בעיות בתפקוד המיני בגברים הסובלים מיתר לחץ דם: איך ניתן לטפל?

מדוע יתר לחץ דם עלול לגרום לפגיעה בתפקוד המיני, כיצד הטיפול התרופתי בלחץ דם גבוה מחמיר את הבעיה ומהן דרכי הטיפול האפשריות? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותהתפקוד המיני מהווה מרכיב מרכזי בהצלחתן של מערכות יחסים והוא עשוי לתרום להעצמת הביטחון העצמי. ירידה בתפקוד המיני נובעת ממספר רב של גורמים המחולקים לשלוש קבוצות מרכזיות: גורמים אורגניים פיסיולוגיים, גורמים פסיכולוגיים (בהם דיכאון, חרדה, מתח נפשי ועוד), או שילוב שלהם.


קיימים מספר גורמים פיזיולוגיים שיכולים לגרום לבעיות בתפקוד המיני: 

- בעיות הורמונליות הקשורות בהפרשה מהאשכים, המוח ובלוטת האדרנל

- בעיות עצביות נוירולוגיות המובילות לפגיעה בעצבוב המוליך לאזור הגניטאליה 

- בעיות בכלי הדם העורקיים שמקורן בהסתיידות טרשתית (ארטרוסקלורוזיס) של כלי הדם הגדולים והקטנים, ביתר לחץ דם, או בהשפעת תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה.


   


על הקשר שבין לחץ דם גבוה לבין אין אונות (אימפטונציה)
שכיחותה של אין אונות חלקית או מלאה בקרב אוכלוסיית הגברים הסובלים מיתר לחץ דם גבוהה באופן משמעותי מאשר שכיחות הבעיה באוכלוסייה הכללית:  יותר  מ-30% מהגברים אשר סובלים מיתר לחץ דם סובלים גם מאין אונות, ולמעלה מ-40% מאלה המטופלים באמצעות תרופות להורדת לחץ הדם דיווחו על ירידה ניכרת בתפקוד המיני. הגורם העיקרי המוביל לאין אונות בחולים אלה הוא הסתיידות עורקים  (אטרוסקלורוזיס). 


מחקר שבוצע בשטוקהולם, שבדיה ובחן כ-500 חולים שסבלו מאימפוטנציה מצא כי  85% מהנבדקים סבלו מהפרעה בזרימת הדם העורקית ו- 25% מהם סבלו מיתר לחץ דם. בקרב הנבדקים שנטלו תרופות לטיפול ביתר לחץ דם התפקוד העורקי היה אף גרוע יותר. טיפול תרופתי הניתן לצורך הורדת לחץ דם גבוה יכול לגרום להחמרה באין אונות, לירידה בעוצמת הזקפה וירידה בליבידו משנית לפגיעה בתפקוד המיני. 

בקרב חולים אלה, אשר מקבלים טיפול תרופתי, לא ניתן לדעת האם המקור לאין האונות קשור במנגנון הפעולה של התרופה עצמה והשפעתה על כלי הדם (כולל אלה המצויים באיבר המין), או שהבעיה נובעת מעצם הורדת לחץ הדם על ידי התרופה.

במחקר שבדק קבוצות שונות של תרופות להורדת לחץ דם נמצא כי תרופות מקבוצת חוסמי בטא גורמות לפגיעה קבועה בתפקוד המיני, תרופות מקבוצת מעכבי ACE מובילות להשפעה שלילית על התפקוד המיני ותרופות מקבוצות אחרות גורמות לפגיעה משמעותית בתפקוד המיני.  לעיתים, שילוב של תרופות שונות מחמיר אף הוא את דרגת האימפוטנציה עד כדי חוסר זקפה מוחלט. כאשר למחלת יתר לחץ הדם מתלווים גורמי סיכון נוספים, כמו עישון או מחלת סוכרת, עלול להתפתח תהליך טרשת מואץ הפוגע באופן ניכר בזרימת הדם לאיבר המין ובעקבות כך מוחמר מצב אין האונות.


גבר שסובל מאימפטונציה הנובעת מטיפול תרופתי ביתר לחץ דם ביעוץ אצל אורולוגכיצד ניתן לטפל באין אונות בחולי יתר לחץ דם?
אם מתפתחת אין אונות במטופלים הסובלים מיתר לחץ דם ומקבלים טפול , הרופא המטפל ישקול שינוי בתרופות הניטלות להורדת לחץ הדם, בעיקר כאשר קיים חשד לקשר בין הטיפול הפומי לירידה בתפקוד המיני. במצבים בהם לא ניתן לבצע שינוי בטיפול התרופתי מסיבות שונות האורולוג ייתן טיפול באין אונות. 


הטיפולים השכיחים ביותר לחולי יתר לחץ דם הסובלים מאין אונות הם:

1. טיפול תרופתי:
מתן תרופות דרך הפה ממשפחת מעכבי אנזים PDE5 . אנזים PDE  גורם לפירוק מרפה השריר CGMP אשר נוצר בגופים הספוגיים של איבר המין, כתוצאה מגירוי מיני המופעל על קצוות העצבים. ה- CGMP מייצר ומשחרר NO (חמצן חנקתי) שגורם ליצירת מרפה השריר הנ"ל. כאשר ניתנת תרופה המעכבת את האנזים,  הפירוק של מרפה השריר נעצר ואז הזקפה מתמשכת. התרופה נלקחת לפני המגע המיני בהתאם להוראות הרופא. שיעור הצלחת הטיפול הפומי עומד על כ-50% . 


