חסינות עדר עשויה להתרחש מוקדם מהצפוי

חסינות עדר היא מצב שבו חלק גדול מהאוכלוסייה מפתח חסינות לזיהום. מצב זה, שיקשה על וירוס הקורונה להתפשט, יתרחש ככל הנראה מוקדם מהצפוי. מתי זה יקרה והאם זה מבטיח שלאחר מכן תופסק התפרצות המגפה? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


שאלת חסינות עדר הופכת לרלוונטית יותר ויותר בהקשר של מניעת גלים נוספים של התפרצות הקורונה. כאשר מספיק אנשים מפתחים נוגדנים למגפה, מצב המכונה חסינות עדר, נשברת שרשרת ההדבקה והתפרצות המגפה עשויה להגיע לסיומה.

המודל הקלאסי בו משתמשים כיום אפידמיולוגים כדי לחזות חסינות עדר ל- Covid-19 הוא מצב שבו בערך 60% מהאוכלוסייה תפתח נוגדנים. אך מודל זה מניח כי החסינות תגיע כתוצאה מחיסון לקורונה, המפותח בימים אלו, ולא כתוצאה מהידבקויות במהלך ההתפרצות.


אילוסטרציה של התקהלות של אנשים רבים, חסינות עדר נגד הקורונה

 Angel Soler Gollonet | Shutterstock

חסינות עדר מוקדם מהצפוי

מתמטיקאים מאוניברסיטת נוטינגהם, בריטניה, ומאוניברסיטת שטוקהולם, שבדיה, הבינו כי קבוצות שונות באוכלוסייה מפיצות את נגיף הקורונה בדרכים שונות. כאשר הם עדכנו את המודל הקלאסי למודל שלוקח בחשבון שיעורי הדבקה לפי קבוצות שונות, הסף לחסינות עדר ירד ל-43%. לפי המודל החדש, חסינות העדר עשויה להגיע מוקדם מהצפוי ואחרי פחות מקרי מוות, בהשוואה לתחזיות אחרות.יתרה מזאת, המחקר (1) , אשר פורסם בכתב העת Science, טוען שגיל ופעילות חברתית הם גורמים משמעותיים התורמים לחסינות העדר. 


גיל ופעילות חברתית

לצורך יצירת המודל שלהם, החוקרים הוסיפו למודל הקלאסי שני מאפיינים בעלי תפקיד חשוב בהתפשטות זיהומים: המאפיין ראשון כלל חלוקת האוכלוסייה ל-6 קבוצות גיל שלכל אחת מהן מספר שונה של קשרים חברתיים; המאפיין השני כלל תת-חלוקה של קבוצות גיל אלו לשלוש רמות פעילות חברתית: גבוהה, בינונית ונמוכה.

החוקרים השתמשו במידע שאדם מעביר את נגיף הקורונה בממוצע לאחר 3 ימים מרגע שנדבק, והוא ממשיך להפיץ אותו בממוצע במשך 4 ימים. כמו כן, בתחילת ההתפרצות כל אדם הנגוע בווירוס מעביר אותו ל-2.5 אנשים בממוצע.

שימוש בפרמטרים אלו הביא את המודל החדש למסקנה שחיסון עדר ככל הנראה צפוי להגיע לאחר ש-43% מהאוכלוסייה תחלה במחלה, ולאחר מכן התפשטות הווירוס צפויה להיחלש עד שההתפרצות תיפסק.

כמובן שהמודל צפוי להשתנות בהתאם לכל מדינה, ולכן הוא אינו אחיד ואבסולוטי. מגבלה נוספת של המחקר היא שהחוקרים מניחים שאדם שחלה במחלה יפתח חסינות לאורך זמן, אך בשלב זה אין כל מידע המאשש שאכן כך הדבר. למעשה, מחקר חדש (2)  שפורסם לאחרונה הראה כי אנשים אשר נדבקו בנגיף הקורונה ולא פיתחו תסמינים, היו בעלי תגובה חיסונית חלשה יותר במפגש נוסף עם הווירוס, לעומת אנשים אשר פיתחו Covid-19 חמור יותר.


מקורות

1.  A mathematical model reveals the influence of population heterogeneity on herd immunity to SARS-CoV-2. Science. 23 Jun 2020: eabc6810 DOI: 10.1126/science.abc6810.

2.   Long, Q., Tang, X., Shi, Q. et al. Clinical Long, Q., Tang, X., Shi, Q. et al. Clinical and immunological assessment of asymptomatic SARS-CoV-2 infections. Nat Med (2020). https://doi.org/10.1038/s41591-020-0965-6and immunological assessment of asymptomatic SARS-CoV-2 infections. Nat Med (2020). https://doi.org/10.1038/s41591-020-0965-6.פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Gardasil-9 גבי 09/07/2020 21:37
  • שלום, קראתי שהחיסון נגד וירוס הפפילומה מסוג Gardasil-9 משופר ביחס לקודם בכך שהוא מחסן כנגד מספר זנים נוספים של הוירוס שמהם עלול להתפתח סרטן צוואר הרחם. זאת כנגד חיסון Gardasil-4 שמחסן כנגד זנים שאחראיים על סרטן מסוגים שונים הנוגעים גם לגברים. שאלתי, מדוע יש לחסן בנים ב- Gardasil-9, אם השיפור שלו ביחס לחיסון הקודם (Gardasil-4) נוגע לבנות בלבד? תודה רבה, גבי.

  • + הוסף תגובה
חיסון פוליו מוחלש חדוה 04/07/2020 09:05
  • שלום רב, בת חצי שנה עברה חיסון פוליו מוחלש. ההוראות היו לעטוף כל טיטול עם צואה בשקית ולשטוף היטב ידיים. בשגרת הטיפול בה תמיד רוחצים ידיים אחרי החלפה אך השאלה היא האם יש צורך לשטוף ידיים מיד אחרי שזרקתי חיתול מלוכלך ועוד לפני ששמתי חדש והלבשתי אותה או שלא צריך להיות היסטריים? האם זה ברמה כזו של לא לגעת בשום דבר ולהשאיר את הילדה כמה רגעים ללא חיתול עד שאשטוף ידיים? אשמח לדעת כדי לא להיות בסטרס בחודש וחצי הקרובים... תודה מראש

  • + הוסף תגובה
חיסון לדלקת ריאות יובל 25/06/2020 17:13
  • בקופת חולים לאומית המליצו להוריי בני ה-70 פלוס להתחסן בפני דלקת ריאות. אבא שלי היה מעשן כבד ונגמל לפני מספר שנים. אמא שלי עדיין מעשנת. הוריי ביקשו לשאול, מה הסיכונים בחיסון? מה ההמלצות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!