טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT): השיטה שמשנה דפוסי התנהגות

כשליש מבני הנוער הישראלים סובלים מדיכאון. שיטת טיפול פסיכולוגית פורצת גבולות המקשרת בין דפוסי חשיבה להתנהגות, מספקת מענה לתופעה זו ולרבות אחרות. מהו CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) וכיצד משתלב במערכת החינוך? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסות


דור המדיות החברתיות, דור הפלזמות והמסכים, הן דוגמאות ספורות לכינויים שהודבקו לילדי שנות האלפיים, שהגיחו ישירות אל תוך תמורות העולם המערבי, מצוידים בסמארטפון המתפקד כמעין גפה חמישית. ההתפתחויות הטכנולוגיות אינן כוללות רק יכולת הסתגלות לחידושים רבים, אלא מלוות גם בתחרותיות ורדיפה אחר הצלחה.


משפטים כמו " אין לי חברים", "אני לא מקובל", "אני אכשל במבחן" הפכו להיות שכיחים ומוכרים להורים בחברה המתקדמת ולכן אינם מהווים תמיד נורת אזהרה לבעיה חמורה יותר. מאידך התבטאויות אלה עלולות להעיד על תכונות המולידות דפוסי חשיבה והתנהגות שונים בקרב ילדים, אשר יכולים להוות מכשול מרכזי במסלול החיים. 


בעבר, הטיפול בבעיות אלו נעשה באופן פרטי בלתי פורמלי ומשכך לא היה נגיש לכל אחד. במסגרת השינויים הרבים במערכת החינוך, הוטמעו שיטות טיפול רבות הדוגלות בהעמדת הילד וצרכיו במרכז. אחת העיקריות והמוצלחות שבהן הינה הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT), אשר נמצא כיעיל ביותר בסיוע לילדים אימפולסיביים הנוטים להיות אלימים, לילדים מופנמים ומתקשים חברתית, לאלו הסובלים מחרדה או מתקשים בוויסות רגשי.


מהו בעצם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT) ומה ייחודו? 

CBT הינו טיפול פסיכולוגי אשר מתבסס על שילוב היבטים שונים מהעולם ההתנהגותי והקוגניטיבי. 

"השיטה הקוגניטיבית התנהגותית התפתחה בשנות ה-60 וה-70  של המאה העשרים ומאז הוכחה כיעילה במחקרים רבים. בבסיסה ההבנה כי יש לקשר בין מחשבות ורגשות אשר הופכות מקובעות באמצעות תהליכים קוגניטיביים, לבין דפוסים התנהגותיים. ההתערבות הטיפולית נועדה לשינוי הרגלים לא אפקטיביים העומדים במרכז ההפרעה המאובחנת". מסבירה לאה רביבי, פסיכותרפיסטית קוגניטיבית התנהגותית.  


"ייחודו של ה-CBT  הינו בהגדרת השיטה, אשר חרטה על דגלה טיפול ממוקד קצר ויעיל.  מול עיני המטפל עומדת המטרה הראשונית- השגת הקלה מיטבית למטופל בטווח המידי או הרחוק, בפרק זמן הקצר ביותר. הטיפול נמצא כיעיל ביותר בסיוע בהתמודדות עם הפרעות שונות, לרבות חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה, סכיזופרניה והפרעות אישיות. בנוסף, התרפיה הקוגניטיבית התנהגותית רואה במטופל שותף פעיל לתהליך הן מבחינת הבנת הבעיה ואופן פתרונה והן מבחינת ניהול הטיפול השוטף, דבר שהופך אותו לחלק מהדרך וגם מאפשר לו לבחון את הצלחתו".


"השיטה כוללת שני מנגנוני שינוי עיקריים אשר יוגדרו כמעין תחנות ביניים משמעותיות וחיוניות להצלחת התהליך. הראשונה הינה ההבניה הקוגניטיבית. המטופל מתבקש להיזכר באירוע ולתמלל את רגשותיו, ומתוך כך לתאר אלו מחשבות עלו בדעתו באותו הקשר. תוך בחינת אירוע מסוים במהלך הטיפול, נעשית השקה בין הסיטואציה לתחושות אשר ליוו אותה ואלה נבחנות על בסיס ההיגיון והמציאות. בשלב הבא, מתבקש המטופל לתעדן בכתב ביחס לאירועים מסוימים אותם חווה בין מפגש למפגש".


רביבי מדגישה כי מטרת התיעוד היא מעין "חישוב מסלול מחדש". המטפל והמטופל מנתחים את האירועים אותם חווה האחרון ומבארים בצורה הגיונית את מחשבותיו. על ידי כך מנסים להבנות מחדש אמונות ותפישה עצמית אפקטיבית יותר.
ייחודו של התהליך טיפול ה-CBT נעוץ בהגדרת השיטה, שחרטה על דגלה טיפול ממוקד קצר ויעיל"ניקח לדוגמה אדם הסבור כי הוא כישלון. מהלך הטיפול ילווה בשאלות כמו כמה פעמים נכשלת בעבר, מה הסבירות שמקרים אלו אכן יוגדרו כחוסר הצלחה? באמצעות ההליך הקוגניטיבי מזוהות האמונות השליליות ומוחלפות באחרות חיוביות יותר ואפקטיביות. מטופל זה ממתן את הנחותיו וכעת יניח כי אמנם חווה כישלונות בתחומים מסוימים אך גם נהנה מהצלחות במקרים רבים".


התחנה השנייה בשיטה הינה הפעלה (אקטיבציה), הנחשבת לליבת הטיפול הקוגניטיבי- התנהגותי. המטופל מסווג את הפעולות היומיומיות ומדרג את מידת ההנאה והשליטה בהן. לאחר מכן עובד הוא בשיתוף פעולה עם המטפל לצורך קביעת יעדים שונים להגברת הסיפוק מהן. בדרך זו מופחתות התנהגויות לא אפקטיביות המקבעות תחושות ורגשות שליליים. 


רביבי מציינת כי שיטת ההפעלה ההתנהגותית נמצאה כיעילה ביותר בטיפול בדיכאון. "אדם המתאפיין בהפרעה נפשית זו ייטה לדבוק בהתנהגויות פסיביות, כמו שכיבה ממושכת במיטה והתבודדות. ככלל, ינסה להימנע מפעילויות שיעמתו אותו עם תחושותיו. הטיפול יסייע בקביעת יעדים חדשים באופן הדרגתי ומותאם אישית, זאת לצורך הגברת השליטה".קראו עוד: המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על תרופות נגד דיכאוןמהו האתגר המרכזי בטיפול CBT  בילדים?

רביבי גורסת כי הקושי העיקרי בטיפול באמצעות השיטה ההתנהגותית- קוגניטיבית בילדים נעוץ במודעותם לדפוסי חשיבתם.


"רוב הילדים מגיעים לטיפול שלא ביוזמתם ואף לעתים הם אינם מודעים לקיומה של הבעיה שבגללה הופנו אליו. לעובדה זו השפעה ניכרת, הסותרת לכאורה את אחד העקרונות המרכזיים של שיטה זו- שיתוף הפעולה בין המטפל למטופל. כדיי להתגבר על האתגר, הדרך הטיפולית וקביעת המטרות מערבות את הילד והגורמים משפיעים בחייו, כמו הורים ומורים. כך למעשה נרקמת ברית משותפת לצורך הצלחת ההליך. כמו כן, קיימות אסטרטגיות טיפוליות שונות אשר תלויות בגיל ובהשפעה התרבותית". 


מהן הבעיות העיקריות להן השיטה נותנת מענה בקרב האוכלוסייה הצעירה?

"יעילות שיטה זו בילדים נחקרה פחות ממבוגרים אך נמצא כי היא יעילה ביותר בבעיות רבות ומגוונות, כמו שליטה על כעסים, התפרצויות זעם, אלימות, ביישנות, חרדות ודיכאון. כמו כן, הטיפול נמצא כאפקטיבי בהתמודדות עם אי תפקוד לימודי הנובע מתפישות שגויות, קשיי הסתגלות או אי עמידה בגבולות ודחיית סיפוקים".קראו עוד: "יש לשנות את הגישה לילדים עם הפרעות קשב וריכוז"כיצד שיטה זו משולבת בחינוך הפורמלי?

"ברוב המקרים הטיפול במערכת החינוך יתבצע בקבוצות הומוגניות, תוך שיתוף פעולה עם כל הגורמים הטיפוליים הרלוונטיים, לרבות מורת השילוב, המחנכת והיועצת. מערך הטיפולים עשיר, יצירתי, יעיל ומותאם לכל מקרה. חשוב לציין כי הרמה הקוגניטיבית של התלמידים המתאימים ל-CBT צריכה להיות ממוצעת ומעלה. ילדים ברמה גבולית יתקשו לנהל תהליכים קוגניטיביים אשר מהווים חלק מרכזי בהליך".
פורומים חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שינויים במצב רוח- התקפי מאניה אריאל 29/05/2020 09:00
 • שלום ד"ר. אני סובל בעיקר משינויים במצב רוח שזה אומר- התקפי מאניה שכמעט תמיד מגיעים לשלב פסיכוטי (מאניה פסיכוטית). רציתי לדעת איזה תרופות הכי מתאימות למניעת התקפי מאניה ובאיזה מינון? (פעם אחרונה שלקחתי טיפול מונע להתקפי מאניה/מאניה פסיכוטית אז זה היה אביליפיי במינון של 20 מ"ג). תודה מראש ומחכה לתשובתך.

 • + הוסף תגובה
שינויים במצב רוח- התקפי מאניה ד"ר יששכר הרמן 29/05/2020 18:10
 • דפלפט היא התרופה הנחשבת כקו ראשון לאיזון מצבים של מניה, ולמניעה של דגלי מניה ודיכאון.

 • + הוסף תגובה
תגובה ושאלה אריאל 29/05/2020 21:58
 • תודה על תשובתך. מה המינון המומלץ של דפלפט למניעת התקפי מאניה? ומה דעתך על אביליפיי שקיבלתי לפני שנה למניעת מאניות לעומת הדפלפט שאמרת? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
סרוקוואל 100 מ"ג אנונימי 28/05/2020 22:35
 • שלום רציתי לדעת אם מינון של סרוקוואל 100 מ"ג פעם ביום נחשב לבינוני או נמוך? תודה

 • + הוסף תגובה
המינון המקסימלי של סרוקוול הוא 800 מ"ג ביום. מינון של 100 הוא נמוך. ד"ר יששכר הרמן 29/05/2020 18:09
הגברת רעידות ושימוש במירו אבי 07/05/2020 10:02
 • שלום דוקטור, רציתי לקבל טיפול בחרדה ניסיתי ציפרלקס שהחמיר לי את הצרבות ומירו שהגביר לי את הרעד . מכיוון שיש לי נטיה לריפלוקס וצרבות וגם אובחנתי בהמנגיומה שבגללה אני סובל מרעידות. הופיעו לי תופעות לוואי נוראיות שבעקבותיהן נאלצתי להפסיק בטיפול. האם לוותר כי אין תרופה ללא תופעות לוואי של רעד וריפלוקס או מאוד חמורות כגון בונסרין שהציע לי הפסיכיאטר - שגורמת למערכת חיסון חלשה ? אשמח לתשובתך, ותודה רבה

 • + הוסף תגובה
הגברת רעידות ושימוש במירו ד"ר יששכר הרמן 16/05/2020 14:04
 • מהיכן האמירה ש"בונסרין גורם למערכת חיסון חלשה" ?! זה פשוט לא נכון.

 • + הוסף תגובה
ספירת כדוריות דם לבנות המשךהתכתבות 27/05/2020 11:58
 • תופעות חמורות יותר עלולות להיות ירידה בספירת כדוריות דם לבנות, פגיעה במערכת החיסונית, ורגישות יתר לזיהומים. מתוך העלון של התרופה בונסרין. ובכן, אבקש התייחסות ליתר שאלתי ולא לתרופה הזו. האם קיים כדור נוגד חרדה שאינו מגביר רעד/ ריפלוקס ואינו כולל תופעות לוואי חמורות?

 • + הוסף תגובה
ספירת כדוריות דם לבנות ד"ר יששכר הרמן 28/05/2020 16:16
 • הסיכון לתופעת הלוואי שציינת הוא נמוך יותר מאשר הסיכוי לההרג בתאונת דרכים. בעלון של תרופות מסיבות משפפטיות החברה מחוייבת לכתוב על כל תופעת לוואי אפשרית, גם אם היא נדירה מאד. התוצאה היא שורת אזהרות מפחידה, וללא הצדקה. בונסרין היא תרופה בטוחה מאד, ולא פוגעת במערכת החיסון.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!