הילד דולף: מה שחשוב לדעת על נזלת תינוקות

להיות אימא לתינוק מנוזל היא משימה לא קלה בכלל. הנזלת סותמת את אף התינוק ומקשה עליו לבצע פעולות בסיסיות כמו נשימה, אכילה ושינה. מה עושים? האם הצבע קובע? והאם חייבים אנטיביוטיקה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/02/2015

אם גם את מסתובבת כל הזמן עם טישיו שלוף, קונה תרסיסים, רוקחת תרופות סבתא ובעיקר מרגישה שנמאס לך לראות את התינוק שלך נוזל ומנוזל, את לא לבד. להיות אימא לתינוק מנוזל היא משימה לא קלה בכלל. הנזלת סותמת את אף התינוק ומקשה עליו לבצע פעולות בסיסיות כמו נשימה, אכילה ושינה. תינוק מנוזל הוא תינוק עצבני ולא רגוע, ואת מוכנה לעשות הכל רק שהצרה הזו תיפסק


נזלת היא ריר המיוצר ומופרש מהאף ויכול להיות בעל אופי מימי או ג'לי. מטרתה של הנזלת היא להיות שכבת ריר המגנה על דרכי הנשימה מכניסה של גורמי מחלות שונים. בזמנים של דלקות או זיהומים, הפרשת הנזלת מתגברת והיא אחד הסימפטומים של מחלה בדרכי הנשימה.


נזלת אצל תינוקות היא תופעה שכיחה, לרוב לא מסוכנת, והיא יכולה להיגרם מסיבות שונות. הגורמים לנזלת יכולים להיות וירוס, חיידק, אלרגיה או לעיתים בכי ממושך, שיכול לגרום להפרשה מסיבית של נזלת.


הצבע קובע?


נזלת יכולה להופיע בגוונים שונים ובדרך כלל צבע הנזלת יוכל לרמוז על הסיבה לה. לדוגמא, נזלת כתוצאה מאלרגיה תהיה לרוב שקופה ומימית, נזלת כתוצאה מזיהום חיידקי נוטה להיות ירוקה וסמיכה. חשוב לזכור שנזלת היא רק סימפטום אחד שהוא חלק מדלקת בדרכי הנשימה, לכן אי אפשר לקבוע את הסיבה למחלה על פי צבע הנזלת בלבד, אלא יש לבחון את התמונה השלמה.


כמה זמן זה לוקח?


החדשות הטובות הן שרוב הנזלות חולפות מעצמן תוך ימים. החדשות הרעות הן שעד שהנזלת תעבור, התינוק יסבול מקשיים בנשימה, לא יצליח לאכול או לישון, ויהיה עצבני. כדאי לזכור, שילדים גדולים שסובלים מנזלת פשוט נושמים דרך הפה, בעוד שתינוקות לא יודעים עדיין לנשום דרך הפה ולכן הם כל כך לא רגועים.


מה אפשר לעשות?


הטיפול בנזלת תלוי מאד בסיבה לה. ברוב המקרים, נזלת אצל תינוקות נגרמת כתוצאה מווירוס והיא חולפת תוך מספר ימים. לצערנו, אין תרופה נגד נזלת ויראלית והדבר היחיד שמומלץ הוא הקלה על הגודש בעזרת טיפות המכילות מי מלח בלבד ומותאמות לתינוקות. מי המלח נכנסים לחלל האף ועוזרים לייבש את הנזלת ולהקל על הגודש. חשוב לזכור, כי תרופות אחרות המיועדות לטיפול בנזלת אצל ילדים או מבוגרים עלולות להיות מסוכנות לתינוק ולכן אין להשתמש בהן ללא הוראה מיוחדת מהרופא.


מתי נותנים אנטיביוטיקה?


