האם הגיע סוף עידן האנטיביוטיקה?

מחקר חדש מצא כי בקטריופאג'ים, וירוסים המשמידים חיידקים, עשויים להוות תחליף עתידי לאנטיביוטיקה. העתיד כבר כאן
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 14/05/2019


העמידות של אנטיביוטיקה היא אחת מהדאגות הגדולות של עולם הרפואה. ארגון הבריאות העולמית הגדיר בעיה זו כאחד האיומים הגדולים ביותר על הבריאות העולמית. 


פרט לעמידות, השימוש באנטיביוטיקה גורם לבעיות נוספות, בהן הרס של מיני חיידקים, פרט לאלו הגורמים למחלה, כגון חיידקי המעיים, אשר חיוניים לבריאותנו. 


בשל הבעיות הכרוכות בשימוש באנטיביוטיקה, בשנים האחרונות גבר החיפוש אחר אלטרנטיבות לאנטיביוטיקה ולאחרונה, מדענים מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון החלו לבחון את הפוטנציאל הטיפולי של בקטריופאג'ים.בקטריופאג'ים - כדאי להכיר

בקטריופאג'ים הם בעצם וירוסים שתוקפים ומשמידים חיידקים. במקומות בהם יש חיידקים, ימצאו בסביבה גם בקטריופאג'ים. למעשה, הם נחשבים לאורגניזם המרובה ביותר שיש על פני כדור הארץ.


למרות ששימוש בווירוס כדי לתקוף חיידקים נשמע כמו רעיון מסוכן, חשוב לדעת שבקטריופאג'ים תוקפים חיידקים בלבד ואינם פוגעים בתאים שנמצאים בגופינו.


כמו כן, הם קשורים לזני חיידקים מאוד מסוימים, כך שאין מגוון רחב של מינים שלהם, לטוב ולרע. במובן הטוב של העניין, שימוש בווירוסים שתוקפים זני חיידקים מסוימים מונע פגיעה בחיידקים הטובים שבמעיים, אשר קשורים ליתרונות ארוכי טווח רבים בבריאות שלנו.בשנים האחרונות גובר החיפוש אחר אלטרנטיבות לאנטיביוטיקה


מה קרה בניסוי

כדי לחקור את היתרונות הפוטנציאלים של הבקטריופאג'ים החוקרים גייסו 31 אנשים שחוו מצוקה משמעותית במערכת העיכול אך לא היו עם מחלה כלשהי במערכת העיכול. 


המשתתפים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קבלה את טיפול הניסוי – 4 זנים של בקטריופאג'ים אשר תוקפים חיידק בשם אשריכיה קולי (escherichia coli), חיידק נפוץ שידוע כגורם לבעיות במערכת העיכול; קבוצה שנייה קבלה טיפול פלצבו.


לאחר 4 שבועות של טיפול הייתה תקופה של שבועיים ניקיון, שלאחריה הקבוצה שקיבלה טיפול פלצבו החלה בטיפול בקטריופאג'ים, בעוד הקבוצה שקבלה טיפול בקטריופאג'ים החלה בטיפול פלצבו.


תוצאות המחקר הראו ירידה משמעותית במרקר (סמן) דלקתי בשם  interleukin 4. במילים אחרות – ירידה משמעותית בפוטנציאל לתגובה אלרגית. כמו כן, נראו רמות גבוהות יותר של זני חיידקים הנחשבים חיוניים. לצורך המחשה: אנשים עם סימנים מוקדמים לתסמונת מטבולית הראו עלייה בחיידק ביפידובקטריום, חיידק פרוביוטי החיוני לאדם.


בנוסף לכל אלו, חשוב לציין כי לא נרשמו תופעות לוואי בטווח הקצר של המחקר.


לסיכום, טיפול בעזרת בקטריופאג'ים נראה כבעל פוטנציאל לשימוש כתחליף לאנטיביוטיקה בשלב זה, אך לא רק, החוקרים טוענים כי ייתכן והוא ישמש בעתיד כטיפול לבעיות במערכת העיכול ואף לתסמונת המטבולית.


פורומים MRI

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
MRI שרה 24/05/2020 22:25
 • שלום רב, סובלת ממיניאסטניה גראביס כ-4 שנים. מתלוננת כ-חודשיים על כאבי ראש, עייפות, בלבול מילים. לאחר בדיקה של CT מוח התגלה נגע ליטי בצד שמאל של הגולגולת. לאחר MRI מוח התגלה|: 1. ממצא לא הומוגני בעל אות גבוה ב-t1 וב-t2 בקוטר 8 מ"מ בעצם הפריטלית משמאל בערך קורטיקלי 2. דימום סובקורטיקלי קטן באונה פרונטלית שמאלית. 3. אין האדרה פתולוגית ע"י גדולוניום. 4. מספר מוקדים של אות גבוה ב-T2 בחומר לבן במוח משני הצדדים. ממצא לא ספציפי. אין לראות רסטריקציה בדיפוזיה. 5. לאחר הזרקת גדוליניום מופיעה הגברה אחידה של הבלוטה. 6. מודגמים שינויים מוקדיים בחומר הלבן בעלי אות גבוה בשקלול T2 שאינם מודגמים בשקלול T1 ואינם עוברים האדרה עם גדוליניום - ממצאים לא ספציפיים.. 7. נגע בגודל עד כ- 8.0 ס"מ בעצם הגלגולת פריטלי משמאל עם אות גבוה בFLAIR והאדרה הטירוגנית ב T1 עם הזרקת גדוליניום. מה כל זה אומר? תודה רב

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 25/05/2020 14:10
 • שלום רב עלייך לחזור לרופא המטפל להמשך טיפול וייעוץ רפואי המותאם אישית למצבך. בברכת בריאות 360 מעלות שיא שירותי רפואה ובדיקות אבחנתיות מתקדמות

 • + הוסף תגובה
MRI שרה 25/05/2020 17:03
למי לפנות שרה 25/05/2020 17:09
 • האם זה בטיפול רופא משפחה או רופא אחר ואם כן אז מי?

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 27/05/2020 10:52
 • Good morning יש לפנות לרופא המפנה או הרופא המטפל בברכת חג שבועות שמח ובריאות 360 מעלות שירותי רפואה ובדיקות אבחנתיות מתקדמות בפריסה ארצית 03-695-7777

 • + הוסף תגובה
תודה שרה 28/05/2020 09:59
ריסוק כדור,לבליעה נוחה יותר ראובן 27/05/2020 16:06
 • מדובר בכדור בשם nexium האם מותר לרסק אותו סוג של כדור לפני בליעתו? בתודה ! ראובן

 • + הוסף תגובה
נפילה א 27/05/2020 13:07
 • נפלתי באוטבוס עקב עצירה פתאומית וקיבלתי מכה חזקה מאד בגב העליון הכאבים חזקים מאד אך אני איך שהוא מתפקדת (הכאב מתגבר בשינוי תנוחה, עשיית צרכים, ושיעול) השאלה אם בכלל יש מה לגשת לעזרה ראשונה אם יש מה לעשות לזה בכלל

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!