קרע במיניסקוס: דרכים לטיפול

קרע במיניסקוס עלול להתפתח מסיבות שונות במטופלים בכל גיל. הבעיה הנפוצה מובילה למגבלה ניכרת בתפקוד ולכאב ניכר. כל המידע על קרע במיניסקוס: משלב האבחון ועד לרגע שאחרי הטיפול

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:עבור ד"ר איתמר בוצר, אורתופד מומחה בפציעות ספורט ובניתוחי ארתרוסקופיה, הסיפוק הגדול ביותר הוא לסייע למטופלים לעשות את מה שהם אוהבים ללא כל כאב או מגבלה תפקודית: "פעמים רבות, כשיושב מולי מטופל אני מנסה לשים את עצמי בנעליו" מעיד ד"ר בוצר ומוסיף: "בין אם מדובר בכדורגלן שרוצה לשוב למגרש, או אמא לילדים קטנים שרוצה לנהל אורח חיים שגרתי ללא כאבים,  מטרת הטיפולים השונים היא לאפשר למטופל לחזור לתפקוד מלא ללא כל תופעות לוואי". 

אחת מהפציעות האורתופדיות הנפוצות והמגבילות ביותר היא קרע במיניסקוס. המיניסקוס הוא סחוס בצורת סהר הממוקם במפרק הברך, בין עצם השוק לעצם הירך. המיניסקוס משמש כאמצעי לריפוד והגנה, וכבולם זעזועים. מדובר ברקמה רגישה מאוד שעלולה להיקרע בשל תנועה חדה ופתאומית של הברך או נשיאת משקל רב. קרע במיניסקוס עלול להתרחש במטופלים בכל קבוצת גיל. הקרע גורם לנפיחות אזורית, לכאבים עזים ובמקרים מסוימים הוא עלול אף להוביל להגבלה בתנועה, בעיקר ביישור הברך. 

איך ניתן לטפל בקרע במיניסקוס?
"בכל פציעה אורתופדית ובפרט במצבים של קרע במיניסקוס, בתחילה יבחר טיפול שמרני" משיב ד"ר בוצר. "לגוף שלנו יש יכולת ריפוי עצמי מדהימה ועל כן הפתרון הניתוחי לא יהווה תמיד את חלופת הטיפול הראשונה. לעיתים, ניתן אף לבצע טיפולי הזרקות שונים המסייעים לגוף להתגבר על הפציעה ומאיצים את ההחלמה האזורית. טיפולים אלה עשויים, במקרים מסוימים, לייתר את הצורך בניתוח. למרות זאת, במצבים בהם קיימת בעיה מכאנית בברך הטיפול השמרני לא יועיל ועל כן תיבחר החלופה הניתוחית".אישה צעירה אחרי פעילות ספורטיבית סובלת מכאב בברך הנובע מקרע במיניסקוסמהו ניתוח מניסקטומיה? 
ניתוח מניסקטומיה הוא ניתוח ארתרוסקופי המשמש לאבחנה ולטיפול בקרע במיניסקוס. במהלך הפעולה, מתבצעים שני חתכים קטנים באזור הברך, דרכם מוחדרת מצלמה מיוחדת המאפשרת לרופא המנתח לראות את אזור הניתוח ולסקור אותו על גבי מסך וכלי עבודה ייעודיים שבעזרתם ניתן לטפל בקרע. בניתוח מוסר החלק הקרוע במיניסקוס או שנתפר, במצבים בהם אספקת הדם לאזור, סוג וגודל הקרע מאפשרים זאת. מדובר בניתוח קצר מאוד שנמשך כ-40 דקות, והוא בעל אחוזי הצלחה מצוינים. 


מהו זמן ההחלמה לאחר הניתוח?
"תקופת הזמן הנדרשת להחלמה מלאה לאחר ניתוח מניסקטומיה משתנה ממטופל למטופל, בהתאם לנתוניו ולהיקף הפעולה שבוצעה. ברוב המקרים, המטופלים יישכחו שסבלו מכל בעיה בברך ויוכלו לחזור לפעילות מתונה כשבועיים לאחר ביצוע הניתוח" משיב ד"ר בוצר. "אחר כחודש וחצי ניתן אף לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה". הכתבה בחסות ד"ר איתמר בוצר, אורתופד בעל נסיון בתחום הטיפול בפציעות הספורט ושחיקת סחוסים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר איתמר בוצר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות MRI איתן 03/09/2019 15:55
  • כאבים בברך ימין בכיפוף מלא של הברך בוצע MRI וזו התוצאה: התוויה קלינית: ברור כאבים. ממצאים: מודגמים אותות חריגים בסחוס המכסה את האספקט הקדמי של הקונדיל הפמורלי המדיאלי עם בצקת לשדית מינימאלית תת .) קורטיקלית בסמוך )חתך 21 סדרה 3 הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות.של המניסקוס המדיאלי. הקרע נמשך להיקף גוף המניסקוס. המניסקוס הלטרלי מודגם תקין. המנגנון המיישר מודגם תקין. מודגם קרע הוריזונטלי לרוחב הקרן האחורית סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית , ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית . שאלה: מה משמעות הממצא ומה אפשרות הטיפול תודה

  • + הוסף תגובה
ברכיים עמירוש 19/08/2019 14:34
  • אני עמירה פרידהבר, בת 65, הופניתי לעבור בדיקת מיפוי עצם, ולהלן התוצאות: קליטה מוגברת מוקדית ב- TIBIAL TUBEROSITY מימין, בולטת יותר מבדיקה קודמת- במיטת הניתוח. לא ברור אם בעלת משמעות קלינית. נכנסתי לאינטרנט על מנת לראות את התוצאות של הבדיקה ורשום שם את התשובה הבאה: שבר טיביאלי טוברוזיטי (שבר גבשושית טיביאלית ב- TIBIAL TUBEROSITY -שבר תלישה של האזור בו מתחבר גיד הפיקה. חומרת שברים אלו נעה בין שברים ללא תזוזה עד לשברים עם תזוזה מינימלית - לטיפול בגבס. השברים עם תזוזה מטופלת ניתוחית על ידי שיחזור וקיבוע + גבס. אני סובלת מכאבים חזקים מאוד גם בישיבה וגם בעמידה ממושכת ולא יכולה להזיז את הברך ממקומה. הברך ננעלת חזק מאוד. לא יכולה לעמוד הרבה זמן על הרגל. ברצוני לדעת האם זה באמת שבר ומה יש לעשות. כי אני לא יכולה לזוז ויש לי כאבים מאוד מאוד חזקים. ממתינה לתשובה מהירה ודחופה. בתודה מראש, עמירה פרידהבר טלפון נייד: 053-7548655

  • + הוסף תגובה
הסבר תוצאות בדיקת mri דניאל 03/09/2019 10:19
  • לפני מספר ימים עברתי בדיקת mri ברך בעקבות כאבים וקושי בהליכה. אלו התוצאות. שינוים ניוונים מוקוידים ב mm . טנדינופתיה אינסרציונלית של גיד הפיקה. נוזל במפרק מלווה ציסטה בייקר. הייתי מאוד מבקש הסבר על תוצאות הבדיקה. ומה הטיפול הנכון לפי התרשמותך כדי לשפר את מצבי אם בכלל ניתן לשפר. תודה מראש על כל הסבר.

  • + הוסף תגובה
נפיחות וורידים ברגליים נטי 31/07/2019 22:43

הצטרפו לאינדקס הרופאים!