קוביד 19 ופריחה בעור: מה ידוע עד כה?

יותר ויותר עדויות מהעולם מראות ש-Covid-19 יכול להשפיע כמעט על כל איבר בגופנו, כולל העור. רופאים/ות רבים מדווחים על פריחות עור שונות בזמן המחלה – איך הן נראות ולמה זה קורה? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותבשבועות האחרונים יותר ויותר רופאי/ות עור מרחבי העולם חשפו תמונות של פריחה בעור  בחולי קורונה. דיווחים רבים נשמעים על כך שייתכן כי קיימת מעורבות של העור בתקופת המחלה Covid-19, אך החוקרים עדיין מתקשים להבין את הסיבה הבסיסית שבגללה מתחוללים שינויים בעור בגלל נגיף הקורונה.


אישה סובלת מפריחה בעור שעלולה להיות תסמין של קורונה
 pumatokoh | Shutterstock


קראו עוד: לא רק לריאות: זה מה שעלול לקרות לגוף שלנו אם הוא פוגש בווירוס הקורונה

איזה סוגים של פריחה בעור דווחו בעולם?

מחקר  של בית החולים אלסנדרו מנצוני, איטליה, אשר פורסם בכתב העת The Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology תיאר ממצאים של 88 חולים. כ-20% מהם סבלו מפריחת עור כלשהי: ל-8 חולים היו ממצאים כלשהם בעור בתחילת המחלה ול-10 חולים התגלו ממצאים הקשורים לעור לאחר שהם אושפזו. 

סוג הפריחות נעו בין אזורים אדומים על חלקי גוף גדולים ועד סרפדת נרחבת, כמו גם ממצא אחד של מקרה הנראה כמו אבעבועות רוח - פריחה של שלפוחיות. לא נראה כי ישנו קשר בין מצב העור לחומרת המחלה.

במחקר אחר מתאילנד, אשר פורסם בכתב העת JAAD, החוקרים מתארים פריחה במטופל שהוגדר כחולה בקדחת דנגי (מחלה ויראלית העוברת על-ידי יתוש), אך לאחר בדיקת קורונה החולה נמצא חולה ב-Covid-19. 

לאחרונה גם ביחידות לטיפול נמרץ בעיר ניו יורק דווח על מקרים של תופעות בעור שיכולות להיות חלק מקרישת הדם המוגברת שרופאים/ות זיהו בחולים קשים. מביופסיות עור שנלקחו מהפריחות של חולים אלו עולה כי הן קשורות לקרישי דם זעירים מתחת לעור.

רבים מאיתנו נחשפו לאחרונה באמצעי התקשורת גם לתופעת הפצעים בבהונות הרגליים בקרב חולי קורונה. בליטות אדומות אלו, שנמצאו קשורות בעיקר למקרים קלים או א-סימפטומטיים של Covid-19, קשורות בדרך כלל למזג אוויר קר, ולכן ייתכן שממצא זה קשור להשפעות של המערכת החיסונית לאחר זיהום בנגיף הקורונה.


אדם סובל מאודם בבהונות הרגליים שיכול להעיד על מחלת קוביד 19 קלה
Chris Curry | Shutterstockלעיתים קרובות ניתן לבלבל בין ממצאי העור של וירוס הקורונה ובין פריחות עור שניתן לראות במקרים של זיהומים ויראליים אחרים, אלא שבמקרה של הקורונה נראה כי מדובר בבעיות של קרישת דם תת עורית שלרוב מופיעות בקרב חולים קשים.

למרות שעדיין לא ידוע בוודאות איזה סוג של פריחות עור עלולות להעיד על זיהום או על זיהום קודם, חשוב שחולי Covid-19 יהיו ערניים וידווחו לרופא במידה והתגלו פריחות חדשות.פורומים מחלות עור

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פריחה הנמשכת מעל לחודש ומתפשטת יורם 29/04/2020 12:26
 • פריחה הנמשכת מעל חודש ומתפשטת התחילה בפנים הירך ומתפשטת במשך חודש לכל הרגל. קיבלתי סטרואידים ואנטיביוטיקה ללא שיפור ואף החמרה. אשמח לצרף תמונות באופן אישי. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
יש לך פיטריאזיס רוזאה בסבירות גבוה אושרת 21/05/2020 13:41
 • מצרפת לך קישור אך אם הוא לא יפתח ? https://www.youtube.com/watch?v=TWguJQbk6yc אז תחפש ביו טיוב פיטריאזיס רוזאה הטיפול הצמחי , זה הטיפול הכי טוב שקיים בעולם במקום כל הסבל.

 • + הוסף תגובה
פיטריאזוס רוזאה תכנס דרך גוגל אושרת 21/05/2020 13:43
 • האתר כאן לא מפעיל קישורים. תחפש בגוגל : רמי מור פיטריאזיס רוזאה זה הטיפ]ול היחיד בעולם בלי כל הסבל המיותר מהמחלה הקשה הזאת. בהצלחה אושרת

 • + הוסף תגובה
גרד חזק בראש מירה 02/05/2020 23:35
 • אני חופפת כל שלושה ימים עם שמפו טבעי, הראש מגרד לי מאוד. ניסיתי כמה סוגי שמפו אך כלום לא עוזר.מה ניתן לעשות?

 • + הוסף תגובה
בדקת כינים עם מסרק סמיך? חני 14/05/2020 10:20
 • לפעמים הן מופיעות כאילו משום מקום, והן בהחלט מגרדות

 • + הוסף תגובה
קרקפת מגרדת מירה 14/05/2020 12:22
עור מגורה מתחת לשפה התחתונה בפה אביב 18/04/2020 11:03
 • שלום, יש לי כבר מספר שבועות גירוי קל בעור שמתחת לשפה התחתונה של הפה בזוית הפה, זה מדגדג ולפעמים נוצר עור שמתקלף, לפעמים יש אדמומיות קלה ובד"כ לא רואים כלום. מורח שפתון על מנת שלא יתייבש ולפעמים שם דרמקובין אבל זה עדיין לא עובר. אשמח לעזרה בנושא.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!