מחלת הפה והגפיים: איך מזהים וכיצד מטפלים?

מאות ילדים ישראלים חולים בכל שנה במחלת הפה והגפיים ולמרות שהסימפטומים שלה עשויים להיות מאיימים מדובר בזיהום ויראלי אשר חולף לרוב לאחר מספר ימים. מהם התסמינים למחלה, אילו תרופות סבתא יעזרו ומתי אפשר לשלוח את הילד בחזרה לגן או לבית הספר? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסותמחלת הפה והגפיים (Hand, foot and mouth disease) נגרמת בשל זיהום ויראלי המאופיין בפצעים בפה, בידיים, בגפיים ובעכוז. המחלה נפוצה בעיקר בקרב ילדים, אך יכולה להתפתח גם במבוגרים. מחלת הפה והגפיים לרוב חולפת באופן ספונטני לאחר מספר ימים, במהלכם אפשר לטפל בסימפטומים על מנת להקל על הילד. חשוב להדגיש כי אין שום קשר למחלת הפה והטלפיים התוקפת בעלי חיים בלבד. מה גורם למחלה, מהם הסימנים שיעוררו חדש וכיצד ניתן להקל עליהם? מומחית מסבירה. 
מה גורם למחלה?

זו מחלה ויראלית, זאת אומרת שהמחלה נגרמת בשל הדבקה בוירוס. הוירוסים הגורמים למחלה הם אלו שמשתייכים לקבוצת האנטרוירוסים. הוירוס הכי שכיח שגורם למחלה הוא ה-Coxsackievirus A16  אך יכולים להיות וירוסים אחרים מאותה קבוצה אשר יגרמו לה. כיצד המחלה תתבטא

תקופת הדגירה (הזמן שחולף בין ההדבקה ועד להופעת הסימנים והסימפטומים) לרוב נמשכת 3-6 ימים. שכיח כי חום הינו הסימן הראשון שמופיע ולאחריו כאב גרון וחוסר תאבון. לרוב, תוך מספר ימים יתפתחו פצעים כואבים באזור הפה והגרון ולאחר מכן תופיע הפריחה.יכולים להופיע כל הסימנים והסימפטומים הבאים או רק חלק מהם:

• נגעים שלפוחייתים/ מכוייבים, אדומים וכואבים על הלשון, ריריות הפה והשפתיים. הנגעים יכולים לגרום לכאב בבליעה.

• פריחה אדומה לא מגרדת, לעיתים שלפוחייתית, על פני כפות הידיים והרגליים, הישבן והמפשעה. השלפוחיות חולפות לאחר כשבוע.

• חום, לרוב לא מאוד גבוה

• כאב גרון

• תחושה כללית רעה

• אי שקט 

• איבוד תאבוןמהם הסיבוכים האפשריים?

הסיבוך השכיח ביותר הינו התייבשות, בשל ירידה באכילה ובשתייה, לפעמים עד כדי צורך בקבלת נוזלים דרך הוריד. חשוב מאוד להיות עירניים למצב הילד ולהקפיד צריכת נוזלים מספקת. סיבוכים קשים אחרים של מחלת הפה והגפיים הינם נדירים.


קראו עוד: 6 טיפים שימנעו מהילדים להיות חולים בחורף הקרוב (מומחה ממליץ)איך המחלה מועברת? 

המחלה מועברת באמצעות נוזלי גוף: נזלת, רוק, נוזלים מהפצעים או חלקיקי צואה. האדם החולה מדבק בעיקר בשבוע הראשון למחלה אבל הוירוס יכול לחיות בגופו שבועות ואף חודשים לאחר חלוף הסימפטומים.איך אפשר להקטין את סיכויי ההדבקה? 

שמירה על היגיינה הכוללת שטיפת ידיים תכופה במים וסבון וכן המנעות ממגע קרוב מחולים מפחיתה את הסיכוי להדבק. חשוב ללמד גם את הילדים לשטוף ידיים היטב ובעיקר לאחר ביקור בשירותים.כיצד נעשית האבחנה? 

הרופא יכול לאבחן את ילדכם כחולה במחלת הפה והגפיים על סמך הסימפטומים ובדיקת הילד, אין צורך בביצוע בדיקות מעבדה לשם איבחון.


חשוב לזכור שלא כל מחלה הכוללת פצעים בפה היא מחלת הפה והגפיים אלא ישנה אבחנה מבדלת- למשל הרפס, אשר לו טיפול ספציפי אחר. לכן חשוב שרופא יראה את הילד, יקבע אבחנה ויציע טיפול בהתאם. 
המחלה מועברת באמצעות נוזלי גוף, והסימפטומים העיקריים לה הם עליית חום הגוף על כפות הידיים והרגלים וסביב הפה 
מה הטיפול למחלת הפה והגפיים?

כאמור, אין טיפול ספציפי למחלת הפה והגפיים. כיוון שמדובר בוירוס, טיפול אנטיביוטי אינו רלוונטי (טיפול אנטיביוטי יעיל כנגד חיידקים). לרוב, הזיהום חולף מעצמו לאחר מספר ימים.


הטיפול הוא תומך בלבד, על מנת להקל על הילד וכולל משככי כאבים כגון אקמול ונורופן (נזכיר כי אין לתת אספירין בילדים!) אם הילד שרוי בכאבים ואין התווית נגד וכן מנוחה, שתייה מרובה והקלה על האפטות בפה על ידי תכשירים מתאימים. 


רפואה עממית, מה שמכונה 'תרופות סבתא' , לא הוכחה מחקרית אך כמובן אפשרית כל עוד אינה מזיקה. דוגמא ברורה להמלצה שגויה ומסוכנת היא ההמלצה על חלב עיזים ישר מן העז, ללא פסטור. חלב עזים לא מפוסטר יכול להכיל את חיידק הברוצלה הגורם למחלה מסכנת חיים- קדחת מלטה.
קראו עוד: דלקות אוזניים בילדים ותינוקות: כל הסוגים, התסמינים ודרכי הטיפול 
מתי יש לשוב לבדיקה רפואית? 

במידה וקיים חשש להתייבשות (אם הילד שותה פחות מהרגיל, עברו 4 שעות עם טיטול יבש או 6 שעות ללא מתן שתן בילדים גדולים יותר), אם לא נצפית הטבה לאחר מספר ימים או אם קיימת החמרה במצבו של הילד, יש לשוב אל רופא הילדים. האם מותר ללכת לגן או בית ספר? 

כל עוד יש חום (מעל 38 מעלות צלזיוס במדידה רקטלית) הילד  צריך להשאר בבית. לפי הנחיית משרד הבריאות, רק לאחר שחלפו 24 שעות מהפעם האחרונה בה נמדד חום, הילד יכול לחזור לגן. אם ישנם פצעים פתוחים או שהילד מרייר, יש להשאירו בבית בכל מקרה על מנת להקטין הסיכון להדבקת ילדים אחרים.פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון שינגריקס ראובן 28/07/2020 23:38
  • שלום רב, האם חיסון שינגריקס סוף סוף אושר בארץ?

  • + הוסף תגובה
Gardasil-9 גבי 09/07/2020 21:37
  • שלום, קראתי שהחיסון נגד וירוס הפפילומה מסוג Gardasil-9 משופר ביחס לקודם בכך שהוא מחסן כנגד מספר זנים נוספים של הוירוס שמהם עלול להתפתח סרטן צוואר הרחם. זאת כנגד חיסון Gardasil-4 שמחסן כנגד זנים שאחראיים על סרטן מסוגים שונים הנוגעים גם לגברים. שאלתי, מדוע יש לחסן בנים ב- Gardasil-9, אם השיפור שלו ביחס לחיסון הקודם (Gardasil-4) נוגע לבנות בלבד? תודה רבה, גבי.

  • + הוסף תגובה
חיסון פוליו מוחלש חדוה 04/07/2020 09:05
  • שלום רב, בת חצי שנה עברה חיסון פוליו מוחלש. ההוראות היו לעטוף כל טיטול עם צואה בשקית ולשטוף היטב ידיים. בשגרת הטיפול בה תמיד רוחצים ידיים אחרי החלפה אך השאלה היא האם יש צורך לשטוף ידיים מיד אחרי שזרקתי חיתול מלוכלך ועוד לפני ששמתי חדש והלבשתי אותה או שלא צריך להיות היסטריים? האם זה ברמה כזו של לא לגעת בשום דבר ולהשאיר את הילדה כמה רגעים ללא חיתול עד שאשטוף ידיים? אשמח לדעת כדי לא להיות בסטרס בחודש וחצי הקרובים... תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!