אוטיזם: למי מתאים טיפול בגרייה מגנטית?

היא מאפשרת להסדיר פעילות חשמלית באזורים שונים בקליפת המוח, ובכך יכולה לסייע לטיפול במאפיינים שונים של הסובלים מאוטיזם. מהי גרייה מגנטית ולמי היא מתאימה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


היא מאפשרת להסדיר פעילות חשמלית באזורים שונים בקליפת המוח, ובכך יכולה לסייע לטיפול במאפיינים שונים של הסובלים מאוטיזם. מהי גרייה מגנטית ולמי היא מתאימה?


אוטיזם היא הפרעה התפתחותית נוירולוגית המאובחנת לרוב בשנות הילדות הראשונות. הפרעה זו מאופיינת בקשיים באינטראקציה חברתית ובדפוסי התנהגות נוקשים וחזרתיים. רבים מהלוקים באוטיזם הינם בעלי תחומי עניין מצומצמים, הרגלי שינה או אכילה מוזרים, קושי בוויסות חושי ונטייה להתנהגות של פגיעה עצמית. הגורם להתפתחות ההפרעה אינו ידוע ונראה שמדובר בשילוב של ריבוי גורמים, גנטיים וסביבתיים. 


קראו עוד: כך תדעו: 12 סימנים מוקדמים לאוטיזם


בעבר חולק הרצף האוטיסטי לארבע אבחנות נפרדות: אוטיזם, אספרגר, הפרעת ילדות דיסאינטגרטיבית ו-PDD-NOS. לאחרונה בוטלו אבחנות אלו והוחלפו באבחנה בודדת - הפרעה בספקטרום האוטיסטי (ASD). הטענה העומדת מאחורי השינוי היא שמדובר באותה ההפרעה בדרגות תפקוד שונות. תסמונת אספרגר, למשל, מוגדרת כיום כאוטיזם בתפקוד גבוה.


כיצד ניתן לטפל באוטיזם? 

כיום אין טיפול בודד אשר נותן מענה לכלל הלוקים באוטיזם. קיימות שיטות טיפול שונות, אשר לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. הטיפולים התרופתיים שניתנים לעתים קרובות לילדים ובוגרים עם אוטיזם אינם ייחודיים להפרעה זו. הם מאפשרים להפחית רגזנות, התפרצויות זעם, אי שקט והתנהגות נוקשה וחזרתית, אולם הם לא משפרים ליקויים חברתיים, המהווים את הסימפטום העיקרי של ההפרעה, ובנוסף הם עלולים לגרום למגוון רחב של תופעות לוואי.


קבוצת טיפולים נוספת מורכבת מגישות חינוכיות ופסיכולוגיות שונות. קבוצה זו כוללת טיפולים התנהגותיים דוגמת ה- ABA(ניתוח התנהגותי יישומי), המבוססים על עקרונות של למידה ועיצוב התנהגות, טיפול בשיטת DIR המבוסס על גישה התפתחותית ושיטות נוספות. המשותף לאלו הוא שמדובר בטיפולים אינטנסיביים ביותר אשר דורשים עשרות שעות טיפול בשבוע ומעורבות רבה מצד ההורים. 


אוטיזם. קיימות שיטות טיפול שונות


את הקבוצה השלישית, הכוללת מגוון רחב של שיטות טיפול, ניתן לכנות טיפולים אלטרנטיביים או טיפולים משלימים. בקבוצה זו נמנים טיפולים הקשורים לתזונה (נטילת ויטמינים ומינרלים, צמחי מרפא, דיאטה וכו'), טיפולים המבוססים על פעילות גופנית (אירובי, שחייה, רכיבה על סוסים), שיטות שונות של רפואה אלטרנטיבית (מדיטציה, הומאופתיה, דיקור ועוד) ושיטות נוספות, כמו טיפול במוסיקה או טיפול בעזרת בעלי חיים. שיטות טיפול רבות בקבוצה זו חסרות מחקר מדעי רציני מספק ועל כן יעילותן ובטיחותן מוטלים בספק.

 

שיטות טיפול נוספות ממשפחת הנוירומודולוציה הן נוירופידבק וגרייה מגנטית עמוקה. טיפול באמצעות נוירופידבק מאפשר לאמן את המוח לתפקוד תקין ויעיל יותר ובכך להביא לשיפור במגוון רחב של תחומים כמו מיומנויות חברתיות, תקשורת מילולית ובלתי מילולית, אימפולסיביות והתנהגות חזרתית. הטיפול בנוירופידבק נחקר לא מעט ביחס לקשת ההפרעות האוטיסטי. עד היום פורסמו תוצאות טיפול במאות ילדים בספרות המדעית. נעשו מחקרים שבדקו כמה זמן משפיע הטיפול והתברר שאף לאחר שנתיים הישגי הטיפול נשמרים. ילדים נוטים להגיב מהר מאוד לטיפול זה ובדרך כלל כבר לאחר 10 טיפולים ניתן לחוש בשינוי המתרחש בקרב ילדים אלה. 


קראו עוד: מתי ניתן להתחיל לאבחן אוטיזם?


עבור ילדים נוירופידבק הוא הטיפול הביולוגי היחידי, אך עבור מבוגרים על הרצף האוטיסטי ניתן לבצע גם גרייה מגנטית מוחית (TMS) שלאחרונה הוכחה יעילותו של טיפול זה באוטיזם.


כיצד מתבצע טיפול בגרייה מגנטית?

