מה עושים כשהלידה לא מתקדמת?

נשים רבות חולמות על לידה טבעית, קלה ומהירה, חלקן אף שואפות ללדת ללא אפידורל. למרבה הצער לידה כזו לא תמיד מתאפשרת, וישנם מקרים בהם יש צורך בהתערבות רפואית לפני או במהלך הלידה, לא פעם למורת רוחה של היולדת.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/05/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' אריאל מני
פרופ' אריאל מני מומחה במיילדות גניקולוגיה ובעיות פריון, מנהל את חדרי הלידה בבית החולים ליס ובעל מעמד אקדמי בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרסם מעל 60 מאמרים בספרות המקצועית.
הצג טלפון מספר מקשר
i

נשים רבות חולמות על לידה טבעית, קלה ומהירה, חלקן אף שואפות ללדת ללא אפידורל. למרבה הצער לידה כזו לא תמיד מתאפשרת, וישנם מקרים בהם יש צורך בהתערבות רפואית לפני או במהלך הלידה, לא פעם למורת רוחה של היולדת.


כאשר לידה מסתבכת ולא מתקדמת כמתוכנן, אין מנוס מלבצע התערבות על מנת לדאוג כי תסתיים בשלום, לאם ולרך הנולד. רצונן העז של יולדות ללדת ללא התערבות חיצונית גורמת להן עתים תסכול, כאשר הצוות הרפואי צריך להתערב בלידה.


סוגי העזרים החיצוניים ללידה נעים מזירוז לידה ועד ניתוח קיסרי:


השראת לידה (זירוז לידה)


השראת לידה היא פעולה המתבצעת כדי לגרום לתחילת לידה. התערבות רפואית זו נשקלת בכל מצב בו מעריכים שהמשך ההריון יכול לגרום לסיבוכים או סיכונים לאם או לעובר.


מצבים אימהיים כוללים למשל רעלת הריון ומחלות אימהיות אחרות.


מצבים עובריים כוללים שבוע הריון מתקדם (שבוע 41-42 להריון), עובר קטן שאינו מתפתח כראוי ברחם, עובר לאם סכרתית ועוד.


כאשר ההערכה הרפואית היא שיש עדיפות לסיום ההיריון, יומלץ על השראת לידה אלא אם כן מדובר בדחיפות רבה או באי יכולת ללידה רגילה, ואז יומלץ בדרך כלל על סיום ההיריון בניתוח קיסרי.


השראת לידה ניתן לבצע באמצעים מכניים כגון החדרת בלון לאזור צוואר הרחם, פעולה פשוטה לביצוע, הכרוכה בבדיקה גינקולוגית או באמצעים תרופתיים.


במצבים מסוימים ייעשה שימוש בפיטוצין הגורם להתכווצויות רחמיות. כמו כן ניתן להשתמש בתכשיר הנקרא פרוסטגלנדין בצורת טבלייה או ג'ל המוחדר לנרתיק. לאחרונה החלו להשתמש במקומות מסוימים גם בטבליות של ציטוטק שגם הוא גורם להתכווצויות רחמיות. לעתים השראת לידה כרוכה בתהליך לידה ארוך יותר, ויתכן גם בשיעור גבוה יותר של ניתוחים קיסריים בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.
לידה מכשירנית


כיום מוכרות שתי טכניקות מכשירניות לעזרה בזמן לידה: מלקחיים ושולפן ריק (ואקום). השימוש בטכניקות אלה נועד למקרים בהם יש צורך ליילוד העובר באופן מהיר או כאשר יש קושי לאישה ללחוץ בשלב הסופי של הלידה.


במצבים אלה ניתן אמנם גם לבצע גם ניתוח קיסרי, אך בשל העובדה שמדובר בראש עובר המבוסס עמוק בתוך האגן, שיעור הסיבוכים בניתוח קיסרי שכזה גבוהים יחסית. יתרה מכך, לעתים יש לבצע יילוד מהיר ככל האפשר ואז, בדרך כלל העברה לניתוח קיסרי תגזול זמן רב יותר בהשוואה ליילוד מכשירני בחדר לידה.


מלקחיים כשמם כן הם. זוג כפות מתכת המוחדרות לתעלת הלידה כאשר ראש העובר נמצא נמוך באגן, ובעזרת כפות אלה מתבצעת משיכה של הראש וילוד העובר. למלקחיים סבוכים אימהיים הכוללים בעיקר קרעים באזור הנרתיק ודמומים וכן לעיתים נדירות נזק לגולגולת הילוד. כיום השימוש במלקחיים נעשה פחות ופחות נפוץ וישנם  מרכזים רפואיים גדולים שהוציאו משמוש לחלוטין.


שולפן ריק הוא מכשיר היוצר תת לחץ (ואקום) בעזרת כובעון המוצמד לראש העובר ובעזרתו מתבצעת משיכה של ראש העובר כאשר הוא נמוך באגן. השימוש בשולפן ריק נפוץ יותר ממלקחיים. אמנם גם בלידה בעזרת שולפן ריק ישנה שכיחות רבה יותר של קרעים ודימומים מהנרתיק, אך זו פחותה בהשוואה למלקחיים.


ניתוח קיסרי


ניתוח קיסרי מהווה כיום את אחד הניתוחים השכיחים ביותר בעולם הרפואה המודרנית.


במהלך הניתוח מבצעים חתך, בדרך כלל רוחבי, בבטן התחתונה ודרכו פותחים את הרחם ומיילדים את העובר. בהמשך כמובן תופרים את הרחם וכך נשארת צלקת רוחבית בעור.


