להתכונן ללידה

להתכונן ללידה

כתבה פרסומית כתבת חסות

בעבר, כאשר אישה נכנסה להיריון הראשון שלה, כל המידע שעמד לרשותה בא או מהמשפחה, קרי הסבתות המאושרות אשר ידעו לספר כל פרט מההיריונות שהן חוו, או מצוות הרופאים המקומי, אשר ידע להכין אותה בהתאם לניסיון עבר שהם רכשו. אם את ההיריון היא עברה כך, אזי שלחדר הלידה עצמו היא נכנסה ללא שום הכנה מוקדמת, למעט מאיסוף סיפורים ואגדות משפחתיות.

כיום המצב הוא כמובן שונה בתכלית. כל אישה שנכנסת להיריון הראשון שלה יכולה להשתמש במאגרי מידע אינסופיים שנמצאים באינטרנט, לקרוא מאמרים של מומחים, לשוחח עם נשים שחוו היריונות בעבר או לקבל את כל המידע הדרוש לה בקופת החולים בה היא מבוטחת. אם את ההיריון היא עוברת עם כל המידע הזה, אזי שלחדר הלידה היא נכנסת עם הרבה יותר מידע ומוכנות - זאת בזכות קורסי הכנה ללידה.

בעשורים האחרונים ישנה פריחה של קורסי הכנה ללידה. קורסים אלו מעניקים לנשים מידע רב על תהליך הלידה מזוויות שונות. בטרם נפרט על תוכן קורסי הלידה, חייבים לסייג ולומר - אף לידה איננה דומה ללידה אחרת. כל לידה שונה הן בחוויה שלה והן בתהליך שעוברת היולדת. כל אישה חווה את הלידה בצורה שונה, בגלל סיבות רפואיות, אישיות, נפשיות, משפחתיות ואחרות. אומנם רוב הנשים עוברות לידה טבעית, אך עדיין תהליך הלידה יכול להיות שונה, ובוודאי החוויה שבתהליך תהיה שונה. קורס הכנה ללידה לא תמיד יכין את הנשים לניואנסים הקטנים שנמצאים בהבדלים שבין לידה טבעית אחת לאחרת. אך עם זאת, קורסי הלידה מכינים את האישה (ובחלקם גם את הגבר) לקראת היום המאושר של חייה, מהרגע בו הוא מתחיל עם צירי לידה ועד הרגע בו הוא נגמר כאשר היא אוחזת את התינוק בידייה.

קורס הכנה ללידה מתבצע בין השבועות ה-28 ל-35. מטרת הקורס היא להכין את האישה ליום הלידה. על מנת שתגיע אליו מוכנה נפשית ופיזית ותדע כיצד להתנהל בצורה נכונה מכל זווית אפשרית של הלידה. למשל, הקורס מכיר לאישה את הצד הטכני של הלידה, באמצעות היכרות עם ציוד חדר לידה ואת חדר לידה עצמו. כמו כן הוא מכיר לה את הצד הארגוני של הלידה באמצעות תכנון והכנת תיק לידה, ותכנון הסידורים שלפני הלידה (מסלול נסיעה, טלפונים, הכנת הדירה לקראת שובה הבית ועוד). כמובן שבמהלך הקורס האישה תתוודע ללידה עצמה, באמצעות היכרות של סוגי נשימות, תנוחות, סוגי עיסויים והיכרות מעמיקה עם סוגי לידות שונות.

קורס הכנה ללידה מכין את האישה, החל מהפרטים הקטנים של הלידה, כיצד עליה לנשום, לשכב, ועד לתרגילים הפיזיים שיעזרו לה בעת השכיבה במיטת חדר הלידה. קורס הלידה אף מכין את האישה מבחינה נפשית להיריון, מבחינת אופי המחשבות שעליה לחשוב בעת שהיא חשה את כאבי הצירים. רוב הקורסים משלבים לימודי תיאורטיים לצד לימודים מעשיים. בחלק מן הקורסים מוזמן גם הגבר להשתתף, על מנת להכיר את מה שאישתו עומדת לעבור ולדעת כיצד לתמוך בה בשעות אלו. קורס הכנה ללידה מאפשר לאישה גם להכיר נשים אחרות אשר נמצאות במצב דומה לשלה, לקבל מהן עצות ולשתף אותן במה שעובר עליה.

כיום, מתבצעים קורסי הכנה ללידה הן במכונים פרטיים והן בקופות חולים שונות. נשים המבקשות לעבור קורסים אלו צריכות לברר היכן ומתי מתבצע קורס ההכנה שהן רוצות לעבור, על מנת שיוכלו להירשם אליו בזמן.


פורומים, הריון בסיכון גבוה - אולטרה סאונד וסקירות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבוע 15 טיסה עם המטומה מאשה 14/11/2019 19:14
  • שלום, אני עם המטומה שקטנה ב אולטראסאונד האחרון מ60*35 (בשקיפות הרופא קבע שזו הפרדות קרומים). באולטרסאונד לאחר 10 ימים המטומה קטנה 50*15 זאת לאחר שבשבוע 10 היה לי דימום (דם אדום) ומאז ועד לפני יומיים בעיקר הפרשות חומות וכיווצים בבטן שבנתיים כבר פחתו לגמרי. עוד שבוע מתוכננת לי טיסה לאירופה האם אפשר לטוס....למה בכלל יש מניעה כזו לנשים עם המטומה? האם זה בגלל הטיסה, הביטוח? האם יעזור לדחות את הטיסה?

  • + הוסף תגובה
נטילת אספירין בשל BMI גבוה דּניאלה 13/11/2019 17:58
  • שלום רב: בהריון ראשון, BMI 35 רופא נשים חדש אליו עברתי אמר שעליי ליטוול אספירין (הקודם לא אמר דבר). הבדיקות תקינות, האם יש צורך? האם ניתן לעשות בדיקות כלשהן ואז להחליט? אציין שאני במהלך שבוע 16 (קראתי שאספירין יש ליטול לפני שבוע 16 כדי שיהיה אפקטיבי). תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
אספירין וbmi 35 בהריון ראשון דר' יפעת גדות 13/11/2019 20:21
  • שלום רב. מטרת אספירין היא למניעת רעלת הריון. אספירין מוריד את הסיכוי לכך ב70%. רעלת הריון היא מחלה קשה שעלולה לגרום לנזקים לאשה ההרה ולגרום להאטה משמעותית בגדילת העובר. לעיתים יש צורך ביילוד מוקדם לאור החמרת הרעלת והסיכון לאשה. גורמי סיכון לרעלת הן הריון ראשון, השמנת יתר, גיל מבוגר, גיל צעיר, יתר לחץ דם, סכרת , הריון מרובה עוברים ועוד. לאור כך שאת לקראת לידה ראשונה ועם bmi 35 אני ממליצה על מתן אספירין 100 מג ליום למניעת רעלת . מומלץ להתחיל טיפול בין שבוע 12 ל16. לאור היותך בשבוע 16 אני ממליצה להתחיל טיפול בימים הקרובים . במידה ותבצעי דיקור מי שפיר יש להפסיק טיפול שבוע לפני הדיקור ולחדש יום אחרי. בברכה ד"ר יפעת גדות

  • + הוסף תגובה
שאלון קצר לנשים בהריון ועד 3 חודשים אחרי לידה אביגיל 12/11/2019 22:51
  • נשמח להשתתפותכן!!! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexEfliSBCHO32cTJ3nYsOaz1dn9aMmCf9iCae18_6LvtqFww/viewform?vc=0&c=0&w=1

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!