עיניים יבשות: 6 טיפולים חדשניים שיכולים לעזור

ישנו מגוון רחב של סיבות למקרים של עיניים יבשות, וחשיבות גדולה ביותר לבחירת הטיפול הטוב ביותר עבורכם. מהם הטיפולים החדשים שקיימים בשוק ולמי הם מתאימים?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 29/09/2015


הסיבות למקרי יובש בעיניים הן רבות ושונות. בעיות מקומיות בעיניים, בעיות בסביבה וגם מחלות כלליות בגוף וטיפולים שונים - כולם עלולים לגרום למצבים של עיניים יבשות. אצל מרבית הסובלים מעיניים יבשות ישנו יותר מגורם אחד, ולכן לרוב יש צורך בטיפול מגוון, המתייחס גם לסביבה, אורך החיים ואפילו לדיאטה. כיום ישנם טיפולים חדשניים המסייעים למטופלים עם יובש קשה וכרוני - ומשפרים את איכות החיים. לפניכם הטיפולים המובילים:


קראו עוד: עיניים אדומות: כל הסיבות - והטיפול


1. תחליף דמעות (דמעות מלאכותיות) 

כיום ישנו מגוון של טיפות עם מרכיבים שונים לטיפול ביובש בעיניים, וכן טיפות המגיעות בבקבוקים רגילים או חד פעמיים. חשוב לבחור טיפות עם חומר משמר מתקדם או ללא חומר משמר כלל ולנסות מספר סוגים, עד שמוצאים את הסוג היעיל ביותר. 


חומר המשמר בשם BAK הוא הנפוץ ביותר בטיפות העיניים. הוא עלול לגרום לנזק רב, לעתים יותר  מהיובש עצמו. כיום ישנו מגוון רחב של טיפות מתקדמות שאפשר לקנות ללא מרשם ללא אותו חומר, ואת חלקן אף ניתן לקבל דרך קופת החולים, בהנחה. 


טיפות תחליף דמעות הן הבסיס בטיפול בבעיות של יובש בעיניים, וניתן להשתמש בהן ללא הגבלה. ההקלה בסימפטומים היא לרוב מידית. כאשר ההקלה נמשכת זמן קצר בלבד ויש צורך בטיפול של יותר מארבע עד שש פעמים ביום, ככל הנראה יש צורך בטיפול נוסף.


2. טיפות תרופתיות 

טיפות תרופתיות לעיניים יבשות מצריכות מרשם מהרופא. הן כוללות טיפות סטרואידים, טיפות מסוג רסטזיס וסרום. כאשר מדובר ביובש קשה לרוב ישנו גם מרכיב דלקתי במחלה, וטיפות מסוג זה מסייעות לטפל בדלקת. 


יובש בעיניים

תחליף דמעות. השתמשו בכאלו ללא חומר משמר


טיפות סטרואידים: טיפול אלו פועלות היטב נגד דלקת, אך הן עשויות לגרום לתופעות לוואי שונות, ביניהן לחץ תוך עיני וקטרקט, ולכן לא נעשה בהן שימוש מתמשך.


טיפות רסטזיס: טיפול ברסטזיס הוא היחיד שמגביר את כמות הדמעות שהעין מפרישה. בעבר הטיפול הומלץ רק במקרים קשים, אך כיום ההמלצה היא לטפל בטיפות אלו גם במקרים בינוניים וקלים יותר, כיוון שמדובר בטיפול מאוד בטוח וכמעט ללא תופעות לוואי. הבעיה השכיחה ביותר בטיפול זה היא צריבות בעיניים בזמן הזלפת הטיפות, שגורם לכ-18% מהמטופלים להפסיק את השימוש. 


קראו עוד: מה הציפורניים שלכם אומרות עליכם?