2. טיפול בזריקות- intracorporeal injection:
הזרקות עצמיות לגוף הספוגי (חלל מחילתי) באיבר המין של תרופות: פפברין, רג'יטין ו- PGE1, או שילובים ביניהן. הזריקות ניתנות טרם למגע המיני בהתאם להוראות האורולוג המטפל. 


הטיפול בזריקות עשוי להיבחר במצבים הבאים:

1. במקרים בהם הטיפול הפומי נכשל

2. במטופלים הסובלים מבעיות לב ונוטלים תרופות המכילות ניטריטים ולכן לא יכולים לטול PDE5-I 

3.  חולים עם תסמונת אנגינוטית פעילה, או  עם מחלת לב איסכמית פעילה, או אלו הסובלים מאי ספיקת לב פעילה וערכי לחץ דם נמוכים.

בקבוצות אלה שיעור הצלחת הטיפול בזריקות גבוה ומעל ל-85%. 


לסיכום, הפרעות בתפקוד המיני שכיחות בחולים הסובלים מיתר לחץ דם, ויתר לחץ דם לכשעצמו, בעיקר אם הוא מופיע יחד עם מחלת כלי דם, סוכרת ועישון, גורם להופעת אין אונות. טיפול תרופתי להורדת לחץ הדם מחמיר את האימפוטנציה. הרופא המטפל ישקול שינוי בתרופות בהתאם למצב המטופל. כיום, ניתן לטפל באין אונות המופיעה בחולים הסובלים מיתר לחץ דם, בצורה יעילה ובטוחה הן בטיפול תרופתי מתאים או באמצעות טיפול הזרקתי מדויק ויעיל.הכתבה בשיתוף עם ד"ר נחום זילבר, אורולוג מנתח, מומחה לטיפול בבעיות בתפקוד מיני. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר נחום זילבר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר זקפה אבי 20/07/2020 08:05
  • שלום אני לפני חודש עברתי תסחיף ריאתי בינוני בעקבות הקורונה.מקבל פעמיים ביום קלקסן 60 בבוקר 80 בערב.איבדתי את הזקפה לגמרי מזמן התסחיף ועד היום.האם יש קשר בין קרישי דם בגוף לאיבוד זקפה?האם זה בגלל הטראומה?זמני?דורש התערבות רפואית? תודה על המענה

  • + הוסף תגובה
שכחתי לציין גיל 45 ללא מחלות רקע אבי 22/07/2020 20:46
גיל 45 ד"ר נחום זילבר 03/08/2020 05:30
זקפה ד"ר נחום זילבר 03/08/2020 05:37
  • אחרי אירוע טראומטי נשימתי המצריך אישפוז יש שינוי התנהגותי -נפשי בגוף. הזקפה משתנה בין שאר הדברים. עם הופעה הדרגתית של זקפות בוקר וזקפות ספונטניות תצא לאט מהבעיה. אם הבעיה ממשיכה עוד חודש- חודשיים פנה לייעוץ.

  • + הוסף תגובה
סיאליס סיון 29/07/2020 19:53
  • שלום . לבן זוג שלי אין זיקפה בזמן האקט המיני. רק בבוקר כשהוא קם או בלילה. יש לציין שהוא מאונן כמעט כל יום בבוקר. הוא היה אצל אורולוג והחבר לא מסר את המידע הזה. האורולוג נתן בדיקה וסיאליס לקחת כל יום. רציתי לדעת אם לאור המידע הזה החבר עדיין צריך לקחת סיאליס כל יום? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
סיאליס סיון 29/07/2020 19:55
זקפה נעלמת שיר 17/07/2020 03:34
  • היי, אני והבן זוג יוצאים כבר חצי שנה. כשהתחלנו לקיים יחסי מין נתקלנו ממש על ההתחלה בבעיות בזקפה (כמו שלא עומד וגם אם מצליח לעמוד אז נעלם ממש מהר). היינו בטוחים שיש קשר ללחץ בתקופה ושל הקשר החדש, והבן זוג היה בטיפול פסיכולוגי. בסוף הטיפול הרגיש שזה לא בדיוק עוזר ובמקביל התקופה נרגעה וככה המצב התייצב. לאחרונה נתקלנו שוב באותה הבעיה- פעם ראשונה שאנחנו שוכבים אין בעיה, בפעם השנייה כבר לא עומד ויש צורך לגרות אותו כל פעם ידנית. בנוסף יש פעמים שלא מצליחים להעמיד אותו לגמרי והבן זוג מתאר את התחושה כאילו שאיבר המין 'התעיף' והוא לא מצליח להחזיק אותו עומד. רציתי לשמוע חוות דעתך אם זה אכן פסיכולוגי או שיש אפשרות שיש בעיה רפואית? אציין שביצע בדיקות דם והכל יצא תקין. תודה!

  • + הוסף תגובה
זקפה לא יציבה ד"ר נחום זילבר 19/07/2020 09:39
  • לפי התיאור שכתבת הייתי ממליץ לפנות לסקסולוג- פסיכולוג שיברר ויעזור לכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!