גרייה מגנטית מוחית היא שיטת טיפול ביולוגית המאפשרת להסדיר פעילות חשמלית באזורים שונים בקליפת המוח. הגרייה מתבצעת באמצעות קסדה אלקטרומגנטית המוצמדת לראשו של המטופל ויוצרת שדות מגנטיים, אשר מסוגלים בהתאם לתדירותם לעורר או לדכא פעילות חשמלית. מחקרים הראו כי הסדרת הפעילות המוחית בעקבות גרייה מגנטית עשויה להביא לשיפור במגוון הפרעות נפשיות או נוירולוגיות כמו דיכאון, הפרעת פוסט טראומה, אלצהיימר וכאב כרוני. בשנים האחרונות, מספר הולך וגדל של מחקרים מראים כי גרייה מגנטית יעילה גם לטיפול באוטיזם. 


הסימפטומים המאפיינים את הפרעת האוטיזם נובעים מפעילות עצבית לקויה של אזורי מוח רבים. מחקרים מבוקרים מראים שטיפול בגרייה מגנטית, המאפשר לאזן פעילות עצבית, יכול להביא לשיפור במגוון תפקודים לקויים הקשורים להפרעה. למשל, במחקר שנערך לאחרונה על מבוגרים עם אוטיזם בתפקוד גבוה השוו החוקרים את השפעתם של מספר טיפולי גרייה מגנטית להשפעתם של טיפולים מדומים. בהשוואה לטיפולים המדומים, טיפולי הגרייה הביאו להפחתה בסימפטומים הקשורים לחוסר תפקוד חברתי ולהפחתה בחרדה המתעוררת בסיטואציות חברתיות. במחקר נוסף, אשר בוצע על ילדים ונערים עם אוטיזם, נמצא כי ביחס לקבוצה שלא עברה טיפול, סדרת טיפולי גרייה מגנטית הביאה לירידה בעצבנות, בהיפראקטיביות ובהתנהגות חזרתית. כמו כן, הטיפולים הביאו לשיפור משמעותי בתפקודים ניהוליים כמו היכולת לנטר ולתקן טעויות. 


כאמור, טיפול בגרייה מגנטית מסוגל להביא לשיפור בתפקוד החברתי המהווה חלק מרכזי באוטיזם ובסימפטומים נוספים המאפיינים את ההפרעה. ההשפעה החיובית של הטיפול מהירה יחסית וניתן להבחין בה כשבועיים מתחילת הטיפול. הטיפול בגרייה מגנטית נחשב לטיפול בטוח, לא פולשני וללא תופעות לוואי משמעותיות. שיטת טיפול זו אושרה כטיפול באוטיזם למבוגרים במשרד הבריאות בישראל וברשויות הבריאות באירופה. ד"ר דורון תודר, פסיכיאטר מומחה, מנהל מרכז רפואי נוירוקליניק, ושרית סולומונוב, פסיכולוגית

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דורון תודר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפול באוטיזם, אספרגר ו-PDD בנוירופידבק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אספרגר ונוירופידבק אספרגרי 12/03/2020 12:13
 • עד כמה נוירופידבק היא שיטה שעוזרת באספרגר? יש מחקרים בנושא?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 15/03/2020 15:07
 • שלום רב השיטה נבחנה בעשרות מחקרים לאורך השנים. חלק מהמחקרים הם על מאות משתתפים. ככלל מרבית המחקרים הצביעו על תוצאות משמעותיות. מרבית המחקרים מלמדים שרוב המטופלים מגיבים לטיפול זה. הנתונים המחקריים תואמים את ניסיוני בטיפול במאות ילדים הנמצאים על הספקטרום. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
נוירופידבק ואוטיזם שני 19/01/2020 10:26
 • שלום, תוכל להסביר מה מידת ההקלה והתועלת בנוירופידבק עבור אוטיסט? בני בן 12. תפקוד גבוה. תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 04/02/2020 14:18
 • שלום רב עשרות מחקרים שנערכו בעולם מלמדים שילדים הסובלים מאוטיזם הם הקבוצה שמפיקה באופן סטטיסטי הכי הרבה מטיפול זה. מעל 90% מהילדים יגיבו לטיפול. השיפור הוא בכל תחומי החיים: קוגנטיביים, התנהגותיים ורגשיים. לטעמי נוירופידבק בכלל וגריה מוחית אחרת הם הטיפולים היחידים שמשפרים סימפטומים שהם במהות של הפרעת האוטיזם כגון שיפור בתהליכי חברות ועוד. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
שטיפת ידיים חוזרת אמא לבן 17 08/12/2019 12:33
 • הי, בני שוטף ידיים פעמים רבות מדי ביום, סוג של התנהגות כפייתית, ולא רק בזה. האם נוירופידבק עשוי לעזור? ואיך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 10/12/2019 11:22
 • שלום רב בהנחה שמדובר ב OCD, הרי יש לחלק את התשובה לשני חלקים: א. עד גיל 18- נוירופידבק בשילוב גישות מתקדמות של CBT יכול לעזור. בהרבה מרפאות עושים CBT "פשטני" הכולל חשיפות בלבד. הגישות המודרניות הרבה יותר יעילות. ב. מגיל 18- עדיף להשתמש במיכשור יותר יעיל מנוירופידבק. לדוגמא, גריה מגנטית עמוקה (DEEP TMS) שאושר גם על ידי ה FDA. בכל מקרה גם כאן כדאי שלב את הטיפול עם CBT בגישות מודרניות יותר בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!