דלג לתוכן

כאב (Pain)

כאב, כאבים (Pain) ערוץ גיל הזהב
4 דקות קריאה

כאב תסמין המוגדר כחוויה לא נעימה מבחינה סנסורית ורגשית הקשורה בנזק לרקמת גוף או לנזק אפשרי. הכאב מוכר לכולנו כסימן למחלה כלשהי, וככזה – הוא הסיבה הכי נפוצה כיום לפניה לטיפול רפואי.

Shutterstock | fizkes

מטרת הכאב בגופנו היא להגן על הגוף ולשמור על איזון במערכות הגוף. על מנת להשיג מטרה זו – הכאב מגלה, מאפיין וממקם תהליכים הגורמים נזק לרקמות בגוף וזאת במטרה להפסיק את תחושת הכאב ואת התהליכים הגורמים לו ולנזק.

כאב חריף גורם לתגובות בגוף כגון עוררות התנהגותית, תגובת דחק ( הכוללת עליה בלחץ דם ,בדופק, הגדלת קוטר האישונים והפרשת הורמון הקורטיזון בצורה מוגברת). בנוסף, כאב חריף ילווה בדרך כלל בכיווץ הגפה בו הוא מופיע.

כיצד פועלת תחושת הכאב?

קצוות עצבים הנמצאים בעורנו מעבירים מידע למערכת העצבים המרכזית אודות גירוי כימי, גירוי חום או גירוי מכאני.  כאשר יש גירוי עוצמתי של קצוות עצבים אלו – מועברת למוחנו תחושת הכאב במסלול הבא: גירוי ← קצה עצב ← חוט שדרה ← מח.

 לעומת העור המשופע בקצוות עצבים המגיבים לגירויים שונים, הרקמות העמוקות בגוף והאיברים הפנימיים – משופעים בקצוות עצבים המגיבים לגירוי מכאני. הגירוי המכאני באיברים הפנימיים וברקמות העמוקות מופעל באופן מרבי כאשר קיים תהליך של דלקת אשר משחרר מתווכים שונים המפעילים את שרשרת העברת האותות וגורם לעצבים להיות יותר רגישים לתחושת הגירוי המכאני.

תרופות לטיפול בכאב:

אופטלגין

נורופן

אקמול

ארקוקסיה

אבחון ובדיקות

הערכת עוצמת הכאב נעשית ע"י החולה עצמו וכתוצאה מכך היא סובייקטיבית לחלוטין. ישנן שיטות נוספות להערכת הכאב והן מתבססות על תצפית על החולה אך הן פחות נפוצות בשימוש. ההערכה הסובייקטיבית של החולה לכאב אותו הוא חווה צריכה להבחן לאורך זמן ובהשוואה לתקופות קודמות. הסולם הכי נפוץ בשימוש הוא סולם 1 עד 10 בו 1 מסמל כאב שכמעט לא מרגישים ו10 מסמל כאב אשר לא ניתן לסבול אותו.

טיפולים ותרופות

טיפול בכאב חריף

הטיפול המיטבי הינו להסיר את הגורם המסב נזק לרקמה ומייצר את תחושת הכאב, אך, חשוב לציין כי לא תמיד הסרת הגירוי גורמת להפסקה מיידית של הכאב. 

ישנם מצבים אשר מסבים כאב רב כל כך (כמו למשל כוויות, סרטן וחתכים שונים) אשר מביאים לצורך בשימוש תרופתי להקל על הכאב.

סוגי התרופות

מעכבי האנזים COX – אספירין, אצטאמינופן ותרופות ממשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטירואידים (NSAID's) – תרופות אלו מעכבות אנזים הקשור בשרשרת העברת האותות הגורמת לתחושת כאב וכך מונעות את תחושת הכאב. אלו תרופות נפוצות ומשמשות בעיקר לטיפול בכאבי ראש ולכאבים ממקור שרירי – שלדי. 

תופעות הלוואי העיקריות של תרופות אלו הן כיבים בקיבה והפרעות באיזון הכלייתי. 

אופיאטים – אלו התרופות החזקות ביותר הקיימות לשיכוך כאב. למרות שתופעות הלוואי של התרופות ממשפחה זו  עלולות להיות חמורות כמו דיכוי מרכז הנשימה – השימוש בהם הוא בטוח ויעיל וזאת מפני שבמידה ומתפתחת תופעת לוואי חמורה ניתן לבטל את השפעת התרופות על ידי שימוש בחומר בשם naloxone. 

האופיאטים פועלים בדרך שונה מאשר מעכבי הCOX. האופיאטים  מפעילים תאי עצב אשר מדכאים העברת כאב במערכת העצבים המרכזית.  תופעות לוואי נוספות בשימוש בהם: בחילה, עצירות ותחושת נמנום. 

תרופות נוגדות דיכאון – נמצא כי תרופות רבות המשמשות לטיפול בדיכאון, יעילות גם לטיפול בכאב ממקור עצבי. לתרופות אלו תופעות לוואי ידועות של הגברת תאבון והשפעות שונות על מערכת העצבים המרכזית.

שיכוך כאב הנשלט ע"י החולה – (נקרא באנגלית patient-controlled analgesia- PCA) – מדובר במערכת אשר מזריקה אופיאטים לגוף החולה ונשלטת ע"י החולה. משתמשים במערכת בעיקר במאושפזים לאחר ניתוח או בחולי סרטן. 

טיפול בכאב כרוני

הטיפול בכאב כרוני הוא בעייתי ומאתגר. לרוב, קשה לאבחן את הבעיה המדויקת הגורמת לכאב בחולה וחיפוש מדוקדק אחר מקור הכאב הספציפי יכול להעלות חרס בהרבה מן המקרים. יתר על כן, החולה חש תסכול עקב תחושת הכאב הארוכה והממושכת. 

לעיתים, מדובר במחלות כרוניות אשר לא נמצא להם טיפול, כגון: סרטן, מיגרנה, פיברומיאלגיה, נטורופתיה סוכרתית ועוד. 

בטיפול בחולה עם כאב כרוני, חשוב לזהות ולאבחן האם הכאב הכרוני הביא להפרעות רגשיות כגון דיכאון, אובדן תאבון, שינוי בתבניות שינה וכו'.

הטיפול בכאב כרוני צריך להתמקד בשיפור איכות החיים של החולה, יש להציב מטרות כגון: שיפור איכות השינה, הגעה ליכולת ללכת ברגל או היכולת לחזור לעבוד ולהיות מרוכז.

הטיפול מורכב לרוב ממספר סוגי טיפול, בין היתר טיפול תרופתי, ייעוץ, פיזיותרפיה, חסימת שורשי עצבים, ביופידבק, גירוי חשמלי ואפילו ניתוחים. 

את הטיפול והייעוץ בכאב כרוני יש לעבור במרפאת כאב המתמחה בסוגי כאב מתמשכים. בשנים האחרונות נפוץ הטיפול בעזרת קנאביס רפואי להתמודדות עם כאב כרוני.

לסיכום

חשוב לזכור כי הכאב הוא תופעה מאד נפוצה וניתן אפילו לומר כי הוא מלווה אותנו באופן צמוד כל חיינו. כאב חריף  הוא נורת אזהרה אשר יש  לתת לו את החשיבות ככזה וכאב כרוני הוא תופעה אשר מצריכה טיפול משולב סובלני וסבלני.

סוגים נפוצים

כאב סומטי – כאב ממוקם בצורה ממוקדת באחת מהרקמות הבאות: עור, תת עור, עצם, רקמת חיבור ושריר. לדוגמא: חתך בעור, שבר בעצם.

כאב ויסצרלי – כאב אשר לא ממקום בצורה טובה. כאב מפושט המגיע מתחושה עמוקה של האיברים הפנימיים. לדוגמא: כווץ שלפוחית השתן, הרחבת מעיים, דלקת קרום הלב.

כאב נוירופתי – כאב חד, לא ממוקם בצורה טובה, מוגדר לרוב ככאב "חשמלי" הנובע מנזק לעצב פריפרי, חוט השדרה או למח. לדוגמא: פגיעה בעצבים כתוצאה מסכרת, כאב כתוצאה מפריצות דיסק בגב.

מעבר להגדרות אלו, ניתן לחלק את הכאב ל:

 1) כאב חריף - הנובע מנזק עכשווי לרקמה ומגירוי חריף.
 2) כאב כרוני - הנובע מגירוי שלא ניתן להסירו בקלות ממערכת העצבים.

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא כאב

קנאביס רפואי לכאב – זה פסיכולוגי?
קנאביס רפואי לכאב – זה פסיכולוגי?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 07/06/2021

האם צריכה של קנאביס רפואי משפיעה על מנגנון הכאב שלנו או שמא מדובר באפקט פסיכולוגי? חוקרים בדקו את הנושא והגיעו לממצ... לכתבה המלאה

כאב כרוני קשור לדיכאון
כאב כרוני קשור לדיכאון
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/01/2003

חולים אשר סובלים מכאב גופני אשר נמשך יותר משישה חודשים הם בעלי סיכוי גבוה לדיכאון. כך על-פי תוצאות מחקר חדש המתפרסם... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו