שאלה - הבדיקות הדרושות לאישור או שלילת פאוכרומוציטומה

השאלה:
כדי לשלול חשד לפאוכרומוציטומה או קרצינואיד, נשלחה בדיקת איסוף שתן לקטכולאמינים וחומצה הומווונילית וסרוטונין. הכל נמצא תקין, פרט לרמת האדרנלין, שאצלי היא מתחת לסף הגילוי. מה המשמעות?
תשובה:


פאוכרומוציטומות הם גידולים של בלוטת האדרנל. מכיוון שבלוטת האדרנל אחראית לייצור הרגיל של אדרנלין, גידול במיקום זה ייצר עודף אדרנלין, אשר ניתן למדוד את רמתו בדם או את רמת תוצרי הפירוק שלו בשתן.

אבחנת פיאוכרומוציטומה נעשית לפי בדיקת קטכולאמינים ומטהנפרינים בשתן במהלך 24 שעות. אלו תרכובות שונות של אדרנלין, שהגוף נפטר מהן על ידי הפרשה בשתן. המבחן הזה בודק סוגי אדרנלין שונים (אפינפרין, נוראפינפרין, דופאמין), ואת תוצרי הפירוק שלהם. תוצרי הפירוק העיקריים של אפינפרין ונוראפינפרין בשתן הם המטהנפרינים הנקראים VMA ו- HVA. אנשים בריאים מפרישים מעט מאוד מחומרים אלה. ניתן גם לבדוק קטכולאמינים בדם, אך בדיקה זו פחות רגישה מבדיקת השתן.

לא ברור לי אם רמת האדרנלין שמתחת לסף הגילוי הן בדם או בשתן, אך למיטב הבנתי, מדובר על ברמות נמוכות, אשר מחזקות את היות התוצאה של הבדיקה תקינה. יש לציין שהבדיקה צריכה להילקח באופן אופטימלי בעת crisis של הגידול או מייד אחריו, ושהתוצאה אינה תמיד חיובית, ולכן נהוג לבצעה יותר מפעם אחת כאשר יש חשד גבוה.

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