דלג לתוכן

טאקרולימוס (Tacrolimus)

5 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • נמוך סיכון ממנת יתר נמוך
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • תרופות לדיכוי מערכת החיסון שייך לקבוצת תרופות לדיכוי מערכת החיסון

שמות מסחריים

 • Prograf פרוגראף Prograf
 • Protopic פרוטופיק Protopic
 • Advagraf אדבגרף Advagraf
 • Tacrocel טקרוסל Tacrocel

טאקרולימוס היא תרופה המשמשת לדיכוי מערכת החיסון בכדי למנוע דחייה של השתל על-ידי הגוף. טאקרולימוס אושר לשימוש למניעת דחייה של כבד או כליה, אולם יעילותו נבדקה גם במושתלי לב, ריאות, לבלב, מעי, ומוח עצם. כמו כן, מיועד טאקרולימוס לטיפול בתגובת הדחייה של הכבד או הכליה בחולים אשר לא הגיבו לטיפולים בתרופות אחרות המדכאות את מערכת החיסון כגון ציקלוספורין וסטרואידים

טאקרולימוס נחשב כתחליף לציקלוספורין, והוא אף פעיל ממנו בהרבה. כמו שאר התרופות מסוג זה, גם טאקרולימוס מפחית את יעילותה של המערכת החיסונית, ולכן אנשים המטופלים בתרופה זו רגישים יותר לזיהומים. טאקרולימוס מופיע גם בצורת משחה ומיועד לטיפול בדלקת אלרגית של העור (Atopic Dermatitis) בדרגה בינונית עד חמורה שאינה מגיבה לטיפולים המקובלים. המשחה מתאימה לשימוש במבוגרים ובילדים מגיל שנתיים. 

אין להשתמש בתרופה במקרים של:

- רגישות יתר, אלרגיה, לחומר הפעיל או לכל מרכיב אחר בתרופה.

- לתרופה אנטיביוטית כלשהי המשתייכת לקבוצת האנטיביוטיקות מסוג מאקרולידים. כגון: אריתרומיצין, קלריתרומיצין, ג'וסמיצין.

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

כמוסות, כמוסות בשחרור מושהה, זריקות, משחה.

תדירות וזמן נטילה

כמוסות: פעמיים ביום. משחה: פעמיים ביום. יש להמשיך ולהשתמש במשחה עד שבוע לאחר העלמות התסמינים.

טווח המינון

1. למניעה של דחיית כבד: כמוסות: מבוגרים: 0.1-0.15 מ"ג/ק"ג ליום; ילדים: 0.15-0.2 מ"ג/ק"ג ליום. יש לתת את המנה ההתחלתית לא יותר מ 6 שעות לאחר ההשתלה. זריקות: ילדים ומבוגרים: 0.03-0.05 מ"ג/ק"ג ליום. יש לתת את המנה ההתחלתית לא יותר מ 6 שעות לאחר ההשתלה. 2. לטיפול בדחיית כבד: מבוגרים: 0.075-0.15 מ"ג/ק"ג ליום בהזרקה, ואח"כ: 0.3 מ"ג/ק"ג ליום דרך הפה. ילדים: 0.15 מ"ג/ק"ג ליום בהזרקה, ואח"כ 0.15-0.33 מ"ג/ק"ג ליום דרך הפה. 3. למניעה של דחיית כליה: כמוסות: מבוגרים: 0.2 מ"ג/ק"ג ליום; ילדים: 0.15-0.2 מ"ג/ק"ג ליום. יש לתת את המנה ההתחלתית לא יותר מ 24 שעות לאחר ההשתלה. זריקות: מבוגרים וילדים: 0.03-0.05 מ"ג/ק"ג ליום. יש לתת את המנה ההתחלתית לא יותר מ 24 שעות לאחר ההשתלה. 4. לטיפול בדחיית כליה: מבוגרים: 0.02-0.1 מ"ג/ק"ג ליום, ואח"כ 0.3 מ"ג/ק"ג ליום דרך הפה.

תחילת ההשפעה

כמוסות: תוך מספר שעות. זריקות: השפעה מיידית.

משך ההשפעה

מספר ימים. חלק מהשפעות התרופה (כמו הסיכון להתפתחות לימפומה) יכולות להמשך אף שנים.

אחסון

מתחת ל-25 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה

יש להמתין עד מועד המנה הבאה, ולהמשיך כרגיל.  אין לקחת מנה כפולה. יש לדווח לרופא אם נשכחה יותר ממנה אחת, או אם הקאת לאחר נטילת המנה.

הפסקת התרופה

הפסקת התרופה תעשה רק על-פי הוראת הרופא.

מינון עודף

יש לדווח לרופא. סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. זריקות: ניתנות תחת השגחה רפואית.

אזהרות

תזונה

ניתן לקחת עם מזון או חלב כדי להפחית את תופעות הלוואי במערכת העיכול. מזון יכול להפחית את הספיגה ועל כן יש לקחת את התרופה בזמנים קבועים. יש להימנע משתיית מיץ אשכוליות או אכילת אשכוליות.. יש ליטול את התרופה בדרך כלל על קיבה ריקה או לפחות שעה אחת לפני הארוחה או  2-3 שעות לאחר הארוחה. 

הריון

יש להיוועץ ברופא טרם נטילה בהריון.

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק.אין להניק בטיפול בתרופה זו.

תינוקות וילדים

המינון ייקבע לפי משקלו של הילד, ובהתאם לאבחנה, על ידי הרופא.

קשישים

מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.

נהיגה

מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.

אלכוהול

צריכת אלכוהול בזמן נטילת התרופה עלולה להגביר תופעות לוואי של ישנוניות, סחרחורות וטשטוש ראיה.

דווח לרופא במקרה של

 • בעיית כבד
 • שינוי בהולכה החשמלית בלב
 • כאב בטן חזק
 • שלשול במשך יותר מיממה
 • נטילת תכשיר צמחי
 • קבלת חיסון עתידי
 • רגישות בעור
 • בעיות ראייה
 • נטילת תרופות נוספות
 • תגובה אלרגית לתרופה זו
 • הריון
 • הנקה

תופעות לוואי

תופעת הלוואי העיקרית של תרופה זו היא רגישות מוגברת לזיהומים מכל הסוגים. יש לדווח לרופא על כל מחלה דמויית שפעת או זיהום מקומי. רוב תופעות הלוואי האחרות של טאקרולימוס הן קלות בהשוואה לסיכונים הקיימים במצבים בהם משתמשים בתרופה. בגלל חומרתם של מצבים אלה, כל אדם המטופל עם טאקרולימוס חייב להיות תחת השגחה רפואית סדירה, תוך ניטור כל תופעות הלוואי האפשריות. 

יש להגביל  חשיפה לקרינת  UV  ולאור השמש בזמן הטיפול, בשל הסיכון האפשרי לשינויים ממאירים בעור הנלווה לטיפול.

תופעות לוואי שכיחות מאוד: 

עלייה ברמות הסוכר בדם, סוכרת, עלייה ברמות אשלגן בדם, קשיי שינה, רעידות, כאבי ראש, עלייה בלחץ הדם, תוצאות לא תקינות בבדיקות של תפקוד כבד, שלשול, בחילות, בעיות בתפקודי כליות.

תופעות לוואי נוספות:

ירידה ברמות בדם של מגנזיום, פוספט, אשלגן ,סידן או נתרן, העמסת נוזלים, עלייה בחומצת שתן או בשומנים בדם, ירידה בתיאבון, עליה בחומציות הדם, שינויים אחרים במלחי הדם (נראים בבדיקות דם), תסמינים של חרדה, בלבול וחוסר התמצאות, דיכאון, שינויים במצב הרוח , סיוטים, הזיות, הפרעות נפשיות, פרכוסים, הפרעות במצב ההכרה, עקצוץ ונימול ( לפעמים מכאיב) בכפות הידיים ובכפות הרגליים, סחרחורת, פגיעה ביכולת הכתיבה, הפרעות במערכת העצבים, ראייה מטושטשת, רגישות מוגברת לאור, הפרעות בראייה, טנטון (צלצולים באזניים), ירידה בזרימת הדם בכלי הדם של הלב ,דפיקות לב מואצות, דימום, חסימה חלקית או מלאה של כלי דם, ירידה בלחץ הדם, קוצר נשימה, הפרעות ברקמות הנשימה בריאה, הצטברות נוזלים מסביב לריאה, דלקת של הלוע, שיעול, תסמינים דמויי שפעת, בעיות בקיבה כמו דלקות או כיבים שגורמים לכאבי בטן או לשלשול, דימום בקיבה, דלקת או כיב בפה, הצטברות נוזלים בבטן, הקאות, כאבי בטן, קשיי עיכול, עצירות, פליטות גזים, נפיחות, צואה רכה. פגיעה בדרכי המרה, הצהבה של העור עקב בעיות כבד, נזק לרקמת הכבד ודלקת בכבד, גרד, פריחה, נשירת שיער, אקנה, הזעת יתר, כאבי מפרקים, גפיים, גב וכפות רגליים. התכווצויות שרירים, ירידה בתפקוד הכליות , ירידה בייצור שתן, הפרעות או כאב בעת מתן שתן • חולשה כללית, חום, הצטברות נוזלים בגוף, כאב ותחושת חוסר נוחות, עליה באנזים אלקלין פוספטאז  בדם, עלייה במשקל, הרגשה של הפרעה בטמפרטורת הגוף . תפקוד לקוי של האיבר המושתל.

