מבשרי החורף: אילו סימנים מבשרים על הידבקות בווירוס ה-RSV ?

וירוס ה RSV , גורם למחלות רבות ומלווה בשלל תסמינים. לרוב, ההדבקה תלווה בתחלואה קלה, אך בצורתה הקיצונית עשויה לסכן חיים. משיעול ועד לקוצר נשימה: כל התסמינים שמסגירים את נוכחות הווירוס. כתבה שניה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסותוירוס ה- RSV בניצניו צפוי להופיע כזיהום של דרכי הנשימה העליונות והתחתונות. חומרת המחלה משתנה ותלויה במצבו הרפואי של הנבדק. בצורתה הקיצונית יכולה היא להתדרדר עד לידי אשפוז ואף עלולה להוביל למוות. 


ברוב המקרים תלווה היא הידבקות קלה בווירוס ה-RSV ותתאפיין בסימפטומים הדומים לאלה המופיעים בצינון או שפעת, כמו חום נמוך יחסית (פחות מ- 39 מעלות צלסיוס), נזלת, שיעול וקוצר נשימה. בקרב תינוקות יכולות להופיע תופעות נוספות, כגון חוסר תיאבון, הקאות תוך כדי שיעול, אי שקט והפרעות בשינה. 


בחלק קטן מהמקרים עלולים להופיע סיבוכים של זיהום משני, הנגרמים על-ידי חיידקים ויכולים להתבטא בדלקת ריאות, סינוסיטיס וכן בדלקות אוזניים. אילו מחלות עשויות להתפתח כתוצאה מהידבקות בווירוס ה-RSV?

מחלת דרכי הנשימה הנפוצה ביותר שעלולה להתפתח עקב הידבקות בווירוס ה-  RSV  הינה ברונכיוליטיס. זאת פוגעת בעיקר בדרכי הנשימה התחתונות וגורמת להיצרות בצינורות שינוע האוויר בייחוד בחלקים הסופיים של הריאה (ברונכיולות). 


ברונכיוליטיס  עשוי להתבטא באופנים מגוונים אצל אנשים שונים. כך, למשל, במשפחה, הווירוס יגרום למבוגרים בה לסימנים המאפיינים פגיעה בדרכי הנשימה העליונות, כמו צינון המלווה בנזלת וכאבי לוע. בתינוקות לעומת זאת הוא יופיע בצורה קשה יותר, כזיהום של דרכי הנשימה התחתונות. ברוב המקרים התופעות יימשכו כשבוע אך בקרב אלו הסובלים ממחלות רקע , היא יכולה להיגרר אפילו לכמה שבועות ובמקרים קיצוניים אף להסתבך.


הסתבכות המחלה הנפוצה עשויה לגרום לאשפוז ולעתים אף למוות. אלה נפוצים בקרב קבוצות אשר סובלות מפגיעה במערכת החיסון, שתפקודה הלקוי אינו מונע מהנגיף להתרבות ולפגוע ברקמות ואיברים נוספים. 


המשתייכים לקבוצות הסיכון, לרבות פגים, חולי איידס, מטופלים בכימותרפיה, מושתלי איברים, קשישים, תינוקות וילדים בעלי מומי לב מולדים, תינוקות וילדים הסובלים ממחלות ריאה כרוניות, ילדים עם חסר חיסוני מולד או נרכש, וילדים הסובלים מתסמונות ומחלות מולדות כגון תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס (CF), נוטים לפתח מחלה חמורה יותר בעת הידבקותם בנגיף ה-RSV והינם בעלי סיכון גבוה ללקות בסיבוכים ריאתיים, כגון ברונכיוליטיס, דלקות ריאה וכן מצבים הדומים לקצרת הסמפונות.


כתבה הנוספת בסדרה: סתם שיעול או דלקת ריאות? כך תדעו 


 במקרים קיצוניים אף עלולה להתפתח מחלה כרונית של דרכי הנשימה התחתונות דמוית אסתמה. מחקרים רבים כיום מראים קשר בין זיהום RSV קשה בפגים, לבין התפתחות צפצופים חוזרים בנשימה (recurrent whizzing) ואסתמה בילדות. משכך בקרב תינוקות, ילדים או אלה הנמצאים תחת ההגדרות השונות של קבוצות הסיכון, אשר סובלים מהתסמינים שגורם הנגיף לאחר תקופת דגירה הנמשכת 3-5 ימים מרגע ההדבקה, חשוב לאבחן את הגורם לתופעות אלה ולבדוק האם המדובר בווירוס RSV. 


אוכלוסייה המצויה בסיכון מיוחד בעת חשיפה לRSV הינה הפגים. בעבר היה נהוג לחשוב כי רק פעוטות אשר נולדו בשבועות הריון מוקדמים מאד (עד שבוע 32) מצויים בסיכון, אך מחקרים ונתונים עדכניים מראים, כי פגים שנולדו בשבועות הריון מתקדמים (33-35 ), מצויים בסיכון דומה לזה של הנולדים הצעירים יותר ללקות בצורה קשה של המחלה ולסבול מסיבוכים ארוכי טווח.


כיצד ניתן לאבחן את הימצאות הווירוס?

את הימצאותו של ה- RSV ניתן לזהות בקלות בבדיקות מעבדתיות שונות, לרבות בידוד הנגיף בתרבית, אימונופלורוסנציה ישירה, אימונוכרומטוגרפיה, שיטת EIA, ו- PCR. צורות האבחון הנפוצות כיום הן הדגמת הנגיף בדגימת שטף אף או באמצעות שיטת PCR. 


הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם:www.doctorschanneltube.org


פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דקירות באוזניים שירלי 15/08/2017 10:42
 • דר שלום רב... יש לי תופעה שנמשכת מספר שנים קורה לי מדי פעם לאחר שתיית אלכוהול (לא בכמות גדולה) או לאחר אכילת אוכל חמוץ אני מרגישה דקירות חזקות מתחת לאוזניים , בין הנקודה של האוזן ללסת לכמה שניות . ממה זה יכול לנבוע? צריכה לציין שאני סובלת מחרדת בריאות , רופא המשפחה חושב שיש קשר לכך אבל בכל זאת הפנה אותי לבדיקת אאג...קבעתי תור לעוד כחודש אשמח לדעתך

 • + הוסף תגובה
דבר נוסף שירלי 16/08/2017 16:01
 • מבדיקה באינטרנט הגעתי לאתרים בחול שמצויין שם שהדקירות לאחר אלכוהול יכולות להעיד על לימפומה אני בלחץ היסטרי.. האם זו תופעה מוכרת? בבדיקה אצל הרופא אמר שאין בלוטות נפוחות. אנא עזרתך הדחופה

 • + הוסף תגובה
דקירות באוזניים ד"ר אמנון שמושקוביץ 20/08/2017 19:03
 • שלום רב ראשית מציע לך לצאת מהלחץ , לא בריא ורק מחמיר בכלל את הברייאות. לא כל כאב שאת מתארת יכול להעיד על לימפומה כמו שלא כל כאב ראש זה גידול במוח. בלוטות הרוק מכילות תאים כמו בלוטת הפנקראס היכולים להגיב למגע עם אלכוהול ע"י כך שהם מתנפחים במהירות ומכיוון שהם מוקפיןם בסיבי עצבים הנמתחים מופיע כאב. יכול להיות כם שיש חול או אבנים קטנות בצינוריות ההפרשה של בלוטות הרוק שחוסמים הפרשת רוק תקינה ועל כן הכאב. מומלץ לפנות ולהיבדק ע"י רופא אאג ולצאת מהלחץ שלא מוסיף דבר לבחיאות .

 • + הוסף תגובה
צריבה לאחר שתיית אלכוהול ש. 17/05/2019 23:30
 • היי שירלי, יש לי את אותה תופעה בדיוק! אני בלחץ גם, יש עדכון לגבי מצבך בנושא הזה??? לאחר שתיית יין (כוס שלמה) מרגיש צריבה חזקה באזור בין האוזן ללסת...זה עובר אחרי כמה שניות אין לי תסמינים אחרים וביצעתי us באזור לפני 8 חודשים שיצא תקין. :(((

 • + הוסף תגובה
גם לי יש את זה! כבר כשנה וחצי נוי 25/09/2020 22:51
 • מישהו אבחן את זה? יש צורך אמיתי לברר? רופאת השיניים והמשפחה לא ידעו מה זה

 • + הוסף תגובה
גירוי באזור הגרוגרת דור 24/09/2020 19:27
 • שלום, אני מרגיש אי-נוחות באזור הגרוגרת, מבירור מול רופאת מכבי היא נוטה לכיוון תגובה אלרגית כלשהיא. האם יש מקום לחשש מגורם אחר ? קראתי באינטרנט שזה יכול לנבוע מגידול בבלוטות הלימפה שממוקמות מתחת לגרוגרת אך במישוש לא הרגשתי שום דבר חריג. האי-נוחות נמשכת 4 ימים, אין קושי בבליעה, לא מלווה בכאב.

 • + הוסף תגובה
עגיל רפואי מירוש 28/07/2014 00:51
 • הילד עשה עגיל רפואי קטן באוזן.התחיל לגעת בו המון.בסוף נכנס לתוך האוזן ממש עד כדי כך שהחור הקידמי נסתם.ומאחורי האוזן רואים רק את הסוגר.מה עושים??יש לציין שהוא כזה פחדן שלא רוצה ללכת למרפאה

 • + הוסף תגובה
עגיל בתנוך האוזן ד"ר אמנון שמושקוביץ 29/07/2014 14:22
 • שלום מירוש. אינני מכיר את המושג : עגיל רפואי. בכל אופן אם העגיל חדר לתנוך וקבור בתוך התנוך, צריך להוציא אותו מחשש לזיהום שעלול להתפשט לאפרכסת ולהחמיר את המצב. אם זה אכן המצב, מדובר בניתוחון קטן בהרדמה מקומית ע"י זריקה לתנוך האוזן. לא כדאי לעזוב את זה כיון שבמידה ומופיע זיהום , הרבה יותר קשה לילד כל הפעולה של הוצאת העגיל בעוד שאם אין זיהום מדובר בפעולה קלה שאינה אורכת זמן רב כרוכה קצת באי נעימות ותו לא. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
עגיל נכנס לי לאוזן עינב 10/04/2015 06:46
 • אתמול ראיתי שהעגיל קצת צמוד לי והיום הוא נכנס לי ויש לי דם מקדימה וכואב לי ממש! מה לעשות?

 • + הוסף תגובה
אוזן אוסי 21/09/2020 10:14
 • עשיתי עגיל רפואי קטן באוזן.התחיל לגעת בו המון.בסוף נכנס לתוך האוזן ממש עד כדי כך שהחור הקידמי נסתם.ומאחורי האוזן רואים רק את הסוגר.מה עושים??יש לציין שהוא כזה פחדן שלא רוצה ללכת למרפאה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!