למי מתאים ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

חושבים לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר? רגע לפני קבלת ההחלטה הכנו עבורכם מדריך מיוחד: איזה סוגי ניתוחים קיימים, תוך כמה זמן חשים בשיפור - ומי לא יכול לעבור אותם
כתבה פרסומית כתבת חסות


ההחלטה לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אינה קלה: הרי לכולנו רק שתי עיניים והחשש הינו גדול, ובצדק. חשוב, לפני שמקבלים את ההחלטה על ביצוע הניתוח, לערוך בדיקת התאמה, הבודקת האם הניתוח אכן יסייע לכם. ככלל, רק כ-70% יימצאו מתאימים לניתוח.


קראו עוד: מתכוננים לחום הגדול: איך מונעים זיעה בקיץ?


כיצד מתרחשת בדיקת ההתאמה?

בדיקת ההתאמה הינה קפדנית ביותר ובמהלכה תבוצע גם בדיקת אופטומטריסט. האופטומטריסט שמבצע את הבדיקה הינו איש מקצוע בכיר ומנוסה, בעל אשור משרד בריאות, אשר יערוך בדיקה של חדות ואיכות הראיה והאם חל שינוי באופטיקה של העיניים. בהמשך טכנאי אופטיקה יערוך מיפויים טופוגרפיים של הקרניות, כולל צילומי "גל חזית" (WAVE FRONT), המאפשרים לאתר תלונות הקשורות לאיכות ראיה, כגון ראיית הילות, ירידה בראיית לילה, סנוורים, הערכת תפקוד הדמעת ויובש בעיניים ומדידת עובי הקרניות. 


בהמשך תבוצע בדיקת עיניים מלאה על ידי רופא עיניים בעל תעודת מומחה ברפואת עיניים, במהלכה ייבדק מבנה הקרנית ועובייה, כמות הרקמה שהלייזר יסיר במהלך הטיפול, מדידת לחץ תוך עיני ובדיקת הרשתיות ועצבי הראיה לאחר הרחבת אשונים. בסיומן של כל הפעולות הללו הרופא הבודק עורך שיחת הסבר וסיכום, בה יוסבר האם קיימת התאמה לטיפול ולאיזה סוג, מהם הסיכונים והסיבוכים, האם תיתכן חזרה של המספר, מהי האפשרות שיהיה צורך בניתוחים חוזרים בעתיד וכו'.מתי ייתכן מצב של חוסר התאמה לניתוח הסרת משקפיים?

כאמור, כ-30% יימצאו לא מתאימים לביצוע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. הסיבות לכך שונות וכוללות, בין היתר, אי יציבות של האופטיקה (שינוי במספר המשקפיים המתגלה במהלך הבדיקה), קרנית דקה, מחלות עיניים (כגון גלאוקומה), מחלות רשתית ועצב הראייה, מחלות של הקרנית עצמה.


הסרת משקפיים בלייזר

הסרת משקפיים בלייזר. 30% יימצאו לא מתאימים


גם בקרניות תקינות ועיניים בריאות לא ניתן יהיה לבצע טיפול אם נתוני האופטיקה מוקצנים במיוחד, כגון קוצר ראיה גבוה מאוד (מעל 12-), רוחק ראיה מעל 5+ וצילינדר(אסטיגמציה) מעל 5. כמו כן קיימות מחלות רקע של הגוף בגינן חל איסור לבצע טיפול, כגון סכרת פעילה, דלקת פרקים פעילה, זאבת פעילה ומחלות אוטואימוניות מסוימות. במקרים אלו ניתן להציע ניתוחים אחרים, כגון השתלת עדשות תוך עינייות והשתלת טבעות.


קראו עוד: צניחת עפעפיים: מדוע זה קורה - וכיצד מטפלים?


אילו סוגים של ניתוחי לייזר קיימים?

קיימים באופן עקרוני שני סוגים של ניתוחי לייזר, בשיטת השיוף ובשיטת החיתוך: 


1. שיטת השיוף: ליטוש של שטח הפנים החיצוני של הקרנית (PRK) 

בניתוח זה מוסרת השכבה העליונה והדקיקה של הקרנית (האפיטל). לאחר מכן מבצע הרופא שיוף בלייזר של השכבה שמתחתיה ומצמידים עדשת מגע טיפולית. בתוך שלושה ימים עד שבוע מתחדשת בשכבה שהוסרה, ומושג שיפור בראייה. עומק הטיפול הוא פחות משתי עשיריות המ"מ.


ייתכנו כאבים קלים בשלושת הימים שלאחר הניתוח, וניתן לעשות שימוש במשככי כאבים על מנת להקל עליהם. לרוב לאחר הניתוח הראייה אינה טובה מאוד, ורק לאחר ארבעה ימים ניתן לחזור ל"ראייה תפקודית", כלומר לחזור לנהוג ברכב, לקרוא וכו'. הראייה תהיה במצב מקסימלי לאחר כארבעה שבועות.


2. שיטת החיתוך: ניתוח INTRALASIK

טיפול המבוצע בעומק הקרנית וכולל "פתיחת חלון", כלומר הפרדה של חלק קטן מהקרנית, במטרה לבצע תחתיו את טיפול הלייזר. בסיום הניתוח מחזיר הרופא את רקמת הקרנית שהוסרה למקומה. טיפול זה אורך שניות בלבד ואין בו כאבים כלל. 


יתרון גדול נוסף של ניתוח זה נובע מהעובדה שהשיפור בראייה הוא מיידי, וניתן לחוש בו כבר ביציאה מהניתוח. בנוסף, בתוך 24 שעות ניתן לחזור לראייה תפקודית מלאה.


לסיכום, חשוב להדגיש כי ניתוחי הלייזר לסוגיהם השונים נחשבים כיום מאוד בטוחים, עם תוצאות מצוינות, אך את ההחלטה יש לקחת רק לאחר בדיקת התאמה קפדנית על כל מרכיביה, תוך כדי מודעות לסיבוכים והסיכונים האפשריים.ד"ר עמי הירש, מומחה למחלות וניתוחי עיניים

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר עמי הירש השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הסרת משקפיים בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסרת משקפיים בלייזר ויצק 02/08/2020 16:08
  • שלום אני מתעניין בניתוח לייזר להסרת משקפיים יש לי אפשרות דרך כללית לקבל הנחה ולבחור באחת מתוך חמישה מכונים הדסה אופטימל, קר שירותי רפואה , אמריקן לייזר , עיניים ואסותא אופטיק הייתי מעוניין לדעת אצל מי מהם הכי מומלץ לבצע את הניתוח ? תודה

  • + הוסף תגובה
ניתוח לייזר ווווו 30/07/2020 10:26
  • שלום עברתי ניתוח לייזר בטיפול איינטרלסיק לפני כחודש ולפני שבועיים בערל גילתי שאני רואה פתאום כתוביות כפולות בעין שמאל בעיקר בחושך יש לזה תשובה ממה הדבר נובע

  • + הוסף תגובה
אלכוג'ל לעין אחרי ניתוח אני 29/07/2020 17:08
  • לפני כחודש עשיתי prk וניתז עלי אלכוגל לתוך העין ,האם זה מסוכן? שרף לי בהתחלה ועכשיו כבר לא ברוך ה' ...הראייה שלי עדיין מטושטשת אך הבנתי שזה לוקח זמן לקבל תוצאה מלאה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!