תופעות לוואי חמורות המחייבות פניה מיידית לרופא:

זיהומים, שלשול ממושך, חום, כאב גרון. גידולים, חבורות תת-עוריות, ירידה חמורה מאוד של תאי דם אדומים, אנמיה מלווה העייפות, חום נויטרופני- ירידה בתאי דם לבנים הנלחמים בזיהום, כיבים בפה, תגובות אלרגיות, נפיחות. שינוי במצב הנפשי, פרכוסים, הפרעות ראייה כגון ראייה מטושטשת, שינויים בראייה של צבעים, קושי לראות פרטים או אם שדה הראייה מוגבל.

הפרעות קצב לב. התנקבות מערכת העיכול- מלווה בכאב בטן חזק, בחילות, הקאות, חום. התפשטות פריחה, שלפוחיות בעור, מיעוט או עצירת שתן, הצהבת העור והעיניים, ליקוי בתפקוד האיבר המושתל.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

יש לעדכן רופא/רוקח באשר לנטילת תרופות אחרות, כולל תרופות ללא מרשם וכן תוספי תזונה. רמת התרופה בדם עלולה להיות מושפעת מתרופות אחרות, ורמות של  תרופות אחרות בדם עלולות להיות מושפעות מתרופה זו. דבר זה עלול לחייב הפסקה, עלייה או ירידה במינון התרופה, לפי הנחיית רופא.

אין ליטול טאקרולימוס יחד עם ציקלוספורין.

[נוגדי חומצה]: יש לקחת לפחות שעתיים לפני או אחרי נוגדי חומצה. [תרופות להורדת חום (לדוגמה: אספירין, פאראצטאמול, איבופרופן)]: יש לקחת רק בהוראת רופא, שכן תרופות אלו יכולות להסתיר חום הנובע מזיהום. [נוגדי עווית, פרכוסים ואפילפסיה (פנובארביטאל, פניטואין, קארבאמאזפין)]: עלולים להוריד רמות בדם של טאקרולימוס. [משתנים משמרי אשלגן (ספירונולאקטון)]: יש להימנע. עלול לגרום לעלייה בערכי אשלגן.

תרופות נגד פטריות ואנטיביוטיקות, במיוחד אנטיביוטיקות מקבוצת מאקרולידים, המשמשות לטיפול בזיהומים כגון קטוקונזול, פלוקונאזול, איטראקונזול, ווריקונזול, קלוטרימזול, איסאבוקונאזול, אריתרומיצין, קלריתרומיצין, ג'וסמיצין וריפאמפיצין.

לטרמוביר, המשמש למניעת מחלה הנגרמת על ידי נגיף ה- CMV.

מעכבי פרוטאז המשמשים לטיפול ב-HIV, וכן לטיפול בהפטיטיס C.

נילוטיניב ואימטיניב- אנטי סרטניות

חומצה מיקופנולית

תרופות לטיפול בכיב קיבה כגון אומפרזול ,לנסופרזול או סימטדין.

תרופות לטיפול בבחילות ובהקאות

טיפולים הורמונאליים.

תרופות  לטיפול ביתר לחץ דם או בבעיות לב כגון ניפדיפין, ניקרדיפין, דילטיאזם, ווראפאמיל.

תרופות אנטי- אריתמיות (אמיודארון) המשמשות לטיפול בהפרעות בקצב הלב.

סטטינים המשמשות לטיפול ברמות גבוהות של כולסטרול. וטריגליצרידים.

תרופות קורטיקוסטרואידיות  (פרדניזולון ומתילפרדניזולון).

נפאזודון- נוגדת דיכאון.

היפריקום-  תרופה ממקור צמחי.

איבופרופן, אמפוצריטין B או תרופות אנטי-ויראליות- העלולות להחמיר תופעות לוואי בנטילה משולבת. עלולות להחמיר בעיות בכליות או במערכת העצבים כאשר הן נלקחות יחד.

השפעת שימוש ממושך

שימוש ממושך בתרופה זו יכול להגביר את הסיכון להתפתחות סוגי סרטן מסוימים, כגון לימפומה. ניטור: בדיקות דם למדידת רמות טאקרולימוס בדם, ניטור תיפקודי הכבד והכליות, רמות אלקטרוליטים, רמות סוכר ולחץ דם, וניטור תמונת הדם השלמה.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר ודים מקרין
ד"ר ודים מקרין כירורגיה
פרופ' ליאור הלר
פרופ' ליאור הלר כירורגיה
ד"ר בסאם אבו וסאל
ד"ר בסאם אבו וסאל כירורגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום הגדלת חזה והרמת חזה

בניהולו של פרופ' ליאור הלר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו