//

שאלה - האם יש צורך לעבור בדיקות אחרי 2 הפלות?

השאלה:
אני בת 36, יש לי ילדה בת שנתיים, נכנסתי להריון בקלות. עברתי 2 הפלות טבעיות ברצף, האחת בשבוע ה-5 והאחרונה בשבוע ה-12, הפלה טבעית ובעקבותיה גרידה. האם את ממליצה על בדיקות כבר בשלב זה? אילו? האם היסטרוסקופיה היא הכרח בשלב זה? אני קצת חוששת שהבדיקות יזיק


תשובה:


מרבית ההפלות הטבעיות בטרימסטר הראשון נגרמות עקב פגמים גנטיים בעובר, ולמעשה, הפלות מסוג זה הן מעין "מנגנון הגנה" של הטבע. אמנם אינך נחשבת למבוגרת, אך מבחינה סטטיסטית, את נמצאת בגיל בו שכיחות המוטציות הגנטיות עולה, ועל כן ייתכן מאוד שההפלות שעברת הן למעשה "חלק מהסטטיסטיקה" ונבעו מפגמים גנטיים בעובר המתפתח. עם זאת, ישנן עוד אינספור סיבות אפשריות להפלות, ועל מנת לגלות מהי הסיבה אצלך, יש לערוך מספר בדיקות.

בדיקת ההיסטרוסקופיה אינה הכרח בשלב זה, אך לרוב רצוי לערוך את הבדיקות הרלוונטיות על פי המלצת הרופא המטפל, ובכך אולי לחסוך עוגמת נפש נוספת.

אמנם בכל פרוצדורה פולשנית יש סיכון מסויים, אך אל לך לחשוש מהבדיקות, בדיקות מסוג זה מבוצעות על בסיס יומיומי ואחוזי ההסתבכויות מזעריים. אך למרות כל האמור לעיל, אם את מרגישה ששלב זה מוקדם עדיין לביצוע בדיקות, אינך חייבת לבצען כבר עכשיו, חשוב שתגשי לכל התהליך מתוך השלמה ורצון מלאים.

מידע נוסף על התהליך תוכלי למצוא בתשובות קודמות, כמו:

http://www.infomed.co.il/questions/q_010708_6.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!