טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT): השיטה שמשנה דפוסי התנהגות

כשליש מבני הנוער הישראלים סובלים מדיכאון. שיטת טיפול פסיכולוגית פורצת גבולות המקשרת בין דפוסי חשיבה להתנהגות, מספקת מענה לתופעה זו ולרבות אחרות. מהו CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) וכיצד משתלב במערכת החינוך? מומחית מסבירה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 16/11/2016

דור המדיות החברתיות, דור הפלזמות והמסכים, הן דוגמאות ספורות לכינויים שהודבקו לילדי שנות האלפיים, שהגיחו ישירות אל תוך תמורות העולם המערבי, מצוידים בסמארטפון המתפקד כמעין גפה חמישית. ההתפתחויות הטכנולוגיות אינן כוללות רק יכולת הסתגלות לחידושים רבים, אלא מלוות גם בתחרותיות ורדיפה אחר הצלחה.


משפטים כמו " אין לי חברים", "אני לא מקובל", "אני אכשל במבחן" הפכו להיות שכיחים ומוכרים להורים בחברה המתקדמת ולכן אינם מהווים תמיד נורת אזהרה לבעיה חמורה יותר. מאידך התבטאויות אלה עלולות להעיד על תכונות המולידות דפוסי חשיבה והתנהגות שונים בקרב ילדים, אשר יכולים להוות מכשול מרכזי במסלול החיים. 


בעבר, הטיפול בבעיות אלו נעשה באופן פרטי בלתי פורמלי ומשכך לא היה נגיש לכל אחד. במסגרת השינויים הרבים במערכת החינוך, הוטמעו שיטות טיפול רבות הדוגלות בהעמדת הילד וצרכיו במרכז. אחת העיקריות והמוצלחות שבהן הינה הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT), אשר נמצא כיעיל ביותר בסיוע לילדים אימפולסיביים הנוטים להיות אלימים, לילדים מופנמים ומתקשים חברתית, לאלו הסובלים מחרדה או מתקשים בוויסות רגשי.


מהו בעצם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT) ומה ייחודו? 

CBT הינו טיפול פסיכולוגי אשר מתבסס על שילוב היבטים שונים מהעולם ההתנהגותי והקוגניטיבי. 

"השיטה הקוגניטיבית התנהגותית התפתחה בשנות ה-60 וה-70  של המאה העשרים ומאז הוכחה כיעילה במחקרים רבים. בבסיסה ההבנה כי יש לקשר בין מחשבות ורגשות אשר הופכות מקובעות באמצעות תהליכים קוגניטיביים, לבין דפוסים התנהגותיים. ההתערבות הטיפולית נועדה לשינוי הרגלים לא אפקטיביים העומדים במרכז ההפרעה המאובחנת". מסבירה לאה רביבי, פסיכותרפיסטית קוגניטיבית התנהגותית.  


"ייחודו של ה-CBT  הינו בהגדרת השיטה, אשר חרטה על דגלה טיפול ממוקד קצר ויעיל.  מול עיני המטפל עומדת המטרה הראשונית- השגת הקלה מיטבית למטופל בטווח המידי או הרחוק, בפרק זמן הקצר ביותר. הטיפול נמצא כיעיל ביותר בסיוע בהתמודדות עם הפרעות שונות, לרבות חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה, סכיזופרניה והפרעות אישיות. בנוסף, התרפיה הקוגניטיבית התנהגותית רואה במטופל שותף פעיל לתהליך הן מבחינת הבנת הבעיה ואופן פתרונה והן מבחינת ניהול הטיפול השוטף, דבר שהופך אותו לחלק מהדרך וגם מאפשר לו לבחון את הצלחתו".


"השיטה כוללת שני מנגנוני שינוי עיקריים אשר יוגדרו כמעין תחנות ביניים משמעותיות וחיוניות להצלחת התהליך. הראשונה הינה ההבניה הקוגניטיבית. המטופל מתבקש להיזכר באירוע ולתמלל את רגשותיו, ומתוך כך לתאר אלו מחשבות עלו בדעתו באותו הקשר. תוך בחינת אירוע מסוים במהלך הטיפול, נעשית השקה בין הסיטואציה לתחושות אשר ליוו אותה ואלה נבחנות על בסיס ההיגיון והמציאות. בשלב הבא, מתבקש המטופל לתעדן בכתב ביחס לאירועים מסוימים אותם חווה בין מפגש למפגש".


רביבי מדגישה כי מטרת התיעוד היא מעין "חישוב מסלול מחדש". המטפל והמטופל מנתחים את האירועים אותם חווה האחרון ומבארים בצורה הגיונית את מחשבותיו. על ידי כך מנסים להבנות מחדש אמונות ותפישה עצמית אפקטיבית יותר.
ייחודו של התהליך טיפול ה-CBT נעוץ בהגדרת השיטה, שחרטה על דגלה טיפול ממוקד קצר ויעיל"ניקח לדוגמה אדם הסבור כי הוא כישלון. מהלך הטיפול ילווה בשאלות כמו כמה פעמים נכשלת בעבר, מה הסבירות שמקרים אלו אכן יוגדרו כחוסר הצלחה? באמצעות ההליך הקוגניטיבי מזוהות האמונות השליליות ומוחלפות באחרות חיוביות יותר ואפקטיביות. מטופל זה ממתן את הנחותיו וכעת יניח כי אמנם חווה כישלונות בתחומים מסוימים אך גם נהנה מהצלחות במקרים רבים".


התחנה השנייה בשיטה הינה הפעלה (אקטיבציה), הנחשבת לליבת הטיפול הקוגניטיבי- התנהגותי. המטופל מסווג את הפעולות היומיומיות ומדרג את מידת ההנאה והשליטה בהן. לאחר מכן עובד הוא בשיתוף פעולה עם המטפל לצורך קביעת יעדים שונים להגברת הסיפוק מהן. בדרך זו מופחתות התנהגויות לא אפקטיביות המקבעות תחושות ורגשות שליליים. 


רביבי מציינת כי שיטת ההפעלה ההתנהגותית נמצאה כיעילה ביותר בטיפול בדיכאון. "אדם המתאפיין בהפרעה נפשית זו ייטה לדבוק בהתנהגויות פסיביות, כמו שכיבה ממושכת במיטה והתבודדות. ככלל, ינסה להימנע מפעילויות שיעמתו אותו עם תחושותיו. הטיפול יסייע בקביעת יעדים חדשים באופן הדרגתי ומותאם אישית, זאת לצורך הגברת השליטה".קראו עוד: המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על תרופות נגד דיכאוןמהו האתגר המרכזי בטיפול CBT  בילדים?

רביבי גורסת כי הקושי העיקרי בטיפול באמצעות השיטה ההתנהגותית- קוגניטיבית בילדים נעוץ במודעותם לדפוסי חשיבתם.


"רוב הילדים מגיעים לטיפול שלא ביוזמתם ואף לעתים הם אינם מודעים לקיומה של הבעיה שבגללה הופנו אליו. לעובדה זו השפעה ניכרת, הסותרת לכאורה את אחד העקרונות המרכזיים של שיטה זו- שיתוף הפעולה בין המטפל למטופל. כדיי להתגבר על האתגר, הדרך הטיפולית וקביעת המטרות מערבות את הילד והגורמים משפיעים בחייו, כמו הורים ומורים. כך למעשה נרקמת ברית משותפת לצורך הצלחת ההליך. כמו כן, קיימות אסטרטגיות טיפוליות שונות אשר תלויות בגיל ובהשפעה התרבותית". 


מהן הבעיות העיקריות להן השיטה נותנת מענה בקרב האוכלוסייה הצעירה?

"יעילות שיטה זו בילדים נחקרה פחות ממבוגרים אך נמצא כי היא יעילה ביותר בבעיות רבות ומגוונות, כמו שליטה על כעסים, התפרצויות זעם, אלימות, ביישנות, חרדות ודיכאון. כמו כן, הטיפול נמצא כאפקטיבי בהתמודדות עם אי תפקוד לימודי הנובע מתפישות שגויות, קשיי הסתגלות או אי עמידה בגבולות ודחיית סיפוקים".קראו עוד: "יש לשנות את הגישה לילדים עם הפרעות קשב וריכוז"כיצד שיטה זו משולבת בחינוך הפורמלי?

"ברוב המקרים הטיפול במערכת החינוך יתבצע בקבוצות הומוגניות, תוך שיתוף פעולה עם כל הגורמים הטיפוליים הרלוונטיים, לרבות מורת השילוב, המחנכת והיועצת. מערך הטיפולים עשיר, יצירתי, יעיל ומותאם לכל מקרה. חשוב לציין כי הרמה הקוגניטיבית של התלמידים המתאימים ל-CBT צריכה להיות ממוצעת ומעלה. ילדים ברמה גבולית יתקשו לנהל תהליכים קוגניטיביים אשר מהווים חלק מרכזי בהליך".
פורומים, חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מעבר מאסציטלופרם לציפרלקס המקורי רעות 05/12/2019 15:42
 • אני חזרתי לציפרלקס לפני חודשיים לאחר הפסקה של חצי שנה ולקיחה של 7 שנים בגין הפרעת ניתוק נראה לי דה דירליזציה/דה פרסונליזציה. חודשיים על אסציטלופרם שזה תחליף לציפרלקס ועכשיו שבוע וחצי אני על המקורי ואני מרגישה ניתוק חזק בלבול טשטוש ואובדנות לצערי. שאלתי היא אם המעבר לכדור המקורי זה כאלו התחלתי מחדש את הנטילה? והאם סביר שתופענה אובדנות כה חזקה ופחד שהמציאות לא אמיתית? כמה זמן אסבול ככה?

 • + הוסף תגובה
מעבר מאסציטלופרם לציפרלקס המקורי ד"ר יששכר הרמן 06/12/2019 16:10
 • לאחר שבוע וחצי טיפול מוקדם מלצפות לשיפור. יכולה אף להיות תחושה של הרעה - זה זמני וחולף. תחילת שיפור צפויה רק לאחר 6-12 שבועות של טיפול.

 • + הוסף תגובה
תגובה רעות 06/12/2019 17:12
 • עצם זה שעברתי לכדור המקורי מעיד על כך שכאלו התחלתי את הנטילה מההתחלה? במחשבות טורדניות אין מספיק 10 מג של ציפרלקס? מתי יש לשקול העלאה במינוןת?

 • + הוסף תגובה
תגובה ד"ר יששכר הרמן 09/12/2019 15:38
 • מה שמשנה אינו המעבר לכדור המקורי, מה שמשנה הוא העובדה שהתחלת טיפול מחדש לאחר חודשיים של הפסקה. לא תמיד במחשבות טורדניות מספיק 10 מ"ג, וממה שעולה בפניה שלך יתכן וכדאי להעלות מינון, התייעצי על כך עם הפסיכיאטר שלך.

 • + הוסף תגובה
תגובה רעות 09/12/2019 15:57
 • הפסיכיאטר החליט להפסיק לי את הכדור. התלוננתי בפניו על מחשבות טורדניות ואובדניות לא רצוניות ובלבול חזק. החליט שכדאי לנסות טיפול שיחתי. יכול להיות שהציפרלקס גרם לי להחמרה ולנזק?

 • + הוסף תגובה
ציפרלקס 30 נתנאל 08/12/2019 11:59
 • שלום רב ד''ר הרופא שלי רשם לי ציפרלקס 30 מ''ג ואני נורא חושש לקחת את המינון הזה, מחשש להפרעות קצב בלב, והארכת QT באק''ג... מה אתה ממליץ לי לעשות? אני נורא מפחד אני סומך על דעתך

 • + הוסף תגובה
ציפרלקס 30 ד"ר יששכר הרמן 09/12/2019 15:46
 • יש כמה דווחים בודדים לגבי ציפרלקס שגרמה להארכת QT אצל נשים שאצלן מלכתחילה הייתה הארכת QT. ס"ה ציפרלקס היא מאד בטוחה, ואין סיבה לחשוש מנטילתה גם במינון 30 מ"ג. אם יש אצלך חשש ניתן לבקש מרופא המשפחה בדיקת אק"ג, ואם ימצא תקין - יש בכך ביטחון מלא.

 • + הוסף תגובה
מציפארלקס ללוסטרול גלעד 03/12/2019 19:24
 • ד"ר שלום , אני בן 50 מטופל בציפרלקס 13 שנים ו(ללא תופעות לואי) עקב התקפי חרדה/פאניקה קשים שהחלו לאחר סיום השירות הצבאי. בכל מהלך הטיפול עדיין יש סטרס ברמות שונות בהתאם ללחצים חיצוניים אך התקפי החרדה פסקו ובנוסף יש קשיי שינה שמאוד מפריעים . *האם אתה ממליץ לנסות להחליף ללוסטרול ? * האם ניתן לקחת את שני התרופות במקביל בתקופת המעבר ? מספר שנים לפני כן היה ניסיון 6 חודשים עם סרוקסט ( תופעות השמנה ועצבנות יתר )

 • + הוסף תגובה
מציפארלקס ללוסטרול גלעד 03/12/2019 19:48
 • * האם אתה ממליץ לעבור SNRI מאוד הייתי רוצה להגיע למצב של רוגע ללא סטרס ובעיות שינה

 • + הוסף תגובה
מציפארלקס ללוסטרול ד"ר יששכר הרמן 06/12/2019 16:02
 • מה שאתה מתאר הוא שעם הטיפול יש שיפור חלקי, אך זה לא מספיק טוב. לא ציינת את מינון הציפרלקס. אם אתה מטופל במינון פחות מהמינון המקסימלי (פחות מ- 20 מ"ג ביום) ראוי תחילה להעלות למינון זה, ולהשאר כך למשך 6-12 שבועות, ולראות אם ניתן כך להשיג שיפור משביע רצון. אם גם לאחר 2-3 חודשי טיפול אין שיפור מספיק ניתן לקול כמה אפשרויות: העלאת מינון ציפרלקס מעבר ל- 20 מ"ג (מסתבר שיש מקרים בהם זה עוזר מאד). החלפה ל- SSRI אחר, או ל- SNRI (ויאפקס, סימבלטה) - צעד של החלפת תרופה כרוך בהרעה זמנית במצב. תוספת טיפול לחיזוק - וכאן יש כמה אפשרויות: - ריספרדל, או נוגד פסיכוזה אחר במינון נמוך. - למיקטל או מייצב מצב רוח אחר במינוו נמוך. - תרופה מרגיעה, קלונקס או בנזודיאזפין אחר (לא מומלץ, לרוב ההשפעה המיידית טובה, אבל היעילות פוחתת ונעלמת די מהר). לכל אחת מהדרכים יש יתרונות וחסרונות, ולכן חובה להתייעץ עם הפסיכיאטר שלך מה נכון עבורך.

 • + הוסף תגובה
מציפראלקס ללוסטרול גלעד 06/12/2019 19:35
 • לקוחתי 20 מ"ג במשך 11 שנים עדיין היה סטרס והשינה הייתה לא טובה לפניי שנתיים הורדתי ל 15 מ"ג ללא שינוי לרעה ולפני חצי שנה ירדתי ל 10 מ"ג מרגיש יותר אנרגתי אבל הסטרס עדיין מלווה אותי וגם בעיות השינה ... האם יש אפשרות לשלב מינון נמוך של 5 מ"ג ציפראלקס ו 50 מ"ג לוסטרול יחד ?

 • + הוסף תגובה
לא ניתן להשיב לך דרך הפורום מעבר למה שציינתי. עקרונית יש אפשרות לשלב ציפרלחקס 5 עם לוסטרל 50, אך לרוב אין בכך יתרו, ולא ממליצים על כך. ד"ר יששכר הרמן 09/12/2019 15:40

הצטרפו לאינדקס הרופאים!