אחת מכל 3 נשים סובלת: אילו טיפולים עשויים להקל על דימום וסתי כבד?

נשים רבות בגיל הפוריות סובלות מדימום וסתי כבד. למרות שמדובר בבעיה שכיחה בעלת השפעה ניכרת על איכות החיים, פעמים רבות היא אינה מאובחנת ומטופלת. החדשות הטובות הן שישנן דרכים יעילות למיתון הדימום הכבד: כל המידע שעשוי לשים סוף לימים הקשים בחודש
כתבה פרסומית כתבת חסות


המידע לציבור בחסות חברת באייר

דימום וסתי כבד הוא תופעה נפוצה ממנה צפויות לסבול עד כ-30% מהנשים בגיל הפוריות. הבעיה השכיחה עלולה לגרום לפגיעה משמעותית בחיי השגרה, ביחסים החברתיים, בזוגיות ובעבודה. דימום וסתי כבד גובה פעמים רבות גם מחיר נפשי וגורם לבושה רבה. מעבר לכך, הוא יכול להוביל גם לשלל השלכות בריאותיות. 


אישה צעירה שסובלת מדימום וסתי כבד, מחזיקה בידה לוח שנה עליו מסומנים ימי הוסת
 ViDI Studio | Shutterstock


איך מוגדר דימום וסתי כבד?

"באופן תקין, בכל וסת אישה מאבדת בין 30-80 סמ"ק של דם. אם אבדן הדם גדול יותר מ-80 סמ"ק, הוא יוגדר כדמם כבד" משיב ד"ר אריה ישעיה, יו"ר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מינית, רופא בכיר במרכז הרפואי רבין.

רק מעט מהנשים הסובלות מהתופעה יאובחנו בחדר הרופא. הסיבה לשיעור האבחון הנמוך נעוצה בעובדה  שנשים לא נוטות לשתף  ולפנות לרופא בנושא  ומתייחסות לדימום הכבד כאל תופעה טבעית או גזירת גורל. בנוסף , מדידת כמות הדמם בכל וסת היא מורכבת ולכן האבחון מתבסס בעיקר על תשאול המטופלת וקיום של תלונות אופייניות.

מהם הגורמים האפשריים להופעה של דימום וסתי כבד?

"מחזורים כואבים וכבדים הם תופעה שכיחה בנשים צעירות בגיל הפוריות ולא תמיד הסיבה להם ידועה. עם זאת, לעיתים ישנו גורם רפואי ברור אשר מוביל לדימום מוגבר. כך לדוגמה, בנשים בעשור הרביעי לחייהן הדמם הכבד יכול להופיע בשל התפתחות של שרירנים (מיומות) בדופן הפנימית של הרחם. סיבות רפואיות נוספות לבעיה הן הפרעות בקרישה,  מחלת וון-וילברנד (מחלה תורשתית אשר פוגעת במנגנון קרישת הדם) , הופעה של פוליפים ברחם ועוד. 

גם נטילה של תרופות מסוימות, כמו מדללי דם יכולה לגרום לדמם כבד יותר. בנשים מסוימות ייתכן ומדובר  בעניין משפחתי ולעיתים מהתשאול הרפואי עולה כי גם נשים נוספות במשפחה סובלות מהתופעה".


האם ישנן גם השלכות בריאותיות לבעיה?

דימום וסתי כבד עלול לגרום לחוסר בהמוגלובין, לירידה ברמות הברזל ולהתפתחות של אנמיה. "חוסרים אלה, גורמים בתורם לשלל תופעות פיזיות, בהן נשירת שיער, עייפות, חולשה, חיוורון, סחרחורות ועוד. בטווח הארוך, דימום וסתי כבד עלול ליצור לחץ על מח העצם ועל הכבד בשל ייצור מוגבר של תאי דם. בנוסף, ירידה קיצונית ברמות ההמוגלובין עלולה להוביל לצורך במתן מנות דם".

אך ההשלכה המשמעותית ביותר של דימום וסתי כבד היא על איכות החיים: "נשים רבות הסובלות מהבעיה מעידות כי הן כמעט מנוטרלות בזמן הוסת, חוששות לצאת החוצה ולקיים אורח חיים תקין". 

מחקר מסוים בחן כ-6,000 נשים, מתוכן 1,627 העידו כי הן סובלות מדימום וסתי מוגבר. מבין הנשים שסווגו בתת קבוצה זו , 68% העידו כי הן נמנעות מהשתתפות במפגשים חברתיים כאשר הן חוות דימום וסתי כבד ו-91% מהן העידו כי הדימום השפיע על יכולתן לבצע פעילות ספורטיבית. עוד עולה מהתוצאות כי רוב הנשים בתת קבוצה זו (כ-80%) העידו כי הדמם הכבד השפיע על הביצועים שלהן בעבודה או בלימודים. 

לאילו סימנים חשוב לשים לב?

"נשים הסובלות מדימום וסתי כבד ידווחו על דמם מוגבר במהלך הוסת; על החלפת אמצעי היגיינה, כמו תחבושות, בתדירות גבוהה מאוד;  על הכתמת הבגדים ועוד. בנוסף, כ- 10% מהנשים הסובלות מדמם מוגבר מדווחת גם על כאבים עזים בימי הוסת" מפרט ד"ר ישעיה . "חשוב גם לשים לב למשך הדימום: במצב תקין, הוסת החודשית נמשכת ימים ספורים ועד לשבוע. בכל מצב בו משך הדימום ארוך יותר מומלץ לפנות לאבחון. תופעות, כמו עייפות, חולשה, סחרחורות וחיוורון צריכות גם הן להדליק נורה אדומה ולהוביל לפנייה לגורם רפואי".  

כיצד מאתרים את המקור לבעיה?

"בשלב הראשון תתבצע אנמנזה מקיפה ותשאול של המטופלת כדי לבחון אם היא סובלת מתופעות אופייניות שיכולות להתפתח בשל הדימום הכבד. בנוסף, תתבצע גם בדיקת אולטרה סאונד כדי לשלול ממצאים ברחם שיכולים לגרום לו. הרופא יפנה את המטופלת לביצוע של בדיקות דם לבחינת רמות ההמוגלובין והברזל ובמידת הצורך גם בדיקות נוספות לשלילת מחלות סיסטמיות שיכולות לגרום להפרעות בקרישה". 

מהם הטיפולים האפשריים?

"לרוב, יינתן טיפול תומך כדי להשיב את רמות הברזל למצב תקין. מעבר לכך, לעיתים יהיו המלצות לשינויי תזונה ותוספת של מוצרי מזון עשירים בברזל". 

ישנם מספר טיפולים שיסייעו בהפחתת הדמם בזמן הוסת:

"הטיפול בדימום וסתי כבד נחלק לשניים: תרופתי וניתוחי. הטיפול התרופתי נחלק גם הוא לטיפול הורמונלי וטיפול לא הורומונלי. בקבוצת הטיפול ההורמונלי ניתן למצוא גלולות למניעת הריון שמכילות הרכב הורמונלי מיוחד אשר משפיע על תאי רירית הרחם ובכך מסייעות בקיצור משך הדימום ובהפחתת כמותו.כמו כן, גם התקנים תוך רחמיים הורמונליים מפחיתים את הדימום בזמן הוסת כתלות במינון ההורמונלי בהם. 

מעבר לכך, קיים גם טיפול אקוטי המיועד למקרים בהם הדימום הוסתי כבד מאוד באמצעות תכשירים אשר מסייעים בעצירת הדימום. יש לציין כי מדובר בטיפול חירום והוא אינו מומלץ כפתרון ארוך טווח".

במידה ונמצא גורם ברור לבעיה, קיימת האפשרות לגשת לטיפול ניתוחי ייעודי כמו הסרת שרירנים או פוליפים ברחם, צריבה של רירית הרחם בנשים אשר מתקרבות לגיל המעבר ועוד.

