לחות העור עשויה להפחית סיכון למחלות

לפי מחקר חדש, שימוש בקרם לחות עשוי להפחית את הסיכון להתפתחות של מצבים כרוניים, בהם מחלות לב, סוכרת ואף אלצהיימר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 25/03/2019


העור הוא האיבר הגדול ביותר בגופנו. אחד מתפקידיו העיקריים הוא כמובן להגן על החלקים הפנימיים שלנו מפני מסכנות חיצוניות. העור גם שומר עלינו מפני חום וקור, עוזר לנו לווסת את הטמפרטורה של הגוף, ומאפשר לנו לחוש מגע.


למרות גודלו הדומיננטי בגוף האדם, מדענים אינם נוטים לקחת בחשבון את העור כאיבר בעל תפקיד במחלות כרוניות. כעת, חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו (UCSF), התמקדו בתפקידו של העור במחלות כרוניות הקשורות לגיל.דלקת הנובעת מזקנה והעור

ככל שאנשים מתבגרים, כך רמות הסיכון לדלקת עולות באופן קבוע. תופעה זו מכונה על ידי מדענים Inflammaging, מילה שהיא שילוב של המילים Inflammation (דלקת) ו-Aging (הזדקנות). הציטוקינים הם חלבונים בעלי השפעה על דלקות, והחוקרים רצו לבחון במחקר זה האם גם העור מעורב בכך.


מדענים כבר מצאו קשר בין דלקת ומגוון מצבים בריאותיים, בהם סוכרת מסוג 2, אלצהיימר, אוסטיאופורוזיס וטרשת העורקים. בעבר, מדענים חשבו שהמערכת החיסונית או שהכבד הובילו לדלקת הנובעת מגיל. אך מהמחקר החדש, שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, עולה כי לעור כנראה גם יש תפקיד משמעותי.


הדלקת, לטענת החוקרים, צריכה להגיע מאיבר גדול מספיק, כך שכל דלקת קטנה עלולה להשפיע על כל הגוף. לאור העובדה שעור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף, הוא כמובן מועמד טוב.
החוקרים מצאו: מריחת קרם לחות עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות מחלות כרוניות שונות
עור ומחלות כרוניות

ככל שאנו מזדקנים, העור נהיה יבש יותר, רגיש יותר, וצצות פעמים רבות בעיות דרמטולוגיות כגון יובש, גירודים ושינויים בחומציות. זה גם משפיע על חדירות העור, כך שיותר קשה לו לשמור נוזלים בפנים ופתוגנים (אורגניזם מחוללי מחלות) בחוץ. הירידה בלחות העור גורמת להופעת סדקים קטנים, מה שמעורר שחרור של ציטוקינים לאספקת הדם. 


לטענת החוקרים, עד לא מזמן הקהילה המדעית לא האמינה שהעור תורם למערכת הדלקתית ולמחלות, אך ב-5 שנים האחרונות מחקרים על פסוריאזיס ודרמטיטיס הראו שדלקת ממחלות אלו עלולה להעלות את הסיכון למחלות לב.האם ניתן להפחית סיכון לדלקת הנובעת מזקנה?

החוקרים מדדו במחקרם את ההשפעה של הזדקנות העור על הדלקת. יתרה מזאת, החוקרים בדקו האם ניתן לפחית סימנים לדלקת באמצעות הענקת לחות לעור. במחקר שלהם השתתפו 33 אנשים בגילאים 58-95.


החוקרים מדדו רמות ציטוקינים בתחילת המחקר. לאחר מכן, המשתתפים מרחו קרם לחות על כל גופם במשך 30 יום. בתום תקופת המחקר, החוקרים בדקו שוב את רמות הציטוקינים של המשתתפים, כאשר הם מתמקדים בשלושה ציטוקינים הקשורים למחלות דלקתיות תלויות גיל. קרם הלחות שבו השתמשו המשתתפים נרקח במיוחד למחקר.


בתום 30 יום החוקרים גילו שרמות שלושת הציטוקינים בדם ירדו. הם היו נמוכות יותר גם מקבוצת הבקרה, המורכבת מאותו חתך גיל אך ללא שימוש בקרם לחות, והן היו מקבילות לרמות ציטוקינים של אנשים כבני שלושים.מאחר שמדובר במעט משתתפים, יש צורך לערוך מחקר רחב יותר. כמו כן, יש להראות בניסויים הבאים שלהפחתת הציטוקינים יש השפעה בריאותית בטווח הארוך. עוד חשוב לדעת - שניים מהמעורבים במחקר זה הם מטעם חברת תרופות המייצרת גם תכשירי לחות.פורומים, מחלות עור

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אודם ממריטת שיער מאמא 03/12/2019 23:03
  • אחרי מריטת שיער גבות בשעווה נותרתי עם אודם וצריבה לאורך הגבות בעפעף העליון. חטאתי המקום בסביעור. האם להשתמש במשחה אנטביוטית להמשך ריפוי? תודה

  • + הוסף תגובה
שומה ragha 26/11/2019 12:36
  • שלום, יש לי שומה בגב שבדקתי אותה כמה פעמים אצל רופא עור ולא היה ממצא חריג, בזמן האחרון השומה הצטמקה- היא נראית מקומטת יותר, האם ייתכן שזה בגלל שהחלפתי הלבשה תחתונה להלבשה צמודה יותר שמכסה את השומה ובהלבשה הקודמת השומה לא הייתה מכוסה כלל?

  • + הוסף תגובה
דרמגרופיזם מעל שנה שלומית 26/11/2019 12:13
  • אני כבר מעל שנה סובלת מדרמוגרפיזם שכולל גירוד, עקצוץ, הרגשת צריבה, נמלים על העור, בכל חלקי הגוף, תחושת הבגדים על הגוף מפריעה. לפעמים זה נרגע לפעמים זה לא מפסיק. אני לוקחת אנטי היסטמניים שלא ממש עוזרים ( דסלורטדין, ציטרזין, בילקסטן..) אני ממש אבודה ולא יודעת מה לעשות! איך ניתן להקל על התסמינים? מתי זה יחלוף?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!