ניתוח קיסרי יבוצע בדרך כלל במקרים בהם קיים סיכון, אימהי או עוברי, לביצוע לידה רגילה. למשל, כאשר לאישה יש אגן צר ומעוות או כאשר העובר גדול מאוד, לידה רגילה לא מתאפשרת כיוון שהעובר לא יוכל לעבור בתעלת הלידה.


מקרים אחרים בהם מבוצע ניתוח קיסרי הם מצבים בהם יש צורך מיידי בילוד האישה בשל מצבה (רעלת הריון קשה, דימום מסיבי ועוד) או מצב העובר (מצוקת עובר, מצג עכוז).

בחמישים השנים האחרונות שיעור הסבוכים, תחלואה ותמותה כתוצאה מניתוח קיסרי ירדה בצורה דרמטית מאוד וכיום ניתוח זה נחשב בדרך כלל לניתוח בטוח עם שיעור סבוכים נמוך יחסית (אך לא אפסי!).


במקרים בהם האישה עברה בעבר יותר מניתוח קיסרי אחד, ממליצים על ניתוח קיסרי חוזר יחד עם זאת יש לזכור שככל שמספר הניתוחים עולה, גם הסיכון לאישה ולעובר עולים.


סיכוני הניתוח הקיסרי כוללים דימום, זיהום והתאוששות אטית יותר בהשוואה ללידה רגילה. במצבים נדירים ובעיקר בניתוחים קסריים חוזרים, יש סיכון לפגיעה באיברים סמוכים כגון דרכי שתן ומעיים.


בניתוחים חוזרים רבים יש לעתים גם השרשה לא תקינה של השליה היכולה להביא לשליה נעוצה. מצב זה גורם לדימומים במהלך הניתוח שיצריך טיפולים שונים עד כדי כריתת רחם במצבים נדירים.


ככלל, שיעור הסיבוכים האימהיים והעובריים בניתוח קיסרי אלקטיבי (מוזמן ומתוכנן מראש) נמוך יותר בצורה משמעותית מניתוחים קיסריים דחופים שמבוצעים בשל בעיה פתאומית שנוצרה במהלך ההיריון או תוך כדי מהלך הלידה.


כיום, יותר ויותר נשים מבקשות לעבור ניתוח ללא סיבה רפואית. הסיבות לבקשתן מגוונות, אך יש לזכור שבניתוח קיסרי הסיכון לאם גבוה יותר בהשוואה ללידה רגילה, יתרה מכך, לאחרונה מצטברים נתונים המעידים על כך שגם ליילוד - ניתוח קיסרי אלקטיבי טומן בחובו סיכונים שונים כגון בעיות נשימה לאחר הלידה וצורך באשפוז והשגחה בטיפול נמרץ ילודים בשכיחות מעט גבוהה יותר בהשוואה ללידה רגילה.הכתבה בשיתוף עם פרופ' אריאל מני, מומחה במיילדות גינקולוגיה ובעיות פריון, מנהל חדרי הלידה בבי"ח ליס, מרצה בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אריאל מני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום לידה טבעית או ניתוח קיסרי

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אפידורל בלידה
 • עליזה מוריה
 • 06/03/2019 19:12
 • שלום לכולם,אני לאחר 2 לידות טבעיות עם אפידורל ובשניהם האפידורל לא פעל כמו שכולן מתארות אותו,בלידה הראשונה הורדם לי רק חצי גוף ובלידה השניה ההקלה בכאב הופחתה במעט והמשכתי להרגיש כל ציר וכל כאב רציתי לדעת למה זה קורה ומה אפשר לעשות בשביל לשפר את ההרדמה של האפידורל בלידה הבאה בע"ה תודה מראש!!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מיקום שליה
 • Lali11
 • 07/11/2018 20:01
 • לפני יומיים ביצעתי אולטראוסנד הערכת משקל + מיקום שליה לאורך ההריון השליה הוגדרה כשליה מרגינלית. לדברי הטכנאית שעשתה לי את האולטרסטונד השלחץיה כעת כ 3 ס"מ מהפתח. האם ניתן לסמוך על ממצאים של טכנאית? האם במצב זה יש אפשרות ללידה נרתיקית? האם בכל זאת יש סיכון לדימום במהלך הלידה בשל כלי דם שלא זזו עם השליה? האם יש עדיים סיכון להיפרדות שליה? זהו הריון שלישי והלידה השנייה שלי הייתה מאוד טראומטית וקשה, אחריה אושפזתי בבית החולים ל 6 ימים עם קטטר ועברתי סבל נוראי ואני בחששות נוראיים להגיע שוב למשהו שהוא חירום.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רחם דו קרני
 • נועה
 • 27/09/2018 11:28
 • הי, יש לי רחם דו קרני ובהריון הקודם שלי ילדתי לידה טבעית אך השיליה לא יצאה ולאחר שעה של ניסיון (כולל זירוז עם פיטוצין), הועברתי לחדר ניתוח להוצאה ידנית. מה הסיכוי שזה יקרה גם בהריון הזה. והאם כדאי למנוע מראש את הסבל באמצעות לידה קיסרית?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר רון שינמן ד"ר רון שינמן
מומחה בכירורגיה גינקולוגית אנדוסקופית קרא עוד
פרופ' יגאל וולמן פרופ' יגאל וולמן
רופא בכיר ביחידת האולטראסאונד במיילדות וגינקולוגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