דלג לתוכן

בדיקת שדה ראיה (Visual Field Test , Perimetry Test)

ערוץ רפואת עיניים
3 דקות קריאה

בדיקת שדה ראיה הינה בדיקה הבוחנת את תקינות תחום הראיה של כל עין בנפרד, כולל הראיה המרכזית והפריפרית (לצדדים). זוהי בדיקה המהווה מרכיב משלים חשוב של כל בדיקת ראיה כללית, ובפרט בדיקה למחלת הגלאוקומה העינית (Glaucoma) ומחלות רשתית העין. 

בדיקת שדה ראיה נעשית ע"י הבחנה בנקודות אור במרחב, ע"י מכשיר הנקרא "פרימטר" אשר מסכם את התוצאות אל תוך מחשב, שנותן תמונה כוללת של שדה הראיה של הנבדק. במידה וישנם אזורים בהם לא הבחין הנבדק בנקודות האור בשל הפרעה בראיה, המחשב מציין כי ישנו "כתם עיוור" או blind spot, כלומר אזור פגוע בשדה הראיה (זאת בנוסף לכתם העיוור הפיזיולוגי הקטן שנמצא בכל עין בריאה).

אוכלוסיות בסיכון

תרופות מכווצות אישונים עשויות לפגוע במהימנות הבדיקה. 

שתיית אלכוהול או שימוש בתרופות הגורמים לעיכוב בתגובות עלול לפגוע גם הוא במהימנותה.

מחלות קשורות

יתר לחץ תוך עיני (גלאוקומה), קטרקט, בצקת בקרנית, מחלת ניוון הרשתית (macular degeneration), דימומי רשתית, היפרדות הרשתית, טרשת נפוצה (multiple sclerosis), שבץ מוחי (CVA), אירוע מוחי חולף (TIA), גידולי מוח שפירים וממאירים, זיהומים מוחיים (מורסה- אבצס), גידולים עיניים ועוד. 

מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת שדה ראיה נותנת מידע על תבניות מסוימות של אובדן ראיה. בהתאם מאבחנים סוגי מחלות עיניים שונות, למשל:  

בחשד למחלת גלאוקומה, מחלה בה נפגעת הראיה הפריפרית בשלבים המוקדמים עקב לחץ תוך עיני מוגבר, שולחים בשלב מוקדם לביצוע של בדיקה זו. גודל ההפרעה הפריפרית בראיה כגודל הנזק העצבי שנגרם. גם בחשד לפגיעה ברשתית שולחים לבדיקה זו. 

בנוסף, מחלות נוירולוגיות שונות הגורמות לנזק לעצב הראיה יכולות להביא להפרעה בשדה הראיה, ויאובחנו ע"י הבדיקה, למשל: שבץ מוחי (CVA), אירוע מוחי חולף (TIA), טרשת נפוצה, גידולים מוחיים ועוד.  
אינדיקציה נוספת לביצוע הבדיקה היא למשל לפני ניתוחי עיניים, לצורך השוואה עם התוצאות לאחר הניתוח.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לקראת בדיקת שדה ראיה. על נבדק המרכיב משקפיים להביאם לבדיקה. בהתייעצות עם רופא עיניים יש להפסיק טיפול בטיפות מכווצות אישונים לפני הבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

הנבדק יושב על מול מכשיר דמוי מחשב, ומתבונן למרכז. בהמשך מוקרנות נקודות אור על המסך שמולו, כדי לבדוק את הרגישות לאור של אזורים שונים בשדה הראייה. 

הנבדק מתבקש ללחוץ על כפתור המונח בידו בכל פעם שהוא רואה נקודת אור המוקרנת על המסך. במהלך הבדיקה נקודות האור הופכות חלשות יותר ויותר עד שהנבדק אינו מבחין בהם כלל. בדרך זו המכשיר מסוגל לחשב מהי עצמת האור המינימאלית שהנבדק מסוגל לזהות בכל אזור של שדה הראייה. 

בדיקה שדה ראיה מבוצעת בנפרד לכל עין. הבדיקה עשויה להיות ממושכת ומעייפת, אולם אינה כואבת. משך הבדיקה כחצי שעה.

אחרי הבדיקה

אין כל סיכון בבדיקה, ולא קיימות תופעות לוואי מיוחדות.

פענוח תוצאות

תוצאות בדיקת שדה ראיה מגיעות לרוב תוך 48-72 שעות. המחשב מוציא תדפיס ובו פירוט האזורים בהם ניכרת פגיעה בראיה, הן בצורת חישובים והן בתמונה, המדגימה את אזור ה"כתם העיוור". 
התוצאות של כל נבדק מתוקנות לגיל.

תוצאות תקינות של בדיקת שדה ראיה- באם הנבדק הדגים שדה ראיה תואם לממוצע הנבדקים באותו גיל. 

תוצאות לא תקינות של בדיקת שדה ראיה- הודגמו אזורים אותם ראה הנבדק פחות טוב מממוצע הנבדקים באותו גיל.
נזק פריפרי בשדה ראיה שכיח במחלת הגלאוקומה, בגידולים עיניים או מוחיים המערבים חלקים פריפריים של עצב הראיה, ובפגיעה בעצב עקב פגיעה מוחית וסקולרית (שבץ, TIA). 

נזק מרכזי בשדה הראיה קיים במחלות עיניות הקשורות לפגיעה במקולה וברשתית, בפגיעה בעדשה עקב קטרקט, בגידולים מוחיים ועיניים המערבים את האזור המרכזי של עצב הראיה,ובהפרעות נוירולוגיות ספציפיות כגון פלאק של טרשת נפוצה או אירוע מוחי ממוקד.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר גבי שמש
ד"ר גבי שמש עיניים
רופא עיניים מנתח
ד"ר אסף פרימן
ד"ר אסף פרימן עיניים
מנהל שירות הקרנית בבית חולים מאיר
ד"ר תמר פדות קלויזמן
ד"ר תמר פדות קלויזמן עיניים
5.0
( 23 חוות דעת )
"דר׳ פדות מומחית בגלאוקומה. אני בטיפולה אחרי 19 שנה בטיפולו של מומחה עולמי בשיקגו. בכל אחד ההיבטים/השאלות שהצגתם, דר׳ פדות מעולה יותר ❣️"
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא בדיקת שדה ראיה

המדריך השלם לבעיות ראייה
המדריך השלם לבעיות ראייה
ד"ר יאיר מורד מאת: ד"ר יאיר מורד 20/08/2012

כ-70% מהישראלים מרכיבים משקפיים או משתמשים בעדשות ראייה. הנתון המדהים הזה אינו בלעדי לישראל, וברוב מדינות העולם אנש... לכתבה המלאה

מי לא יכול לעשות ניתוח לייזר בעיניים?
מי לא יכול לעשות ניתוח לייזר בעיניים?
ד"ר עמי הירש מאת: ד"ר עמי הירש 29/07/2015

חושבים לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר? רגע לפני קבלת ההחלטה הכנו עבורכם מדריך מיוחד: איזה סוגי ניתוחים קיימים, תוך... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום ניתוח הרמת עפעפיים ופלסטיקה של העין

בניהולו של ד"ר אהוד רייך
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו