דלג לתוכן

ברונכיוליטיס

Bronchiolitis
המומחים של Infomed מסבירים:
ברונכיוליטיס היא מחלה נגיפית אשר נגרמת כתוצאה מדלקת בדרכי הנשימה (הסימפונות) הקטנות. המחולל השכיח ביותר של ברונכיוליטיס הוא נגיף הנקרא RSV (Respiratory Syncytial Virus).
מאחר שהנגיף הגורם לברונכיוליטיס עובר בקלות מאדם לאדם, מתפרצת המחלה בחודשי החורף כמגיפה. מניעת ההידבקות היא האתגר העיקרי במניעת התפשטותה: הימנעות מחשיפה של תינוקות לסביבת ילדים ומבוגרים מצוננים, הקפדה על רחיצת ידיים, בידוד ומניעת חשיפתם של תינוקות שהם בסיכון-יתר לחלות במחלה בצורתה החדה בעקבות הידבקות בנגיף ה-RSV. עד כה טרם פותח חיסון יעיל למניעת המחלה, אך בשנים האחרונות פותח חיסון סביל הניתן בשלב זה רק לפגים המצויים בסיכון גבוה להסתבך כתוצאה מזיהום ב-RSV. עלות החיסון גבוהה מאוד, ועל כן אין אפשרות לטפל באמצעותו בכל התינוקות.
העניין במחלת הברונכיוליטיס ובטיפול בה נובע מהשלכותיה בטווח ארוך. כ-30% עד 60% מהתינוקות החולים בינקותם בברונכיוליטיס נגיפית לוקים בהמשך חייהם באירועים נישנים של קוצר נשימה ובצפצופים. אצל חלקם הגדול מתפתח מהלך אופייני של אסתמה הנמשכת לאורך תקופת הילדות. ידוע כי לילדים עם רקע של אלרגיה (אלרגיה למזון, דלקת עור אטופית), או עם סיפור משפחתי של אסתמה (בעיקר הורים ואחים), הסיכוי ללקות באסתמה לאחר ברונכיוליטיס גבוה בצורה משמעותית. חוסר הבהירות בתקופה שבין תחילת המחלה הנגיפית בינקות לאבחון החד-משמעי של אסתמה, הביא למינוחים שונים כגון "ברונכיטיס ספסטית" "ברונכיטיס אסתמתית" "התינוק המצפצף" ועוד. חפיפה זו בין ברונכיוליטיס ואסתמה גורמת לכך שבמקרים רבים רופא הילדים מחליט על טיפול כנגד אסתמה (מרחיבי סימפונות ו/או סטרואידים) בפעוט הלוקה בקוצר נשימה ובצפצופים לאחר ברונכיוליטיס.

פרופ' אשר טל
  • ברונכיוליטיס תסמינים

    המחלה תוקפת בעיקר תינוקות בגיל חודשיים עד שנה, בחודשי החורף. היא מתחילה בסימני נזלת, שיעול, נשימה מהירה ומאומצת, מלווה לעיתים קרובות בצפצופים ובחרחורים. במקרים קשים יותר נגרמת מצוקה נשימתית עם ירידה בריוויון החמצן בדם המחייבת אשפוז וטיפול בחמצן.

המומחים שלנו לילדים

ילדים
פרופ' דריו פרייס
4.9
( 34 חוות דעת )
"פרופ׳ פרייס מקצועי מאוד,נעים וסבלני כלפי המטופל. מסביר את תהליך הטיפול ועונה על כל השאלות . שילוב של מקצוענות ואנושיות! תודה!"
קראו עליי עוד לקביעת תור
ילדים
פרופ' מרים דוידוביץ מנהלת המכון לנפרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.
קראו עליי עוד
ילדים
פרופ' בנימין וולוביץ
5.0
( 12 חוות דעת )
"שמענו רבות על שיטת הטיפול הייחודית שלו והיינו חייבים לקבל אותה, הפרופ׳ איש נעים וסבלני והסביר באריכות על כל שלב ושלב בתוכנית, ניכרת מדבריו מקצועיות רבה וניסיון עשיר בנושא האסתמה של ילדים"
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא ברונכיוליטיס

עישון מגביר את החומרה של דלקת ריאות נגיפית בתינוקות
עישון מגביר את החומרה של דלקת ריאות נגיפית בתינוקות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 21/01/2005

עישון מגביר את החומרה של דלקת ריאות נגיפית בתינוקות לכתבה המלאה

מכשיר אדים – בריאות או סכנה?
מכשיר אדים – בריאות או סכנה?
יעל זמיר, מערכת אינפומד מאת: יעל זמיר, מערכת אינפומד 06/01/2014

לאחרונה פורסם נייר עמדה מטעם איגוד רופאי ילדים הקורא להימנע משימוש במכשיר אדים עקב הסכנות הכרוכות בו. עדיין לרבים מ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו