שאלה - מכה באזור האשכים

השאלה:
לפני כמה חודשים קיבלתי מכה באימון כדורגל באזור האשכים והרגשתי כאילו האשכים נופלים. מאז אני חווה פליטת זרע נמוכה בהרבה ממה שהייתי רגיל וזקפה פחותה. אני מאוד לחוץ בנוגע לזה.


תשובה:


האשכים הם בעלי חשיבות רבה בשל היותם האזור בו נוצרים תאי הזרע, אי לכך הם מעוצבבים על ידי עצבים רבים במיוחד המוליכים כאב, וזאת על מנת שנגן עליהם ככל האפשר. טראומה לאזור האשכים כואבת במיוחד בשל העצבוב הרב של אזור זה.

נוזל הזרע הנפלט בשפיכה מורכב ברובו מנוזל מבלוטות הזרע ומבלוטת הערמונית, ורק חלק קטן מאד מהכמות שלו הם הזרעונים. הזקפה היא תוצאה של פעילות מערכת העצבים, אבל מחוייבת בנוכחות ההורמון טסטוסטרון המיוצר ע"י האשכים.

מכל המידע הזה ניתן להבין מדוע המכה שקיבלת במהלך אימון הכדורגל הובילה לכאב חזק. קשה לקשר באופן ישיר בין כמות נמוכה יותר של נוזל זרע ו- "זקפה פחותה" לבין הטראומה, אלא אם כן נפגעו גם איברים נוספים, כגון בלוטות הזרע, בלוטת הערמונית או סיבי העצבים המעצבבים את האזור. יכול מאד להיות שלאחר המכה אתה יותר ער ולחוץ לגבי כמות הנוזל שנפלט או לעוצמת הזקפה, ויחד עם הסטרס (מהעובדה שייתכן והפין והאשכים נפגעו), אתה מגיע למסקנה שאכן כך המצב.

לא ניתן לומר בוודאות אם אכן נוצרה פגיעה כזו או אחרת במערכת המין שלך, סביר להניח שאם אתה מגיע לזקפה וקיימת שפיכה, המערכת לא נפגעה באופן קשה. מאידך לא מן הנמנע (בוודאי אם אתה בטוח שכמות נוזל הזרע והזקפה פחתו) שאכן הטראומה הובילה לנזק. אני ממליץ ראשית להיות פחות לחוץ, לנסות להיזכר ולבדוק אם אתה אכן חש שיש שינוי משמעותי בתפקוד המיני שלך, ואם כן - לפנות לאורולוג להתייעצות ובדיקה.

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!