרס של יציבת הגוף. 
היפרדות שרירי הבטן עלולה לגרום לכאבי גב, לנזק לעמוד השדרה, לכאבי בטן ובמצבים קיצוניים אף לפגוע בשרירי הנשימה
מהם הגורמים להפרדות שרירי הבטן?

בניגוד לסברה הרווחת, הסיבה להתרופפות הלינאה אלבה ולהיפרדות שרירי הבטן היא אינה הריון. למעשה, בקרב רוב הנשים לא תתפתח הפרדות של שרירי הבטן במהלך חודשי ההריון.


בנוסף, לא מדובר בתופעה נשית בלבד ומספר הגברים הסובלים מהפרדות שרירי הבטן אינו נמוך בהרבה ממספר הנשים.


המקור לבעיה נעוץ ככל הנראה בחולשה מולדת של הלינאה אלבה אשר באה לידי ביטוי קליני כאשר חלה עליית לחץ משמעותית ומתמשכת על האזור במצבים שונים, כמו הריון או השמנה בטנית. 


היפרדות שרירי הבטן משולה במידת מה למצב של בקע: מדובר בנטייה מולדת וכאשר היא מתחילה להתפתח, חשוב לתקנה כדי למנוע התפתחות של סיבוכים שונים. כמו שבמקרים של בקע לא נמתין לכליאת מעי כדי להתחיל בטיפול, כך גם במצב של היפרדות השרירים אין להמתין להחמרה במצב המלווה בכאבי גב ובטן והרס של היציבה כדי לטפל.


איך ניתן לטפל?

עד לפני מספר שנים הקהילה הכירורגית העולמית הכירה בבעיית היפרדות שרירי הבטן כבעיה אסתטית בלבד. מחקרים שבוצעו בעשור האחרון שינו את ההבנה ובהתאם לכך גם את הגישה הטיפולית: כאשר תפקוד שרירי הבטן נחקר, נמצא כי התרופפות האחיזה בקו האמצע גורמת להפרעה קשה בתפקוד. הפרעה זו עלולה גם להשפיע על איברים סמוכים. 


ההנחיות העדכניות של האיגודים העולמיים לניתוחי בקעים בנושא היפרדות שרירי הבטן השתנו בהתאם, ואיתן גם ההנחיות של חברות ואיגודי הביטוח הרפואיים. בנושא של הפרדות שרירים התחלתית ברוחב הקטן  מ- 4 ס"מ, ההחלטה נותרה לשיקול דעתם של הכירורג והמטופל. לעומת זאת, הפרדות שרירים מעל ל-4 ס"מ נחשבת משמעותית ומצריכה תיקון ניתוחי. גם מצבים של היפרדות סימפטומטית , כלומר מלווה בכאבי בטן או גב, מחייבים ניתוח. כאשר ההיפרדות מלווה בבקע טבורי או אפיגסטרי, חובה לתקן הבקע יחד עם תיקון ההפרדות כדי למנוע את חזרת הבקע.

יחד עם השינויים בהבנת הבעיה ובגישה הרפואית להפרדות שרירים, החלו להופיע גם שינויים בגישה הכירורגית: החל מעבר מניתוח פלסטי למתיחת בטן, לניתוח כירורגי לתיקון תפקוד דופן הבטן. למרות זאת, חשוב לציין כי הגישות הניתוחיות החדשניות אינן "מתעלמות" מהצורך החשוב בתיקון האסתטי. מטרתן היא לבנות דופן בטן חזקה ויציבה שתהיה יעילה לאורך שנים ולא תחזיק רק לתקופה מוגבלת. 


הניתוחים המסורתיים שבוצעו לטיפול בהיפרדות שרירי הבטן כללו פתיחה נרחבת של דופן הבטן, הליך טראומטי המלווה בצלקת ניכרת ובהחלמה איטית. גישה אנדוסקופית שפותחה לאחרונה על ידי פרופ' דודאי, לביצוע ניתוחים אלה בכירורגיה מזערית, ללא חתך או חדירה לחלל הבטן, עם טראומה מעטה ככל הניתן.


במהלך הניתוח האנדוסקופי יוצר הרופא המנתח שלושה נקבים קטנים בקו השיער במפשעה, דרכם מבוצעת הפעולה הכירורגית ללא כל פתיחת הבטן כאשר הניתוח מבוצע אך ורק בתוך הדופן של הבטן היכן שנימצאת הפרדות השרירים . לאחר תיקון של היפרדות השרירים לכל האורך באמצעות תפירה מיוחדת ותיקון של בקעים במידה והתפתחו, נוצרת לינאה אלבה חדשה חזקה במיוחד. התיקוני התפירה נתמכים ומחוזקים ברשת כירורגית מיוחדת המודבקת לשרירים באמצעות דבק ביולוגי. 
מהו זמן ההחלמה לאחר הניתוח האנדוסקופי?

במהלך הפעולה הזעיר פולשנית לא מתבצעים חתכים מאסיביים ועל כן הטראומה שלאחר הניתוח היא מינימלית וההתאוששות קלה ומהירה יחסית. חולים רבים דיווחו כי הם היו מסוגלים לתפקד באופן חופשי לאחר 5-7 ימים ממועד ביצוע הניתוח. לאחר ניתוח יש זה יש להשתמש בחגורת בטן למשך עד 3 חודשים ולבצע שיקום שרירי בטן פיזיותרפי. בסוף התקופה, תפקוד הבטן שמוסג הוא מצויין וכן החיטוב והמראה האסתטי.


לסיכום, בעיית הפרדות שרירי הבטן אמנם גורמת להפרעה אסתטית, אך ביסודה היא בעיה רפואית המצריכה טיפול כירורגי מקיף ויסודי שיסייע בהשבת התפקוד המלא לשרירי הבטן, זאת לצד הטיפול בבעיה האסתטית. תיקון ההיפרדות על-ידי כירורג מנוסה בשיטה האנדוסקופית, עשוי למנוע את החמרת המצב והתפתחות תופעות שונות, תוך טראומה מינימלית, חזרה מהירה לשגרה וקבלת תוצאה אמינה לאורך שנים של שיקום תיפקוד שרירי הבטן לצד חיטוב אסתטי.
הכתבה בחסות פרופ' משה דודאי, כירורג מומחה מבצע ניתוחי לפרוסקופיה להרניה.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה דודאי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע מפשעתי שי 11/12/2019 06:06
 • שלום , סובל מכאבי/תחושה של אי נוחות באשכים מתוך שינה ובמהלך היום כאשר אני יושב עם רגלים משולבות ולא רק ..לאחר אולטרסאונד אשכים + מפשעות נמצא בקעים קטנים בשתי המפשעות + ווריקוצל דרגה 2 בצד שמאל חשוב לי לציין שיש לי רגישות באשך השמאלי מאשר הימני כשאני נוגע ורוב התחושה של הכאב/ אי נוחות מגיעה מהצד השמאלי כל זה התחיל לפני כשנה ואף אחד לר המליץ לי לנתח הסתכלתי על בדיקות שעשיתי לפני כשנה בערך בידיוק כשהתחיל וראיתי urea.parvum-pcr חיובי ולפי מה שזכור לי לא טיפלתי בזה ועבר שנה עכשיו אני בדילמה ממה אני סובל מבקע ? וריקוצל או מהאיפיון הזה urea.parvum-pcr שגילתי בבדיקה שנערכה לפי שנה האם יש לזה משמעות תודה רבה .

 • + הוסף תגובה
בטן ריטה 07/12/2019 22:27
 • שלום. אני אחרי שתי לידות. יש לי היפרדות שרירי הבטן ומלא עור(ממש קיפולים בלי טבור). הרבה פעמים יש גירוי בחום ואני הולכת לרופא עול לקבל משחות לשים בטבור כדי שלא יהיה ריח ופריחה. קבלתי יעוץ לפני 3 שנים אצר כירורג שאמר לי שזה לא רפואי אלא רק אסתטיקה כך שאין השתתפות של הקופה ועלות הניתוח כ40,000שח. ושאני חייבת ניתוח משולב :1.תיקון שרירים ו2 מתיחה. למעשה אני צריכה שני רופאים מנתחים. כמובן לא עשיתי כלום. זה משפיע נפשית זה מוריד חוש נשי, דחיה של הגוף. האם ניתן לעשות משהו בנושא? אני רוצה להחזיר את הגוף שלי.

 • + הוסף תגובה
בקע טבורי והפירות שרירים מתוקנים בניתוח אנדוסקופי בכירורגיה מזערית פרופ' משה דודאי 08/12/2019 00:47
 • ריטה שלום אני מבין שיש לך שלוב של בקע טבורי עם היפרדות שרירי הבטן. יש חובה לתקן את שתי הבעיות באותו ניתוח כי אחרת הניתוח לא יצליח.עד היום ביצעו את הניתוח עם חתך גדול בבטן ושני בירורים, כירורג לטבור ופלסטיקאי להיפרדות השרירים . לפני 4 שנים פתחתי טכניקה אשל כירורגיה מזערית ללא חתך, ללא צלקת, ללא חדירה לבטן עם מהלך קל והתאוששות מהירה ותוצאות מצוינות ביותר מ 50 חולים.תיכנסי לאתר " הרניה אקסלנס" ותוכלי לקרוא על הניתוח, גם העלות נמוכה ממה שכתבת.

 • + הוסף תגובה
גודל החתך בבקע יניב 06/12/2019 13:24
 • שלוםרב, עברתי ניתוח בקע מפשעתי בשיטה הפתוחה. עשו לו חתך מזעזע בצורת s בארוך של כ 15 ס"מ. כעת 3 שבועות לאחר הניתוח אני מרגיש מתחת לצלקת כאילו פס דק וקשיח לכל אורכה שמקשה על בפעולות התכופפות שונות. האם נורמאלי? ואמור להעלם או להתרכך מתישהו?

 • + הוסף תגובה
צלקת של חתך פתוח תמיד נשארת פרופ' משה דודאי 06/12/2019 14:39
 • שלום יניב שום צלק לא נעלמת ככל שהצלקת גסה יותר בתחילה כך ישאר יותר בעתיד אתה כרגע צריך לראות שאין לך סיבוך של זיהום בצלקת או חזרת הבקע תמתין כמה שבועות לראות אם יש החלמה מלאה

 • + הוסף תגובה
תחושה יניב 06/12/2019 17:18
 • תודה על תשובתך. ידוע לי שהצלקת לא תעלם, השאלה אם התחושה כאילו פס דק וקשיח לכל אורכה של הצלקת, שמקשה על בפעולות התכופפות שונות, תעלם או שהקשיחות תתרכך.

 • + הוסף תגובה
לוקח שנה למחלקת להתייצב סופית פרופ' משה דודאי 07/12/2019 11:00

הצטרפו לאינדקס הרופאים!