שאלה - טיפול בדיכאון על ידי נזעי חשמל (ECT)

השאלה:
מהו טיפול בחשמל? האם כל אחד יכול לעבור אותו? אני מאוזנת עם רסיטל וכדורי שינה בלילה, אבל כשנגמלתי לאחר 4 שנים, הדיכאון והחרדה חזרו. האם הטיפול יעיל? האם ההחלמה מלאה? אשמח אם תוכל להרחיב בנדון. אני בריאה בנפשי.


תשובה:


טיפול בחשמל, Electro-Convulsive Therapy, הוא אחד הטיפולים הפסיכיאטריים היעילים ביותר למצבים נפשיים חמורים, בעיקר דיכאון קשה. זהו טיפול שנמצא יעיל והוא יחסית בטוח - הוא גורם לפחות תופעות לוואי מאשר טיפול בתרופות, וכמעט שאין מניעה רפואית לקבל את הטיפול הזה. לכן, באנשים שיש בעיה לתת להם תרופות, למשל קשישים, או נשים בהריון, ניתן לטפל בהם בחשמל. הטיפול ניתן גם, לאנשים שהטיפול התרופתי לא הצליח לגרום לשיפור במצבם.

הטיפול מבוצע בשכיבה, ובמהלכו מועבר זרם חשמלי של מספר שניות לאזור המוח, באמצעות התקן המוצמד למצח או לרקות. מדובר באלקטרודות חיצוניות, בדומה לאלו המשמשות בבדיקת אקג. הטיפול מורכב מסדרה של מפגשים, שבכל אחד מהם מועבר זרם חשמלי קצר. בדרך כלל דרושים בין 10 ל-20 טיפולים בסדרה להשגת שיפור משמעותי בדיכאון. הטיפול ניתן פעם או פעמיים בשבוע.

לאחר שהטיפול יוצר שיפור בדיכאון, יש לשמר את השיפור ולמנוע החמרה נוספת. ולהמשיך בטיפול מניעתי, בדומה להמשך נטילת תרופות לאחר שהדיכאון חלף. הטיפול המניעתי יכול להיות תרופתי, או על ידי המשך פגישות להעברת זרם חשמלי, בתכיפות נמוכה יותר, למשל אחת לחודש.

עם זאת, ישנן הגבלות:

הטיפול יעיל במיוחד דווקא למצבים הקשים יותר, כגון, דיכאון המלווה באובדנות, דיכאון עם ירידה משמעותית במשקל, או דיכאון המלווה בהאטה מוטורית ניכרת (למשל הסתגרות במיטה).

הטיפול מבוצע אך ורק בבתי חולים, מכיוון שהוא מבוצע תחת הרדמה-טשטוש למשך כ-2 דקות, ומצב זה מחייב נוכחות של רופא מרדים, אשר נותן את חומר הטישטוש ומוודא את ההתעוררות התקינה לאחר הטיפול.

בשל הסרבול הטכני (כפי שתואר) שבטיפול בחשמל, בדרך כלל מציעים לאנשים תרופה כקו טיפולי ראשון. אם התרופה עוזרת, יותר קל ונוח להמשיך טיפול מניעתי על ידי נטילת כדור יומיומית, מאשר על ידי הגעה אחת לחודש (למשל) לבית חולים לקבלת טיפול בחשמל.

לסיכום, זהו טיפול יעיל, אך מעט מסורבל. אני ממליצה להתייעץ עם הפסיכיאטר/ית המטפל כדי להבין אם הטיפול יכול להתאים לך באופן אישי.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!