סרום: טפטוף של סרום (החלק הנוזלי של הדם) הוכח כטיפול שמעביר לעיניים היבשות חומרים ומינרלים אנטי דלקתיים טבעיים רבים. הוא מומלץ למטופלים עם יובש קשה. יש צורך לקבל הפנייה לבית החולים על מנת למסור דם לטיפול. הדם עובר תהליך של ניקוי של כל תאי הדם, ולאחר מכן חלקו הצלול ניתן כטיפות, המוחדרות לעין על ידי המטופל בביתו, ממש כמו טיפות עיניים רגילות. 


3. פקקים זעירים

בשיטה זו מושתלים פקקים זעירים כדי לחסום את ניקוז הדמעות ולשמור אותן בתוך העין לזמן רב יותר. חשוב לבצע את הפעולה כאשר אין בעיניים סימנים של דלקת.


4. PROBING

דלקת עפעפיים כרונית היא הסיבה הנפוצה ביותר ליובש בעיניים והיא גורמת לאידוי יתר של הדמעות. הסיבה לכך היא שהבלוטות בשולי העפעפיים, שתפקידן להפריש את השכבה השומנית של הדמעות, נסתמות. כאשר הציפוי השומני, שמאט את אידוי הדמעות, אינו קיים נוצר מצב בו הדמעות מתאדות מהר מדי, והדבר גורם לעיניים יבשות. טיפול ב-PROBING, שהוא טיפול חדש, מאפשר פתיחה של הבלוטות הסתומות ושיפור באיכות הדמעות. הטיפול לא כואב ומבוצע לאחר הרדמה עם משחת עיניים. 


5. בלפקס

ישנם מקרים שהיובש בעיניים נגרם בשל קשקשת כרונית על הריסים. את הקשקשת קשה להסיר והיא גורמת לגירוד ומציקה מאוד בעיניים. מכשיר חדש בשם "בלפקס" מסיר את הקשקשת באופן יעיל ולעתים משפר את ההרגשה באופן מיידי. המכשיר פועל על ידי סיבוב של ספוג שנמצא בקצהו, ומסיר את הקשקשת. 


6. מסכות ג'ל

כאשר מדובר בדלקת בעפעפיים טיפול מתמשך בבית חשוב מאוד. מומלץ לטפל באמצעות קומפרסים חמים או בעזרת מסכות המכילות כדוריות של ג'ל, וכן לבצע ניקוי תדיר של העיניים, המסייע לשמור על מצב טוב יותר של העיניים – ועל הרגשה טובה יותר.פורומים עדשות מגע

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם יש הבדל בין BC8.5 לבין BC8.4? הודיה 21/12/2019 09:24
  • עד עכשיו השתמשתי ב8.5 ואני רוצה לקנות עדשות מגע ויש רק ב8.4. זה בסדר או שההבדל משמעותי?

  • + הוסף תגובה
יובש בעיניים. איתמר 02/02/2019 20:50
  • שלום אני בן 20. לאחרונה אני סובל מתחושת חוסר נעימות בעיניים במשך היום. יש לציין שאני עובד כ-9 שעות מול מחשב כל יום. הלכתי לרופא עיניים מומחה והוא טוען שהעיניים בריאות לגמרי אבל יש קצת יובש ומומלץ לשים מחליפי דמעות וזה מה שאני עושה. אך לצערי אני עדיין סובל מאד. אשמח לדעת אם יובש זהו דבר שיכול לעבור במשך הזמן. תודה וערב טוב.

  • + הוסף תגובה
יובש בעיניים ד"ר אנדרו פינק, רופא עיניים, המרכז לעין יבשה 03/11/2019 10:08
  • איתמר שלום. ראיתי את ההודעה שלך רק עכשיו. יש הרבה טיפולים לעיניים יבשות בנוסף לתחליף דמעות כולל טיפולים חדשים שהגיעו לארץ אחרי פרסום הכתבה כמו IPL. כדאי לברר עם מומחה בתחום

  • + הוסף תגובה
עדשות מגע מונו ויזן Yomi 365 27/01/2019 15:13
  • מבקש המלצה באזור כפר סבא לאופטיקאי שיודע לעשות את ההתאמה באופן מקצועי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!