מה עושים כשהלידה לא מתקדמת?

נשים רבות חולמות על לידה טבעית, קלה ומהירה, חלקן אף שואפות ללדת ללא אפידורל. למרבה הצער לידה כזו לא תמיד מתאפשרת, וישנם מקרים בהם יש צורך בהתערבות רפואית לפני או במהלך הלידה, לא פעם למורת רוחה של היולדת.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/05/2019


נשים רבות חולמות על לידה טבעית, קלה ומהירה, חלקן אף שואפות ללדת ללא אפידורל. למרבה הצער לידה כזו לא תמיד מתאפשרת, וישנם מקרים בהם יש צורך בהתערבות רפואית לפני או במהלך הלידה, לא פעם למורת רוחה של היולדת.


כאשר לידה מסתבכת ולא מתקדמת כמתוכנן, אין מנוס מלבצע התערבות על מנת לדאוג כי תסתיים בשלום, לאם ולרך הנולד. רצונן העז של יולדות ללדת ללא התערבות חיצונית גורמת להן עתים תסכול, כאשר הצוות הרפואי צריך להתערב בלידה.


סוגי העזרים החיצוניים ללידה נעים מזירוז לידה ועד ניתוח קיסרי:


השראת לידה (זירוז לידה)


השראת לידה היא פעולה המתבצעת כדי לגרום לתחילת לידה. התערבות רפואית זו נשקלת בכל מצב בו מעריכים שהמשך ההריון יכול לגרום לסיבוכים או סיכונים לאם או לעובר.


מצבים אימהיים כוללים למשל רעלת הריון ומחלות אימהיות אחרות.


מצבים עובריים כוללים שבוע הריון מתקדם (שבוע 41-42 להריון), עובר קטן שאינו מתפתח כראוי ברחם, עובר לאם סכרתית ועוד.


כאשר ההערכה הרפואית היא שיש עדיפות לסיום ההיריון, יומלץ על השראת לידה אלא אם כן מדובר בדחיפות רבה או באי יכולת ללידה רגילה, ואז יומלץ בדרך כלל על סיום ההיריון בניתוח קיסרי.


השראת לידה ניתן לבצע באמצעים מכניים כגון החדרת בלון לאזור צוואר הרחם, פעולה פשוטה לביצוע, הכרוכה בבדיקה גינקולוגית או באמצעים תרופתיים.


במצבים מסוימים ייעשה שימוש בפיטוצין הגורם להתכווצויות רחמיות. כמו כן ניתן להשתמש בתכשיר הנקרא פרוסטגלנדין בצורת טבלייה או ג'ל המוחדר לנרתיק. לאחרונה החלו להשתמש במקומות מסוימים גם בטבליות של ציטוטק שגם הוא גורם להתכווצויות רחמיות. לעתים השראת לידה כרוכה בתהליך לידה ארוך יותר, ויתכן גם בשיעור גבוה יותר של ניתוחים קיסריים בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.
לידה מכשירנית


כיום מוכרות שתי טכניקות מכשירניות לעזרה בזמן לידה: מלקחיים ושולפן ריק (ואקום). השימוש בטכניקות אלה נועד למקרים בהם יש צורך ליילוד העובר באופן מהיר או כאשר יש קושי לאישה ללחוץ בשלב הסופי של הלידה.


במצבים אלה ניתן אמנם גם לבצע גם ניתוח קיסרי, אך בשל העובדה שמדובר בראש עובר המבוסס עמוק בתוך האגן, שיעור הסיבוכים בניתוח קיסרי שכזה גבוהים יחסית. יתרה מכך, לעתים יש לבצע יילוד מהיר ככל האפשר ואז, בדרך כלל העברה לניתוח קיסרי תגזול זמן רב יותר בהשוואה ליילוד מכשירני בחדר לידה.


מלקחיים כשמם כן הם. זוג כפות מתכת המוחדרות לתעלת הלידה כאשר ראש העובר נמצא נמוך באגן, ובעזרת כפות אלה מתבצעת משיכה של הראש וילוד העובר. למלקחיים סבוכים אימהיים הכוללים בעיקר קרעים באזור הנרתיק ודמומים וכן לעיתים נדירות נזק לגולגולת הילוד. כיום השימוש במלקחיים נעשה פחות ופחות נפוץ וישנם  מרכזים רפואיים גדולים שהוציאו משמוש לחלוטין.


שולפן ריק הוא מכשיר היוצר תת לחץ (ואקום) בעזרת כובעון המוצמד לראש העובר ובעזרתו מתבצעת משיכה של ראש העובר כאשר הוא נמוך באגן. השימוש בשולפן ריק נפוץ יותר ממלקחיים. אמנם גם בלידה בעזרת שולפן ריק ישנה שכיחות רבה יותר של קרעים ודימומים מהנרתיק, אך זו פחותה בהשוואה למלקחיים.


ניתוח קיסרי


ניתוח קיסרי מהווה כיום את אחד הניתוחים השכיחים ביותר בעולם הרפואה המודרנית.


במהלך הניתוח מבצעים חתך, בדרך כלל רוחבי, בבטן התחתונה ודרכו פותחים את הרחם ומיילדים את העובר. בהמשך כמובן תופרים את הרחם וכך נשארת צלקת רוחבית בעור.


ניתוח קיסרי יבוצע בדרך כלל במקרים בהם קיים סיכון, אימהי או עוברי, לביצוע לידה רגילה. למשל, כאשר לאישה יש אגן צר ומעוות או כאשר העובר גדול מאוד, לידה רגילה לא מתאפשרת כיוון שהעובר לא יוכל לעבור בתעלת הלידה.


