כבר לא מחלה שמתים ממנה: כל מה שחשוב שתדעו על HIV

37 מיליון איש בעולם הם נשאי HIV, אך רק מחצית מהם מודעים לכך. כיצד הפכה המחלה לכרונית בלבד ומהן תופעות הלוואי מהן סובלים המטופלים ב"קוקטייל"? לרגל יום האיידס הבינלאומי - כל מה שחשוב שתדעו על HIV

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 03/12/2015

ב-1 בדצמבר מציינים ברחבי העולם את "יום האיידס הבינלאומי", שנועד להעלות את המודעות למחלה ולתסמיניה. אבל כמה אתם באמת יודעים על המחלה הזו, שבעבר היוותה גזר דין מוות והיום מוגדרת כסוג של "מחלה כרונית"? אספנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על דרכי ההדבקה, ההתגוננות והטיפול.


המושג "איידס" לקוח מהשפה האנגלית, שבה AIDS הוא ראשי תיבות ל:Acquired Immunodeficiency Syndrome, או בתרגום לעברית: "תסמונת הכשל החיסוני הנרכש". המחלה היא עדיין חשוכת מרפא, אך בעוד שבעבר היא היוותה גזר דין מוות - כיום היא יכולה להיחשב כ"מחלה כרונית", ונערים נשאי איידס אפילו מתגייסים לצה"ל כמתנדבים. 


המחלה, שהתגלתה לראשונה בשלהי שנות ה-70 של המאה הקודמת (אם כי הנגיף זוהה לראשונה רק בתחילת שנות ה-80), היא מחלה ויראלית שמועברת מאדם לאדם על ידי מגע בהפרשות גוף שבהן הנגיף חי, כשדם, הפרשות נרתיק וזרע הם הדוגמאות הקלאסיות לדרכי הדבקה (ביחסי מין או בקבלת מנת דם נגועה). דרך הדבקה נוספת היא בהריון (מהאם לעובר) או דרך הנקה בחודשים הראשונים לחיים. 


שתן, דמעות, רוק וזיעה, לעומת זאת, אינם מכילים את הנגיף או שמכילים כמות מזערית ממנו - כך שמגע בין אדם בריא לחולה, שימוש בכלי אוכל משותפים או אפילו נשיקה, לא יגרמו למחלה. מכיוון שהנגיף לא חי באוויר הפתוח הוא אינו יכול לעבור מאדם לאדם דרך שיעול, ישיבה על אסלה או אפילו עקיצת יתוש. HIV: כיצד אדע אם נדבקתי?

ראשית, אין דרך יעילה יותר למנוע הדבקה באיידס מאשר שימוש בקונדום. הקונדום מונע מגע בין נוזלי הזרע לנרתיק וכך מגן על שני הצדדים מפני הדבקות אופציונלית. 


שנית, במידה והייתה הדבקה - הווירוס, שנקרא HIV, נמצא בתחילה בכמות כה מזערית בדם עד כדי כך שהיא אינה ניתנת לאיתור. רק לאחר תקופה מסוימת, שבה הווירוס מכפיל את עצמו ויוצר וירוסים חדשים, ניתן לזהות את הנגיף בדם. התקופה הזו, שאורכה כשבעה שבועות, מוגדרת כ"תקופה החלון", וזו הסיבה שמבצעים בדיקת איידס פעמיים: פעם אחת כדי לבדוק האם הנגיף כבר מצוי בדם (המצאות שלו בבדיקה הראשונה מצביעה על הדבקה לפני יותר מחודשיים) ופעם שניה כדי לוודא שאין וירוסים שלא התגלו בבדיקה הראשונה. במידה ושתי הבדיקות שליליות (ובמידה ואין סיבה לחשוד שקרתה הדבקה בחודשיים האחרונים) - האדם בריא.


HIV

HIV. נשיקה לא גורמת להידבקות במחלה


במידה והנגיף נמצא בדם זה לא אומר בהכרח שהאדם "חולה", אם כי רק "נשא": יכולות לעבור שנים מרגע ההדבקה עד להופעת סימני המחלה. למחלה ישנן כמה דרגות חומרה, אך באופן כללי היא מאופיינת בכשל של מערכת החיסון, ובמיוחד בפגיעה בסוג אחד של כדוריות לבנות (לימפוציטים) מסוג T מסייעים (Lymphocyte T helper). 


הכשל של מערכת החיסון גורם לפתוגנים שונים, שלרוב נמצאים מסביב ועל הגוף באופן טבעי, לתקוף את המארח ולגרום לשלל מחלות שאצל אדם בריא עם מערכת חיסון מתפקדת - לא היו מתפתחות. הזיהומים שלרוב מעלים חשד לאיידס הם דלקת ריאות, דלקת קרום המוח, שחפת וסוגים שונים של סרטן (כמו סרקומה על שם קפושי). מכאן שלא ניתן למות ישירות מאיידס, אלא המחלות האופורטוניסטיות שמתלוות לאיידס בשל חוסר הפעילות של מערכת החיסון.בעיה עולמית, האו"ם מתערב

37 מיליון איש ברחבי העולם חולים או נשאים של נגיף האיידס, אך רק קצת יותר מחצי מהם מודעים לכך. באפריקה, שם כמעט ולא קיימת מודעות למחלה ולדרכי ההתגוננות, מגיע שיעור החולים והנשאים למעל 20%. האו"ם שם לו למטרה להכחיד את נגיף האיידס עד לשנת 2030, ועד אז הוגדרו מטרות ביניים, שכוללות צמצום הדעות הקדומות והבורות בקרב האוכלוסייה, מניעה של מוות משחפת (נפוץ יחסית בחולי איידס), מניעת הדבקה של ילדים וצמצום ההדבקה בקרב נרקומנים. 


מטרת תוכנית ההתערבות המעודכנת לשנים 2016-2021 היא להגיע למצב שבו רוב מהחולים מודעים למחלתם ולהשלכות שלה, מניעת הדבקת תינוקות על ידי אימהות נשאיות, וכן ביצוע ברית מילה מרצון לכ-27 מיליון גברים - פעולה שהוכחה כמקטינה את הסיכון להדבקות ב-60%. כיום, בהשוואה לשנת 2000, ירדו שיעורי ההדבקה בכ-35% ומקרי המוות ירדו בכ-20%.הקוקטייל: מציל חיים - אך יש לו מחיר

הגילוי כי אדם הוא נשא HIV עלול להיות מרתיע, מפחיד ואפילו מכעיס, אך יש לזכור שהטיפול בנשאים הפך בשנים האחרונות להרבה יותר פשוט, נוח ובטוח. העלייה בתוחלת החיים של הנשאים (שהיום היא נמוכה רק במעט מתוחלת החיים של שאר האוכלוסייה) גרמה לכך שהדאגה העיקרית היא לא בהתמודדות עם זיהומים אופורטוניסטיים והדרדרות במערכת החיסון, אלא התמודדות עם תופעות הלוואי וההשפעות ארוכות הטווח של התרופות מהדור החדש. 


מטרת העל של הטיפול האנטי-נגיפי היא עצירה של התרבות (שכפול) הנגיף עד לרמה שמתחת לסף הגילוי בבדיקת המעבדה. מטרות נוספות הן שמירה על כמות התאים במערכת החיסון, שיפור איכות החיים של הנשא (הן פיזית והן נפשית) ומניעת מחלות קליניות נלוות. 


מכיוון שהווירוס כולל חומר תורשתי מסוג RNA והתאים בגופנו מכילים DNA - יש צורך באנזים ספציפי שיחליף בין שני סוגי המולקולות. התרופות שמונעות את התרבות הנגיף מעכבות את האנזים הזה ומונעות מהווירוס את היכולת לשלב את החומר התורשתי שלו בתאי הגוף הבריאים. דרכים נוספות לעצור את ההתרבות היא למנוע את החדירה של החומר התורשתי הנגיפי לגרעין של התא המארח ולחסום את הקולטן שדרכו מתחבר הנגיף לממברנה של התא. דגש מיוחד ניתן לטיפול בנשים הרות, כשהורדה של "העומס הנגיפי" הוא קריטי למניעת הדבקה של העובר ב-HIVטיפול באיידס: מחויבות לכל החיים

כמו בכל נגיף, הבעיה העיקרית בטיפול ב-HIV היא היכולת המדהימה שלו לפתח עמידות לתרופות. ולכן, ברגע שהחל - הטיפול נמשך כל החיים, שכן כל הפסקה מעלה את הסיכוי לתחלואה ותמותה. נטילה לא מסודרת של התרופות עלולה לעודד שכפול של הנגיף ויצירת מוטציות שיקנו לו עמידות נגד התרופות הנלקחות, ואפילו נגד תרופות אחרות מאותה משפחה. נשא שבדמו נמצא נגיף שעמיד למספר תרופות עלול למצוא את עצמו חסר אונים, כשהוא ללא יכולת לעצור את התרבות הנגיף, מה שבסופו של דבר יגרום לו לחלות באיידס ולהגיע למצב מסכן חיים.


ה"קוקטייל", שילוב של שלוש תרופות אנטירטרו-ויראליות, כלול בסל הבריאות הישראלי. לאור העובדה שתוחלת החיים ואיכות החיים של הנשאים כבר מזמן כמעט השתוותה לזו של כלל האוכלוסייה - הקהילה הרפואית מתייחסת לנשאים כאל "חולים כרוניים", בדומה לסובלים מיתר לחץ-דם או סכרת. חשוב לציין שהתחלת הטיפול לא חייבת להתבצע מיד עם האבחנה, והיא תלויה בכמות הנגיפים והכדוריות הלבנות. ההחלטה על תחילת הטיפול התרופתי נעשית על ידי רופאים מומחים באחד משבעה מרכזים בארץ: רמב"ם, מאיר, איכילוב, תל השומר, הדסה, קפלן וסורוקה.תופעות הלוואי של "הקוקטייל"

תופעות הלוואי של ה"קוקטייל" יכולות לנוע מתופעות קלות (פריחה, שלשול, עייפות) ועד תופעות חמורות יותר, והן תלויות במצב של לפני תחילת הטיפול, בשנות הנשאות ובגנטיקה. אחת מתופעות הלוואי המשמעותיות היא "דיסליפידמיה", או הפרעה במטבוליזם של השומן: עליה בכולסטרול ה"רע" (LDL), ירידה בכולסטרול ה"טוב" (HDL) ועליה בשומנים בדם (טריגליצרידים) - כל אלה יכולים להביא להתפתחות מואצת של מחלה קורונרית או סרברו-וסקולרית, כלומר העלאת הסיכון לאוטם בשריר הלב או אירוע מוחי. 


הפרעה נוספת היא התפתחות של תנגודת לאינסולין - מה שעלול להביא במצבים קיצוניים לסוכרת. בכל אלה יש לטפל באותה צורה כמו בחולים ללא HIV, ויתכן שנשאים יצטרכו ליטול תרופות נוספות למחלות הללו, מה שממחיש את הצורך בעבודת צוות בין רופאים ממספר תחומים. תופעות לוואי נוספות כוללות ירידה בצפיפות העצם ונטייה לשברים, נוירופתיה ושינוי בהצטברות השומן בגוף.איידס בישראל: כמעט 9,000 נשאים

על פי הערכות משרד הבריאות – נכון לסוף 2014 חיו בישראל כמעט 9,000 נשאי HIV או חולי איידס (למרות שבפועל היו רשומים פחות מ-7,000). רוב החולים היו בקבוצת הגיל של בין 25-34, רובם גברים. מחקר שהשווה בין שיעורי האיידס בישראל ביחס להולנד וצרפת מצא שהשיעורים בישראל נמוכים עד פי שישה בגברים ופי עשרה בנשים, ככל הנראה בגלל שרוב הגברים בישראל הם נימולים.

בשנת 2010 החל משרד הבריאות בפרויקט ארוך טווח שנקרא "ישראל בריאה בשנת 2020", ונועד בין השאר לנבא את כמות הנדבקים ב-HIV בעתיד הקרוב ולנסות להוריד את מספר הנשאים. כבר כיום נמצאת ישראל במקום נמוך מבחינת שיעורי ההדבקה באיידס ביחס לשאר מדינות ה-OECD (56 חולים למיליון איש), אך קיימים פערים גדולים בין תתי אוכלוסיות שונות בארץ. לשם המחשה - בשנת 2014 התגלו רק 468 חולים חדשים בישראל, נתון שממקם אותנו במקום טוב ביחס למדינות אירופה וצפון אמריקה. פורומים, ביטוחי בריאות וסיעוד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחיר ביטוח חיים במקרה של אשפוז דני 09/12/2019 13:40
 • אני רוצה לרכוש ביטוח חיים. האם אשפוז לפני 7 חודשים יכול להשפיע על המחיר או שזה כבר התיישן?

 • + הוסף תגובה
ביטוח חיים קובי גרינברגר 14/12/2019 20:48
 • היי דני, אשפוז לא אמור להשפיע על המחיר לביטוח חיים. מה שמשפיע זה מצב רפואי קיים בין אם היה או לא היה אשפוז כגון: לחץ דם גבוה, סכרת, בעיות לב ועוד. בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
ביטוח בריאות מול שב"ן ראובן 27/11/2019 10:14
 • לא יודע אם הפורום מתאים אבל מנסה- בן 63,יש לי ביטוח של כלל (שחלק מפרמיה הוקצה למשהו אחר רלוונטי יותר) כולל קטסטרופות בעלות כ-100 לחודש.כללית פנתה אלי בהצעה לרכוש פלטינום (יש מושלם) -עוד 59 ש"ח לחודש ויגדל על הזמן.לידיעתי אין בעיית כפל ביטוחים. יש טעם?ברור לי שלסוכנת הביטוח ולקופה יש אינטרס. או לבטל את 'כלל' ולהישאר עם פלטינום? תודה.

 • + הוסף תגובה
ובאותו נושא-תאונות אישיות, ראובן 27/11/2019 13:37
ביטוח בריאות פרטי מול שב"ן קובי גרינברגר 30/11/2019 22:40
 • היי ראובן, כללית פלטינום נותן ערך מוסף בעיקר לנשים צעירות ולילדים כך שלדעתי הכיסוי הזה לא תורם לך. מה שכן, יש בפלטינום הנחות משמעותיות בטיפולי שיניים דרך רופאי שיניים שלהם. מצרף לך טבלת השוואות שתוכל לראות את ההבדלים בין 2 התוכניות https://mushlam.clalit.co.il/he/about_clalit_mushlam/Pages/comparison.aspx בנוסף, תמיד מומלץ לרכוש ביטוח משלים של קופת חולים + ביטוח בריאות פרטי בהתאם לרצונות ויכולות ולא לוותר על אף אחד מהם. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח- הבית שלך

 • + הוסף תגובה
תודה ראובן 01/12/2019 09:36
 • חלק מהשיקול היה שאין כפל ביטוחים כך שניתן לתבוע ביטוח פרטי ושב"ן.

 • + הוסף תגובה
טיפולי CBT להפרעות שינה אחרי תאונה קשה ניבר 23/11/2019 18:41
 • שלום, עברתי תאונת דרכים קשה ומאז יש לי הפרעות שינה קשות. הייתי אצל נוירולוג שהמליץ לי על טיפולי CBT להפרעות שינה אצל פסיכולוגית קלינית. בפוליסת ביטוח בריאות פרטית יש כיסוי שנקרא : טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה. פניתי לחברת הביטוח כדי לברר אם אני זכאי וקיבלתי מכתב דחייה. היה רשום במכתב שהאירוע שעברתי אינו אירוע קשה והמטפלת אינה פסיכולוגית לינית. למותר לציין כי הטענות אינן נכונות. מה עושים? תודה!

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 21:09
 • היי ניבר, כתב שירות טיפולים פסיכולוגים כולל מספר פגישות בשנה עם פסיכולוג מורשה או עובד סוציאלי קליני, והוא אמור לתת כיסוי לכל בעיה אישית רפואית ולא רק לאירוע רפואי קשה. יש חברות שמרחיבות את הכיסוי ומאפשרות פגישות נוספות בעת אירוע רפואי קשה כפי שזה מוגדר ורשום בכתב השירות. בהנחה שזה הכיסוי שיש לך ופנית לפסיכולוג מורשה עקב סיבה רפואית שציינת לא ברור למה חברת הביטוח דחתה את תביעתך. למעשה, בכדי לקבל החזר מחברת הביטוח מספיק שיהיה רשום על הקבלה "ייעוץ פסיכולוגי". ואין צורך להיכנס לפרטי הטיפול שרשמת. במידה וסיבת הדחייה נובעת מכך שפנית לפסיכולוג לא קליני אז לטעמי הדחייה נכונה ומוצדקת. אם אתה חושב שקופחת ניתן לפנות לפניות הציבור בקישור המצורף ולהתלונן על כך https://mof.gov.il/hon/Consumer-Information/Pages/Public-Inquiries.aspx בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי תודה על התייחסותך.. ניבר 23/11/2019 21:27
 • ברשותך יש עוד משהו קטן.. כשביצעתי חיתום על הפוליסה הצהרתי שיש לי חרדות וכתוצאה מכך יש החרגה בפוליסה על "מצב נפשי". חברת הביטוח לא הזכירה את ההחרגה במכתב הדחייה. האם היא יכולה להעלות את זה בהמשך ולדחות את התביעה בעילה של "מצב נפשי"?

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 22:50
 • היי ניבר, במידה ויש חריג בפוליסה, מציינים את הכיסוי המוחרג ועל איזה פרק מדובר. מציע שתעבור על הפוליסה ותראה אם יש חריגים ועל איזה כיסוי מדובר במידה והתקבלת בתנאים רגילים אז חברת הביטוח לא יכולה לדחות את תביעתך או להחריג רטרואקטיבית את מה שהצהרת עליו בעת הצטרפותך רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי היי עשיתי בדיקה ניבר 23/11/2019 23:12
 • טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה נמצאים בפוליסה תחת פרק "אמבולטורי". בתנאי הקבלה רשום שלא יכוסה מקרה ביטוח הקשור למצב נפשי בפרק "אמבולטורי". במכתב הדחייה לא נרשם שזו הסיבה לדחייה. האם חברת הביטוח יכולה פתאום לטעון שהיא דוחה את התביעה בגלל ההחרגה לעיל או שאסור לה להעלות טענות שלא העלתה במכתב הדחייה. תודה!

 • + הוסף תגובה
טיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 26/11/2019 00:35
 • היי ניבר, ההחרגה שיש לך לא קשורה לתביעה שאתה מגיש ולכן היא לא רלוונטית אם יש לך כיסוי ל"טיפולים פסיכולוגים" זה אמור לכסות כל בעיה קלה או קשה, כפי שציינתי זאת בתשובה הקודמת אם יש לך כיסוי רק "לטיפולים פסיכולוגים לאחר אירוע קשה", אז תבדוק מה מוגדר אירוע קשה. אם המקרה שלך לא מופיע ברשימה אז הדחייה מוצדקת. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!