שאלה - טיפול עם תכשירי חומצה היאלורונית לשחיקה בברכיים

השאלה:
אני בן 74. אני סובל מאוסטאוארתריטיס בברכיים. המליצו לי, לפני שפונים לטיפול פולשני, לקבל זריקות עם sodium hyaluronate. חומר זה קיים בשוק כלהלן: ארטריז - מיוצר על ידי ferring hylan G-F 20


תשובה:
אני בן 74. אני סובל מאוסטאוארתריטיס בברכיים. המליצו לי, לפני שפונים לטיפול פולשני, לקבל זריקות עם sodium hyaluronate. חומר זה קיים בשוק כלהלן:

ארטריז - מיוצר על ידי ferring
hylan G-F 20
ortho-visc

שלושתם טוענים שיש להם אישור של ה- FDA. הפרשי המחיר ביניהם ניכרים. האם יש ביניהם הבדל?

אוסטאוארתריטיס היא מחלת מפרקים כרונית, הפוגעת במפרקי הברכיים, הירך, כף הרגל והגב. המחלה גורמת לכאב המתגבר בפעילות ונחלש במנוחה, נפיחות, קשיות והגבלה בתנועה. הסחוס אשר נמצא בקצות העצמות נשחק ונפגע, העצמות אינן מוגנות ויכולות בסופו של תהליך להתחכך אחת בשנייה. הנוזל אשר מיוצר באופן טבעי ונמצא בתוך המפרק (החלל הסינוביאלי), הנקרא הנוזל הסינוביאלי, נפגע גם הוא, ותפקידו כמסוכך ובולם זעזועים נפגע.

הטיפול באוסטאוארתריטיס כולל טיפול לא תרופתי, כגון ירידה במשקל ופעילות מתאימה, שימוש בתרופות כגון משככי כאבים, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות, זריקות סטרואידים לתוך המפרק, זריקות של hyaluronic acid לחלל הסינוביאלי, ובמקרים קיצוניים - ניתוח להחלפת המפרק.

hyaluronic acid (sodium hyaluronate) הוא חומר הנמצא בסחוס ובנוזל הסינוביאלי, ותפקידו להגן על המפרק בתנועה ובנשיאת משקל. במחלה, חומר זה נפגע, וזה גורם לכאב ולדלקת. בנוסף, צמיגותו וגמישותו של הנוזל הסינוביאלי נפגמת. הזרקת החומר משפרת את התפקוד ומפחיתה את הכאב.

שלוש התרופות שהזכרת כוללות את אותו חומר פעיל, ולא אוכל להמליץ לך על אחת מהן. מצאתי מחקרים המצביעים על עדיפותה של תרופה אחת על פני השניה, אך הם נערכו על ידי החברות המייצרות את התרופה, ולכן מהימנותם מוטלת בספק. תוכל להיוועץ בראומטולוג או באורתופד בעניין זה.

אני מוסיפה קישורים לחומר קריאה נוסף בנושא. שוב, שים לב כי האינפורמציה ניתנת על ידי החברות המייצרות.

http://www.rafa.co.il/Index.asp?ArticleID=262&CategoryID=33
http://www.ferringusa.com/orthopaedic_products/oa_overview.htm
http://www.euflexxa.com/files/euflexxa_release_041006.pdf
http://www.drugs.com/mtm/sodium-hyaluronate-injectable.html

כל טוב,

ד"ר מיכל רסנר - אינפומד

[08/04/2008]
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!