אבעבועות רוח: מהו הגורם למחלת הילדים הנפוצה?

היא נפוצה בעיקר בילדות, ונחשבת כאחת מהמחלות השכיחות בגילאים הצעירים. אבעבועות רוח היא מחלה ויראלית מדבקת מאוד, הנגרמת על ידי וירוס ממשפחת נגיפי ההרפס. במצבים בהם נדבקים מבוגרים בנגיף, ההשלכות עשויות להיות מסוכנות במיוחד: כל המידע על הגורם למחלה בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 11/02/2018


90% מהחולים באבעבועות רוח הם ילדים. המחלה גורמת להופעת נגעים על עור החולה, מעין כתמים אדומים שעם הזמן הופכים לשלפוחיות מלאות בנוזל. למרות שהיא נחשבת כמחלת הילדים, כאשר היא מופיעה במבוגרים היא עשויה להיות חמורה ומסוכנת יותר. מהו הגורם למחלה ואילו אוכלוסיות מצויות בסיכון בהידבקות בה? מומחית מסבירה.
       
מהו הגורם לאבעבועות רוח?

המחלה נגרמת על ידי הדבקה בנגיף ממשפחת נגיפי ההרפס הנקרא "וריסלה זוסטר" (באנגלית: Varicella Zoster Virus או בקיצור VZV). נגיף זה מועבר מאדם לאדם בקלות רבה במיוחד. הנגיף נישא באוויר, ולכן הדבקה באבעבועות רוח היא מהירה, מידית וכוללת את כל האנשים שבאו במגע עם הנגיף ואשר אינם מחוסנים מפניו.


מרגע ההידבקות בנגיף הוא נמצא בגוף ומתחיל את תקופת הדגירה. תקופה זו נמשכת בין 10-21 ימים. במהלך תקופת הדגירה נשא הנגיף איננו מדבק, והוא הופך לכזה רק ביומיים האחרונים של התקופה. המשמעות בפועל היא, שעוד בטרם נודע דבר המחלה או שהופיעו תסמינים על עורו של החולה, הוא כבר ידביק את האנשים בסביבתו, ורק אז ייפתח תסמינים שיובילו לאבחון ולהרחקתו מאנשים וילדים לא מחוסנים. ביומיים האחרונים של תקופת הדגירה עלולים להופיע תסמינים המבשרים על בוא הפריחה ולעיתים הם אלה שגורמים להשארת הילד בבית והרחקתו מהגן או מבית הספר, מה שמצמצם את ההידבקות של חבריו. 
עוד לפני שהופיע כל סימן למחלה, החולה באבעבועות רוח ידביק את האנשים בסביבתו
אילו אוכלוסיות נמצאות בסיכון?

ההידבקות במחלה מסוכנת במיוחד לנשים בהריון, מכיוון שהתמודדות עם אבעבועות רוח במהלך תקופת ההריון מסכנות את בריאות העובר. עובר של אישה הרה הנדבקת לראשונה בנגיף הוריסלה זוסטר עלול להידבק בנגיף בעצמו ולפתח מומים. אמנם מדובר בחלק קטן מהעוברים, אולם קיים סיכון כי עובר לאם שחלתה בזמן ההריון, לא הייתה מחוסנת ולא חלתה בעבר באבעבועות רוח, ייפגע על ידי הנגיף ויפתח "תסמונת וריצלה" (על שם הנגיף הגורם למחלה) הכוללת בעיות גדילה, בעיות בעיניים, ובעיות קוגניטיביות והתפתחותיות שונות. מרבית הנשים מחוסנות מפני אבעבועות רוח, מאחר שחלו בילדותן או שקיבלו חיסון. אישה הרה שנדבקת במחלה, תעבור בדיקות ויותאם לה טיפול בהתאם לשלב ההריון, למצבה הבריאותי ולפי המלצת הרופא המטפל.
הכותבת היא מומחית בכירה למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים, ייעוץ תרופתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אתופן ואלכוהול דלקתי 05/12/2019 13:25
  • היי, כמה זמן לאחר נטילת כדור אתופן400 עשירי (אחרון) צריך להמתין לפני שמותר לשתות אלכוהול?

  • + הוסף תגובה
בדיקות דם אורן 25/11/2019 15:12
  • שלום, האם מישהו יודע איפה מבצעים בדיקת דם באופן פרטי לגילוי רמת ה coenzyme NAD+, nicotinamide adenine dinucleotide בשיטת ה NAD/NADH-Glo Assay או בכל שיטה אחרת ?

  • + הוסף תגובה
שילוב של קלונקס וריטלין ליאור 24/11/2019 12:15
  • שלום, רציתי לדעת אם יש התנגשות כלשהי בין ריטלין (שחרור רגיל ו-SR) לבין קלונקס? האם יש תגובות בין תרופתיות או השפעות אחרות שכדאי לדעת עליהן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!