דלג לתוכן

ניתוח פזילה (Eye muscle surgery)

ניתוח פזילה (Eye muscle surgery)
2 דקות קריאה

מטרת הניתוח

השרירים האקסטרא אוקולרים מחוברים באמצעות גידים אל לובן העין (מעטפת חיצונית בצבע לבן אטום, המגנה על גלגל העין), במקומות שונים, בדיוק מאחורי קו אמצע דמיוני שמקיף את החלק העליון, החלק התחתון, החלק השמאלי והחלק הימני של העין. 

הקצה השני של כל אחד מהשרירים הללו מתחבר אל חלק מארובת העין (תושבת העין בגולגולת). שרירים אלו מאפשרים לעין לנוע למעלה, למטה, לצד אחד ולצד השני, או בכל זווית אחרת בין הכיוונים הללו.

באופן נורמלי, שתי העיניים נעות ביחד, מקבלות את אותה התמונה במקום המתאים בשתי הרשתיות. המוח ממזג תמונות תואמות אלו לתמונה תלת מימדית.

יוצא דופן הוא מצב של פזילה, הפרעה המתאפיינת בסטייה של אחת העיניים, או של שתיהן, בדרך כלל כלפי חוץ (אקזוטרופיה), או לכיוון האף (אזוטרופיה). במקרים כאלו המוח מקבל שתי תמונות שונות, האחת דוחקת את השנייה, או שהאדם רואה כפול (דיפלופיה). 

ניתן לתקן את הסטייה, באמצעות החלשה או חיזוק של השריר המתאים, לצורך מרכוז העיניים. לדוגמא כאשר עין אחת פונה כלפי מעלה, ניתן לחזק את השריר שנמצא בתחתית העין.

המטרה העיקרית של ניתוח בשריר העין היא לשחזר את ישור העיניים. ניתוח פזילה מבוצע במטרה ליישר את שתי העיניים כך ששתיהן תבטנה לאותו הכיוון, ותנענה יחד כצוות, לצורך שיפור המראה ולהשגת ראיה דו עינית אצל ילדים צעירים. 

על מנת שתהיה ראיה דו עינית, על העיניים להיות מיושרות, באופן כזה שמיקום התמונה על הרשתית של עין אחת, תתאים למיקום התמונה על הרשתית של העין השנייה.

בנוסף לביצוע ניתוח פזילה, מבצעים ניתוח בשרירי העין לצורך טיפול בהפרעות אחרות בעיניים, כגון ריצוד עיניים (ניסטגמוס), או לצורך תיקון סוגים שונים של פזילה מולדת, כמו תסמונת דואיין. ריצוד עיניים הוא מצב בו אחת העיניים, או שתיהן נעות במהירות או מתנודדות, מצב זה ניתן לשפר באמצעות הזזת העיניים אל מיקום שיש בו פחות תנודתיות. בתסמונת דואיין התנועה האופקית של העין מוגבלת. לעיתים ניתן לשפר את המצב באמצעות ניתוח פזילה, שיחליש את אחד משרירי העין.

רופאים בתחום
פרופ' צבי בנטואיץ
פרופ' צבי בנטואיץ חוות דעת משפטית
 המרכז הישראלי לאלרגיה
המרכז הישראלי לאלרגיה ילדים
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ילדים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא ניתוח פזילה

מדריך להורים: אילו תסמינים יעלו חשד לפזילה ומתי כדאי לטפל בה?
מדריך להורים: אילו תסמינים יעלו חשד לפזילה ומתי כדאי לטפל בה?
ד"ר זינה אלמר מאת: ד"ר זינה אלמר 24/01/2021

למה חשוב לשים לב אם קיים חשד לפזילה בילדים, מדוע מומלץ לבצע את הניתוח בגיל צעיר, אילו בדיקות מקדימות נדרשות לפני בי... לכתבה המלאה

הבדיקות שחשוב לעשות לילדים
הבדיקות שחשוב לעשות לילדים
ברק מידן, מערכת אינפומד מאת: ברק מידן, מערכת אינפומד 01/02/2015

הילדים שלנו הם הדבר הכי חשוב בעולם, והבריאות שלהם היא בעדיפות עליונה. ודאו שאתם מכירים את הבדיקות שחשוב במיוחד להקפ... לכתבה המלאה

דלקת לחמית אביבית
דלקת לחמית אביבית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/11/2020

בדומה לתופעות אלרגיות שונות, גם הדלקת האביבית מתפרצת בעיקר בגלל מגע עם חומרים אלרגניים אשר מרחפים בחלל האוויר ומופר... לכתבה המלאה

עין עצלה
עין עצלה
ד"ר יאיר מורד מאת: ד"ר יאיר מורד 11/03/2020

אחד מהתהליכים החשובים אשר עוברים על התינוק בחודשיו הראשונים הוא התפתחות מערכת הראייה. לכתבה המלאה

פזילה תינוקות
פזילה תינוקות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 10/10/2019

פזילה תינוקות לכתבה המלאה

פזילה: באילו מצבים יש צורך בניתוח ומהן הטכניקות הקיימות?
פזילה: באילו מצבים יש צורך בניתוח ומהן הטכניקות הקיימות?
ד"ר אוריאל שפירר מאת: ד"ר אוריאל שפירר 10/10/2019

פזילה מתארת מצב בו שתי העיניים אינן ישרות אחת ביחס לשנייה. הפזילה עלולה לפגוע בראייה, לגרום להתפתחות עין עצלה או לכ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום אופטומטריה ילדים

בניהולו של ד"ר מיכאל כינורי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו