קרע במיניסקוס: דרכים לטיפול

קרע במיניסקוס עלול להתפתח מסיבות שונות במטופלים בכל גיל. הבעיה הנפוצה מובילה למגבלה ניכרת בתפקוד ולכאב ניכר. כל המידע על קרע במיניסקוס: משלב האבחון ועד לרגע שאחרי הטיפול
כתבה פרסומית כתבת חסותעבור ד"ר איתמר בוצר, אורתופד מומחה בפציעות ספורט ובניתוחי ארתרוסקופיה, הסיפוק הגדול ביותר הוא לסייע למטופלים לעשות את מה שהם אוהבים ללא כל כאב או מגבלה תפקודית: "פעמים רבות, כשיושב מולי מטופל אני מנסה לשים את עצמי בנעליו" מעיד ד"ר בוצר ומוסיף: "בין אם מדובר בכדורגלן שרוצה לשוב למגרש, או אמא לילדים קטנים שרוצה לנהל אורח חיים שגרתי ללא כאבים,  מטרת הטיפולים השונים היא לאפשר למטופל לחזור לתפקוד מלא ללא כל תופעות לוואי". 

אחת מהפציעות האורתופדיות הנפוצות והמגבילות ביותר היא קרע במיניסקוס. המיניסקוס הוא סחוס בצורת סהר הממוקם במפרק הברך, בין עצם השוק לעצם הירך. המיניסקוס משמש כאמצעי לריפוד והגנה, וכבולם זעזועים. מדובר ברקמה רגישה מאוד שעלולה להיקרע בשל תנועה חדה ופתאומית של הברך או נשיאת משקל רב. קרע במיניסקוס עלול להתרחש במטופלים בכל קבוצת גיל. הקרע גורם לנפיחות אזורית, לכאבים עזים ובמקרים מסוימים הוא עלול אף להוביל להגבלה בתנועה, בעיקר ביישור הברך. 

איך ניתן לטפל בקרע במיניסקוס?
"בכל פציעה אורתופדית ובפרט במצבים של קרע במיניסקוס, בתחילה יבחר טיפול שמרני" משיב ד"ר בוצר. "לגוף שלנו יש יכולת ריפוי עצמי מדהימה ועל כן הפתרון הניתוחי לא יהווה תמיד את חלופת הטיפול הראשונה. לעיתים, ניתן אף לבצע טיפולי הזרקות שונים המסייעים לגוף להתגבר על הפציעה ומאיצים את ההחלמה האזורית. טיפולים אלה עשויים, במקרים מסוימים, לייתר את הצורך בניתוח. למרות זאת, במצבים בהם קיימת בעיה מכאנית בברך הטיפול השמרני לא יועיל ועל כן תיבחר החלופה הניתוחית".אישה צעירה אחרי פעילות ספורטיבית סובלת מכאב בברך הנובע מקרע במיניסקוסמהו ניתוח מניסקטומיה? 
ניתוח מניסקטומיה הוא ניתוח ארתרוסקופי המשמש לאבחנה ולטיפול בקרע במיניסקוס. במהלך הפעולה, מתבצעים שני חתכים קטנים באזור הברך, דרכם מוחדרת מצלמה מיוחדת המאפשרת לרופא המנתח לראות את אזור הניתוח ולסקור אותו על גבי מסך וכלי עבודה ייעודיים שבעזרתם ניתן לטפל בקרע. בניתוח מוסר החלק הקרוע במיניסקוס או שנתפר, במצבים בהם אספקת הדם לאזור, סוג וגודל הקרע מאפשרים זאת. מדובר בניתוח קצר מאוד שנמשך כ-40 דקות, והוא בעל אחוזי הצלחה מצוינים. 


מהו זמן ההחלמה לאחר הניתוח?
"תקופת הזמן הנדרשת להחלמה מלאה לאחר ניתוח מניסקטומיה משתנה ממטופל למטופל, בהתאם לנתוניו ולהיקף הפעולה שבוצעה. ברוב המקרים, המטופלים יישכחו שסבלו מכל בעיה בברך ויוכלו לחזור לפעילות מתונה כשבועיים לאחר ביצוע הניתוח" משיב ד"ר בוצר. "אחר כחודש וחצי ניתן אף לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה". הכתבה בחסות ד"ר איתמר בוצר, אורתופד בעל נסיון בתחום הטיפול בפציעות הספורט ושחיקת סחוסים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר איתמר בוצר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך בכיפוף של כ30 מעלות יגאל 25/11/2019 17:45
  • שלום רב, מזה 9 חודשים אני סובל מכאב חד בברך שמאל, ככל הניראה חבלה כתוצאה מרקיעה חזקה בקרקע. הכאב מופיע כאשר אני מבצע כיפוף עם עומס בזוית של כ30 מעלות, לדוגמא עליה במדרגות, או סתם סקוואט על רגל אחת. הכאב מורגש גם בשכיבה כאשר הרגל באויר ואני מכופף אותה. הכאב חולף עם הגדלת הכיפוף או הקטנת הכיפוף. הכאב מורגש בחלק הקידמי של הברך מאחורי הפיקה. בוצעו טיפולי פיזיותרפיה אצל מספר מומחים ללא תוצאות. בבדיקה אצל אורטופד מומחה נרשמו הממצאים הבאים: "ללא צליעה, ברך שמאל- מנח ברך תקין, טווח תנועה 0-140, ללא חריקות בתנועה, ללא נוזל. תנועתיות פיקה תקינה, ללא רגישות מעל גיד הפיקה. ללא רגישות במישוש מרווח מפרקי של הברך. מקמורה שלילי. לחמן שלילי, סימן מגירה קידמי שלילי, פיבוט שלילי. ורוס/ולגוס סטרס - תקין.טחינה וסחיטה מייצרים כאב שאינו דומה לכאב עליו מתלונן." תוצאות הדמיה: צילום - ללא ממצאים. מיפוי עצמות - קליטה בפיקה שמאל. MRI - פגיעה סחוסית של פיקה וציסטה סובכונדרלית. השאלה שלי היא, מה המשמעות של כל הממצאים הללו, כיצד עלי להמשיך מכאן? האם מותר לבצע פעילות ספורטיבית שמפעילה את הבירכיים אבל אינה גורמת לכאב?

  • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים- תסמונת כאב פטלופמורלי עודד 16/04/2019 15:04
  • שלום,אני חייל בן 20, ובמהלך הטירונות התחילו לי כאבי ברכיים אשר בהתחלה התעלמתי מהם מתוך השערה כי אלא כאבי מאמץ והם יעברו אחרי זמן מה. לאחר כחודש מתחילת הכאבים התחלתי להבין כי זה כנראה פציעה רצינית אשר לא עוברת ומשככי הכאבים (נקסין,אתופן, כדורים אשר רופא היחידה נתן לי) לא עוזרים מספיק למקרה. יש לציין כי הכאבים הם בדגש לברך שמאל. ניגשתי אל הרופא בבקשה לבדיקות ולאחר כשלושה שבועות או חודש נבדקתי על ידי אורטופד אשר קבע כי יש להפנות אותי לצילום MRI. יש לציין כי המערכת הצבאית אפשרה לי לקבל את הצילום אחר ורק לאחר *4 חודשים שלמים* מרגע הקביעה של אותו אורטופד, בהם הכאב המשיך להחמיר ונוספו מספר מקרים של חבלה/תנועה לא נכונה של הברך במהלך הטירונות והמעבר מתפקיד לתפקיד. הצילום הmri הוצג נזק שחיקתי בפיקה אשר תואר על ידי רופא מומחה שנפגשתי עימו לאחר הצילום כpatellofemoral pain syndrome. הטיפול שהוא נתן לי הוא פיזיותרפיה+ברכיה עם טבעת סיליקון לייצוב הפיקה והמשך טיפול משככי הכאבים. את הטיפול המשכתי עד היום אך הכאבים ממשיכים להחמיר ולא נוצר שום שינוי לא בטיפול ולא בתוצאה חיובית לטיפול. הכאב ממשיך לא משנה מה אני עושה ומה הרופאים אומרים לי לעשות. בנוסף- בהרבה מקרים אני עושה תנועה לו נכונה עם הברך במהלך הליכה ומרגיש כי הפיקה שלי יוצאת ממקומה והכאב עקב הדבר הוא לא נסבל. היום נפגשתי עם רופא אורטופד ברך וגם הוא טוען כי אין מה לעשות וצריך להמשיך בטיפול ולחכות שיעבור מעצמו, ולטענתו הכאבים יכולים להימשך *שנים*. (עוד דבר שחשוב לי לציין-כמעט ולא אחד מהרופאי עימם נפגשתי לא בדק אותי בצורה רצינית לפי תחושתי ובעיניי הם פשוט לא מתייחסים לתיאוריה שלי ולא מנסים אפילו לבדוק את הברך ברצינות). אני מעלה שאלה זו כיוון שאיני מסוגל עוד להמשיך עם הכאב הנל והתחושה כי אין שום התייחסות למקרה שלי, האם באמת יכול להיות שאין שום דבר לעשות עם המקרה? האם הגיוני שעליי פשוט לחכות כלכך הרבה זמן ופשוט להמתין שיום יבוא והכאב יעלם פתאום סתם ככה? והאם הגיוני שפשוט ממשיכים לגרור אותי עם הכאבים בטענה שאין מה לעשות? לא קיים טיפול נוסף חוץ מפיזיותרפיה? לא קיים שום ניתוח כזה או אחר שיוכל לפתור כבר את הסבל שאני גורר איתי כבר יותר מ*שנה וחצי*? (אגב כל הרופאים שבדקו אותי עד היום הינם רופאים מטעם הצבא אם מישהו חושב שזו הסיבה שלא משקיעים בטיפול בי). תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תגובה אופק 20/11/2019 17:10
  • היי, גם אני חיל בחיל הים סובל מאותו דבר כבר קרוב לחצי שנה ומקבל מענה דומה, אתה מטופל בפיזיותרפיה בצורה שמרנית (2-3 טיפולים בשבוע)?

  • + הוסף תגובה
כאבים בכף רגל אילת לירון 12/11/2019 17:26
  • מה פירוש מרקם גרמי פורוטי? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!