מקרים אחרים בהם מבוצע ניתוח קיסרי הם מצבים בהם יש צורך מיידי בילוד האישה בשל מצבה (רעלת הריון קשה, דימום מסיבי ועוד) או מצב העובר (מצוקת עובר, מצג עכוז).

בחמישים השנים האחרונות שיעור הסבוכים, תחלואה ותמותה כתוצאה מניתוח קיסרי ירדה בצורה דרמטית מאוד וכיום ניתוח זה נחשב בדרך כלל לניתוח בטוח עם שיעור סבוכים נמוך יחסית (אך לא אפסי!).


במקרים בהם האישה עברה בעבר יותר מניתוח קיסרי אחד, ממליצים על ניתוח קיסרי חוזר יחד עם זאת יש לזכור שככל שמספר הניתוחים עולה, גם הסיכון לאישה ולעובר עולים.


סיכוני הניתוח הקיסרי כוללים דימום, זיהום והתאוששות אטית יותר בהשוואה ללידה רגילה. במצבים נדירים ובעיקר בניתוחים קסריים חוזרים, יש סיכון לפגיעה באיברים סמוכים כגון דרכי שתן ומעיים.


בניתוחים חוזרים רבים יש לעתים גם השרשה לא תקינה של השליה היכולה להביא לשליה נעוצה. מצב זה גורם לדימומים במהלך הניתוח שיצריך טיפולים שונים עד כדי כריתת רחם במצבים נדירים.


ככלל, שיעור הסיבוכים האימהיים והעובריים בניתוח קיסרי אלקטיבי (מוזמן ומתוכנן מראש) נמוך יותר בצורה משמעותית מניתוחים קיסריים דחופים שמבוצעים בשל בעיה פתאומית שנוצרה במהלך ההיריון או תוך כדי מהלך הלידה.


כיום, יותר ויותר נשים מבקשות לעבור ניתוח ללא סיבה רפואית. הסיבות לבקשתן מגוונות, אך יש לזכור שבניתוח קיסרי הסיכון לאם גבוה יותר בהשוואה ללידה רגילה, יתרה מכך, לאחרונה מצטברים נתונים המעידים על כך שגם ליילוד - ניתוח קיסרי אלקטיבי טומן בחובו סיכונים שונים כגון בעיות נשימה לאחר הלידה וצורך באשפוז והשגחה בטיפול נמרץ ילודים בשכיחות מעט גבוהה יותר בהשוואה ללידה רגילה.הכתבה בשיתוף עם פרופ' אריאל מני, מומחה במיילדות גינקולוגיה ובעיות פריון, מנהל חדרי הלידה בבי"ח ליס, מרצה בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אריאל מני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים לידה טבעית או ניתוח קיסרי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מכה בבטן יולדת 06/04/2020 09:16
 • שלום, אני בשליש שני, יש לי פעוט שובב בן שנתיים שלפעמים קופץ על הבטן שלי ובפעם אחרונה ממש קפץ על הבטן אם כי לא סבלתי לאחר מכן מדימום/הפרשות והרגשתי בעיטות של העובר. מה עושים במצב כזה? והאם סביר שנגרם נזק כלשהו לעובר מקפיצות של פעוט על הבטן בזמן שאני ישנה. תודה!

 • + הוסף תגובה
צריכות עזרה חשובה למחקר אביגיל 03/11/2019 12:07
 • היי! מצורף שאלון אנונימי וקצר למחקר חשוב מאוד הבודק תמיכה סביבתית לנשים אחרי לידה, נשמח להשתתפותכן! תודה! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexEfliSBCHO32cTJ3nYsOaz1dn9aMmCf9iCae18_6LvtqFww/viewform?vc=0&c=0&w=1

 • + הוסף תגובה
ירידת מים ליאת 04/12/2017 13:37
 • לכבוד ד''ר בני חן, שלום וברכה, אני לקראת לידה רביעית ב''ה. 3 לידות התחילו עם ירידת מים ולאחר הרבה שעות התפתחו צירים לא מספיק אפקטיביים וע''כ קיבלתי זירוז וכך התנהלו 3 הלידות - אותו הדבר. מה אפשר לעשות כדי להגיע למצב שלידה תחל עם צירים יעילים ולא עם ירידת מים - במה זה תלוי הענין הזה? אשמח לתשובה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה לליאת ד"ר בני חן 04/12/2017 22:19
 • שלום רב אין איזו שיטה שתביא לצירים אפקטיביים מיד. בד"כ כאשר ישנה ירידת מים ואין צירים אפקטיביים, ישנו חשש שיתפתח זהום ברחם עקב ירידת המים ולכן לא ממתינים זמן ארוך מידי. במידה ומתחילים צירים ללא ירידת מים, ניתן להמתין להתפתחות צירים אפקטיביים ללא חשש מזהום. מאחל לך הצלחה רבה דר' בני חן

 • + הוסף תגובה
ירידת מים ליאת 04/12/2017 22:48
 • תודה רבה על התשובה אבל השאלה שלי איך נוצר מצב שהלידות שלי מתחילות עם ירידת מים? במה זה תלוי או מה יכול לגרום לכך? ומה יכול למנוע זאת. אשמח מאד לתשובה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה לליאת ד"ר בני חן 05/12/2017 18:41
 • אין לנו דרך למנוע ירידת מים במועד. יש נשים אצן הלידה מתחילה עם ירידת מים וישנן כאלו שמתחילות עם צירים. בהצלחה רבה דר' בני חן

 • + הוסף תגובה
קרומי שק השפיר רומי 12/09/2019 18:17
 • תגידו בבקשה מתי יוצאים קרומי שק השפיר? האם זה אחרי יציאת התינוק וברגע ששיליה מתנתקת?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!