דלג לתוכן

וירוס הקורונה

Covid-19, SARS-CoV-2, nCoV-2019
המומחים של Infomed מסבירים:

וירוס הקורונה SARS-CoV-2, המכונה גם nCoV-2019, הוא נגיף הגורם למחלה Covid-19. קורונה היא משפחת וירוסים שגורמים לטווח רחב של מחלות – החל מצינון וכלה במחלות נשימתיות חמורות, כמו וירוס מרס (MERS-CoV) ומחלת הסארס (SARS-CoV). 

כל משפחת נגיפי הקורונה יכולים לעבור בין חיות לבני אדם (מחלות זואונוטיות). למעשה, קיימים זנים נוספים ממשפחת הקורונה שקיימים בבעלי חיים אך עדיין לא הדביקו בני אדם. חשוב להבין כי למרות שהמחלה יכולה לעבור מבעלי חיים, אין צורך להיזהר ממגע עם בעלי חיים באופן כללי. נכון לינואר 2020, ההמלצה הרשמית של ארגון הבריאות העולמי (WHO) היא להימנע ממגע עם בעלי חיים שנמכרים בשווקי אוכל שבהם בעלי החיים עדיין בחיים.

צילום: Son&i=#39;s | Shutterstock 

לאחרונה עלה לכותרות זן חדש של נגיף הקורונה, שנקרא 2019-nCoV - Nouvelle Corona Virus (וירוס קורונה חדשני) הנצפה לראשונה בבני אדם. וירוס קורונה Covid-19 התפרץ לראשונה בסין בדצמבר 2019 בעיר ווהאן. בדומה למחלות נשימתיות אחרות המאפיינות את משפחת הקורונה, גם Covid-19 יכול לגרום לתסמינים כמו נזלת, כאבי גרון, שיעול וחום. בחלק מהחולים עלולה להתפתח דלקת ריאות כתוצאה מההדבקה, ובמקרים חריגים ההדבקה עלולה להיות מסכנת חיים. לפי ארגון הבריאות העולמי, החולים המצויים בסכנה ממשית מהמחלה הם בעיקר אנשים מבוגרים וחולים במחלות רקע (כמו סוכרת ומחלות לב). וירוס הקורונה 

 • סימפטומים

  התסמינים הכלליים של Covid 19 הם:

  חום

  • שיעול

  • קשיי נשימה

  • קוצר נשימה

  במקרים חמורים יותר, קורונה וירוס עלולה להתפתח לדלקת ריאות ולכשל כלייתי. במצבים חריגים, ייתכן אף מוות.

  הזמן החולף מרגע ההדבקה ועד הופעת התסמינים הוא בין 2-14 ימים.

  ההעברה של משפחת וירוס הקורונה מאדם לאדם היא העברה טיפתית – כלומר, עלולה להתרחש אם אדם חולה מתעטש או משתעל בטווח של עד 2 מ' מאדם בריא. כך, הדבקה במחלה יכולה להתרחש במידה וטיפות של אדם חולה שנפלטות ממערכת הנשימה בעת שיעול או עיטוש נכנסות למערכת הנשימה של אדם בריא, בין אם הן נישאות באוויר ונכנסות לדרכי הנשימה ובין אם הן "נוחתות" על האף או על הפה. הנגיף והטיפות לא נישאות באוויר במרחק של יותר מ-2 מ'.

  עם זאת, חשוב לזכור כי נכון לינואר 2020 לא ידוע האם Covid 19 מועבר גם במגע.

  ברוב המחלות הנשימתיות הסיכון הגבוה ביותר להדבקה מאדם לאדם הוא כשהתסמינים באדם חולה מגיעים לשיאם, אך ב-Covid 19 יש דיווחים על הדבקה מאנשים שהיו ללא תסמינים כלל.

המומחים שלנו לריאות

ריאות
ד"ר מאיר קרופסקי
5.0
( 6 חוות דעת )
"ד״ר קרופסקי, הרשים אותי מאד כמומחה בתחומו, עם ידע רפואי נרחב ביותר. במקביל ״ולמרות״ מומחיותו, הוא צנוע, אנושי, ואמפטי ביותר. שלא נזדקק לו ולדומיו, אך אם וכאשר נזדקק, הוא כתובת ראויה ומומלצת ביותר."
קראו עליי עוד
ריאות
ד"ר אנג'לה פריימן מומחית ברפואה פנימית, מחלות ריאה ודרכי נשימה
קראו עליי עוד לקביעת תור
לכל המומחים שלנו לריאות>

מאמרים בנושא וירוס הקורונה

הקורונה מרימה ראש: זה מה שמחכה לנו בסתיו הקרוב
הקורונה מרימה ראש: זה מה שמחכה לנו בסתיו הקרוב
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 05/09/2023

בשבועות האחרונים נראה שהקוביד מרים ראש וכמות הנדבקים עולה בהדרגה. האם אנחנו שוב עומדים בפני מגפה עולמית? האם החיסונ... לכתבה המלאה

רפואה מרחוק בימי הקורונה: המדריך המלא לשירותי בריאות שאפשר לצרוך מהבית
רפואה מרחוק בימי הקורונה: המדריך המלא לשירותי בריאות שאפשר לצרוך מהבית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/05/2020

מגפת הקורונה הובילה לשינויים רבים בשגרת חיינו, ואחד המרכזיים שבהם הוא שינוי באופן צריכת שירותי הרפואה. בזמנים בהם א... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו