//

רק המחשבה על קפה עשויה לעורר את המוח

צריכים להתעורר ומהר? ממחקר חדש עולה כי אפילו המחשבה על כוס קפה עשויה לתת תמריץ מנטלי שיעזור לכם להתעורר. עוד פרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותקפה הוא אחד המשקאות הפופולאריים ביותר ולא מעט מחקרים נעשו על ההשפעות הגופניות שלו. מה שפחות ידוע זה המשמעות הפסיכולוגית של קפה. במילים אחרות – כיצד רק לראות קפה עשוי להשפיע על איך אנחנו חושבים.


לעיתים קרובות אנשים נתקלים בסימנים הקשורים לקפה, או שחושבים בעצמם על קפה, בלי שהם למעשה צורכים אותו. מחקר חדש של אוניברסיטת טורונטו, שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת Consciousness and Cognition, בחן האם מתקיים קשר בין קפה והתעוררות רק על-ידי חשיפה של אנשים לדברים הקשורים לקפה; האם ההתעוררות הפסיכולוגית שלהם תעלה כפי שהיא עולה כשבאמת שותים קפה. 

החוקרים טוענים: הסתכלות על קפה עשויה לעורר את המוח ממש כמו שתייה של כוס של המשקה הממריץ

מבט על הקפה כדי להתעורר

לטענת החוקרים, רק הסתכלות על דבר שנקרא קפה עשויה לעורר את המוח כמו כוס קפה. הסיבה לכך נעוצה במה שמכונה בתחום הפסיכולוגיה הטרמה (PRIMING), מונח המתאר מצב שבו חשיפה לרמז או לסימן של משהו יכולה להשפיע על המחשבות ועל ההתנהגות שלנו.


התעוררות קשורה לדרך שבה אזורים מסוימים במוח הופכים להיות במצב של דריכות, ערנות וקשב, לדברי החוקרים, והגירוי לכך יכול להיות רגשות, נוירוטרנסמיטרים (מוליכי עצב) ואפילו משקאות שונים המכילים קפאין.קראו עוד: לא רק קפה: 8 מקומות מפתיעים בהם מסתתר קפאיןהחוקרים השוו סימנים הקשורים לקפה ולתה בין משתתפים מתרבויות מערביות ומזרחיות. מן המחקר עלה כי אלו שנחשפו לדברים הקשורים לקפה ותה קלטו דברים בזמן קצר יותר וחשבו במונחים יותר קונקרטיים ומדויקים. 


עם זאת, לא כולם הגיבו אותו הדבר. סמנים הקשורים לקפה לא עוררו את אותה ההתעוררות בקרב אנשים מתרבויות מזרחיות. לטענת החוקרים ייתכן שהדבר נובע מכך שקפה אינו דומיננטי בתרבות של אנשים אלו. שכן בתרבויות מערביות, כגון צפון אמריקה, קיים הדימוי של סטודנטית או מנהלת הממהרות לפגישה חשובה עם כוס קפה בידן. קיים קשר בין שתיית קפאין והתעוררות שלאו דווקא קיים בתרבויות אחרות.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!