המגפה השקטה: כל המידע החיוני על מחלת כליות כרונית

היא נפוצה מאוד, קשה להתמודדות ומשפיעה בצורה ניכרת על בריאותם ואיכות חייהם של הסובלים ממנה. מחלת כליות כרונית היא גורם התמונה ה-5 בישראל. מהם הסימפטומים למחלה, מה גורם לה ומהן דרכי הטיפול? כתבה ראשונה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/11/2016


הכליות הן איברים הדומים בצורתם לשעועית. אורכן הוא כ-10-12 ס"מ והן ממוקמות בחלקו האחורי של חלל הבטן, קרוב לגב, בקו המותן. תפקודן חיוני לפעולה תקינה של הגוף ומשכך כליות פגומות יכולות לגרום לבעיות בריאותיות רבות.


המגפה השקטה והרוצח השקט הינם חלק מהכינויים להם זכתה מחלת כליות כרונית, זאת בשל העובדה שתסמיניה קשים לאבחון ולרוב מופיעים רק כאשר היא מצויה במצב מתקדם. מחלת כליות כרונית, או בשמה הנפוץ יותר אי ספיקת כליות, הינה תופעה שכיחה ביותר. בישראל חיים כ-400 אלף חולים הנמצאים בשלבים המתקדמים שלה, ואחד מכל 12 מבוגרים צפוי לחלות בה. הנה כל השאלות אותן חשוב לשאול לגביי האויב השקוף - והתשובות להן.מה תפקידן של הכליות?

הכליות ממלאות מספר תפקידים חיוניים, כשהמרכזי שבהם הוא סינון הדם מחומרי הפסולת המצויים בגופינו ומיוצרים באופן מתמיד כתוצאה מתהליכים טבעיים הקשורים לחילוף החומרים, כמו  יצירת אנרגיה מהמזון, כניסת חומרים זרים, פירוק תרופות וכדומה. הכליות מסננות חומרים אלה ומפרישות אותם מהגוף דרך השתן. פונקציה זו בתפקוד הכליות חיונית ביותר, מאחר והצטברות הפסולת היא רעילה ויכולה לגרום למחלות ואף למוות. בנוסף, לכליה תפקיד קריטי בשמירה על לחץ דם תקין, ביצירת כדוריות דם אדומות, בוויסות ויטמין D, בשמירה על מאזן חומצה-בסיס ועוד. למעשה, ללא כליות לא ניתן לקיים חיים.

מהי מחלת כליות כרונית וכיצד ניתן לאבחן כשלים בתפקוד הכלייתי?

הכליות פועלות ללא הפסקה והמונח "תפקוד כלייתי" משמש להגדרת מידת תפקודן, דבר אשר נבחן באמצעות בדיקת דם פשוטה. למרות שירידה קלה בפעילותו של איבר זה כמעט ואינה מורגשת, היא עלולה להמשיך ולהתדרדר עד לכדי חוסר תפקוד מלא, מצב המכונה "אי ספיקה כלייתית". בעיה רפואית זו מוגדרת  כמחלת כליות כרונית (CKD) והיא מתייחסת אל כלל השלבים המרכיבים אותה: מרגע הירידה בתפקוד הכליות - ועד לחוסר תפקוד מלא. מקובל לחלקה לחמישה מקטעים, המתייחסים להתקדמות המחלה ונקבעים באמצעות אומדן לגביי יכולת הסינון של הכליות (EGFR) אשר נבדקת בעזרת בדיקת דם ובדיקת נוכחות וכמות חלבון בשתן.מה הסיבות להתפתחות מחלת כליות כרונית ומהן השלכותיה?

מחלת כליות כרונית מתפתחת עקב פגיעה באיבר מסיבות שונות, כגון מחלת סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות אוטואימוניות, אירוע קודם של כשל כלייתי חריף (אקוטי), חבלה או מחלה, מחלות תורשתית או מבנה לא תקין של מערכת השתן. למחלת כליות כרונית תמורות מרחיקות לכת על בריאות האדם. ככל שרמת התפקוד הכלייתי נמוכה יותר, כך ההשלכות חמורות יותר ופעילות האיבר הולכת ונפגעת.


עם החמרת המחלה מצטברים בגוף רעלים, נוזלים ומלחים, דבר שעלול להיות מסוכן מאוד. בשלב החמישי והקיצוני ביותר, המכונה אי ספיקת כליות סופנית, הכליות חדלות מלתפקד ולכן חייב להימצא פתרון חלופי להן.


מעבר לפגיעה בתפקוד האיבר, קיימות השלכות נוספות ומרחיקות לכת. מחלת הכליות פוגעת משמעותית באיכות החיים, וחולים הנזקקים לדיאליזה מתקשים לנהל שגרת חיים בריאה ונורמטיבית. הם מרותקים לבתי חולים ומתקנים רפואיים ומשכך, ישנו קושי בתפקוד במסגרות חברתיות שונות כמו מסגרת העבודה והמסגרת המשפחתית. בנוסף, ברוב המקרים המחלה הכלייתית מלווה בתחלואה נוספת אשר הינה תוצר של הבעיה הכרונית או של הגורמים לה. חולים בשלבים מתקדמים נמצאים בסיכון גבוה ועלולים ללקות במחלה לבבית.


קראו עוד: האם הכליות שלכם מתפקדות באופן תקין? כך תדעומהם תסמיני המחלה ומהן דרכי הטיפול בה?

שני השלבים הראשונים של המחלה אינם מלווים לרוב בתסמינים ספציפיים ולכן קשה לאבחנה בשלב מוקדם. מאידך, זיהוי מוקדם שלה חיוני לצורך מזעור נזקים והימנעות ממצב בו יש צורך בדיאליזה או השתלת כליה. בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, חלק מהחולים מתארים תופעות שונות, כגון צורך מוגבר או מופחת במתן שתן, עייפות, חוסר תיאבון, בחילה או הקאות, בצקות, תחושת עקצוץ, חוסר ריכוז או התכווצויות שרירים. פעמים רבות תלונות אלה הינן אינדיקטור אשר מוביל לאבחון המחלה.


טיפול בדיאליזה והשתלת כליה הן שתי החלופות לתפקיד הכליות. השיטה הראשונה מהווה רק פתרון חלקי לבעיה. שיטה זו מבצעת חלק מפעילות איבר זה, תוך סינון הדם והפרשת הפסולת. האפשרות השנייה הינה השתלת כליה.הכותב הוא מומחה לנפרולוגיה, סגן מנהל המחלקה לנפרולוגיה ויתר לחץ דם, במרכז הרפואי מאיר.

הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם: www.doctorschanneltube.org

 


פורומים, כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים שורפים בצלע ימין תחתונה ובצלעות גב ימין מיטל 03/12/2019 09:14
 • ד"ר שלום לפני חודש וחצי התחילו לי בעיות עם המעי, עצירות חריגה וכאבים מתחת לצלע ימין. העצירות טופלה בחוקנים וכדורים משלשלים. הייתי פעמיים במיון שם עשו לי אולטרסאונד בטן בו נראה שאין אבנים בכיס המרה ואין בעיה באפדנציט כמו כן עשו לי סי טי בטן שלא הראה ממצא מיוחד. אני ממתינה לביצוע קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה אך התור הוא רק עוד חודשיים. בינתיים הכאב בצלע התחתונה בצד ימין מקדימה ממשיך ובמקביל התווספו כאבים בצלעות בצד ימין. אני מרגישה את הצלעות בגב בצד ימין שורפות לי כאילו מישהו מבעיר אותם וזה משפיע לי על כל צד ימין. אני לא יודעת מה זה יכול להיות תחושת הכאב ובשריפה בצלעות ימין בגב. האם זה יכול להיות קשור לקיבה/מעי או שייתכן משהו אחר? אשמח לשמוע דעתך על מנת לדעת לאן לפנות עד שיגיע מועד בדיקות הגסטרו. אני ממש חוששת שיש לי משהו מסוכן שלא עלו עליו תודה רבה מיטל

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס ערן 13/11/2012 19:58
 • לפני קצת פחות משנתיים עברתי ניתוח פילונידל סינוס. המנתח בחר בשיטה של סגירת הפצע לאחר הניתוח, במקום להשאירו פתוח. מאז ועד היום הפצע נסגר ונפתח כמה פעמים, כולל הפרשת הפרשות. בארבעת החודשים האחרונים הפצע פתוח, ומיותר לציין כי הדבר גורם לחוסר נוחות ולטירחה תמידית). המנתח שביצע את הניתוח טוען שעלי לעבור ניתוח נוסף. מנגד, כירורג אחר שהלכתי אליו להתייעצות קבע שלא צריך לעשות ניתוח נוסף, שכן לטענתו כבר לא עושים היום ניתוחים כאלה. במקום זאת הוא המליץ לי לעשות באזור טיפול להסרת שיער באמצעות לייזר (לטענתו, הפצע לא נסגר כי הכל התמלא מחדש בשיער). 1. האם אכן ניתן וכדאי לעשות טיפול להסרת השיער באזור? האם טיפול כזה משפיע גם השיער ה"כלוא" מתחת לעור? (כך טוען הכירורג שעימו התייעצתי) 2. היכן ניתן לבצע טיפולים כאלה? האם מדובר במכונים "רגילים" שעוסקים בהסרת שיער אסתטית? (לי אישית נשמע שזה מצריך בעל מקצוע רפואי...) תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס. דר' אוריאל בן אהרן 14/11/2012 11:43
 • ערן שלום, התופעה מוכרת ולא נדירה.הבחירה של המנתח לתפור את הפצע אינה הגורם להישנות התופעה. התופעה עלולה להישנות בין אם תופרים את הפצע או באם מותירים אותו פתוח לריפוי משני מאוחר. אכן, הדיעה הרווחת כי הגורם העיקרי לתופעה זו הינה השיער. ומכאן נובעת ההמלצה להסירו. הסרת השיער מצריכה הכשרה מתאימה ולא בהכרח רפואית. לענין זה ישנן שתי בעיות: האחת, נדרש לעשות ניתוח חוזר כדי לטפל בבעיה החריפ ולאחריו ניתן להיעזר בהמלצה של הרופא הכירורג השני ולהסיר את השיער בדרך זו או אחרת. לדידי, אני לא מכיר דרך המאפשרת הבטחה גורפת של הסרת שיער לצמיתות, ברם ניתן לנסות זאת. לסיכום, זה צודק וזה צודק. ברוח הדברים אני ממליץ לך לפנות לרופא שניתח אותך, שלא תיפול רוחך, בברכה,

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! ערן 15/11/2012 08:48
האם זה יחזור אחרי הניתוח? ערן 15/11/2012 14:29
 • 1. מה הסיבה לכך שהתופעה חוזרת אחרי הניתוח? זה מפני שהניתוח עצמו לא היה מוצלח? לא הוציאו את הכל? או שזה צומח שוב מחדש? 2. האם יכול להיות שהתופעה תחזור גם אחרי ניתוח נוסף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
האם יחזור אחרי הניתוח דר' אוריאל בן אהרן 16/11/2012 09:51
 • ערן שלום, באם אין החלמה מהניתוח, ניתן להעריך כי הרקמה לא הוסרה בשלמות. באם הפצע מחלים והתופעה נשנית ניתן להעריך כי "השערה צמחה שוב". סטטיסטית הסיכוי של חזרת התופעה אחרי ניתוח חוזר עם גבוהה, ד"א מכאן נובעת ההמלצה נסות ולהסיר את השיער. מנסיוני שמתי לב שיש קבוצה קטנה מאוד שהבעיה "חמורה" באורח מיוחד. לעומתה אצל מרבית האנשים ניתוח שני או שלישי נדרשים כדי ל"הבטיח" החלמה. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
למה קשורה הסרת השיער? ערן 17/11/2012 23:52
 • האם הסרת השיער הקוסמטית (למשל בלייזר) משפיעה גם על השיער שכלוא "בפנים" ושבגללו נוצרת הבעיה מלכתחילה? או שהיא רלוונטית רק לשיער חיצוני (ולכן למעשה לא משפיעה על ההחלמה)?

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער דר' אוריאל בן אהרן 18/11/2012 08:37
 • שלום רב, הסרת השיער הינה פעולה מניעתית. היא אינה משפיעה על השיער ה"כלוא בפנים". היא לא אמורה לסייע באם קיים סינוס פילונידלי פעיל. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
הסרת השיער בעצם הזנב מינה 01/12/2019 22:48
 • לי הומלץ לטפל אצל אורלי פרידמן יש לה סניפים בי-ם ובביתר025703580 אבל זה כמובן אחרי טיפול באבצס.

 • + הוסף תגובה
כריתת כיס מרה יעל 01/12/2019 16:37
 • שלום פרופ' מעומדת לניתוח לכריתת כיס מרה. תפקודי קרישה יצאו עם ערכים גבוהים מעל הנורמה. האם תהי'ה לי בעי'ה לבצע את הניתוח?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!