איך בוחרים את הטיפול המתאים?

"בחירת הטיפול מתבצעת בהתאם לאבחון ובהתייחס לרצונה של האישה והעדפותיה. הרופא המטפל יפרט על כלל הפתרונות הקיימים וישתף את האישה בהתלבטויות השונות.פורומים אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום בין וסתי+ יובש בנרתיק לי 04/08/2020 14:27
 • היי, אני בת 28 התחלתי בפעם הראשונה לפני שבועיים חפיסה של גלולות מסוג קלייר ביום הראשון של המחזור. מסיום המחזור יש לי דימום בין ויסתי שנחלש ומתחזק לסירוגין האם יש דרך לעצור את הדימום הזה כבר עכשיו (מבלי להמתין פרק זמן של שלושה חודשים) בנוסף לכך התחיל לי יובש בנרתיק דבר שלא היה לפני, איך ניתן למנוע את זה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
קלייר ד"ר אילן ברעם 04/08/2020 16:28
 • בכל גלולה שמתחילים יכול ליהיות דימום בינוסתי ב 1-2 חודשים ראשונים ואף יובש בנרתיק איננו נדיר, סיימי לפחות 3 חודשים

 • + הוסף תגובה
התקן למניעת דימומים איילה 02/08/2020 23:31
 • בת 50, וסת מאד סדירה אבל דימומים קשים כבר שנים. לא סובלת מכאבים אבל אנמית כל הזמן. לאחר בירור מקיף (בדיקות דם, אולטראסאונד) הוחלט לשים התקן מירנה. 1. האם השימוש במירנה נכון להפסקת הדימומים? 2. האם בגילי מתאים להשתמש בהתקן זה? 3. האם יש זמן עדיף לשים את ההתקן? (בזמן הדימום הויסתי או אפשר בכל זמן נתון)

 • + הוסף תגובה
התקן למניעת דימום ד"ר אילן ברעם 04/08/2020 16:26
 • מירנה הוא פתרון מצויין עבורך, אפשרי להתקינו בכל יום במהלך החודש אם אינך בהריון

 • + הוסף תגובה
גלולת פומיניק נטלי 02/08/2020 09:46
 • שלום דוקטור , אני חיילת בת 21 עם מיגרנות אאורה והנוירולוג הציע לי לקחת גלולות מסוג פומיניק . הבנתי שלוקחים את הגלולות האלה ברצף ללא הפסקה 28 יום , כשהייתי אצל רופא נשים לא הכי הבנתי מתי אמור להגיע לי המחזור ? אם בכלל יש מחזור ? אשמח אם תוכל לפרט קצת על הגלולה עצמה . התחלתי את החפיסה השניה שלי והיה לי מחזור מסיבי ברגע שהתחלתי את החפיסה הראשונה . מתי אמור להגיע המחזור של החפיסה השניה ? פשוט קצת מלחיץ שלא יהיה לי מחזור בזמן שאני נוטלת את הגלולות האלו . תודה ושבוע טוב .

 • + הוסף תגובה
פומיניק ד"ר אילן ברעם 02/08/2020 11:28
 • פומיניק הן גלולות המכילות הורמון אחד בלבד בניגוד לגלולות ה"רגילות" המכילות 2 הורמונים. הפומיניק נלקחות ברצף וללא הפסקה ובעקרון אין איתן וסת , לפחות לא וסת סדיר, כך צריך ליהיות ולא צריך לדאוג. החסרון היחיד של גלולות מסוכ=ג זה הוא שחייבים להקפיד על לקיחתן בזמן מדוייק אחרת הן פחות בטוחות במניעת הריון

 • + הוסף תגובה
פומיניק נטלי 03/08/2020 10:02
 • הבנתי דוקטור , השאלה אם זה לא מסכן את הבריאות שלי שהמחזור לא יוצא באופן טבעי אחת לחודש .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!