אושר: פחות חומרי הדברה בפירות וירקות

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה תקנות חדשות האוסרות את השימוש ברוב החומרים המסוכנים להדברה, בעוד שהמינון של חומרים מסויימים יופחת לטובת תחליפים ידידותיים יותר. "אם החקלאים יישמו את התקנות בשטח, הפירות והירקות יהיו בריאים יותר", אומרים במשרד הבריאות
כתבה פרסומית כתבת חסות


ועדת הבריאות של הכנסת אישרה תקנות חדשות האוסרות את השימוש ברוב החומרים המסוכנים להדברה, בעוד שהמינון של חומרים מסויימים, בהם DDT, יופחת לטובת תחליפים ידידותיים יותר. "אם החקלאים יישמו את התקנות בשטח, הפירות והירקות יהיו בריאים יותר", אומרים במשרד הבריאות


​שעות ספורות לפני פיזורה של הכנסת, הספיקה ועדת הבריאות לאשר תקנות שהגישו שרי החקלאות והבריאות, לפיהן יופחתו מינוני חומרי ההדברה המותרים במזון ובתוצרת חקלאית.  


העדכון כולל איסור שימוש במרבית החומרים המסוכנים בהם משתמשים כיום בהדברה, בהם קרבמטים, תרכובות אורגניות המשמשות להדברת חרקים, העשויות להשפיע על מערכת העצבים והפעילות ההורמונלית וזרחנים אורגניים, קוטלי חרקים בגידולים חקלאיים, העלולים לגרום להרעלה ופגיעה בהתפתחות מערכת העצבים של פעוטות.


לגבי חלק מהחומרים, בהם DDT, נקבע כי יופחת השימוש בהם, ובמיעוט קטן מהמקרים אושר להשתמש בחומרים תחליפיים אשר הוכח לגביהם כי הם ידידותיים יותר לבריאות האדם, החי והסביבה. התקנות ייכנסו לתוקף חודש ימים לאחר פרסומן הרשמי.


במהלך הליך הגשת התקנות לאישור הוועדה התברר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו חייב לחתום עליהן. זאת מכיוון שחתימתה של שרת הבריאות היוצאת, יעל גרמן, כבר אינה תקפה, ונתניהו משמש כשר הבריאות בפועל.  אתמול חתם ראש הממשלה על התקנות ובכך התאפשר דיון בהן ואישורן הסופי.


"אם החקלאים יישמו את התקנות בשטח", אומרת הממונה על מזהמי מזון במשרד הבריאות ד"ר רינה ורסנו, "הפירות והירקות שאנחנו אוכלים יהיו בריאים יותר".


התקנות בנושא מינוני חומרי ההדברה המותרים לא עודכנו מאז שנת 2008 ואישורן מהווה סיום לשנתיים של עבודת עדכון ומחקר מאומצת, המחמירה עם הדברת גידולים חקלאיים כפי שנהוג ברחבי העולם.


מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, סיכם את הדיון ואמר כי "זוהי בשורה משמחת לצרכני הפירות והירקות".

הצטרפו לאינדקס הרופאים!