דלג לתוכן

בדיקת אבחון פסיכודיאגנוסטי (Psychodiagnostic Assessment)

אבחון פסיכודיאגנוסטי, אבחון פסיכו-דיאגנוסטי, אבחון פסיכו דיאגנוסטי (Psychodiagnostic Assessment) אלצהיימר, דמנציה וקוגניציה
2 דקות קריאה

"זה מי שהוא. אין מה לעשות"; "אם הייתי יודעת שהוא כזה, הייתי נזהרת מראש..."

היכולת להעריך ולזהות תכונות אצל אנשים איתם אנו באים במגע היא משמעותית ומאפשרת לנו לסנן את האנשים שאינם נראים מתאימים עבורנו ("הוא נראה בנאדם רע", "היא לא נראית לי רצינית") ולקרב אלינו את אלו שכן נראים לנו כמתאימים ("מיד הרגשתי שאפשר לסמוך עליה"). מטבע הדברים, אי אפשר לאבחן את אישיותם של אחרים על סמך רושם ראשוני בלבד, ולעיתים גם לא אחרי שנים. 

אבחון פסיכודיאגנוסטי הוא סוללת מבחנים אותם מעבירים פסיכולוגים/ות (קליניים, תעסוקתיים, שיקומיים ועוד) במטרה להעריך את אישיות הנבחן ולהציע תמונה מקיפה שלה. האבחון כולל מבחני אינטליגנציה ומבחנים השלכתיים (רורשך, מבחן ציורים ועוד) וממצאיו מאפשרים התבוננות בתמות המעסיקות את הנבחן, זיהוי הפרעות נפשיות, איתור נקודות חוזק וחולשה ועוד. 


      Ilike | Shutterstock


אבחונים פסיכודיאגנוסטיים משמשים למספר מטרות: 

• אבחנה נפשית: כחלק מתהליך האבחון של המטופל וזיהוי קשייו. 

• כתיבת חוות דעת: אבחון פסיכודיאגנוסטי יכול לשמש במקרים משפטיים המצריכים חוות דעת אישיותית, כגון במקרים של עבריינות, מסוגלות הורית וכו'. למשל, אבחון מאפשר להבחין אם אדם ביצע עבירה מינית בשל קווי אישיות פסיכופתיים או מתוך חוסר הבנה בסיסית של נורמות חברתיות ומאינטליגנציה בלתי תקינה. 

• מבחני קבלה: חברות כוח אדם רבות עושות שימוש באבחון פסיכודיאגנוסטי או בחלקים ממנו כדי לבדוק את התאמתם של מועמדים למשרות מסוימות. למשל, אם האבחון מצביע על קושי משמעותי בקשרים בין אישיים המאבחן יכול לא להמליץ על הנבחן למשרת ניהול צוותים. 

• המלצות לפסיכותרפיה: האבחון יכול להצביע על קווים אישיותיים ונושאים המעסיקים את הנבדק ובכך לעזור בהתאמת טיפול ובמיפוי הנושאים הדחופים. למשל, אם האבחון מצביע על חרדה חברתית קיצונית המאבחן יכול להמליץ על טיפול פרטני ולא קבוצתי. 

חשוב לשים לב כי אבחון פסיכודיאגנוסטי אינו אבחון דידקטי, אשר מתמקד בזיהוי הכוחות והקשיים ברכישת מיומנויות לימודיות בסיסיות כקריאה, חשבון, שפה זרה ועוד. 

אזהרות

סיכון:

אין סיכון בבדיקה זו.

הריון:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

הנקה:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תינוקות וילדים:

תינוקות וילדים קטנים עלולים להתקשות בביצוע בדיקה זו.

קשישים:

קשישים הסובלים משיטיון (דמנציה) עלולים להתקשות בביצוע בדיקה זו.

נהיגה:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

אלכוהול:

צריכת אלכוהול בכמות גבוהה (השתכרות) עשויה לפגוע בביצוע בדיקה זו.

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית עלולות לפגום ביכולת לבצע בדיקה זו.

פענוח תוצאות

אין כמובן בבדיקה זו תוצאות "נכונות" או "טובות". התוצאות מותאמות בדרך כלל למטרת הבדיקה: הערכת פסיכופתולוגיה, הערכת מבנה האישיות, הערכת כישורים אינטלקטואליים או רגשיים, הערכת התאמה לעיסוק, או תיאור כללי של התפקוד הרגשי של הנבדק. 

בדיקות אלו נעשות בדרך כלל על-ידי פסיכולוג מומחה בתחומו, דהיינו, הערכת התפתחות על-ידי פסיכולוג התפתחותי או פסיכולוג קליני לילדים; הערכה קלינית על-ידי פסיכולוג קליני; הערכת קשיי למידה והשתלבות בבית הספר על-ידי פסיכולוג חינוכי, וכיו"ב. הבדיקה מותאמת למטרותיה ומשתנה על-פי הנסיבות.

חשוב לדווח לרופא:

על נטילת תרופות ועל מחלה של מערכת העצבים המרכזית.

רמת סיכון:

אין נתונים

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר רוברטו דניאל אומנסקי
ד"ר רוברטו דניאל אומנסקי פסיכיאטריה
ד"ר סבטלנה גרישין
ד"ר סבטלנה גרישין פסיכיאטריה
ד"ר עמיקם טל
ד"ר עמיקם טל פסיכיאטריה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אבחון פסיכודיאגנוסטי

עד כמה המוח שלכם גמיש?
עד כמה המוח שלכם גמיש?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/08/2012

יכולת הלמידה של המוח האנושי מושפעת לא רק מגודלו היחסי לגוף האדם, אלא מגמישותו. גמישות המוח באה לידי ביטוי ביכולתו ש... לכתבה המלאה

תקופת החגים – סיר לחץ של רגשות
תקופת החגים – סיר לחץ של רגשות
ד"ר ירון גילת, פסיכיאטר מומחה מאת: ד"ר ירון גילת, פסיכיאטר מומחה 11/09/2012

לכאורה, תקופת החגים נקשרת לשמחה, חופש, ורגיעה מלחצי השגרה. עבור רבים זו גם תקופה של שיבה למסגרת משפחתית, דבר שיכול ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום הפרעות קשב וריכוז - נוירופידבק

בניהולו של ד"ר דורון תודר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו