דלג לתוכן

ריפאמפיצין (Rifampicin)

2 דקות קריאה

מידע נוסף

  • כן מרשם רופא כן
  • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
  • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
  • אנטיביוטיקה שייך לקבוצת אנטיביוטיקה
ריפאמפיצין, או בשמה האחר ריפאמפין (rifampin), היא תרופה נוגדת-חיידקים עם יעילות גבוהה נגד שחפת. בלקיחה דרך הפה התרופה נספגת היטב מהמעי ומתפזרת בכל הגוף, כולל המוח. לכן היא יעילה ביותר לטיפול בדלקת שחפתית של קרום המוח (tuberculous meningitis) . התרופה ניתנת תמיד בשילוב עם תרופות אחרות הנוגדות שחפת; הטיפול עשוי להימשך מ-6 חודשים עד שנתיים או יותר. משתמשים בריפאמפיצין גם לטיפול בצרעת ובזיהומים קשים אחרים, הכוללים זיהומים של מסתמי הלב (אנדוקארדיטים) וזיהומי עצם (אוסטאומייליטיס). לעולם לא משתמשים בריפאמפיצין לבד לטיפול בזיהומים אלה בגלל ההתפתחות המהירה של עמידות בחלק מהחיידקים. ריפאמפיצין משמש למניעה של דלקת קרום המוח הנגרמת על-ידי החיידק ניסריה מנינגיטידיס, וכן לטיפול בנשאים הנושאים את החיידק ברירית האף.

מידע

אופן נטילת התרופה

כמוסות, סירופ, זריקות.

תדירות וזמן נטילה

דרך הפה: שחפת: פעם ביום בבוקר, 30 דקות לפני האוכל; מניעת דלקת קרום המוח, טיפול בזיהום מסתם הלב: 1-2 פעמים ביום; צרעת: פעם ביום או פעם בחודש. בהזרקה: שחפת: פעמיים ביום; מניעת דלקת קרום המוח: פעמיים ביום במשך חודשיים.

טווח המינון

מבוגרים: לפי המשקל, בדרך כלל 450-600 מ"ג ליום (שחפת); 1.2 גרם - 600 מ"ג ליום (מניעת דלקת קרום המוח, טיפול בזיהום מסתם הלב) : 600 מ"ג למנה (צרעת). ילדים: 10-20 מ"ג לק"ג ליום עד מנה מירבית של 600 מ"ג ליום.

תחילת ההשפעה

תוך כמה ימים.

משך ההשפעה

עד 72 שעות.

אחסון

לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.

מנה שנשכחה

יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח שתי מנות עכשיו וחזור ללוח הזמנים הרגיל לאחר מכן.

הפסקת התרופה

יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עשוי עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי. במקרים נדירים הפסקה פתאומית של התרופה לאחר טיפול במינון גבוה עלולה לגרום למחלה דמויית שפעת בצורה קשה.

מינון עודף

סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום בחילה, הקאה ועייפות. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

תזונה

אין הגבלות.

הריון

במנות גבוהות מהמינון בבני אדם היו עדויות לפגיעה בעוברי חיות מעבדה. הוכח כי התרופה עוברת את השיליה, אם כי ההשפעה על העובר אינה ידועה. במתן בשבועות האחרונות להריון התרופה עלולה לגרום לבעיות קרישה באם ובעובר, הניתנות למניעה על-ידי מתן ויטמין K. מותר להשתמש רק כשיש הכרח. יש להיוועץ ברופא (C)

קשישים

סיכון מוגבר של נזק לכבד. יש לנטר בקפידה אנזימי כבד.

נהיגה

אין בעיות ידועות.

דווח לרופא במקרה של

  • מחלת כבד
  • נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

ריפאמפיצין צובע את השתן ונוזלי גוף אחרים בכתום - הדבר חסר משמעות רפואית. התרופה עלולה לצבוע בכתום עדשות מגע רכות, ומומלץ להסירן לפני הטיפול. תופעות לוואי קשות הן נדירות. עלולה להופיע צהבת, אשר בדרך-כלל משתפרת בזמן הטיפול, אך יש לדווח על כך לרופא. עם הפסקת טיפול במינון גבוה עלולים להופיע כאב ראש וקשיי נשימה. במקרים נדירים גורמת התרופה לדלקת כליה מסוג interstitial nephritis .

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[הערה כללית]: ריפאמפיצין עלול להפחית את היעילות של מיגוון רחב של תרופות. ייתכן שיהיה צורך להתאים מחדש את מינונן. אלה כוללות: גלולות למניעת הריון, תרופות לטיפול בסוכרת בלקיחה דרך הפה, נוגדי פרכוסים, חוסמי בטא, נוגדי הפרעות בקצב הלב, נוגדי קרישה בלקיחה דרך הפה, בולמי סידן, קורטיקוסטרואידים, בארביטוראטים, נוגדי פטריות, גליקוזידים ללב, אנטיביוטיקה ממשפחת הקווינולונים, משככי כאב נארקוטיים, נוגדי דיכאון טריציקליים, תאופילין, האלופרידול, נורטריפטילין, מתדון, כלוראמפניקול, קלאריתרומיצין, ציקלוספורין, דוקסיצילין, פרוגסטין, כינין, זידובודין, דפסון. [האלותאן ואיזוניאזיד]: תרופות אלה בנטילה יחד עם ריפאמפיצין מגבירות את הסיכון לפגיעה בכבד. [נוגדי חומצה]: תיתכן ירידה בספיגה של ריפאמפיצין, לכן יש להקפיד לקחת את התרופה שעה לפני נטילת נוגדי חומצה.

השפעת שימוש ממושך

שימוש ממושך בריפאמפיצין עלול לגרום נזק לכבד. ניטור: יש לבצע בדיקות דם תקופתיות לניטור תיפקודי הכבד.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר הלנה מרטינז
ד"ר הלנה מרטינז עור ומין
פרופ' זאב קורזיץ
פרופ' זאב קורזיץ נפרולוגיה
ד"ר אהוד רייך
ד"ר אהוד רייך עיניים

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו