שאלה - בדיקת קומבו לאיידס

השאלה:
אני בן 27. רציתי לדעת מתי מומלץ לבצע בדיקת קומבו לאיידס. מה אמינות בדיקה זו? חלק מהרופאים טוענים שהבדיקה מהימנה לחלוטין אם היא מבוצעת כ-3 שבועות לאחר המגע החשוד, בעוד שחלק מהרופאים מזלזלים בבדיקה זו. מה נכון ולמי עלי להאמין? אני יודע שבדיקה זו אינה


תשובה:


בבדיקת האיידס הרגילה בודקים רק נוגדנים שמייצרת מערכת החיסון נגד הנגיף, ולמערכת לוקח כמה שבועות טובים (עד שלושה חודשים) לייצר נוגדנים אלה. עד אז הבדיקה תהיה שלילית גם אם היתה הדבקה. זו "תקופת החלון".

בבדיקת הקומבו בודקים, בנוסף לנוגדנים, גם את אחד האנטיגנים שאותו מייצר הנגיף, דבר שמאפשר, מבחינה תיאורטית, לקצר את תקופת החלון. אולם אנטיגן זה מיוצר לעיתים רק במשך זמן קצר, כך שיכול להיות שהאנטיגן אינו מיוצר בכמות מספקת, ונוגדנים טרם נוצרו, ואז גם בדיקת הקומבו שלילית למרות שהיתה הדבקה. לכן מומלץ לבצע בדיקת קומבו רק כאשר יש תסמינים העשויים להתאים למחלת הדבקה חדה (חום, פריחה, נפיחות בלוטות לימפה). אם התשובה חיובית, יש סבירות גבוהה שאכן מדובר בהידבקות. לעומת זאת, באנשים שאין להם תסמינים, בדיקה שלילית אינה מראה בהכרח שלא היתה הידבקות, ולכן היא לא מאוד מרגיעה.

בברכה

ד"ר איציק לוי רופא בכיר
המרפאה לסיקור, מניעה וטיפול במחלות המועברות במגע מיני
מומחה בפנימית, מחלות זיהומיות ומחלות המועברות במגע מיני
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!