שנהיה לראש ולא לזנב: סכנת זיהום בעת ניקוי והכנת דגים

כמיטב המסורת הפכו דגים למנה קבועה על שולחן החג בראש השנה. לאור מקרי נמק שחלקם אף הסתיימו במוות, מזהיר משרד הבריאות מפני זיהום מסוכן בדגים חיים
כתבה פרסומית כתבת חסות


כמיטב המסורת הפכו דגים למנה קבועה על שולחן החג בראש השנה. לאור מקרי נמק שחלקם אף הסתיימו במוות, מזהיר משרד הבריאות מפני זיהום מסוכן בדגים חיים


ככל שנה, מנת הדג תהיה חלק בלתי-נפרד מארוחת החג בראש השנה. עם זאת, יש להיזהר בקניית דגים והכנתם, לפי הנחיות של משרד הבריאות, אשר מפורסמות מדי שנה עקב אירועים של זיהומים קשים עם החיידק ויבריו וולניפיקוס (Vibrio vulnificus).


ויבריו וולניפיקוס נמצא באמנון (מושט), בורי, דניס ולברק. החיידק עלול לעבור אל בני אדם בעת מגע ישיר עם דג שאינו מבושל, למשל בעת הסרת קשקשים או חיתוך סנפירים. בתחילת שנות ה-2000 דווחו למשרד הבריאות על עשרות אירועים של זיהומים קשים עם ויבריו וולניפיקוס, שבעה מתוכם הסתיימו במוות. מאז פרסום ההנחיות, ירד מספר הזיהומים בצורה דרמטית לאירועים ספורים בשנה.


זיהום עם ויבריו וולניפיקוס מתבטא בכאבים חזקים, נפיחות, אדמומיות ואף הרס רקמות בידיים, אשר עלול להוביל לכריתה כדי למנוע התפשטות הזיהום וכן חום, צמרמורות ובמקרים חמורים אלח דם (ספסיס) ואף מוות.


לפי ההנחיות, יש לקנות דגים בחנויות מורשות בלבד ולא מבריכות דגים או דוכנים פתוחים. אין לקנות דגים חיים, אלא דגים אשר מוחזקים במיכל קירור על שבבי קרח, ולוודא כי מקבלים את הדגים לאחר שנוקו מסנפירים, קשקשים וזימים.


בעת הכנת הדג בבית מומלץ להשתמש בכפפות ובמקרה של חתכים ביד עדיף להימנע מהטיפול בדג. לחולים במחלות כרוניות, ביניהן מחלות כבד, כליות וסוכרת או חולים מערכת חיסון מוחלשת, כולל סרטן, מומלץ להימנע כלל ממגע ישיר עם דגים אלו.
פורומים תאונות אישיות ואובדן כושר עבודה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
40 אחוזי נכות מה זה אומר מורן 03/04/2019 20:25
  • קיבלתי 40 אחוזי נכות משוקלל סעיף 35-1דה 40 נכות זמנית לפי הסעיפים הנל מזכים אותי בעזרה כספית? תודה רבה מראש :)

צרידות אור 17/12/2018 11:56
  • צרידות שלא חולפת ומתקשה לתפקד כמורה סחבתי עם עבודות דפים אבל זה לא זה מה עושים?

מימוש זכות רפואית שכיר 11/12/2018 11:25
  • שלום רב, הבנתי כי ניתנת הקלה במס הכנסה עקב מצב או מחלה רפואית. בעבר עברתי ניתוח פריצת דיסק בצוואר. הניתוח צלח ואני עובד רגיל (משרדי) מזה שנים רבות. האם מנסיונכם, ניתן לקבל הקלה במס עבור מצב רפואי זה. יום נעים


הצטרפו לאינדקס הרופאים!