אנטיביוטיקה היא תרופה נגד חיידקים, כך שהיא מתאימה לטיפול רק במקרה של נזלת שנגרמת מחיידק. נזלת חיידקית תהיה בדרך כלל הרבה יותר 'עקשנית' מנזלת ויראלית ולא תחלוף לבדה ללא טיפול. חשוב לדעת, כי מתן אנטיביוטיקה ללא סיבה אינו מומלץ כלל ועלול לגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות.


איך מקנחים?


תינוקות לא אוהבים שמקנחים להם את האף. לכן צריך להקפיד לבצע את הפעולה בצורה העדינה ונוחה ביותר לתינוק. כדאי להשתמש בטישיו לח ובתנועות עדינות כדי להימנע מפציעה של רירית האף. גם אם מתחשק לנו לראות את התינוק נקי כל הזמן, מומלץ להתחשב בתחושתו של התינוק ולהימנע מקינוח בתדירות גבוהה מדי.


תרופת סבתא – כדאי לנסות?


לנשום אדי בצל, לשתות מרק עוף, להריח שמן אקליפטוס או למרוח דבש הם חלק מרשימה ידועה ומכובדת של תרופות סבתא שנועדו להקל על גודש באף אצל התינוק. יחד עם הרצון העז להיפטר מהנזלת, כדאי לזכור שתינוקות רגישים ביותר, לכן חשוב להיוועץ ברופא הילדים לפני כל שימוש בתרופת סבתא למיניהן, כדי לוודא שהטיפול בטוח לשימוש וכדי למנוע תופעות לוואי מיותרות.


פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ברוטראומה שרה 22/01/2020 13:23
  • שלום רב, אני בת 66. לפני 9 ימים נסתמה לי אוזן כשהייתי בסוף צינון וקינחתי אף. ניסיתי לשחרר את הסתימה ע"י פמפום מספר פעמים. בבדיקת רופא אאג נצפתה ברוטראומה עם דמם באוזן תיכונה. בבדיקת שמיעה נמצאה ירידה בשמיעה של 20 דציבל לעומת האוזן הבריאה. אין בדיקה קודמת להשוואה. לאור הממצאים אני מטופלת בפרדניזון 60 מג. שאלתי היא האם ניתן לסמוך על בדיקת השמיעה כשהאוזן סתומה והטנטון חזק? אוסיף שאין לי שום כאב. האם הלחץ החזק שיצרתי לא היה פוגע קודם בעור התוף לפני שהיה מגיע לאוזן הפנימית?

  • + הוסף תגובה
בצקת במיתרי הקול סיגי 21/01/2020 23:01
  • אובחנתי עם בצקת במיתרי הקול. כואב לי מאוד הגרון. מרגישה כאב בבליעה. אין דלקת בגרון. רק אודם. קבלתי 4 ימים סטרואידים. היתה הטבה משמעותית. ואחרי שסיימתי את הטיפול שוב חזר הכאב באותה עוצמה . מה צריך לעשות? ממש קשה לי

  • + הוסף תגובה
נזלות וסינוסיטיס בכל חורף רפי 21/01/2020 17:11
  • שלום, אני בן 42 בריא בד"כ. מאז ילדותי, בכל חורף אני נתקף בדלקות סינוסיטיס שנפתר ע"י מתן מוקסיפן 500 מ"ג. הדלקת ממש משביתה אותי עם כאבי ראש, כאבי עיניים וכו' והבעיה שבשלושת החורפים האחרונים היה לי 3 פעמים בכל פעם בהפרשים של כמה שבועות. כלומר יוצא לי בכל חורף ליטול סך של 3 חבילות אנט' סה"כ. הסיבה היא ככל הנראה שהנזלת שלא מתייבשת מחמירה לאט לאט את המצב ואז מתחיל הדלקת. הייתי אצל א.א.ג שבדק לי את המחילות של האף בעזרת צינורית עם מצלמה ואמר שהכל תקין. שאלתי - מה היית ממליץ לי לקחת כדי לייבש את הנזלת ובכלל, איך לא להגיע למצב שאני מנוזל לכתחילה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!