מבשרי החורף: אילו סימנים מבשרים על הידבקות בווירוס ה-RSV ?

וירוס ה RSV , גורם למחלות רבות ומלווה בשלל תסמינים. לרוב, ההדבקה תלווה בתחלואה קלה, אך בצורתה הקיצונית עשויה לסכן חיים. משיעול ועד לקוצר נשימה: כל התסמינים שמסגירים את נוכחות הווירוס. כתבה שניה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/01/2017


וירוס ה- RSV בניצניו צפוי להופיע כזיהום של דרכי הנשימה העליונות והתחתונות. חומרת המחלה משתנה ותלויה במצבו הרפואי של הנבדק. בצורתה הקיצונית יכולה היא להתדרדר עד לידי אשפוז ואף עלולה להוביל למוות. 


ברוב המקרים תלווה היא הידבקות קלה בווירוס ה-RSV ותתאפיין בסימפטומים הדומים לאלה המופיעים בצינון או שפעת, כמו חום נמוך יחסית (פחות מ- 39 מעלות צלסיוס), נזלת, שיעול וקוצר נשימה. בקרב תינוקות יכולות להופיע תופעות נוספות, כגון חוסר תיאבון, הקאות תוך כדי שיעול, אי שקט והפרעות בשינה. 


בחלק קטן מהמקרים עלולים להופיע סיבוכים של זיהום משני, הנגרמים על-ידי חיידקים ויכולים להתבטא בדלקת ריאות, סינוסיטיס וכן בדלקות אוזניים. אילו מחלות עשויות להתפתח כתוצאה מהידבקות בווירוס ה-RSV?

מחלת דרכי הנשימה הנפוצה ביותר שעלולה להתפתח עקב הידבקות בווירוס ה-  RSV  הינה ברונכיוליטיס. זאת פוגעת בעיקר בדרכי הנשימה התחתונות וגורמת להיצרות בצינורות שינוע האוויר בייחוד בחלקים הסופיים של הריאה (ברונכיולות). 


ברונכיוליטיס  עשוי להתבטא באופנים מגוונים אצל אנשים שונים. כך, למשל, במשפחה, הווירוס יגרום למבוגרים בה לסימנים המאפיינים פגיעה בדרכי הנשימה העליונות, כמו צינון המלווה בנזלת וכאבי לוע. בתינוקות לעומת זאת הוא יופיע בצורה קשה יותר, כזיהום של דרכי הנשימה התחתונות. ברוב המקרים התופעות יימשכו כשבוע אך בקרב אלו הסובלים ממחלות רקע , היא יכולה להיגרר אפילו לכמה שבועות ובמקרים קיצוניים אף להסתבך.


הסתבכות המחלה הנפוצה עשויה לגרום לאשפוז ולעתים אף למוות. אלה נפוצים בקרב קבוצות אשר סובלות מפגיעה במערכת החיסון, שתפקודה הלקוי אינו מונע מהנגיף להתרבות ולפגוע ברקמות ואיברים נוספים. 


המשתייכים לקבוצות הסיכון, לרבות פגים, חולי איידס, מטופלים בכימותרפיה, מושתלי איברים, קשישים, תינוקות וילדים בעלי מומי לב מולדים, תינוקות וילדים הסובלים ממחלות ריאה כרוניות, ילדים עם חסר חיסוני מולד או נרכש, וילדים הסובלים מתסמונות ומחלות מולדות כגון תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס (CF), נוטים לפתח מחלה חמורה יותר בעת הידבקותם בנגיף ה-RSV והינם בעלי סיכון גבוה ללקות בסיבוכים ריאתיים, כגון ברונכיוליטיס, דלקות ריאה וכן מצבים הדומים לקצרת הסמפונות.


כתבה הנוספת בסדרה: סתם שיעול או דלקת ריאות? כך תדעו 


 במקרים קיצוניים אף עלולה להתפתח מחלה כרונית של דרכי הנשימה התחתונות דמוית אסתמה. מחקרים רבים כיום מראים קשר בין זיהום RSV קשה בפגים, לבין התפתחות צפצופים חוזרים בנשימה (recurrent whizzing) ואסתמה בילדות. משכך בקרב תינוקות, ילדים או אלה הנמצאים תחת ההגדרות השונות של קבוצות הסיכון, אשר סובלים מהתסמינים שגורם הנגיף לאחר תקופת דגירה הנמשכת 3-5 ימים מרגע ההדבקה, חשוב לאבחן את הגורם לתופעות אלה ולבדוק האם המדובר בווירוס RSV. 


אוכלוסייה המצויה בסיכון מיוחד בעת חשיפה לRSV הינה הפגים. בעבר היה נהוג לחשוב כי רק פעוטות אשר נולדו בשבועות הריון מוקדמים מאד (עד שבוע 32) מצויים בסיכון, אך מחקרים ונתונים עדכניים מראים, כי פגים שנולדו בשבועות הריון מתקדמים (33-35 ), מצויים בסיכון דומה לזה של הנולדים הצעירים יותר ללקות בצורה קשה של המחלה ולסבול מסיבוכים ארוכי טווח.


כיצד ניתן לאבחן את הימצאות הווירוס?

את הימצאותו של ה- RSV ניתן לזהות בקלות בבדיקות מעבדתיות שונות, לרבות בידוד הנגיף בתרבית, אימונופלורוסנציה ישירה, אימונוכרומטוגרפיה, שיטת EIA, ו- PCR. צורות האבחון הנפוצות כיום הן הדגמת הנגיף בדגימת שטף אף או באמצעות שיטת PCR. 


הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם:www.doctorschanneltube.org


פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושה של משהו תקוע בגרון צליל 28/02/2020 16:09
 • לאחרונה ישלח תחושה נוראית של משהו בגרון .בגסטרוסקופיה מצאו גסטריטיס.אני לאחרונה נוטלת כדורי שינה וואבן מידיי פעם...בדיקת אף אוזן גרון תקינה לוקחת נקסיום והתחושה מתעצמת לאחר האוכל .מיואשת ממש האם זה יכול להיות מהכדורים?

 • + הוסף תגובה
גם לי זה קורה רונה 28/03/2020 00:27
 • קיבלת הבחנה לזה? כי אני גם עוברת את זה ואני ממש מיואשת

 • + הוסף תגובה
אבחנה צליל 28/03/2020 00:48
 • מכוון שעשיתי בדיקות לרופאים נראה שסה נובע מחרדה וזאתצגם על רקע של תקופה קשה....אבל אני לא כל כך שלמה עם זה .חדוב לבצע בדיקות הן בגסטרו והן אף אוזן גרון ולשלול בעיותמרפואיות.התקוםה הכללית כרגע מאוד מגבילה בבדיקות שוטפות

 • + הוסף תגובה
תחושה של גוש בגרון תים 18/01/2015 19:50
 • שלום..כבר כשנה וחצי אני סובלת מתחושה חזקה של גוש בגרון.רופאת אף אוזן גרון שלי אמרה לי לאחר בדיקה שכנראה שאני סובלת מחומצות בקיבה.בחצי שנה האחרונה ניסיתי מספר תרופות כגון אומפרדקס שגרמו לי לשלשולים.בחודש האחרון לקחתי לנטון..ללא תופעות לוואי וללא תחושה שהכדור עוזר לי.רציתי לדעת אם זה הגיוני והאם כדאי להתייעץ עם מומחה..בכל מקרה כבר לא יכולה להמשיך לספוג את התחושה הזו ללא פיתרון באופק.אשמח לתשובה למי לפנות..תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תחושת גוש בגרון ד"ר אמנון שמושקוביץ 27/01/2015 15:06
 • שלום רב. תחושת גוש בגרון היא תחושה של משהוא המפריע בגרון ללא " הימצאות של אותו משהוא ". זה לא אמור להפריע לתהליכי בליעה של נוזלים או מוצקים ( אוכל ושתיה ׂ).אחת התיאוריות לבעייה היא שאין כרוניזציה בפעילות של השרירים האחראים על בליעת מזון או נוזלים. אך על מנת להגיע למסקנה זאתף מומלץ לבצע מספר בדיקות. תיאוריה נוספת מדברת על עליית חומצות קיבה לושט - מכונה בשם רפלוקס . חומצות הקיבה הבאות במגע עם שרירי הלוע והגרון עלולות לגרום להפרעה שכיווץ השרירים בנוסף לדלקת של רקמת רירית הלוע / גרון . אצל אחרים , סטרס , יכול לגרום להרגשה הנ"ל אצל אחרים עישון סיגריות הגורם לנזלת אחורית הנוזלת ללוע מהאף .מחלות נוירולוגיות או סיסטמיות אחרות של הושט או מערכת העיכול יכולות גם לגרום להרגשה הנ"ל. שורה תחתונה, רצוי לפנות לבדיקת רופא/ת אאג על מנת להיבדק כולל בדיקת סיב אופטי של הלוע העמוק והגרון ובמידה טניששלת בעיית אאג, מומלתץ לפנות להמשך בירור גסטרואנטרולוגי. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
פתרון חיים 28/05/2019 07:45
גרון תים 28/05/2019 11:02
 • היי..חח זו הודעה ישנה שלי..מתברר שלרוב זה נובע מלחץ נפשי וכשאני בלחץ השרירים נמתחים לי וזה נותן תחושה של גוש בגרון.אין מה לעשות חוץ מלהירגע ואולי לקחת כדור לשחרור השרירים.אני עכשיו במצב שהתחושה בגרון בקושי מורגשת (לקח הרבה זמן).חשוב להירגע ולא לקחת דברים ללב.

 • + הוסף תגובה
גולה בגרון בליק 27/03/2020 17:29
 • יש לי תחושה דומה כבר כמעט חודשיים, הייתי בטוח שזה איזה דלקת או משהו אבל זה לא כואב, לא מחמיר, רק לפעמים אני מרגיש את זה ימים שלמים ולפעמים פחות (מרגיש כמו איזה כדור גומי קטן בחלק העליון של הגרון, כאילו מתחת ללשון בחלק העמוק יותר בצד שמאל). הלכתי לאאג שבדק ואמר שאין כלום, לא דלקת, לא גוש והכל בסדר אבל זה ממש מעצבן ומציק. את הרגשת את זה בצד אחד יותר משני או ממש באמצע?

 • + הוסף תגובה
וואוו חשבתי אני היחידה גם לי יש את הגוש הזה רונה 28/03/2020 00:25
 • ואו קצת מרגיע שאני לא לבד בזה, אני כבר שבוע קמה מתוך שינה בבהלה וקמה עם תחושה שמשהו נתקע לי בגרון אני ישירות שותה מים וחוזרת לישון כאילו כלום לא קרה, אבל אתמול בלילה זה קרה שוב אבל הפעם לא הצלחתי להירדם כי התחושה הזאת של משהו תקוע בגרון פשוט לא עברה לי עד עכשיו שאני כבר לפני עוד לילה שלא יודעת איך ארדם. זה לא כואב זה מאוד מאוד מציק..אני עברתי התקפי חרדה בעברי אבל כרגע אני בתקופה אחרת וטובה ואין לי שום סיבה להיות בסטרס ממשהו. זה ממש מלחיץ הגוש הזה לא יודעת מה לעשות

 • + הוסף תגובה
משהו תקוע בגרון רונה 28/03/2020 00:19
 • היי שלום רציתי לשאול שאלה שמאוד מטרידה אותי, אני לאחרונה מתעוררת הרבה באמצע הלילה מבהלה שנתקע לי משהו בגרון שותה וחוזרת לישון, אתמול בלילה זה קרה לי שוב אבל הפעם בכלל לא הצלחתי להירדם וזה ממש השפיע עליי..אני כבר בדרך לעוד לילה וכל היום הרגשתי את הכדור/אבן התקועה בגרון ושום דבר לא עוזר לזה ..זה לא כואב אבל זה מאוד מאוד מציק ולא נעים. אשמח לייעוץ או עזרה אני אובדת עצות במיוחד בימים כאלה שלא ברור מה קורה ואם אפשר ללכת לרופא תודה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!