דלג לתוכן

אנטיביוטיקה (antibiotics)

ערוץ בריאות כללית
1 דקות קריאה

אנטיביוטיקה היא משפחה של תרופות המשמשות לטיפול במגוון זיהומים הנגרמים ע"י חיידקים. עם זאת, אנטיביוטיקה היא אינה טיפול מתאים במקרים של זיהומים הנגרמים ע"י ווירוסים, כמו הצטננות, שפעת ומרבית המחלות המלוות בשיעול וכאב גרון.

כיום משתמשים באנטיביוטיקה בעיקר במקרים בהם אין דרך אחרת לטפל במחלה, כאשר קיים סיכון מוגבר להדבקה של אחרים, כאשר ההחלמה ארוכה מדי ללא טיפול אנטיביוטי, או במקרים בהם ישנה סכנה משמעותית להתפתחות של סיבוכים ללא טיפול. בנוסף, במקרים מסוימים, ניתן להשתמש באנטיביוטיקה כטיפול מניעתי עבור מטופלים המצויים בסיכון גבוה לזיהומים ספציפיים.

אנטיביוטיקה יכולה להגיע בצורה של כדור, סירופ, זריקה, משחה, קרם, ספריי או טיפות, כתלות במקום הזיהום בגוף, בסוג הזיהום ובגיל של המטופל. חשוב ליטול את הטיפול על פי הוראות רופא ולהימנע מהפסקת הטיפול לפני הזמן. הפסקת הטיפול לפני הזמן המומלץ עלולה להוביל לחזרת הזיהום.

כיום קיימים מאות סוגים של אנטיביוטיקה, אך רובם משתייכים לשש קבוצות מרכזיות: פניצילינים, צפלוספורינים, אמינוגליקוזידים, טטרה-ציקלינים, מאקרולידים ופלורוקווינלונים.

בדומה ליתר התרופות, טיפול אנטיביוטי עשוי להיות מלווה בתופעות לוואי, אך במרבית המקרים מדובר בתופעות קלות בלבד כמו בחילות, נפיחות ושלשולים. במקרים נדירים, ישנם אנשים שעלולים לחוות תגובה אלרגית מסכנת חיים, בייחוד לאנטיביוטיקה ממשפחת הפניצילין, ובמקרה כזה יש לפנות באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי.

ישנן עדויות לכך ששימוש בפרוביוטיקה, תערובת המכילה חיידקים "טובים", יכולה להקל על חלק מתופעות הלוואי המתרחשות במערכת העיכול בזמן טיפול אנטיביוטי.

רופאים בתחום
ד"ר יונתן קוגן
ד"ר יונתן קוגן קרדיולוגיה
מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, אסותא אשדוד, קרדיולוג מומחה במחלות לב והתמחות בהפרעות קצב
ד"ר אלי קפלן
ד"ר אלי קפלן נפרולוגיה
ד"ר ירון סטנובסקי
ד"ר ירון סטנובסקי קרדיולוגיה
5.0
( 6 חוות דעת )
"הייתי טופל ע"י ד"ר ירון בעבר ובחרתי לחזור עליו בהזדמנות הראשונה."

שאלות מתוך פורום סרטן המעי הגס

בניהולו של ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו